فروشگاه گیفت کارت
 
نقد و بررسی NBA 2K16
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - به سرنوشت اعتقادی ندارم ولی ایمان دارم ب...
User_image

شاید به توان گفت NBA 2K در میان تمامی عناوین آرکید و رسمی و شبیه سازی که هر سال بدون بحث عرضه می شوند، نوآورانه ترین و کارآمد ترین نسخه در نسل خود را دارا می باشد. حالا چرا؟ به این خاطر که همه ساله با عرضه یک نسخه جدید از سری بازی های اعتیاد آور NBA 2K شاهد این خواهیم بود که انگار این فرانچایز هر ساله در حال بروز رسانی خود با تعدادی دیتا بیس بی نظیر می باشد. خلق و جهت سازی و بهینه کردن عناوین به خودی خود سخت است. حال اضافه کردن فاکتور های لذت بخش در اساس بازی را که هر ساله برای این فرانچایز ورزشی ارزشمند نیز اضافه کنید و آن را با میانگین کارکنان این استودیو در نظر بگیرید. اینجاست که قدرت بی نظیرش مغز شما را درگیر اعمالی که این تکنسین ها بر روی بازی هایشان در هر سال انجام می  دهند می کند.

NBA 2K16 یکی از آن مکمل های ساختار شکنی است که هر ساله اعمال می شود و بدون شک باید گفت بهترین عنوان از سری NBA 2K و به زبانی ساده تر بهترین شبیه ساز بسکتبالی این دهه میباشد. تعامل های پیچیده ای هر ساله به این عنوان وارد میشود و ما میبینیم که انگار ریشه اصلی بازی همان ریشه خام است که به زیبایی هر ساله ابتکاراتی را در همه بخش های مختلف بازی از گیم پلی تا گرافیک به کار می برند. به طوری که در هر نسخه این فرانچایز شاخ و برگ های متعددی را به خود می گیرد. کمپانی 2K پس از اینکه مسئولیت ساخت این عنوان را از سال 2013 به VISUAL CONCEPT سپرد، شاهد تحول کاملا متفاوتی در نسل هشتم از این عنوان بودیم. به طوری که تمام و کمال هسته اصلی این بازی از گیم پلی و گرافیک آن به لطف موتور رسمی این استودیو تغییر کرد و شاهد یک NBA واقعا حقیقی بودیم. امسال هم ماموریت ساخت این نسخه همانند دو سال گذشته به عهده VISUAL CONCEPT می باشد و الحق که اجزای فوق العاده ای را در هر زمینه برای 2K16 خواهیم دید.

بازی را احساس کن

خلق جو و اتمسفر سنگین از شبیه سازی حس دیدن یک مسابقه بزرگ NBA بدون شک کار سختی است. بازیابی,تحقیق و پردازش از روی جو استادیوم های بزرگ NBA واقع در آمریکا به مانند Staples Center و یا AT&T Center به زیبایی هر چه تمام تر نمونه برداری شده است و دقیقا همان جو اختصاصی ورزشگاه های حقیقی را در نمونه شبیه سازی شده مشاهده خواهی کرد. صدای تشویق بی فرجام تماشاگاران حاضر در ورزشگاه ها به زیبایی هر چه ممکن شنیده می شود. ریتم های  انحصاری موسیقی هنگام ورود بازیکنان در هر تیم از سوی تماشاگران برای هر تیم متفاوت است. حتی تراکم جمعیت حاضر در ورزشگاه نیز با توجه به میزان هوادار در هر تیم متغیر می باشد.

به مانند عناوین گذشته سری NBA 2K این بار هم کوین هارلان(Kevin Harlan) گزارشگر اختصاصی شبکه cbs آمریکا به همراه تیمش وظیفه گزارشگری داغ و نفسگیر را بر عهده گرفته و دوریس برک(Doris Burk)نیز برای مصاحبه از بازیکنان معروف و سرمربیان تیم ها در این بازی حضور دارند تا حس واقعی یک مسابقه nba را به هیچ عنوان از دست ندهید. همچنان موسیقی های نفسگیر داخل منو و ورزشگاه ها یکی از برند های بی چون چرا می باشند. بر خلاف سال گذشته که وظیفه ساخت و تنظیم موسیقی های بازی بر عهده فارل ویلیامز(Pharrell Williams) خواننده محبوب امریکایی بود این بار DJ PREIMIER,DJ MUSTARD و DJ KHALED وظیفه انتخاب، ساخت و تنظیم موسیقی های بازی را عهده دار هستند و ما در بخش منوی بازی می توانیم 50 موسیقی برتر سال 2015 را بر روی این عنوان بشنویم.

بدون شک NBA 2K16 به مانند دو نسخه قبل سعی بر این دارد که همه چیز را واقعی جلوه دهد. به همین منظور VC در این سه سال با موتور نسل هشتمی خود همه چیز را رئالیسم و کاملا تکنیکی جلوه داده. جزییات تماشاگران در این نسخه به مانند 2K15 از ظرافت و تنوع خاصی برخوردار است. حدود 56 مدل متفاوت از چهره را در تماشاگران خواهید دید که باعث می شود هیچ NPC ای در بازی با هم شباهت نداشته باشند. جزییات بی نظیر درون ورزشگاه به قدری حماسی و با جو خاصی تعبیه گشته اند که بدون اغراق باید گفت تا به این جا هیچ عنوانی نتوانسته به این زیبایی bloom داخل ورزشگاه را با جزئیاتی عمیق ترکیب کند و یک صحنه کاملا واقعی را خلق کند. طبق روند هر ساله خواهید دید که جزییات سرسام آور چهره بازیکنان در درجه واقعا بالایی تعبیه شده اند. جزییات چهره بازیکنان سرشناسی به مانند استفن کوری، جیمز هاردن، آنتونی دیویس و یا لبران جیمز بدون ذره ای افت polygon و حتی با تعبیه 136 polygon فقط برای تمام رخ آن ها ساخته و طراحی شده اند.

علاوه بر این در لحظات حساس شاهد این خواهید بود که هنگام عرق کردن بازیکنان نیز در زمانی خاص از بازی باعث می شود قطرات عرق بازیکنان بر روی پوست آن ها دیده شود. از دیگر فاکتور های گرافیکی بی نظیر بازی می توان به خلق کاملا متفاوت Floor Reflection بازی اشاره کرد. تمامی نور های داخل استادیوم بازی به زیبایی بر سطح زمین چوبی و صیقل شده بازی بازتاب بی نظیری از نورپردازی را خلق می کند. object های بازی با توجه به یک بازی شبیه ساز ورزشی بسیار زیاد است و حتی از تعداد واقعی آن ها نیز پیشروی  می کند. در زمین بازی علاوه بر تماشاگران حدود 148 npc دیگر از مسئول استادیوم تا کارکنان آن ها نیز دیده می شوند که واقعا از هر لحاظ باید گفت که در هیچ عنوان شبیه ساز ورزشی ای این حجم object دیده نمی شود و باید گفت سازندگان در ساخت یک شبیه سازی که با واقعیت همسان باشد سنگ تمام گذاشته اند.

بازی خودت را بساز

 علاوه بر این می توانید در بخش گیم پلی شاهد پیشرفت بی نظیر در زمینه pick pocket و pick and roll باشید. همان گونه که گفته شد مکانیزم و ساختار NBA 2K از دو سال گذشته همین گونه بوده اما در هر سال می بینیم این مکانیزم در گیم پلی کار تکمیل شدنش را بصورت یک بروز رسانی انجام می دهد. یکی از بهبود های این نسخه نسبت به قبل فرایند PICK AND ROLL می باشد. اینبار حرکات نرم تری برای عبور از سد مدافعین توسط بازیکنان خودتان وجود دارد و کاملا واقعی تر و پویا تر این کار شدنی خواهد بود. ضمنا PICK گرفتن از سوی بازینان خودی نسبت به حریف سخت تر و چالش برانگیز تر شده است. علاوه بر نسخه گذشته این بار شاهد برخورد های فیزیکی زیادی هستیم و ازدحام برای دفاع و حمله از سوی دو تیم بیشتر شده است. به همین منظور فرایند شوت زدن از نزدیک حلقه یا همان MID SHOT و یا lay up بسیار سخت شده و بازیکنان مجبور هستند که شوت های از راه دور را امتحان کنند. یکی دیگر از بهبود های این نسخه برمی گردد به دفاع و حمله بدون توپ یا به اصطلاح off ball offenses and defenses.

در نسخه گذشته این المان کاملا بی لعاب در بازی رها شد که باعث جا گیری ضعیف بازی کنان در حمله می شد و هنگام رسیدن توپ به آن ها در نتیجه پرتاب های خود را از دست می دادند یا توسط حریف به راحتی ربوئه می شد. این بخش در دفاع هم تاثیر داشت و باعث می شد بازیکن پست مربوطه بازیکنی با پست دیگر خود را مهار می کرد. اما در این نسخه شاهد بازی بدون توپ بی نظیر توسط هوش مصنوعی عالی آن ها خواهیم بود. علاوه بر این حرکات پا به توپ بازیکنان تغییر خاصی نسبت به قبل نداشته اما این حرکات کاملا نرم تر و حقیقی تر صورت می پذیرد. قدرت فردی هر بازیکن نیز با بازیکنان دیگر متفاوت است و روی بیشتر بازیکنان معروف و قدرتمند تاثیر بیشتری دارد که باعث تعامل میان بقیه بازیکنان می شوند.

player ID همانند گذشته بر روی چند بازیکن مطرح تعبیه شده که باعث می شود حرکات بازیکنان در دنیای واقعی بر روی این دنیا شبیه سازی شوند. همه این نمونه برداری ها توسط دستگاه های شبیه سازی شده در استودیوی اختصاصی Take Two ضبط و شبیه سازی شده اند. شما می توانید در هنگام شوت زدن، دریبلینگ و پاس دادن حرکات شخصی هر بازیکن را مو به مو کاوش کنید و باید گفت در این موارد دقت کردن به این همه جزییات در بازی کار هر بازی بازی نخواهد بود. یکی از مشکلات اساسی بازی برمی گردد به سیستم ویرایش بازیکنان در بخش roster. در واقع باید گفت نسبت به 3 سال گذشته اصلا بخش ویرایش roster ها در قسمت گزینه های بازی وجود ندارد و شما نمی توانید بازیکنان مورد نظر خود را در محیط اصلی ویرایش کنید. ضمنا محیط داخل منوی بازی نسبت به گذشته تفاوت خاصی ندارد و رفته رفته از این روند خسته خواهید شد. سیستم blacktop که یکی از اعتیاد آور ترین بخش های همیشگی این سری بود نیز به مانند سال گذشته برای همیشه از این بازی حذف شده است. البته این بار خواهید دید که با sp یا skill points جبران این نادیده گرفتن ها را انجام داده است. شما با sp های درون بازی میتوانید آیتم های مهم و متعددی را در بازی باز کنید. از خالکوبی های بازی گرفته تا خرید کفش و ابزار های بازیکنان مورد نظر. البته این sp ها نیز توسط برنامه my nba 2k نیز قابل خرید با پول حقیقی هستند.


داستان خودت را بساز

اما میرسیم به مهم ترین اساس و فاکتور جالب توجه این نسخه یعنی بخش my career بازی. جایی که یک تحول اساسی را نسبت به این بخش در نسخه های قبل به خود دیده. همانند گذشته شما می توانید یک بازیکن مبتدی را از دانشگاه های امریکا با نام خود بسازید و پله به پله خود را به سطح بالای nba برسانید و خود را تبدیل به یک اسطوره کنید. اما اینبار همه چیز فرق می کند و بخش my career شامل یک داستان درام و بی نظیر است که توسط اسپایک لی(Spike lee) نویسنده و کارگردان مطرح نامزد اسکار ساخته شده است. حتما همه شما اسپایک لی را با فیلم مطرح malcolm x به یاد دارید.بخش داستانی بازی با فراز و نشیب های دراماتیکی از زندگی یک بسکتبالیست می گذرد و ما را مشکلات و سختی های او در این مسیر سخت همراه می کند که ممکن است در زندگی هر بسکتبالیستی که حال تبدیل به اسطوره شده نیز اتفاق افتاده باشد. کاگردانی و نویسندگی این بخش کاملا هالیوودی و حرفه ای است و توانسته به خوبی از فیلم درام ورزشی coach carter الهام بگیرد. این بخش نیز داستان و ساختار متفاوت خودش را دارا می باشد. در هر بازی شما SP خواهید گرفت. و این SP باعث می شود قدرت و ABILITY خود را در منوی توانایی بازیکن بالا ببرید. همچنین می توانید با این پول مجازی آیتم کفش و یا خالکوبی های بازی را نیز باز کنید. این بخش نیز از هر لحاظ دنیای بی نظیر خودش را به شما جلوه میدهد و باعث میشود که هر کس به بسکتبال علاقه دارد بتواند زندگی واقعی یک بسکتبالیست را در غالب یک شبیه ساز به خود ببیند.

نکات مثبت:

بهینه سازی بی نظیر در بخش های متفاوت گیم پلی
گرافیک شاهکار در زمینه شبیه ساز ورزشی
خلق جزییات بی نظیر چهره بازیکنان
PLAYER ID
بخش جذاب MY CAREER
SPIKE LEE

نکات منفی:

حذف بخش ویرایش ROSTER
حذف بخش اصلی NBA Blacktop

سخن آخر

بدون شک NBA 2K16 چیز دیگری را بیش از این همه المان و فاکتور بی نظیر نمی تواند ارائه دهد. در بخش های جزیی منوی بازی شاید به علت تکرار آن ها همانند قبل و یا حذف چند بخش در بازی مانند BLACKTOP و ROSTER شاید مقداری از ریشه بازی تضعیف شود اما با تغییر ساختار و ریشه آن و همینطور بهینه ساختن بخش های متعدد بازی و صد البته متحول کردن بخش MY CAREER بازی بدون شک و تردید باید گفت NBA 2K16 بهترین شبیه سازی ورزشی حال حاضر دنیای بازی می باشد که همه ساله باعث می شود حس حقیقی این ورزش به پوست و گوشت مخاطبین این رشته تزریق شود. NBA 2K16 همانند گذشته هر سال ساختار شکنی میکند و برای علاقه مندانی که بسکتبال را حتی از مبتدی نیز آغاز کرده اند یک شبیه سازی کامل میباشد. این در حالیست که بخش MY CAREER نیز انقلابی عظیم را بوجود آورده و تجربه آن باعث انگیزه مضاعف حتی در میان آن علاقه مندان میشود. پس به هیچ وجه نباید این تجربه را از دست داد.


اطلاعات منتقد :

محمد جمشیدی NBA 2k16 را به مدت 15 ساعت بر روی پلتفرم PS4 بازی کرده است.

نوشته شده در: 13 مهر 1394
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • NBA 2K16 - نقد و بررسی ویدئویی فارسی
  • NBA 2K16
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

سلام به همگی

اقایونی که بازی کردن میدونن که edit roster و BLACKTOP حذف نشده
jumpman jumpman jumpman them boyz up to sth
مسابقات NBA الان از بیش از 150 کشور پخش زنده میشه و طرفداران انبوهی تو جهان داره
به طوری که بازی آخر فینال فصل قبل این رقابت ها بین گلدن استیت و کلیولند رو 2 میلیارد نفر همزمان دیدن که رکورداره تو این زمینه....
.
ولی افسوس به خاطر چندتا دنسر ما از دیدن زنده این مسابقات محرومیم...
آقا ی سوال چرا هی همه ی بازی ها رو PS4 بازی می کنند ونقد می کنند Xbox one یا PC چشه
حب منتقد ما فور داره مگه حالا فرقي ميكنه؟
چون که 79% (مثلا خیلی دقیق هستش:|) بازی ها الان پلتفرم اصلی شون ps4 هستش یا بازی ها بهتر روش اجرا میشه مثل mgs که بیشتر نقد هاش روی ps4 انجام شده
مشاهده 7 پاسخ دیگر
واقعا این نسخه از همه لحاظ فوق العاده بود

هوش مصنوعی به طور فوق العاده ای پیشرفت داشته

صورت های بازیکنان پس از دویدن زیاد یا پرش زیاد تغیر میکنه

گرافیک چشمگیری(پیشرفت قابل توجهی از نسخه قبلی)


محیط استادیوم خیلی خوب طراحی شده

...........
خیلی وقت بود که از NBA نامید شدم

ولی الان امید برگشته