فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت مای گیفت ارزان ترین گیفت کارت ها
جنگ خان‌ها هیولا
چرا خشونت؟
نویسنده:
صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
User_image

احتمالاً به این موضوع فکر کرده اید که انسانی بی اخلاق و یا بی متمدن نیستید. هیچ کسی را نکشته اید و در زمان رانندگی کسی را زیر نگرفته اید و یا کارهای ژانگولر نکرده اید! با حیوانات هم کاری ندارید و دستتان به تفنگ هم نخورده است. اصلاً شاید گیاه خوار باشید و با خون و کشت و کشتار میانه خوبی هم نداشته باشید. این نوع خصوصیات در مورد اکثر ما صدق می کنند. در واقع، ما با کنترلرهای پلاستیکی ای که به دست می گیریم، در دنیای دیگری سیر می کنیم. زمانی که وارد یک بازی کامپیوتری می شویم، همه چیز رنگ دیگری به خود می گیرد و نیاز به خشونت را در خودمان احساس می کنیم.

به راحتی می توان افراد زیادی را پیدا کرد که اگر بازی ای بدون خشونت را پیش روی آن ها قرار دهید، حاضر به تجربه آن نخواهند بود. چرا ما در خودمان نیاز به خشونت و خشم را احساس می کنیم؟ زندگی در این سیاره خاکی ما را متوجه اتفاقات زیادی کرده که در طول زمان برای میلیون ها انسان رخ داده اند. شاید نتوان تمام این اتفاقات را تجربه کرد، اما ما در بازی هایی مانند Gears of War ،Modern Warfare ،Ninja Gaiden و God of War دست به کارهای مختلفی می زنیم و خشونت تازه ای را برای خودمان خلق می کنیم. در حالت عادی ما انسان هایی آرام هستیم و آزارمان به مورچه هم نمی رسد، اما در بازی های کامپیوتری به انسان هایی دیوانه، بی احساس و خشن تبدیل می شویم. واقعاً جواب این سوال چیست؟

من نمی توانم جواب دقیقی در اینباره بدهم، اما بد نیست به نکته های خاصی اشاره کنم. آخر هفته ها با دوستانمان دور هم جمع می شویم و بازی می کنیم، اما بیشتر به سراغ بازی هایی می رویم که هیجان و خشونت زیادی دارند. اینجاست که خودمان را به دنیای بازی می سپاریم و تبدیل به فرد دیگری می شویم. نکته جالب اینجاست که با آگاهی کامل هم به سراغ این بازی ها می رویم. همه ما به نوعی نیاز به خشونت را با انجام این بازی ها برطرف می کنیم. در سری Dynasty Warriors ما افراد زیادی را از بین می بریم و مانند پشه آن ها را از پا درمی آوریم.

شاید بسیاری از مبارزه هایی که ما در این بازی ها تجربه می کنیم، غیر واقعی باشند، اما همین غیر واقعی بودن آن ها برای ما هیجان انگیز است. این نوع بازی ها نقش هیجان و سرگرمی ای را دارند که نمی توان و نباید آن ها را در دنیای واقعی تجربه کرد. دنیای دیجیتالی هر بدی ای که داشته باشد، از این نظر می تواند بسیاری از بازیکنان را کنترل کند و نیاز به خشم آن ها را از بین ببرد. شما وقتی این حس را برطرف می کنید و به دنیای واقعی برمی گردید، احساس خوبی دارید و باز هم همان فرد سابق خواهید شد. البته خشونت بازی های کامپیوتری در خیلی موارد بی منطق است و شاید این موضوع روی برخی از افراد تأثیر منفی بگذارد، اما تجربه آن برای بسیاری از بازیکنان کافی خواهد بود.

بازی های کامپیوتری بیش از 20 سال است که طرفدار دارند و اکنون به یکی از سرگرمی های مهم دنیا تبدیل شده اند. به طور طبیعی نیز انسان ها به سرگرمی نیاز دارند و بازی های کامپیوتری از آن سرگرمی هایی هستند که می توانند شما را به هر جا که بخواهید، ببرند. تا کنون تحقیقات و مطالعات مختلفی درباره دنیای واقعی و دیجیتالی صورت گرفته و رابطه این دو را به نمایش درمی آورد. این دو دنیا را نباید از هم جدا دانست، بلکه کاملاً با هم در ارتباط هستند و به همین دلیل احساسات انسان ها نیز در این دو دنیا انتقال پیدا می کند. به همین دلیل است که خشونت می تواند در دنیای بازی های کامپیوتری از بین برود و یا آن حس را در انسان به وجود بیاورد.

البته بسیاری از این تحقیقات هنوز نمی توانند این موضوع را به طور کلی تأیید کنند، چرا که این دنیای دیجیتال روی هر انسان تأثیر خاص و متفاوتی می گذارد. اما حذف خشونت در این دنیا چیزی نیست که عملی باشد. خشونت تا زمانی که در دنیا قرار دارد، نیاز به آن نیز وجود دارد و به همین دلیل بازی های کامپیوتری نیز با خشونت ساخته می شوند. هم اکنون بیش از تعداد انسان ها می توان روی کره زمین سلاح پیدا کرد. چنین موضوعی را نمی توان به راحتی نادیده گرفت و این دلیلی است که می توان وجود خشونت در دنیا واقعی و دیجیتالی را توجیه کرد. صحبت های فلسفی زیادی می توان درباره خشونت کرد، اما تقریباً هر کسی که در دنیای بازی های کامپیوتری قرار دارد، نسبت به خشونت آن ها احساس بدی ندارد و با آن ها راحت است.

خیلی از ما موافق خشونت در دنیا نیستیم و دوست نداریم خون ریزی را در دنیای واقعی مشاهده کنیم، اما به راحتی حضور خشونت در دنیای دیجیتالی را قبول می کنیم. چرا از چنین حسی در دنیای بازی ها لذت می بریم، در حالیکه دوست نداریم آن را در واقعیت تجربه کنیم؟ چه چیزی در خشونت وجود دارد که دوست داریم آن را به این شکل تجربه کنیم؟ چرا هیچ وقت چنین بازی هایی با شکست روبرو نمی شوند؟ چرا لارا کرافت (Lara Croft) افراد مختلف را برای رسیدن به اهدافش، می کشد؟ چرا بازیکنان اعتراض نمی کنند که خشونت در بازی ها زیاد است؟ چرا همیشه این خشونت از دید کسانی که از خارج از این دنیا به آن نگاه می کنند، وحشتناک به نظر می رسد؟

چرا بازی هایی مانند Dishonored و Assassin’s Creed محبوبیت زیادی دارند؟ در این دو بازی برای رسیدن به اهداف مختلف دست به قتل و آدم کشی می زنیم، در حالیکه خصلت اصلی ما بدین شکل نیست. هر کدام از ما جواب های مختلفی را برای این سوالات داریم که بیشتر نظر شخصی هر فرد هستند. شاید جالب باشد که برای اولین بار با چنین مطلبی نظر شما را هم درباره این موضوع جویا شویم. چرا ما تمام سری بازی های Call of Duty را بازی می کنیم، اما حس آدم کشی به ما دست نمی دهد؟ در این مطلب ما سوالات زیادی را مطرح کردیم، که دوست داریم جواب آن ها را از زبان شما بشنویم.

نویسنده: مجید نوردوست

 

نوشته شده در: 5 بهمن 1391
دسته: مقاله
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • دانلود تریلر بازی Cyberpunk 2077
  • دانلود تریلر بازی Assassin’s Creed Odyssey: Torment of Hades
  • دانلود موسیقی متن بازی God of War 2
 
گیم آموز
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

blackeyed کاربر ماندگار 0 امتیاز 22 بهمن 91، 14:11

می خوام تو بازیا خون به پا کنم
 
خشونت بازی رو میسازه
 
درسته بچه ها بازی بدون خشونت حال نمی ده ولی بعضی اوقات هم باید خشونت رو کنار بگذاریم
بسیار عالی کارت درسته مجید جون
خشونت مثل خوردن ١٠ پیتزاست
خشونت میخای فقط ninga gaiden
خشونت نباشه بازی چرت میشه
اصل بازی به خشو نت
خشونت میخوای ؟ فقط مورتال کمبت !