فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت خرید گیفت کارت
نقد و بررسی Mad Max
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - به سرنوشت اعتقادی ندارم ولی ایمان دارم ب...
User_image

آیا تا به حال به مداخله یک مویرگ مغزی و تاثیر آن در میان عواملی که یک انسان در طول زندگی اش با خود می بیند پی بردید؟ آیا میدانستید یک انسان دارای 7 مویرگ مغزی است که با خاطرات خوب و بد گذشته اش پر می شوند و شخصیت فعلی او را می سازند؟ یک انسان اگر در گذشته خاطرات خوب را بدون فضایی متشنج از زندگی سپری کند مطمئنا در آینده تاثیر مثبتش را می بیند. اما اگر یک نفر به مانند Max داستان ما مویرگ های مغزش با گذشته کثیف , خون آلود و سرشار از تاریکی پر شده باشد در آینده میتواند تاثیرات شدیدی را با خود به همراه بیاورد. به طوری که این تاثیر ها او را به جاده جنون رساند و کاملا راهش را به سمت دیوانگی کامل باز کرد رویکرد واقعی خلق شخصیت مکس و تزریق آن در غالب سینما توسط خالق بزرگ این سری از فیلم ها یعنی جرج میلر (George Miller) کارگردان نیوزلندی الاصل و شایستگی آن در ساخت جزییات سر سام آور مکس توانست دریچه شفافی میان تعامل ارتباط با این فیلم از لحاظ تئوری دیوانگی با مخاطبین ایجاد کند. به طوری که اکثر فیلم ها سعی بر این دارند که تئوری و آن اشاعه اصلی ای که از رویکرد و اسانس مکس دیوانه بدست آمده را در غالب خود بگنجانند.

در سال مالی برادران وارنر نیز نسخه جدید مکس دیوانه با نام جاده خشم توسط جرج میلر پیر و کهنه کار هالیوود قرار می گیرد. تا این فیلم سر لوحه ای باشد برای فیلم جدید برادران کوئن که قرار است تئوری دیوانگی را بیش از پیش گسترش دهند. به طور کلی برادران وارنر امسال سال مالی بی نظیر و بی سابقه ای را پشت سر گذاشته اند. از 5 فیلم و 3 بازی گذشته این کمپانی گرفته تا 4 فیلم و 2 بازی پیش روی امسال این کمپانی. اما در میان فاکتور های اختصاصی برادران وارنر با گرفتن حق کپی مکس دیوانه اینبار خود وارنر با همکاری استودیوی سازنده عنوان معروف Just Cause یعنی Avalanche Std توانستند بار دیگر اسانس جنون مکس را در غالب بازی به نمایش بگذارند. حدود 1 سال و نیم از معرفی این بازی گذشت تا اینکه پس از مدت ها انتظار طاقت فرسا بالاخره این عنوان عرضه شد و توانست از دیدگاه مقالات Opt Vision(یکی از زیر شاخه های انجمن منتقدین جهانی) جزو 3 بازی تحسین شده سال لقب بگیرد. بازی همان حال و هوا و جو کامل سری فیلم های جرج میلر را به تصویر می نشاند اما اینبار با داستان و رویکرد و المان های مختلف.

در میان راه اجازه دهید توضیحی درباره موضوع و مضمون اصلی این نسخه از بازی Mad Max با سری فیلم هایش بگوییم. همانطور که می دانید جرج میلر در فیلم هایش سعی بر این داشت تا روند روایی داستان را بصورت کاملا پیش زمینه و خطی دنبال کند. یعنی اگر دقت کرده باشید در هیچکدام از عناوین فیلم های مکس دیوانه نمیتوان اسانس ماجراجویی را دید. یعنی روند فیلم از اول تا آخر بصورت اکشن دنبال می شود تا این اکشن داستان را بازگو کند و به انتهای راه برسد. خط فاصل میان اول تا آخر روایت داستان به قدری شامل جزییات می شوند تا مدمکس تبدیل به شاهکار شود. اما بازی رویکرد کاملا متفاوت و معکوس دارد. این بازی به طوری تعبیه شده که 75 درصد ترکیب اساس کلی بازی بر پایه گشت و گذار در دنیای مکس و انجام ماموریت های اصلی و فرعی است و قرار است بجای روند خطی در بازی این خط شکسته شود و وارد جزییات و درون دنیای آن شد. پس قرار است با تجربه بازی mad max وارد بعد دیگرش شد.

داستان بازی همانند سری فیلمهایش حالتی کاملا فرسایشی دارد. یعنی میتوان گفت کل روایت داستان در هر دقیقه بازی بازگو می شود. انتظار نداشته باشید بازی در همان سکانس های ابتدایی تمام داستان خود را بیرون بریزد. ابتدای بازی با یک کات سین کوتاه از تنهایی مکس آغاز میشود تا خودتان بتوانید حوصله به خرج دهید و  بقیه داستان را در غالب تجربه آن بدانید. تمامی روایت کلی داستان بازی بر می گردد به خود مکس و اینکه چه گذشته شوم و تاریک را سپری کرده. اگر بخواهیم پرونده مکس را توضیح دهیم باید یک تومار از شناسنامه وی نوشت. اما تا اینجا بدانید که تاریخچه مکس به جایی بازمیگردد که وی یک کلانتر استرالیایی بود که با پایان دنیا و تبدیل شدن این جهان هستی به بیابانی بی پایان وی همسر و فرزند خود را توسط گروه Riders از دست داد و نتوانست آن ها را نجات دهد. حال او با یادآوری گذشته و عذاب وجدانش جنونی بی تصور را سپری میکند. حال اون برای انتقام از تمامی این گروه برخواسته و با ماشین معروفش به دل بیابان میزند. حالت کلی مکس به همین جا ختم میشود.

اما در هر نسخه روایت اول بازی تغییر میکند و ما شاهد ماجراهایی جدید از مکس در هر عنوان هستیم. دقیقا به مانند عنوان Mad Max Fury Road این قضیه شامل حال بازی اش نیز می شود و ما ماجرایی جدید را در قالب مکس دنبال می کنیم. با یک میان پرده توضیحی سعی می کنیم ماجرای این بازی را برای شما توضیح دهیم که ممکن است در نگاه اول یه مضمون ساده باشد. هرچند باید گفت روایت داستانی کلی بازی آن چیزی نیست که انتظارش را از این بازی می کشیدیم. داستان بازی مکس را در حالی که اتومبیلش را گروهی نامشخص میدزدند نشان می دهد. وی نیز خودش در میان صحرای معروف و سوزان stark تک و تنها می بیند. اوج تنهایی و دل شکستگی در بازی به چشم می خورد. پس از مدتی مکس در اوج نابودی و خستگی به میان راهی میرسد و در آنجا با شخصیتی به نام Chumbucket برخورد میکند. وی یک همه کار بلد و به روایتی psychasm این بازی نامیده می شود قرار است در ساخت اتومبیلی جدید به مکس کمک کند. در میان حواشی ساخت اتومبیل جدید مکس که Magnum Opus نام دارد او قرار است ماموریت های نفس گیری را دنبال کند.روایت اول بازی تا اینجا ختم می شود و سپس پس از ساخت اتومبیلش وارد پرده دوم از این روایات و باز شدن جزییات اصلی و جدید بازی می شویم.

از اینکه گروه مرموزی که اتومبیل سابقش را سرقت کردند که بودند و چه ربطی به Prolistim Sociaty و فعالیت هایشان دارند. پس توصیه میکنم برای لذت بردن از داستان بازی سعی کنید بازی را از اول تا آخر تجربه کنید. مکس دیوانه شاید از لحاظ داستانی اساس نامفهومی داشته باشد اما نباید سیستم کلی و درون محتوای آن را نادیده بگیریم. چون این عنوان یک اسانس تحسین شده است و به همین دلیل است که این اسانس را نباید با فاکتورهای بینظیرش رها کنیم. این فاکتورها در نگاه کلی به فضاسازی خارق العاده آن برمیگردد و اینکه قرار است ما در این فضا دست به چه کار هایی بزنیم. وجود عامل بیابان باعث میشود دست سازندگان به هر جزییاتی که در این بیابان بی آب و علف کاملا باز باشد و یک Easy Elements خارق العاده را خلق کنند. عوامل محیطی باعث می شود که ما بیش از پیش در بازی خود را قرار بدهیم.در داستان بازی ضعفی به نام بعد خلا در بعد سوم وجود دارد اما تم اصلی بازی باعث میشود این خلا پر شد. این مضمون نیز مربوط به گرافیک بی نظیر و لذت بخش آن می شود. گرافیک کلی نیز در یک Draw Distance شاهکار خلاصه میشود و شاخ و برگ می گیرد.

عوامل جزییات سرسام آور محیط های دوردست بازی توانست سکانس های هنری و افسانه ای زیبایی را به تصویر بکشاند. سایه زنی ها به قدری پر جزییات هستند که میتوان در برخی سکانس های عظیمش هنگامی که دوربین حالتی مستند وار به خود میگیرد این Shadow Filtering ها به صورت زیبایی تغییر وضعیت دهند. نورپردازی با توجه به سیستم شب و روز جای تقدیر دارند اما هنوز به مانند GTA V هنگام تغییر وضعیت آب و هوا و شب و روز بازی شامل تغییر فریم سرسام آور می شوند. فریم بازی در محیط اصلی بیابان ها بسیار خوب دنبال می شود اما این بیابان ها به نظر میرسد آنقدر ها هم جزییات ندارند بنابراین وقتی وارد جزییاتی از چند میان راه یا یک شهر کوچک می شوید فریم بازی در کمال ناباوری پایین می رود. اما یکی از ارکان جزیی اما جالب توجه بازی سیستم جنون آور blur بود در هنگام رانندگی باعث میشود گرافیک بازی حس جنون آمیزی را هنگام تعقیب و گریز به خود بگیرد. با جمله ای کوتاه توضیحات گرافیکی بازی را می بنیدم و به درون محتوای تحسین شده MM یعنی گیم پلی میرویم و آن هم این است که گرافیک بازی روند همیشگی ندارد و در یک محیط گرافیک ممکن است بهترین شود و در محیطی دیگر بدترین. اساس بازی که حتی میتوان آن را به نماد بازی نام داد و باعث می شود مفهوم بازی به مانند فیلم شود و درک آن بیشتر شود گیم پلی خارق العاده آن می باشد .

شما یک گیم پلی تداومی بر پایه AAA را در نظر بگیرید. حالا سعی کنید آن را با سه سبک گیم پلی اکشن,ریسینگ و زیرشاخه های RPG ترکیب نمایید. حاصل آن گیم پلی Mad Max می شود. در بازی به صورت 25 درصد حق انتخاب هایی پیش روی شما است که از 5 گزینه به بالا آغاز می گردد. شما میتوانید همانند عناوین ریسینگ Magnum Opus را شخصی سازی و ارتقا دهید که شامل چندین پارت و اجزای کاملا پرجزییات و حرفه ای میشوند. از قطعات بدنه گرفته تا لاستیک و ارتقای موتور اصلی. سیستم SCRAP دقیقا همانند اعتبار درون بازی عمل میکند که باعث ارتقای مکس و اتومبیلش می شود. بنظر wb امسال قرار است واژه اتومبیل شخصی و انحصاری را درون عناوین خودش بیشتر بگنجاند و Magnum Opus دقیقا حکم Bat Mobile عنوان batman AK را دارد. همانطور که توضیح داده شد شما میتوانید با TAG XP هایی که در مراحل و ماموریت های اصلی و فرعی بدست می آورید چندین آپگرید و شخصی سازی های خود مکس را قفل گشایی کرده و حتی آن را به آپگرید منجر کنید. البته وضعیت کم و زیاد بودن این امتیاز ها نیز به خود سبک بازی شما بستگی دارد. اصولا اگر روند ماموریت ها را بصورت مخفی کاری و بدون سر و صدا پیش ببرید درصد این امتیاز ها بیشتر میشود. همچنین اگر بتوانید از المان های HIT and Run در هنگام وارد شدن به ماشین سواری و نابود کردن دشمنان در همین بخش استفاده کنید نیز این درصد امتیاز ها بیشتر میشوند.

صدای بازی نیز به طور کلی برنامه خاصی ندارد و تعبیه درستی روی این فاکتور انجام نشده و واقعا نقطه ضعف اساسی آن میشود. موسیقی بازی توسط متز لاندگرن نواخته شده. بطور کلی 13 ملودی کلی وجود دارد که در غالب کلی این بازی با این وقت کلی جای گذاری میشود. تعداد ملودی ها یکی از همین ضعف ها است و میتوانست بیشتر از این ها باشد. صداهای اجرا شده وقابلیت های آن ها در محیط به نظر کاملا نیمه کاره رهل شده و حتی در برخی از محیط ها ممکن است اصلا صدایی دیده نشود. دیالوگ ها و صداپردازی های شخصیت های اصلی ممکن است تا حدودی بهتر برخواسته باشد اما باز هم در این میان کمبود میمیک صدا های شخصیت ها نتوانسته این سرکوب را جبران کند و ضربه محکمی در این میان وارد شده است. صحبت از صدای شخصیت ها شد و باید گفت طراحی چهره ها و آن کاریزمای ارگانمیک شخصیت ها درون خود بازی نیز درصد بسیار خوبی را ندارد. ممکن است در این بین روی شخصیت مکس به خوب کار شده اما باید گفت عنوان Mad Max هیچگاه در فیلم هایش شخصیت محور نبوده و همواره در برخی عناوین به مانند Fury Road طبعا دیده ایم که روی چند شخصیت به زیبایی کار شده است. اما در بازی میبینیم که به غیر از خود مکس بقیه character ها آن غلذت در کاریزما و طراحی گرافیکی را دارا نمی باشند .

اما بحث جالب توجه گیم پلی را باز تر میکنیم و به سراغ چند المان شگفت انگیز و جالب توجه از بازی می رویم. Magnum Opus توضیحات زیادی را داراست و سرشار از جزییات و تازگی است. Gadget های جالب توجهی در این میان بر پیکره این اتومبیل طراحی شده اند که جالب توجه بودند. المان harpoon که یک طناب قلاب دار است میتواند با وصل شدنش به اجزای قابل تجزیه به مانند در یک مکان و یا برج های دیدبانی دشمان آن را با کشیدن اتومبیل از هم گسیخته کرده و آن را نابود کند. این وسیله برای باز کردن دروازه های بسته و نابودی دشمنان در حالت مخفی کاری استفاده خاصی دارد. وجود گجت اسلحه به ماشین یکی از آدرنالین آور ترین مدل های این اتومبیل است. شما میتوانید چندین سلاح را به MO نصب کرده و با زدن یک دکمه از درون ماشین دشمنان خود را نابود کنید. اینجاست که حس یک FIGHT RACING ناب به مانند Flatout با بازیباز تزریق میگردد. عاملی به نام Chum Bucket در گاراژ اصلی مکس وجود دارد که باعث میشود هنگام صدمه دیدن MO آن را در حداقل زمان ممکن تعمیر نماید. ضمنا باید گفت مکس میتواند در جای جای این دنیای پهناور گاراژ هایی را برای خود تعبیه کند که از فتح مکان هایی که انجام داده این قابلیت بصورت خودکار اعمال می شود.

سیستم اتومبیل رانی بر پایه hit and run عنوان GTA V قرار میگیرد و بازیباز میتواند مکس را هم از درون ماشین کنترل کند و هم میتواند اتومبیل رو بر روی خودکار قرار داده و به بیرون بیاید و بر روی ماشین بصورت مستقیم از خجالت دشمنان در بیاید که البته باز هم باید گفت تغییرات جالب و سنگینی بر روی این سیستم انجام شد. یکی دیگر از قابلیت های MO این است که شما میتوانید آن را در محیط های درون تیر دست قرار داده و از آن به عنوان کاور گیری و حمله استفاده کنید. دقیقا اینجاست که با زدن یک دکمه SPOILER های این اتومبیل باز شده و باعث می شود که صدمه کمتری به آن وارد شود. از معرفی گیم پلی مکس درون اتومبیل بیرون می آییم و به گیم پلی به اصطلاح ON FOOT بازی میرسیم. جایی که امکانات خیره کننده ای را در بر میگیرد. اول از همه به سیستم خیره کننده مبارزات مکس اشاره میکنیم. آیا سیستم مبارزات نرم و جالب توجه بتمن را به یاد می آورید؟دقیقا سیستم مبارزات با توجه به همین اسانس از روی بتمن تقلید شده ولی با اینکه یک مشکل است و تقلید حساب میشود اما حرکات مبارزه آن حس تخلی بودن بتمن را ندارد و کاملا داینمیک میباشد و مهم تر از همه جاه طلبانه است.

همانند بتمن شما با دو دکمه در حالت دفاع و ضربه سر و کار دارید. سیستم بی نظیر فیزیک راه رفتن مکس در حالت دویدن,راه رفتن,مبارزه تن به تن و شلیک و کاور گیری ها همه و همه با پایه موتور قدرتمند HAVOK تعبیه و برنامه ریزی شده اند و جای هیچ بحثی را باق نمیگذارند. سیستم شوتینگ بازی نسبتا کاربرد خوبی در بازی دارند اما شرایط بازی به طوری است که کمتر از آن استفاده شده و با خود می گویید ای کاش در بیشتر محیط ها میتوانستید از گلوله استفاده کنید. اما قابلیت های مکس به اینجا ختم نمیشود بلکه با ارتقای توانایی های مختلف مکس به مانند U RAGE و یا Maximum MAX قدرت کاراکتر خود را ارتقا دهید. شما حتی میتوانید با SCRAP های بدست آمده در بازی Ability ها مکس را نیز ارتقا داده و او را یک مبارز محکم تر کنید. به طور کلی گیم پلی متعامل و چالش بر انگیز mad max نیز توانسته تا حد بسیار زیادی جاه طلبی و تازگی خود در شاخه ای جدید در سبک AAA را به نمایش بگذارد که جای بسی تحسین است .

نکات مثبت:

گیم پلی بی نقص و کاملا چالش بر انگیز
گرافیک هنری خلاقانه
داستان تقریبا قابل قبول
استفاده بی نظیر از واژه هنری MAD MAX در خلق مضمون ناشناخته و سنگین بازی
قابلیت های بی نظیر در شخصی سازی و ارتقا در یک سبک AAA
Magnum Opus و دیگر هیچ.....

نکات منفی:

صداگذاری به شدت ضعیف
کمبود جزییات شخصیت های فرعی
نبودن بعد سوم در داستان و روایت بازی
وجود مشکلات گرافیکی به مانند افت فریم شدید در برخی صحنه ها

سخن آخر:

پس از ماه ها صبر طاقت فرسا بالاخره Mad Max هم به مانند خیلی از عناوین دیگر عرضه شد و به نسبت انتظار های زیادی را بر آورده کرد از جمله تغییر Composing و ماهیت کلی و محوری بازی که جای بسی تحسین دارد. اما با عرضه فیلم Mad Max Fury Road و تبدیل آن به یک شاهکار افسانه ای طبعا انتظارات از بازی به سقف رسید. برای همین باید گفت Mad Max در تزریق برخی المان های مهم درون فیلم اصلا ظاهر خوب را دارا نمیباشد و شاخه ای زشت از ریشه خود را به نمایش میگذارد اما اگر میخواهید یک مد مکس با مضمونی جدید را تجربه کنید پس نام mad max را از روی بازی پاک کرده و آن را تجربه کنید چون باید گفت برای تجربه خاص و بینظیر و نفسگیر در یک سبک AAA یکی از خوش ساخت ترین و تحسین بر انگیز ترین عناوین سال است. پس خود را برای یک تجربه خاص آماده کنید.

اطلاعات منتقد :

محمدجمشیدی این بازی را براساس نسخه PS4 نقد کرده است .

نوشته شده در: 19 شهريور 1394
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Mad Max
  • Mad Max
  • Mad Max
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

پس از ماه ها صبر طاقت فرسا بالاخره Mad Max برای دق دادن کسانی که کنسول نسل هفت دارند امد
(والا... من خودمم نسل هفتیم پلی 4 هم ارزون نمیشه لامصب )
يادم رفت يه تشكر ويژه از نويسنده بابته مقاله
برو بابا بیابونی که cps5 بخواد صد سال سیاه ا بازیرو نمیخوام
میگم ته کشیده باور نمیکنید
خوشم اومد.گیم پلیش یه چیزی شبیه به بتمنه اما توی بیابون و کمی متفاوت.
شما بازي كردي نظر ميدي؟
بازی نکردم ولی از رو تریلراش معلومه و نظرا متفاوته
مشاهده 1 پاسخ دیگر
فکر کنم اولین بازی باشه که از فیلم ساخته باشن و قشنگ باشه
مشاهده 3 پاسخ دیگر
فقط ميشه گفت كه فوق العادست
یه انتقاد کلی از پردیس گیم داشتم که تعداد تصاویر بررسی رو بیشتر کنه و مثل سایت های بزرگ خارجی از گیمپلی که خود نقاد از بازی تصویر قرار میده و در زیر توضیح میده,به این طریق عمل کنندکنند.
يادش بخير قبلا داشتيم پرديس ويدئو نقد مي زاشت
@ali mahmoudian
جون معراج راس میگی؟ ویدیو نقد اختصاصی داشته اینجا؟
مشاهده 2 پاسخ دیگر
آقا ربطی به تاپیک نداره میخوام اینجا بگم رو به مدیران سایت. "چرا سایت گیمفا در حال پیشرفت است؟"
آقایون, @Sina R , اینجا والا بهتره, خیلی هم بهتره. community اینجا صد شرف داره به تمام سایتای گیم ایرانی. با این حال شاهد پیشرفت روز افزون اون سایت زاغارت هستم که تازه پردیس شروع کرده 4تا اخبار فیلم میذاره. اونطرف داره ورژن انگلیسی هم راه میندازه. 2 روز دیگه یهو دیدی نقداش تو متا هم تاثیر داشت. یه تکونی بدین دیگه چه وضعشه. هر چند منو بکشی از خونم که پردیس هست کوچ نمیکنم اما دوست دارم پیشرفت اینجارو ببینم. یه دلیل منطقی واسم بیارید که اونا چی تو دستو بالشونه که شما ندارید؟ پول؟ اسپانسر و سرمایه گذار؟ یا نمیذارن که پیشرفت کنین؟ هرچی فکرشو میکنم راضی نمیشم.
نبود نيروي انساني اينم دليل تازه من حالم بهم مي خوره مي رم اون سايت از مديراش تا خبرنگاراش همش فن بازي درميارن
لامصب بخش انگلیسیشم چقد خوبه
مشاهده 25 پاسخ دیگر