فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
انقلاب بازی های بازسازی شده

زمانی که شما بازی های Metal Gear Solid: Peace Walker یا Resident Evil 4 را به صورت HD بازی نمی کنید، به نظر می رسد که قبلاً این بازی ها را در پلتفرم های اصلیشان بازی کرده اید و لذت آن ها را برده اید. اما هنوز عنوان هایی مانند Devil May Cry،Silent Hill، Zone of the Enders و Jack & Daxter در راه هستند تا به صورت HD بازار را در اختیار بگیرند. در کنار این بازی ها می توان به Final Fantasy X هم اشاره کرد که قرار است برای PS3 و Vita راهی بازار شود. دوست داشته باشید یا نه، هنوز به پایان عرضه عناوين بازسازی شده نزدیک نشده ایم و به این زودی ها هم قرار نیست عرضه اینگونه بازي ها به پایان برسد.

این عنوان ها بازار بزرگي را در اختیار ندارند و شاید مورد توجه خیلی ها نیز قرار نگیرند، اما سازندگان معنی نوستالژی را درک کرده اند و به همین دلیل بازی های قدیمی خودشان را با شکل و شمایلی جدید راهی بازار می کنند. بعضی از سازندگان تنها وضوح تصویر بازی را افزایش می دهند و برخی دیگر علاوه بر وضوح تصویر، در آن تغییراتی ایجاد می کنند که بازی دارای پیشرفت هایی نیز باشد. در اصل میزان بازسازی اینگونه بازي ها به میزان پولی که یک ناشر بابت آن صرف می کند، بستگی دارد. استودیوهای بازیسازی مهمی روی بازی های بازسازی شده کار کرده اند. شاید بدون حضور این استودیوها ما شاهد عرضه نسخه های جدیدی از عنوان های قدیمی نبودیم. این استودیوها با علاقه خود و با در نظر داشتن اینکه روی یک بازی قدیمی کار می کنند، قسمت های مختلفی به آن بازي اضافه خواهند کرد و کاری می کنند که آن عنوان برای بازیکنان جذابیت پیدا کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استوارت گیلری (Stewart Gilray) رئیس استودیوی بازیسازی Just Add Water و سازنده بازی Oddworld می گوید: "ما قصد نداریم در بازسازی یک عنوان، کار استودیوهاي ديگر را انجام دهیم. کار ما چیزی بیشتر از تبدیل یک بازی PS2 یا Xbox برای کنسول های جدید است." گیلری اعتقاد دارد که برای بازسازی یک عنوان باید مدل شخصیت ها را نیز بازسازی کرد و حتی در کنترل و گیم پلی بازی نیز کمی تغییرات ایجاد کرد که بازی به استانداردهای امروزی نزدیک شود. گیلری می گوید که بالا بردن کیفیت بافت های بازی در مرحله آخر قرار دارد. گیلری در ادمه صحبت هایش به این موضوع اشاره می کند که اکثر ناشران به بیشتر بازی های بازسازی شده توجه چندانی نمی کنند و آن بازی را خیلی سرسری به بازار می فرستند.

او که هم اکنون روی نسخه بازسازی شده OddWorld کار می کند، بر این باور است که استودیوی آن ها کارهای بیشتری را برای بازسازی یک عنوان انجام می دهد. او می گوید که بازي آن ها لایق بهترین هاست و بازسازی آن فرصت دوباره ای است که این عنوان می تواند خودش را در بازار نشان دهد. البته باید به قیمت اینگونه بازی ها نیز توجه کرد. هر چه باشد، پول و درآمدزایی در هر صنعتی حرف اول را می زند. گیلری در صحبت هایش به این موضوع اشاره می کند که برای یک کمپانی کوچک نیاز به درآمد زیاد و کارمندان بیشتر نیست. این کمپانی ها دوست دارند عنوانی تولید کنند که به وسیله آن کمی پول بدست بیاورند. دلیل این موضوع، این است که آن ها بسیار جاه طلب هستند. گیلری امیدوار است که بازی OddWorld که از جمله عناوين خوب Xbox بود، بتواند به یک بازی جالب توجه تبدیل شود، چرا که آن ها سعی می کنند چیزهای جدیدی را در بازی به نمایش دربیاورند.

استودیوی بازیسازی Ready at Dawn نیز از جمله استودیوهایی است که با عرضه God of War: Origins Collection نام خودش را در بین استودیوهایی که بازی های بازسازی شده راهی بازار کرده اند، مطرح کرد. این استودیو 2 نسخه از سری بازی های God of War که برای PSP عرضه شده بودند را برای PS3 عرضه کرد. مارك ترندورف (Mark Turndorf) از این استودیوی بازیسازی می گوید به دلیل اینکه PSP روزهای آخرش را پشت سر می گذارد و Vita نیز آینده ای نامعلوم دارد، این نسخه ها را برای PS3 عرضه کردند. به نظر او خیلی از بازیکنان این نسخه ها را از دست داده بودند. بازسازی این دو بازی کمتر از یک سال برای Ready at Dawn زمان برد.

ترندورف می گوید که آن ها در این بازی میزان چندضلعی ها (Polygon) و کیفیت بافت ها را افزایش داده اند. این موضوع باعث شده که این عنوان ها نمایش بهتری روی PS3 داشته باشند. ترندورف می گوید که آن ها در مراحل اولیه ساخت به این نتیجه رسیدند که کارشان چندان جالب نیست. فریم بازی روی کنسول PSP زیر 30 بود و همچنین صحنه های سینمایی بازی نیز از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. به همین دلیل این قسمت ها نیز مورد توجه قرار گرفت. آن ها فریم بازی را افزایش دادند و کیفت تصویر صحنه های سینمایی بازی را نیز بالاتر بردند. او در ادامه صحبت هایش به این موضوع اشاره می کند که برای عنوان های بازسازی شده دوباره طراحي هنري صورت گرفت و نمای جدیدی از بازی به نمایش درآمد. تنها 10 نفر از این استودیو روی Origins کار کردند و توانستند فریم این بازی را به 60 برسانند و صحنه های سینمایی بازی را بهبود ببخشند.

آن ها صدای دالبی، Trophy و Bonusهای مختلفی برای این بازی طراحی کردند. همچنین قابلیت 3D نیز توسط آن ها به بازی اضافه شد. البته ترندورف به این موضوع اشاره کرد که 3D کردن بازی از جمله قسمت های آسان بود، چرا که همه چیز آماده بود و به وسیله چند برنامه نویس این قابلیت به بازی اضافه شد. بازی های بازسازی شده بسیاری در راه هستند که هنوز راهی بازار نشده اند و Konami و Capcom برنامه های زیادی برای این عنوان ها دارند. این موضوع نیز کاملاً واضح است که هنوز بسیاری از بازي هایی که قرار است به سوی HD شدن حرکت کنند، معرفی نشده اند. عرضه اینگونه از بازی ها شاخه جدیدی از تجارت به حساب می آید.

این بازی ها فرصتي را به سازندگان می دهند تا خلاقیت بیشتری در بازی خود به کار ببرند. بازیکنان استانداردهای بالایی برای بازی های جدید دارند. اگر عناوين بازسازی شده از کیفیت خوبی برخوردار نباشند، آن ها هرگز به سمت این بازی ها نمی روند. تعدادی از ناشران درس های زیادی از این موضوع گرفته اند و قصد دارند عنوان بازسازی شده آن ها به شکلی وارد بازار شود که ارزش خریدن را داشته باشد. بازی هایی مانند Halo: Combat Evolved Anniversary از همین دسته به حساب می آیند. این عنوان می تواند به یکی از بهترین مثال ها برای سازندگانی تبدیل شود که قصد دارند بازی خودشان را به حالت HD دربیاورند. گرافیک بسیار بهتر، قسمت های جدید، موسیقی های بازسازی شده و... باعث شده که این عنوان واقعاً با ارزش باشد. حتی بازی Metal Gear Solid: HD Collection نیز عنوان بسیار خوبی در بین بازی های بازسازی شده به حساب می آید. این بازي نیز دارای قسمت های جدیدی است كه برای بازیکنان جذاب خواهد بود.

نویسنده: مجید نوردوست

نوشته شده در: 24 آذر 1390
دسته: مطلب متفرقه
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • God of War Origins
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

serious sam(سام ماجراجو) خودش یه شاهکار بی نظیر بود و تنها مشکلش گرافیک کمش بود.(البته در زمان خودش گرافیکش هم عالی
بود اما کم کم گرافیکش برای کسانی که در 4 یا 5 سال بعد بازیش کردن خیلی کم شد.) اما وقتی که سری HD بازی رو ساختن که
گرافیکش متحول شده بود انگار داشتم کامل ترین بازی دنیا رو بازی می کردم!
Maximum چرا دربه در دنبالشی , MGS HD colection خیلی وقته اومده ‏. 2روز قبل انتشار جهانی هم پی اس 3 هم ایکس وارد بازار شد. تا ‏2روز پیشم که من زنگ زدم واسه خرید بازی اسکایریم ‏، MGS HD colection هم واسه فروش بود (البته برا پی اس 3 و اورجینال‏)‏
بیـــــــــــست
من دربه در دنبال این Metal Gear Solid: HD Collection هستم.امیدوارم تا بهمن بیاد.
 ممنون
این چند بازی  که بازم بازسازی شدند عالی بودند
من منتظر dmc هستم
مرسی من 3ماه پیش 3 نسخه بازسازی شده ی god of war origins & god of war colection & ico and shadow of the colossus گرفتم. واقعا یه شاهکار و سه تا از گنجینه های classics سونی یست.