فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
نقد و بررسی The Turing Test

نقد و بررسی The Turing Test

"به قلم علی رجبی"

"نقد این بازی برمبنا نسخه ارسالی سازندگان برای وبسایت پردیس‌گیم نوشته شده است"

فرض کنید درون یک اتاق هستید، در دستان شما یک کتاب چینی بوده که شما هیچ از آن و قواعدش درک نمی‌کنید و یک کتاب انگلیسی که شما آنرا بلد بوده و با قواعد آن کاملا آشنا هستید. حال کتابی دیگر بدست می‌گیرید که به وسیله آن توانسته زبان چینی را با استفاده از قواعد انگلیسی درک کرده و آنرا بخوانید. کسانی که در بیرون اتاق هستند و حرف های شما را می‌شوند گمان می‌کنند که یک فرد چینی زبان هستید درحالی که اینطور نیست. وظیفه یک هوش مصنوعی همانند کامپیوتر نیز اینگونه می باشد، یک ورودی دارد و یک خروجی اما، آیا آن می‌تواند نیز همانند یک انسان عمل کند و بیاندیشد ؟ و یا حتی خلاقیت به خرج دهد ؟

اودیسه فضایی به سبک The Turing Test

بیدار شده از خوابی عمیق، "آوا تورینگ" (Ava Turing) خود را در سفینه ای متروکه به همراه یک هوش مصنوعی می‌یابد به اسم "تام"(T.O.M.)؛ بعد از بدست آوردن کامل هوشیاری، "تام" به وی اطلاع می‌دهد که همراهان وی در خطر جدی قرار دارند و او باید آن ها را هرچه سریعتر یافته و از "اروپا" (Europa)، یکی از ماه های سیاره مشتری، خارج کند. حال "آوا" به همراه دوست غیرانسانی خود باید بدنبال همراهان فضایی خود بگردد قبل آنکه دیرشود. اما بنظر یک جای کار می‌لنگد اما کجا؟

بعد از رسیدن به مکان مورد نظر، "آوا" و "تام" می‌یابند که مرکز سفینه حمل کنندگان فضانوردان به وسیله دسته ای از معماها احاطه شده و برای رسیدن به مقصد مورد نظرشان باید با یکدیگر همکاری کنند. معماهایی که تنها به کمک یک ماشین و یک انسان حل می‌شوند، شاخه هایی از آزمون معروف"تورینگ"؛ با گذشت زمان، "آوا" از "تام" اطلاعات بیشتری می‌یابد و از سر کنجکاوی چیز های بیشتری راجب وی یاد می‌گیرد، اینکه "تام" چگونه بوجود آمده و اصلا چرا انتخاب شده که اینجا بیاید؟ و همینطور که داستان پیش می‌رود، رابطه این دو تن پیچیده تر شده و حقایق بیشتری آشکار می‌شوند، حقایقی که برخلاف انتظارات "آوا" می‌باشند.

داستان بازی کاملا الهام گرفته شده براساس دو تست معروف "اتاق چینی" و "آزمون تورینگ" می‌باشد که هر دو آنها به این قضیه اشاره می‌کنند که آیا هوش های مصنوعی همانند کامپیوترها نیز می‌توانند مثل انسان ها فکر کنند و تصمیم بگیرند؟ در اینجا با مشکلی بزرگ بر می‌خوریم آن هم این است که "خود تفکر چیست ؟" همانطور که شما در بازی به جلو پیشروی می‌کنید بیشتر با این معانی آشنا می‌شوید و در نهایت از خود می‌پرسید که "آیا هوش مصنوعی همراه من نیز می‌تواند تصمیم هایی بر ضد من گیرد ؟" و اینجاست که صحبت از اعتماد به یک هوش مصنوعی پیش می‌آید، آن هم زمانی که تنها همیار شما بوده و هیچکس نیست که در صورت نیاز به داد شما برسد. به جرات می‌توان گفت برای یک بازی مستقل چنین داستانی بسیار غنی و زیباست، بطوری که برخلاف کوتاه بودن مدت زمان آن، شما نهایت لذت را خواهید برد و آن را تا بعد ها به یاد خواهید داشت.

پورتال به شیوه ای جدید

عنوان The Turing Test شباهت های بسیاری را به بازی معروف The Portal دارد، چه از لحاظ داستانی و چه از لحاظ گیم پلی، از آنجایی که بخش داستانی بازی را مرور کردیم پس به بخش گیم پلی می‌پردازیم. بازی بصورت اول شخص می‌باشد، شما یک اسلحه فضایی دارید که به وسیله آن می‌توانید گوی های انرژی را به دست گرفته و در مکانیزم های دیگر جاسازی کنید، بدین وسیله معما ها حل شده و راه در پیش روی شما باز می‌شود. البته روند حل کردن این معماها همیشه یکسان نبوده و شما با پیشروی در بازی متوجه نکات جدید و سخت تر شدن معما ها نیز می‌شوید، همچنین باید بگویم که در طول بازی به طرز عجیبی هیچگونه یکنواختی مشاهده نکردم، سازندگان بازی خیلی خوب از پس ساخت معماهای کوچک برآمده اند، نه خیلی سخت نه خیلی آسان؛ بدین ترتیب شما همواره تجربه ای لذت بخش را دارید که هارمونی ذهن شما و فعالیت فکری متناسبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

ناگفته نماند که بعضی مواقع "تام" کمک های کوچکی نیز می‌کند که در نظر حرف های بی ربطی می‌آیند اما اگر کمی آنرا به شیوه انسانی درآورید متوجه خواهید شد که لم پازل ها در کلمات بی حس یک هوش مصنوعی خوابیده است. این عنوان از سازگاری و تطابق بسیار هوشمندانه‌ای بهره می‌برد، هرچی بیشتر از راز های نهفته در بازی سردر می‌آورید راحت تر متوجه ریزنکات پازل ها می‌شوید و از آن طریق داستان بازی برای شما بسیار قابل فهم تر خواهد شد! جدا از مراحل اصلی بازی، یک سری مراحل فرعی نیز وجود دارند که از همین حالا باید بگویم اگر دنبال پازل های چالش برانگیز می‌باشید، این مراحل دقیقا به منظور برآورده کردن خواسته شما طراحی شده اند.

سفری چشم نواز و آرام

عنوان “The Turing Test” توسط موتور گرافیکی "Unreal Engine 4" طراحی شده است بنابراین در سرتاسر این عنوان  ما شاهد افکت های نورپردازی فوق العاده ای خواهیم بود که بعضی مواقع حتی چشمان شما را نیز از روشنایی اذیت می‌کند! گرافیک بازی برای یک عنوان مستقل کاملا مناسب می‌باشد، نه خیلی زیاد نه خیلی کم بلکه در درجه ای که بازیکن از تجربه اش خسته نشده و همواره از دیدن محیط های جدید و افکت هایی تازه لذت ببرد. اما جدای از بحث موتور گرافیکی، تنها محیط های بازی نیز به خودی خود بسیار زیبا هستند، درست چیزی که شما از یک سفینه فضایی بزرگ انتظارش را دارید، اتاق های زیاد، در های الکتریکی، راهرو های لیزری که به شکل جامد در می‌آیند...همگی دست به دست هم داده تا بتوانند بازیکن را غرق در محیطی علمی تخیلی کنند به گونه ای که بعد از خروج از بازی متوجه می‌شوید واقعا چقدر زمان گذشته و شما هیچ نفهمیده اید !

نکات مثبت

داستانی جذاب و شایسته

گیم پلی سرگرم کننده به همراه پازل هایی با درجه سختی متناسب

گرافیک قابل قبول و بالاتر از سطح انتظارات

صداگذاری جذاب

نکات منفی

باگ های کوچک

کوتاه بودن مدت زمان گیم پلی

پایان ناقص که برخی از سوالات را برای بازیکنان خالی می‌گذارد

سخن آخر

اگر تا به حال با شنیدن کلمه "آزمون" تجربیات تلخی را به یاد آورده و از شنیدنش پرهیز می‌کردید بهتر است تجدید نظر کنید، زیرا با تجربه The Turing Test با آزمون هایی آشنا خواهید شد که درک جدیدی از تفکر و مرز تمایز میان انسان و هوش مصنوعی را به شما نشان می‌دهند. تجربه عمیق و معنوی The Turing Test را نباید از دست دهید.

Verdict

If till now you’ve hated to hear the word “test” because of your previous experiences which would kinda remind you the good ol’days of school, think twice, because The Turing Test is one hell of a test that would absolutely satisfy your expectations.

Pros

An amazing and worthy storyline

Amusing  gameplay with proper puzzles

Good looking graphic which was higher than expectations

Intriguing voice acting

Cons

Small bugs

Short play time

Plot holes at the end of the story 

Score: 8.5 out of 10

نوشته شده در: 26 شهريور 1395
دسته: نقد و بررسی
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

خیلی جالب به نظر میرسه خوشم اومد! ایول علی!
سلام
ممنونم که عناوین مستقل رو تجربه می کنین و با نقدتون باعث انگیزه دادن به بقیه برای تجربه این عنوان میشین
دو تا سوال
چقدر رو این نقد وقت گذاشتین؟
"راهرو های لیزری که به شکل جامد در می‌آیند..." یعنی چی؟
سلام دوست عزیز
بازی برای من حدود 6 ساعت طول کشید
منظور هولوگرام های جامد هستن (solid light holograms)
تعریف جامه ای ازش توی فارسی نیست برای همین مجبور شدم از اصطلاحات ساده تر استفاده کنم که معنی عامی بده
لعنت بر شیطون
من گذاشته بودم اینو دیروز
خیلی هم شبیه این بود
(قصد جسارت ندارم و میدونم این مقاله ترجمه شده است و کلی با هم فرق دارن ولی من خلاصه تر گفته بودم(
هه میدونید چی جالبه ؟
من این بازیو دیدم تو استیم
تو چت به پرسونا گفتم
thanks to me
باور کن به گفتار تو بازی نیومد تو پروژه ها بلکه از قبل بود و رزرو شده بود ;) سعی در جلب توجه داری روش های بهتری هم هست
چرا اسکرین شات نگرفتم ؟
تو چت لینکو بهت دادم گفتی این چیه گفتم برو ببین جالب به نظر میرسه
رفتی دیدی
گفتی بازی جالبی بنظر میرسه
گفتم نقدشو میذاری ؟ گفتی آره ولی الان نه آخرای شهریور الان برنامم پره
بعدشم داشتی SMITE بازی میکردی گفتم آشغاله و DOTA 2 رو با اینکه زیاد طرفدارش نیستم ترجیه میدم به SMITE بهم گفتی نوووب بعد Unfriend کردی
مشاهده 5 پاسخ دیگر
میخوام بگیرمش یکی لطفا بگه که بهینه هس یا از اون داغوناس؟
بازی کاملا بهینست دوست عزیز در خریدش تردید نداشته باشید
مدت زیادیه منتظر نقد این عنوان از طرف پردیسی ها بودم و نسبتا دیر هم نقد کردید!
اما خسته نباشی پرسونا جان نقدت بی نقص بود ;)

یکی از قسمت های جذاب این بازی اینه که ادم رو واقعا به خودش درگیرمیکنه و همچنین چیزی به اسم "تکرار" وجود نداره...

کسانی که از این عنوان خوششون اومده شدیدا پیشنهاد میکنم Pneuma رو هم بازی کنن که بیش از اندازه جذابه عین حالی که کوتاهه و مراحل کمی داره... اما معماها به قدری درگیر کنندن که "زمان" مفهوم مشخصی تو بازی نداره و همش به بازیکن ربط داره که تا چه حد بتونه سریع حلشون کنه!...

خلاقیت "جو برامر" رو میشه در این دو عنوان به خوبی کشف کرد..!

تشکر از پرسونای عزیز...
خیلی ممنون خوشحالم که پسندیدین، ممنون که وقت گذاشتین و مطالعه کردین
راستش بازی یه 1 هفته و اندی میشه نقد شده بخاطر نقد های زیاد یکم رفت ته صف وگرنه منم خیلی هیجان داشتم که زودتر نقدش روی سایت قرار بگیره
این عنوان فوق العاده بود، انتظار یه بازی خوب رو داشتم ولی فراتر از یه بازی "خوب" رفت به شدت زیبا بود، معانی که پشت مکالمه های این 2 تا شخصیت نهفته شده فوق العادس و بازیکن اصلا متوجه نمیشه که غرق در بازیه
و بازهم ممنون که وقت گذاشتین و مطالعه کردین
راستش من از اولش هم میدونستم اینم یه شاهکار دیگه از سازنده های دکو دیجیتاله..!
کار کردن با موتور انریل انجین 4 در یه گروه چند نفری جالب ترین نکتشه!
اما با این حال.. واقعا فن های کمی داره...انتظار داشتم بیشتر از حد فعلی باشن...

درحال حاضر سازنده ها دارن با همکاری یه شرکت دیگه روی عنوان جدیدی کار میکنن - battalion 1994 - پیشنهاد میکنم چک کنید ;)
پردیس نقد و برسی ReCore هم بزار
فعلا پیش نمایشش هست انشالا نقدشم قرار میدم
http://pardisgame.net/thread-62561.html#1009444