موضوع: تحیلیل سری فیلم های SAW
 
 
فروش گیفت کارت
کانال اینستاگرام پردیس گیم
کانال تلگرام پردیس گیم
#1
26 بهمن 1396 ساعت 22:13:37 (755 روز پيش)
amir9098
ARO


تاریخ عضویت:1393/11/16
تشکر کرده: 146
تشکر شده: 275 بار
احساس امروزم:
مریضم
 
 pc 
 تحیلیل سری فیلم های SAW

نمای نزدیک از چهره متعجب و وحشت زده یک قربانی که تازه به هوش امده و نمی داند کجاست وچرا دست  و پایش زنجیر شده ! و بعد از چند لحظه تقلای بی ثمر ; صدای گرفته ای پخش می شود که به قربانی قواعد بازی را یک به یک توضیح میدهد، قواعدی سخت ، مثل این که کلید نجات جایی پشت تخم چشم فرد تعبیه شده و برای زنده ماندن باید به خودش اسیب برساند . این ماجرا می تواند شروع یکی از فیلم های اره باشد،وقتی قاتل عجیب فیلم ، با بازی های ذهنی خود و ابزار های عجیبش تلاش می کند آدم های گناهکار رابه روش زشت  خود با ابعاد رفتارشان آشنا می کند.جیگساو و قاتل سری فیلم های اره ، کسی را مستقیم نمی کشد فقط با آدم های گناهکار یا کسانی که ارزش زندگی را درک نکرده اند نگاهشنان به زندگی عوض می کند، البته خودش این طور فکر می کند . در حالی که ندرت کسی می تواند از تله های مر گبار او فرار کند . با اکران جهانی فیلم جیگساو و رسیدن نسخه با کیفیتش به دست مخاظبان داخلی ، به سراغ ویژگی های این سری فیلم ها رفتیم . فیلم هایی که ژانر اسلشر را وارد دنیای تازه ای کرد.اولین فیلم اره سال 2004 اکران شد ، آن هم با بودجه ای حدود 1/2 میلیون دلار ، یعنی خیلی خیلی کمتر از بیشتر فیلم های هالییودی و حتی کمتر از فیلم های ایرانی مثل ((ملک سلیمان))،((راه ابریشم)) و ... اما ذر این اثر کم خرج رد پای شتاب زدگی و سر دستی بودن ماجرا وجود ندارد. این فیلم در آمریکا فقط 18 روز اکران شد و 103 میلیون دلار فروخت . نمره 7،7 از کاربران IMDB نشان می دهد فیلم هر چند در ژانر اسلشر و سلاخی بوده ، اما توسط مخاطب حرفه ای سینما جدی گرفته شده .سبک متفاوت درونمایه روان شناختی ، خشونت بدون مرز و پایان بندی خاص فیلم که همگی در بستر چرک و کثیف طراحی صحنه سرد اثر رخ داده بود باعث شد اره تبدیل به فیلمی کالت شود و در نوع خودش خاص و تقلید پذیر . جیمز وان کارگردان 27 ساله اره ، بعد ها فیلم نامه نویس و تهیه کننده چند فیلم دیگر از سری  اره بود اما فقط قسمت اول را کارگردانی کرد . اگر جیمز وان را باسری اره نمی شناسید . بعید است اسمش را با سری فیلم های ((کانجورینگ))،((توطئه آمیز)) و ((سریع و خشن))و ... نشنیده باشید.با موفقیت اره نسخه های بعدی فیلم از راه رسیدند . عوامل فیلم تلاش کردند فیلم ها را با تعریف دایره المعارفی از رفتار ها ،آدم ها و موقعیت ها به هم مرتبط کنند تا هر فیلم مستقل از قبلی نباشد و از برند قبلی ها استفاده کند و به بعدی ها خوراک شخصیتی و معمایی بدهد. اره2 با 4 میلیون دلار تولید شد و 147 میلیون دلار فروخت . اما نمره 6،6 را از کاربران گرفت که نسبت به فیلم های قبلی خیلی پایین تر بود . پایان بندی فیلم دوم هم متفاوت بود اما تازگی قسمت اول را نداشت. جان کرامر یا همان جیگ ساو حضورش در فیلم ها پر رنگ شد و از صدای ضبط شده که وحشت حضورش به واسطه ایده های ترسناک حس می شد به شخصیت محوری تری تبدیل شد. فلش بک ها زندگی شخصیت او را روایت می کند . فهمیدیم این قاتل عجیب یک مهندس با دانش فکری بیمار است که به سرطان مبتلا شده . نگاه نافذش در فیلم ها طوری بود انگار خیلی چیز ها را می داند و چند قدم از قربانیانش جلو تر است . در یکی از قسمت ها او بیشتر حوادث را از روی تخت بیمارستان هدایت می کند. 


سری فیلم های اره به لحاظ گونه شناسی سینمایی در زیر ژانر اسلشر از ژانر اصلی و حشت قرار میگیرد اما به خاطر فرم داستان ، تکاپوهای اخلاقی که شخصیت ها درگیر آن می شوند و خیلی چیز های دیگر، اره تنه به ژانر های دیگر هم میزند. به خاطر نوع پایان بندی های غافیلگیر کننده و ابعاد روان شناختی گاهی شبیه ((قوی سیاه))آرنوفسکی ، گاهی هم شدت اسلشر ماجرا آن قدر زیاد است که فیلم شبیه ((کشتار با اره برقی در تگزاس))یا از ((بام تا شام)) ، ((خانه 9 نفره )) ، ((مکعب)) ، سری های (( مقصد نهایی)) و ((جیغ)) هم مشابه اره هستند و اسلشر محسوب می شوند. خب مگر خود اسلشر چی هست حالا؟ معنی سر راستش که می شود همان تکه تکه کردن و بریدن ، اما برخی مولفه های ثابت در این سینما هست که اره هم دارد هم نام ندارد و برای همین تفاوت ها نو آوری هاست که اره باعث پیشرفت این ژانر شده است.جان کرامر یا همان جیگ ساو در همان قسمت های اول میمیرد اما حضورش وبرنامه ریزی هایش در یکی دو قسمت بعد حس می شود . فواصل اکران فیلم های اره یک سال بود تا این که بعد از نسخه هفتم پروژه برای هفت سال متوقف شد . انتظار اولیه این بود که در اره8 با داستانی مواجه بایم که واسطه هفت سال توقف ماجرا روی پای خودش بایستد و ربطی به فیلم های قبلی نداشته باشد . اما کمابیش داستان در مواقعی وابسته به فیلم های قبلی به خصوص شخصیت اصلی یعنی جان کرامر است . هر چد تماشای قسمت های مختلف این فیلم بدون دید قبلی ها خیلی پیچیده و غیر قابل درک می شد اما درباره اره 8 این ماجرا به غلظت موارد قبلی نیست و اگر قسمت های قبلی را ندیده اید یا چیزی در خاطرتان نمانده به راحتی میتوانید از قسمت هشتم شروع کنید. در این فیلم 5 قربانی که پیش از این گناهانی را مرتکب شده اند همزمان با هم به هوش آمده وباید از تله های مخوف فرار کنند. نیرو های پلیس جسد هایی را در سطح شهر شهر پیدا می کنند و برای آن های جای شگفتی دارد چطور آدمی که هفت سال قبل مرده طراح این قتل ها است. اما همه تصورات بیننده با برگ برنده ای که در انتهای فیلم رو می شود تغییر  می کند . (همین ترفند منو عاشق این سری کرده;))تفاوت اره ها با عناصر تکرار شونده در اسلشر ها 


1. در اسلشر ها چند جوان خوش تیپ و ترحم انگیز قربانی می شوند ولی در اره اه قربانیان استاد جیگ ساو به طور معمول آدم های ترحم بر انگیزی نیستند.


2.در اسلشر ها قربانیان در موقعیت های به ظاهر معمولی گیر می افتند ولی تلفن انتن نمی دهد و راه فرار ندارند ولی ر اره ها قربانیان بیهوش شده و وارد بازی می شوند ودر صورت برنده شوند راه فرار دارند.


3. در اسلشر ها قاتل یک روانی بد ترکیب است که متوقف نشدنی ااست ولی در اره ها قاتل یک پیرمرد سرطانی است که تله هایش پیچیده است.
4. در اسلشر ها انگیزه قتل لذت بردن از کشتن و شکنجه دادن است ، برای همین فرقی نمی کند مقتول چه کسی است،ولی در اره ها جیگساو از کشتن لذت می برد اما انگیزه اش مجازات آدم هاست برای همین با دقت آن ها را انتخاب می کند.


5.در اسلشر ها اسلاح قتل به طور معمول چاقو ،قمه و ساطور ووسایل مخصوص سلاخی است ولی در اره ها جیگساو با ابزار های اختصاصی خودش قربانیان را می کشد.در حقیقت نمی شکد انتخاب آن ها است که باعث مرگشان می شود.


6.در اسلشر ها مقتولان یکی یکی می میرند خوش تیپ ترین شخصیت به هر مصیبتی که هست زنده می ماند ولی در اره ها ممکن است همان کسی که مخاطب کاراکتری که  دوستش دارد زود تر از بقیه بمیرد.


برای خیلی از مخاظبان اره چیزی بیشتر از یک فیلم چندش اور و تکراری نیست و شاید اره فیلم ماندگاری نباشد،چون دیالوگ طلایی و خاص ندارد،شخصیت هایش پردازش ویژه ای ندارند و تاکید فیلم رو موقعیت های دلهره آورش است و کمتر سراغ دنیای إهنی آدم هایش می رود و رغم چالش های اخلاقی ایجاد شده برای ادم ها در این فیلم ،باز هم شخصیت هایش خوب به نظر می رسند و حتی انگیره های جان کرامر و دستیارانش برای این حجم از قساوت هم کمی غیر قابل درک می شود اما در مجموع با توجه به نکاتی که گفته شد میبینیم اگر اره شاهکار نیست قطعا یک اسلشر ساده مبتنی بر فرمول های تکراری هم نیست و قواعد خودش را  دارد.
فیلم ((هفت)) دیوید فینچیر را که دیده اید؟ فضای سرد و بی روح آن فیلم به سری ((اره)) هم منتقل شده بود تا در خدمت محتوای فیلم یعنی گناهکاری جامعه باشد. اما در جیگ ساو یا همان اره 8 رنگ های گرم حس و حال فیلم را خراب کرده . بر خلاف  فیلم های قبلی که با تله های مخوفی مثل صلیب چلالنده ، گودال سرنگ ، خرس معکوس و ... مواجه بودیم در این فیلم تله ها چندان مخوف نیستند. از نکات مثبت فیلم که شاید برای هواداران اره نکته منفی محسوب می شود این است که فیلم چندش قبلی ها را ندارد . چالش های اخلاقی و معماهای فیلم هم در سطح قبلی نیستند ، اما پایان بندی فیلم غافیلگیرانه است. در نهایت همان بازی فریبکارانه فیلمنامه با زمان در این نسخه هم وجود دارد. با این اوصاف  (( اره8)) بعد از هفت سال انتظار غافیلگیارانه و ویژه نیست اما در حد فیلم های ششم و هفتم ضعیف هم نیست.
نویسنده: سید مصطفی صابری و احمدرضا امیدوار


ما انسان ها مانند شهاب هایی در آسمان هستیم که یک روزی ناپدید می شیم پس تا وقتی هستیم باید بدرخشیم


دیالوگی از فیلم 48 hourse to live

amir9098 آفلاین
 وبلاگ 
3 کاربر از amir9098 بابت این پست تشکر کرده اند.
yourpet , smmousavi , matrix4221489 
#2
27 بهمن 1396 ساعت 18:46:00 (754 روز پيش)
saiders


تاریخ عضویت:1391/04/31
تشکر کرده: 48
تشکر شده: 26 بار
احساس امروزم:
ناراحتم
 
 pc  ps4 
REFORG3DAY 
 

فقط یکی دو قسمت اول خوب بود بقیه ابکی تکراری و بی محتوا بود بابت تحلیل هم ممنون


امضای پویای پردیس گیم

saiders آفلاین
 وبلاگ 
2 کاربر از saiders بابت این پست تشکر کرده اند.
amir9098 , 10100 
 
#3
29 تير 1397 ساعت 04:56:40 (597 روز پيش)
winfilm
تاریخ عضویت:1397/04/29
تشکر کرده: 0
تشکر شده: 0 بار
 

کلا سری فیلم اره کالکشن دوست داشتنی ایه کاش همینجور ادامه پیدا کنه

winfilm آفلاین
 وبلاگ 
 
#4
29 تير 1397 ساعت 16:55:21 (597 روز پيش)
mohammadp13
تاریخ عضویت:1397/04/26
تشکر کرده: 1
تشکر شده: 0 بار
 

د 

mohammadp13 آفلاین
 
#5
22 آبان 1397 ساعت 14:30:51 (479 روز پيش)
lahzent6
تاریخ عضویت:1397/08/22
تشکر کرده: 0
تشکر شده: 0 بار
 


amir9098 نوشته:
نمای نزدیک از چهره متعجب و وحشت زده یک قربانی که تازه به هوش امده و نمی داند کجاست وچرا دست  و پایش زنجیر شده ! و بعد از چند لحظه تقلای بی ثمر ; صدای گرفته ای پخش می شود که به قربانی قواعد بازی را یک به یک توضیح میدهد، قواعدی سخت ، مثل این که کلید نجات جایی پشت تخم چشم فرد تعبیه شده و برای زنده ماندن باید به خودش اسیب برساند . این ماجرا می تواند شروع یکی از فیلم های اره باشد،وقتی قاتل عجیب فیلم ، با بازی های ذهنی خود و ابزار های عجیبش تلاش می کند آدم های گناهکار رابه روش زشت  خود با ابعاد رفتارشان آشنا می کند.جیگساو و قاتل سری فیلم های اره ، کسی را مستقیم نمی کشد فقط با آدم های گناهکار یا کسانی که ارزش زندگی را درک نکرده اند نگاهشنان به زندگی عوض می کند، البته خودش این طور فکر می کند . در حالی که ندرت کسی می تواند از تله های مر گبار او فرار کند . با اکران جهانی فیلم جیگساو و رسیدن نسخه با کیفیتش به دست مخاظبان داخلی ، به سراغ ویژگی های این سری فیلم ها رفتیم . فیلم هایی که ژانر اسلشر را وارد دنیای تازه ای کرد.

اولین فیلم اره سال 2004 اکران شد ، آن هم با بودجه ای حدود 1/2 میلیون دلار ، یعنی خیلی خیلی کمتر از بیشتر فیلم های هالییودی و حتی کمتر از فیلم های ایرانی مثل ((ملک سلیمان))،((راه ابریشم)) و ... اما ذر این اثر کم خرج رد پای شتاب زدگی و سر دستی بودن ماجرا وجود ندارد. این فیلم در آمریکا فقط 18 روز اکران شد و 103 میلیون دلار فروخت . نمره 7،7 از کاربران IMDB نشان می دهد فیلم هر چند در ژانر اسلشر و سلاخی بوده ، اما توسط مخاطب حرفه ای سینما جدی گرفته شده .سبک متفاوت درونمایه روان شناختی ، خشونت بدون مرز و پایان بندی خاص فیلم که همگی در بستر چرک و کثیف طراحی صحنه سرد اثر رخ داده بود باعث شد اره تبدیل به فیلمی کالت شود و در نوع خودش خاص و تقلید پذیر . جیمز وان کارگردان 27 ساله اره ، بعد ها فیلم نامه نویس و تهیه کننده چند فیلم دیگر از سری  اره بود اما فقط قسمت اول را کارگردانی کرد . اگر جیمز وان را باسری اره نمی شناسید . بعید است اسمش را با سری فیلم های ((کانجورینگ))،((توطئه آمیز)) و ((سریع و خشن))و ... نشنیده باشید.

با موفقیت اره نسخه های بعدی فیلم از راه رسیدند . عوامل فیلم تلاش کردند فیلم ها را با تعریف دایره المعارفی از رفتار ها ،آدم ها و موقعیت ها به هم مرتبط کنند تا هر فیلم مستقل از قبلی نباشد و از برند قبلی ها استفاده کند و به بعدی ها خوراک شخصیتی و معمایی بدهد. اره2 با 4 میلیون دلار تولید شد و 147 میلیون دلار فروخت . اما نمره 6،6 را از کاربران گرفت که نسبت به فیلم های قبلی خیلی پایین تر بود . پایان بندی فیلم دوم هم متفاوت بود اما تازگی قسمت اول را نداشت. جان کرامر یا همان جیگ ساو حضورش در فیلم ها پر رنگ شد و از صدای ضبط شده که وحشت حضورش به واسطه ایده های ترسناک حس می شد به شخصیت محوری تری تبدیل شد. فلش بک ها زندگی شخصیت او را روایت می کند . فهمیدیم این قاتل عجیب یک مهندس با دانش فکری بیمار است که به سرطان مبتلا شده . نگاه نافذش در فیلم ها طوری بود انگار خیلی چیز ها را می داند و چند قدم از قربانیانش جلو تر است . در یکی از قسمت ها او بیشتر حوادث را از روی تخت بیمارستان هدایت می کند. 
سری فیلم های اره به لحاظ گونه شناسی سینمایی در زیر ژانر اسلشر از ژانر اصلی و حشت قرار میگیرد اما به خاطر فرم داستان ، تکاپوهای اخلاقی که شخصیت ها درگیر آن می شوند و خیلی چیز های دیگر، اره تنه به ژانر های دیگر هم میزند. به خاطر نوع پایان بندی های غافیلگیر کننده و ابعاد روان شناختی گاهی شبیه ((قوی سیاه))آرنوفسکی ، گاهی هم شدت اسلشر ماجرا آن قدر زیاد است که فیلم شبیه ((کشتار با اره برقی در تگزاس))یا از ((بام تا شام)) ، ((خانه 9 نفره )) ، ((مکعب)) ، سری های (( مقصد نهایی)) و ((جیغ)) هم مشابه اره هستند و اسلشر محسوب می شوند. خب مگر خود اسلشر چی هست حالا؟ معنی سر راستش که می شود همان تکه تکه کردن و بریدن ، اما برخی مولفه های ثابت در این سینما هست که اره هم دارد هم نام ندارد و برای همین تفاوت ها نو آوری هاست که اره باعث پیشرفت این ژانر شده است.

جان کرامر یا همان جیگ ساو در همان قسمت های اول میمیرد اما حضورش وبرنامه ریزی هایش در یکی دو قسمت بعد حس می شود . فواصل اکران فیلم های اره یک سال بود تا این که بعد از نسخه هفتم پروژه برای هفت سال متوقف شد . انتظار اولیه این بود که در اره8 با داستانی مواجه بایم که واسطه هفت سال توقف ماجرا روی پای خودش بایستد و ربطی به فیلم های قبلی نداشته باشد . اما کمابیش داستان در مواقعی وابسته به فیلم های قبلی به خصوص شخصیت اصلی یعنی جان کرامر است . هر چد تماشای قسمت های مختلف این فیلم بدون دید قبلی ها خیلی پیچیده و غیر قابل درک می شد اما درباره اره 8 این ماجرا به غلظت موارد قبلی نیست و اگر قسمت های قبلی را ندیده اید یا چیزی در خاطرتان نمانده به راحتی میتوانید از قسمت هشتم شروع کنید. در این فیلم 5 قربانی که پیش از این گناهانی را مرتکب شده اند همزمان با هم به هوش آمده وباید از تله های مخوف فرار کنند. نیرو های پلیس جسد هایی را در سطح شهر شهر پیدا می کنند و برای آن های جای شگفتی دارد چطور آدمی که هفت سال قبل مرده طراح این قتل ها است. اما همه تصورات بیننده با برگ برنده ای که در انتهای فیلم رو می شود تغییر  می کند . (همین ترفند منو عاشق این سری کرده;))

تفاوت اره ها با عناصر تکرار شونده در اسلشر ها 
1. در اسلشر ها چند جوان خوش تیپ و ترحم انگیز قربانی می شوند ولی در اره اه قربانیان استاد جیگ ساو به طور معمول آدم های ترحم بر انگیزی نیستند.

2.در اسلشر ها قربانیان در موقعیت های به ظاهر معمولی گیر می افتند ولی تلفن انتن نمی دهد و راه فرار ندارند ولی ر اره ها قربانیان بیهوش شده و وارد بازی می شوند ودر صورت برنده شوند راه فرار دارند.
3. در اسلشر ها قاتل یک روانی بد ترکیب است که متوقف نشدنی ااست ولی در اره ها قاتل یک پیرمرد سرطانی است که تله هایش پیچیده است.


4. در اسلشر ها انگیزه قتل لذت بردن از کشتن و شکنجه دادن است ، برای همین فرقی نمی کند مقتول چه کسی است،ولی در اره ها جیگساو از کشتن لذت می برد اما انگیزه اش مجازات آدم هاست برای همین با دقت آن ها را انتخاب می کند.
5.در اسلشر ها اسلاح قتل به طور معمول چاقو ،قمه و ساطور ووسایل مخصوص سلاخی است ولی در اره ها جیگساو با ابزار های اختصاصی خودش قربانیان را می کشد.در حقیقت نمی شکد انتخاب آن ها است که باعث مرگشان می شود.
6.در اسلشر ها مقتولان یکی یکی می میرند خوش تیپ ترین شخصیت به هر مصیبتی که هست زنده می ماند ولی در اره ها ممکن است همان کسی که مخاطب کاراکتری که  دوستش دارد زود تر از بقیه بمیرد.
برای خیلی از مخاظبان اره چیزی بیشتر از یک فیلم چندش اور و تکراری نیست و شاید اره فیلم ماندگاری نباشد،چون دیالوگ طلایی و خاص ندارد،شخصیت هایش پردازش ویژه ای ندارند و تاکید فیلم رو موقعیت های دلهره آورش است و کمتر سراغ دنیای إهنی آدم هایش می رود و رغم چالش های اخلاقی ایجاد شده برای ادم ها در این فیلم ،باز هم شخصیت هایش خوب به نظر می رسند و حتی انگیره های جان کرامر و دستیارانش برای این حجم از قساوت هم کمی غیر قابل درک می شود اما در مجموع با توجه به نکاتی که گفته شد میبینیم اگر اره شاهکار نیست قطعا یک اسلشر ساده مبتنی بر فرمول های تکراری هم نیست و قواعد خودش را  دارد.


فیلم ((هفت)) دیوید فینچیر را که دیده اید؟ فضای سرد و بی روح آن فیلم به سری ((اره)) هم منتقل شده بود تا در خدمت محتوای فیلم یعنی گناهکاری جامعه باشد. اما در جیگ ساو یا همان اره 8 رنگ های گرم حس و حال فیلم را خراب کرده . بر خلاف  فیلم های قبلی که با تله های مخوفی مثل صلیب چلالنده ، گودال سرنگ ، خرس معکوس و ... مواجه بودیم در این فیلم تله ها چندان مخوف نیستند. از نکات مثبت فیلم که شاید برای هواداران اره نکته منفی محسوب می شود این است که فیلم چندش قبلی ها را ندارد . چالش های اخلاقی و معماهای فیلم هم در سطح قبلی نیستند ، اما پایان بندی فیلم غافیلگیرانه است. در نهایت همان بازی فریبکارانه فیلمنامه با زمان در این نسخه هم وجود دارد. با این اوصاف  (( اره8)) بعد از هفت سال انتظار غافیلگیارانه و ویژه نیست اما در حد فیلم های ششم و هفتم ضعیف هم نیست.


نویسنده: سید مصطفی صابری و احمدرضا امیدوار

 
 
من قسمت 7 این فیلمو وقتی رفته بودم تور ترکیه تو سینما دیدم
lahzent6 آفلاین
 
#6
22 آبان 1397 ساعت 15:45:20 (478 روز پيش)
TheLoneGamer
?Do you feel like a hero yet


تاریخ عضویت:1393/06/04
تشکر کرده: 361
تشکر شده: 1420 بار
 pc 
 


lahzent6 نوشته: 
 
من قسمت 7 این فیلمو وقتی رفته بودم تور ترکیه تو سینما دیدم

فقط به خاطر یه تبلیغ اسپم که هیچ ارزشی نداره، تاپیک های زیرخاکی رو Necro نکنید...
تاپیک برای جلوگیری از اسپم بیشتر، قفل میشه.
TheLoneGamer آفلاین
 وبلاگ