نماوا
فروشگاه گیفت کارت
 
بازی تانکی آنلاین فروش محصولات MSI
نمایشگاه TGC فروش گیفت‌کارت - سریع و ارزان

Pro Evolution Soccer 2017 پیش‌نمایش

صفحه شخصی من وبلاگ من - یک گیمر شهریوری که عاشق فیفا و فوتباله! ...
تصویر نویسنده
پیش نمایشی بر PES 17

PES 17 و انتظارات ما

"به قلم سینا ربیعی"

در فضای دو قطبی شبیه سازهای فوتبال در دنیای بازی، یک حقیقت مشترک بین طرفداران وجود دارد، این حقیقت این است که اکثریت طرفداران امروزی سبک شبیه ساز فوتبال، در گذشته سری PES را به عنوان گزینه اول خود برای بازی در نظر داشتند اما به یکباره بدلیل اتفاقاتی آن به آن پرداخت شده است، سری بازی FIFA به طور کامل گوی سبقت را از حریف ژاپنی خود  ربود و اکنون به پادشاه بلامنازع بازی های فوتبال تبدیل شده است.

اما بعد از چندین سال از حکمرانی فیفا، شاید بسیاری از طرفداران این بازی با من موافق باشند که نبود یک رقیب قابل و قدرتمند، موجب گشته است که فیفا انطور که باید مسیر پیشرفت خود را ادامه ندهد. اما از سال 2015 تا حدی این شرایط و این معادله تغییر یافت، عنوان PES 15 با آنکه دارای مشکلات فراوانی بود اما از لحاظ ساختار کلی گیم پلی و بخصوص ابعاد فنی پیشرفت قابل ملاحضه ای داشت؛ در نسخه PES 16 نیز این مسیر بهبود پیدا کرد در حدی که می توان ادعا کرد در زمینه هایی نظیر گرافیک، انیمیشن بازیکن ها و ابعاد فنی حتی از رقیب دیرینه خود پیشی گرفت.

اما برای یک شبیه ساز عنصر اصلی گیم پلی است و در گیم پلی کماکان PES نتوانسته است به فرمول هر چند قدیمی اما مطمئن فیفا نزدیک شود. در این مقاله قصد داریم به نکاتی بپردازیم که در صورت برطرف شدن آن، فاصله PES و FIFA را به کمترین حد ممکن در طول سالیان اخیر می رساند.

1- بهبود بخش داوری

گیم پلی PES 16 در مجموع پیشرفت های بسیار خوبی داشت اما همانطور که سال گذشته در نقد بازی گفتم، بخش داوری ترکشی دردناک را به تجربه گیم پلی زده است. ایرادات بخش داوری به حدی است که حتی می تواند به طور کامل مورد بازبینی قرار گیرد. از هوش مصنوعی ضعیف در کارت دادن تا طراحی مضحک بخش آوانتاژ بازی همگی در کنار هم موجب گشته اند که تجربه بازی به طور کامل تحت تاثیر قرار گیرد. بدون شک پایه اصلی یک شبیه ساز فوتبال خوب بخش داوری است و پیش از هر چیزی سازندگان باید این بخش را مورد بازبینی اساسی قرار دهند.

2- بهبود سیستم دفاعی بازی

یکی از مشکلات بخش گیم پلی نسخه 16، متعادل نبودن سیستم دفاعی بازی بود. این مشکل البته بیشتر برای کسانی نمود داشت که بخش آنلاین را تجربه کرده اند زیرا در بخش آفلاین بدلیل هوش مصنوعی ضعیف درجات سختی، عملا چالش خاصی برای دفاع شما وجود ندارد.

اما در بازی آنلاین حتما باید شما پیش آمده است که در شلوغی محوطه جریمه، بازیکنان آنطور که باید براساس هوش مصنوعی خود واکنش نشان نمی دهند و تاخیری عجیب که ارتباطی به اینترنت نیز ندارد را در عملکرد آنها شاهد هستیم. و یا مشکل دیگر، اتوماتیک بودن بیش از حد ساختار پوشش در بخش دفاعی است. یکی از دلایل پیشرفت فوق العاده فیفا در نسخه 12، ارائه سیستم جالب "دفاع تاکتیکال" بود. در این دفاع از 0 تا 100 دفاع به گیمر واگذار می شد و حالت منسوخ شده Lagacy که در آن خود هوش مصنوعی بازیکنان برای شما کار پوشش را انجام می دادند ( مشابه PES ) از بین رفت. این حالت می تواند در PES 17 نیز ایجاد شود تا گیمر حس تعامل و تداخل بیشتری را در مسیر گیم پلی داشته باشد. از نظر من این بخش شاید خیلی از آن صحبت نشود اما پایه اصلی فرمول طلایی فیفا محسوب می شود.

3- ارتقا و سخت تر شدن درجات سختی بازی

یکی دیگر از مشکلات بارز PES 16، آسان بودن عجیب درجات سختی بالا حتی Top Player و SuperStar بود؛ به طوری که حتی اگر شما یک بازیکن معمولی نیز باشید براحتی می توانید حریف را شکست دهید. فرمول بردن درجات سختی نیز در یک کلمه خاص نفهته است: پرس. با پرسینگ شدید در زمین حریف، عملا مشاهده می کنیم هوش مصنوعی حریف الگوی دومی برای خارج شدن از فشار را ندارد و براحتی توپ را از دست می دهد.

مشکل دیگر هوش مصنوعی درجات سختی در بخش هجومی است و تاکتیک های هجومی حریف چندان تنوع و قدرت لازم را برای تحت تاثیر قراردادن دفاع شما ندارد. برعکس بخش دفاعی هوش مصنوعی نسبتا بهتر عمل می کند.

نباید فراموش کنیم یک بازی هر چقدر بخش های آفلاین قوی داشته باشد، این بخش ها بدون یک هوش مصنوعی منطقی بی اثر هستند. شما مستر لیگ را تجربه کنید، وقتی براحتی می توانید تیم های حریف را شکست دهید دقیقا چه انگیزه و غافلگیری برای شما وجود دارد؟ یکی دیگر از مواردی که حتما باید در بازی برطرف شود بخش هوش مصنوعی درجات سختی است.

4- استادیوم های بیشتر!

یکی دیگر از کمبودهای PES که ارتباطی به بحث لایسنس بودن یا نبودن ندارد و می تواند در بازی بهبود یابد، بخش استادیوم های بازیست. نسخه گذشته تنها 24 استادیوم داشت که البته استادیوم های "واقعی" و لایسنس شده بازی تنها 11 عدد بودند! در نسخه جدید بی شک یکی از بخش هایی که باید ارتقا و تنوع بیشتری پیدا کند استادیوم های بازی است. ناسلامتی قرار است یک سال بازی را تجربه کنیم! واقعا 11 استادیوم لایسنس شده که از قضا نصف آن در برزیل و ژاپن قرار دارد رقم معقولیست؟! 

5- بهبود بخش لایسنس لیگ ها

این مورد را انصافا نمی توان به کونامی و سازندگان بازی خرده گرفت زیرا از عهده آنها خارج است. بدلیل قراردادهای بهتر و طولانی EA با اکثریت لیگ های اروپایی، عملا امکان استفاده از آنها در بازی فراهم نیست اما با این وجود یکی از حرکت های خوبی که کونامی در طول سال های اخیر انجام داده است، لایسنس کردن لیگ های معتبر خارج از اروپا نظیر لیگ برزیل بوده است. این حرکت می تواند ادامه یابد و لیگ های بیشتری حداقل لیگ های درجه دو اروپا نظیر یونان و اوکراین و لیگ های خارج از اروپا به بازی اضافه شود.

ضمن اینکه برخی از تیمهای لایسنس شده بخصوص در لیگ های کوچک تر، بازیکنان واقعی را شامل نمی شوند و در کمال تعجب شاهد این هستیم که از اسامی غیرواقعی برای آنها استفاده شده است، آن هم در شرایطی که پیراهن و لوگو باشگاه لایسنس شده است! این موضوع بیشتر کوچک بودن تیم سازنده و یا در شرایط بدبینانه کم کاری آنها را نشان می دهد که فرصت کافی برای شبیه سازی بازیکنان تیم های کوچک را اختصاص نداده اند.

6- بهبود دروازبان های بازی!

یکی دیگر از مشکلات مهم نسخه گذشته، بخش دروازبانی بازی بود. اگر مشکل واکنش دروازبان ها در توپ های بلند را فاکتور بگیریم، تقریبا می توان اعلام کرد که در موقعیت تک به تک، امکانش بسیار کم است شما توپی را در PES 16 بزنید و دروازبان بتواند آنرا بگیرد! تنها کار زدن یک شوت کات دار با فشار کم به گوشه است! این موضوع موجب می شود که هر موقعیت در PES به مثابه یک گل باشد. در حالی که حتی در واقعیت نیز ما موقعیت های تک به تک فراوانی را می بینیم که با واکنش دروازبان به گل تبدیل نشده و یا مثلا به تیرک خورده یا خارج از دروازه می روند.

در نسخه جدید نیز دو کار باید لحاظ شود، کار اول افزایش ضریب خطای شوت ها است، به طوری که تمامی شوت ها به سمت چارچوب نروند و کار دوم سریع تر کردن انیمیشن و حرکت دروازبان ها در واکنش به شوت ها است. در صورت لحاظ کردن این دو حالت براحتی این مشکل برطرف می شود.

7- بهبود بخش مسترلیگ

بهش مسترلیگ در نسخه گذشته تغییرات مثبتی را داشت اما کماکان مشکل هوش مصنوعی ضعیف در نقل و انتقالات بشدت آزاردهنده است. شخصا من توانستم با تیم اینتر طی مدت دو فصل، اکثریت سوپراستارهای فوتبال اروپا را بخرم در حالی که در واقعیت چنین چیزی غیرممکن است و حتی اینتر یکی از این نفرات را نیز حداقل تا دو سال اینده نمی تواند بخرد!

زمانی که نقل و انتقالات مسترلیگ مشکل داشته باشد عملا کل مجموعه خراب می شود. وقتی چالشی نباشد، وقتی شما دست روی بازیکنی بگذارید با یک سری ترفند بتوانید آنرا بخرید دقیقا چرا باید چند فصل این بخش را جلو بروید؟ مشکل این است که در ذهن ما بخش کریر مود فیفا تداعی می شود و همین موضوع انتظارات را بشدت بالا می برد. در هر صورت امیدواریم بهبود مسترلیگ یکی از اولولیت های سازندگان باشد.

8- افزایش تعداد ترک های موسیقی بازی

موسیقی PES 16 فوق العاده بود، حتی از نظر من که همیشه طرفدار بخش موسیقی فیفا بوده ام ترک های بازی از فیفا 16 نیز بهتر بودند. اما مشکل اصلی کم بودن تعداد ترک ها است. بدون شک برای یک بازی با این محتوا، حداقل باید 30 ترک وجود داشته باشد در حالی که در بهترین حالت PES 16 نیمی از این تعداد را داشت و این موضوع سبب شد بعد از گذشت چندماه ترک های بازی برای مخاطب تکراری شود. این بخش نیز در عین سادگی، می تواند با کمی وقت بیشتر و خرج کردن پول بیشتر بهبود یابد!

9- نسخه PC بازی جدی گرفته شود!

متاسفانه یکی از مشکلات نسخه PC بازی PES 16 این بود که در آن شاهد کیفیتی نظیر نسخه های نسل هشتم کنسولی نبودیم. نکته ناراحت کننده این است که این نابرابری تنها در بخش گرافیک نبود و تجربه گیم پلی نیز بیشتر شبیه به نسخه های نسل هفتم بود تا نسل هشتم؛ احساس من این است که کونامی و PES دیرتر از جهان تغییر می کنند! در حال حاضر مقطعی را می گذرانیم که نسخه PC به بهترین نسخه هر بازی تبدیل شده است و سود فراوانی نیز از محل فروش آن بدست می آید اما کماکان در مورد PES، این نسخه که حتی حالت پورت شده آن با یک تیم چند نفره در مدت زمان کمتر از یک ماه میسر است، کیفیت نامناسبی دارد.

10- بهبود ضربات ایستگاهی و کرنرهای بازی

این بخش نیز نیاز به یک بازبینی اساسی دارد. هنوز هم نمی توانم فلسفه آرکیدگونه و عجیب فلش های راهنما هنگام ضربات ایستگاهی را متوجه شوم. درست است که این بخش را می توان غیرفعال کرد اما بازهم حس تصنعی بودن را به بازی می دهد. می توان همان سیستم کاشته زنی کلاسیک را بازگرداند و البته در ضربات ایستگاهی چالش بیشتری را لحاظ کرد. مثلا در PES 16 اگر قلق کاشته زدن دست شما بیاید براحتی می توانید دروازبه حریف را باز کنید و ضریب حطا و چالش کاشته های بازی نیز باید بهبود اساسی پیدا کند.

11- کونامی عزیز! کمی برای سرورهای بازی نیز خرج کن. (بدون توضیحات بیشتر ...)

در نهایت طی روز گذشته اطلاعات جالب و امیدوارکننده ای از گیم پلی PES 17 منتشر شد. از نظر من همه امیدوار هستند که PES 17 مسیر پیشرفت های اخیر سری بازی PES را ادامه دهد و به یک رقیب جدی تر برای فیفا تبدیل شود، این شرایط هم می تواند موجب آسودگی خاطر طرفداران PES شود و هم طرفداران فیفا را خوش حال کند، زیرا در صورت قدرتمندشدن PES، آنگاه EA نیز مجبور می شود کمی به خود زحمت دهد تا حداقل پس از چند سال یک تحول اساسی را در سری فیفا ایجاد کند.

مطالعه کنید: FIFA 17 و انتظارات ما

نوشته شده در: 8 خرداد 1395
دسته: پیش‌نمایش، Pro Evolution Soccer 2017
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • PES 17 - Barcelona
  • PES 2017 - Gamescom
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

امسال سال pes هستش!!!!
تغییرات زیادی تو موتور گرافیکی دادن ..بی صبرانه منتظر e3 هستم تا نمایش دو رغیب سنتی فوتبال رو ببینم!!
آقا سینا من چند روزه یک سوالیو ازتون پرسیدم از طریق پیام شخصی.خوشحال میشم جواب بدید.
تازه قلق ایستگاهی ها اومده دستمونا....
ولی انصافا آفسایداش رو اعصابه
هروقت دروازه بان pes تونست 1 تک به تک رو بگیره خبرم کنید بخرمش
مهمترین مشکلش گیم پلیه خیلی یکنواخت بود و فیزیک صورت مثلا وقتی رونالدو گل میزنه بعد از گل صورتشو نیگا کنی داره میخنده دیگه رونالدو نیس زامبی هست ، نه فقط رونالدو همه ی بازیکنا فیزیک صورتشون به هم میریزه .
دروازبان های pes 16 مثل کارتون فوتبالیست ها روی هوا پرواز میکردن در حالی که توی فیفا خیلی زیبا و داینامیک هستن دروزابان ها.
این مشکل پرواز کردن یعنی تخیلی پریدن روی هوا شامل بازیکنان که میخوان ضربه ی سر بزنن هم میشه .
Pes خیلی ایراد داره و خیلی کار داره تا به فیفا برسه .
مشکل لایسنس شدن لیگها و تیمها فک کنم با پچ قابل حل باشه.
درسته احسان با پچ "غیررسمی" میشه ریخت. فقط نکته اینه مثلا روی کنسول های نسل هشتم اگر بخوای آنلاین بازی کنی دیتا پچ دیگه اکتیو نیست و باز همون مشکل لایسنس پابرجا میمونه
اهان،نمیدونستم اینو ممنون.
یه حالت زدن داورم توش بزارن بد نیست
پارسال دیدیم که خوشبختانه PES برگشت کاملا موفقیت آمیزی داشت...در خصوص موارد ذکر شده هم با مورد 9 از همه بیشتر موافقم
عباس یه چیزی که کاملا مشخصه اینه که استودیو PES Productions تعداد نفرات بالایی نداره. قشنگ معلومه توی یکم سری از بخش ها کمبود وقت داشتن. به نظر من بیشتر از سازنده ها تقصیر ناشر یعنی کونامیه. اگر بیشتر هزینه کنن و استودیو گسترش بدن اونوقت میتونیم پیشرفت خیلی بیشتری در جزئیات ببینم.

در مورد نسخه PC هم همینطوره، داخل متن هم گفتم پورت کردن یک بازی با یک تیم چند نفره می خواد و در مدت زمان 30 روزه هم امکان پذیره اما خب متاسفانه همین زمان هم نمیذارن ...
یکی از ایرادات اصلیش گیم پلی یکنواختش بود آدم ده دقیقه بازی میکرد خوابش میگرفت و آسون بودن وحشتناک بازی .
فیزیک افتضاح اجزای صورت به خصوص لب و دهن ، وقتی رونالدو گل میزنه بعد از گل صورتشو نیگا کنی داره میخنده دیگه رونالدو نیس زامبی هست ، نه فقط رونالدو همه ی بازیکنا فیزیک صورتشون به هم میریزه .
دروازبان های pes 16 مثل کارتون فوتبالیست ها روی هوا پرواز میکردن در حالی که توی فیفا خیلی زیبا و داینامیک هستن دروزابان ها.
این مشکل پرواز کردن یعنی تخیلی پریدن روی هوا شامل بازیکنان که میخوان ضربه ی سر بزنن هم میشه .
Pes خیلی ایراد داره و خیلی کار داره تا به فیفا برسه .
مشاهده 1 پاسخ دیگر
خسته نباشی ، به نکات اساسی اشاره کردی . . .
متاسفانه یکی از مهمترین ضعف ها لایسنس لیگ های اروپایی هستش ! به نظرم تازمانی که مشکل حل نشه PES هیچ وقت نمیتونه به عنوان یه رقیب برای Fifa حساب بشه ، حتی اگر تو جاهای دیگه قدرتمند تر باشه ، هدف از بازی کردن تجربه همه تیم هاست ! که در PES امکانش نیست !

یکی از اشکالات چند ساله ی مستر لیگ بخش youth team هستش ! اگر به دنبال جوان گرایی هستید حتما از این گزینه ای که چند ساله در PES وجود داره نا امید میشوید ، بازیکنانی که بازنشسته میشوند را دوباره با سن 16 سالگی میتوانید در این بخش پیدا کنید . . .

یه اشکال دیگه تیم های ملی هستن ، کاری به تیم های آسیایی نداریم که اسم ها و چهره ها افتضاح هستن ، حتی تو تیم های اروپایی هم این مشکل وجود داره . . .
برام سواله که در طول فصل کونامی و PES روی چی کار میکردند ؟! وقتشون رو صرف چی کرده بودند که بازی در انتشار اولیه و حتی آپدیت های بعدی در خیلی موارد ضعیف هستش !
از نظر گیم پلی هم خیلی ضعیف هستش ، یعنی راحت هر بازی در بالاترین سطح ممکن 5 گل تر نیست ! خیلی راحت میشه گل زد و خیلی راحت میشه گل خورد ، خیلی راحت میشه دریبل زد و خیلی راحت هم میشه دریبل خورد ! کافیه فقط شوت هاتون را کات دار بزنید بدون هیچ شکی گل میشن ! یا میتونید پاس های کناری خطی بفرستید ، اونها هم همینطور !

به نظر من PES بعد از 13 خیلی بازی آسون تری شده ، و هرکسی میتونه تو اون ادعای Pro بودن رو بکنه
و این خیلی من رو ناراحت میکنه
در مورد youth team باهات موافقم. کلا PES باید از ریشه مسترلیگ بازسازی کنه. من شخصا بعید میدونم کسی که کریر مورد رفته بتونه مسترلیگ بره و حال کنه ( با تمام مشکلاتی که کریر مود داره ... )

در مورد گیم پلی روی کنسول های نسل هشتم به نظر من در کل گیم پلی PES 16 خوب بود اما این خوب بودن فقط در بازی آنلاین می دیدیم. بازی با هوش مصنوعی به قول شما تکلیفش مشخصه و تقریبا همیشه برنده هستیم بخاطر همین اون لذتی که باید بهمون نمیده

ممنون مقاله مطالعه کردید