نماوا
فروشگاه گیفت کارت
 
بازی تانکی آنلاین فروش محصولات MSI
نمایشگاه TGC فروش گیفت‌کارت - سریع و ارزان
نقد و بررسی FIFA 17
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - یک گیمر شهریوری که عاشق فیفا و فوتباله! ...
User_image

نقد و بررسی FIFA 17

نویسنده: سینا ربیعی

مدیر پروژه: علی غروبی

گوینده: محمدصالح هاشمی

در مسیر سری‌بازی‌های سالانه همواره یک یا چند نسخه از آن، به عنوان نقاط عطف یاد می‌شوند و می‌توان نسخه 2012 بازی FIFA را چنین نقطه عطفی دانست، اثری که اوج تکامل فرمول نسل گذشته فیفا بود و پس از آن صرفا شاهد ارتقا و تغییرات جزئی آن فرمول بودیم و نه تحول آن؛ حال پس از پنج سال از آن زمان FIFA 17 عرضه شده است و آیا این نسخه هم صرفا یک ارتقا ساده بر همان فرمول مطمئن همیشگی‌ست و یا نقطه عطفی دیگر در سری؟

پیش از شروع بازی چیزی‌ که "فیفا 17" به ما نشان می‌دهد بسیار امیدوار‌کننده است، تغییر موتورگرافیکی (اینبار به شکل واقعی!)، فیزیک قوی و انیمیشن‌های واقع‌گرایانه‌، خبر وجود بخش داستانی و چندین مورد دیگر کافی بود تا عزم سازندگان برای خلق یک نقطه عطف دیگر را نیز مشاهده کنیم. اما فارغ از تمام این اخبار خوش، برای یک فیفاباز حرفه‌ای تنها یک مسئله اهمیت دارد: "گیم‌پلی قوی و شبیه‌ساز گونه" و همیشه هم در زمان تجربه فراتر از بخش داستانی و فوتبال زنان و هزار نوع جزئیات پرزرق و برق دیگر، این گیم‌پلی است که ارزش بازی را نشان می‌دهد.

اولین برخورد با یک بازی سالانه در نوع نگاه ما به آن بسیار تاثیرگذار است، گاهی اوقات در زمان این برخورد اصلا احساس تغییری نمی‌کنید، گاهی اوقات صرفا فکر می‌کنید سازنده با تغییر یک سری الگو ساده سعی کرده بازی خود را ارتقا دهد و قائدتا دستش هم رو می‌شود و گاهی نیز حس یک تحول و چیز کاملا نو و جدید به شما منتقل می‌شود. این برخورد اول با "فیفا 17" بسیار حس الهام‌بخش و نویی را به شما منتقل می‌کند زیرا بازی در برخی از جزئیات پایه‌ای خود بعد از چند سال تغییرات مهمی داشته است. این تغییرات هنوز به مرحله تحول نرسیده اما بعد از تجربیات تکراری که در این مدت داشته‌ایم همین حد هم می‌تواند الهام‌بخش باشد.

(این تریلر بر مبنا گرافیک نسخه دمو که تفاوتی با نسخه اصلی ندارد طراحی شده است)

دانلود با کیفیت HD

حس نو‌ بودن را می‌توان مهمترین دستاورد گیم‌پلی فیفا 17 دانست، در نسخه‌های گذشته و به طور خاص 15 و 16، با دو تا سه‌ماه بازی‌ کردن عملا تمامی نکات ریز و درشت حمله و دفاع دستمان می‌آمد و این شناخت موجب می‌گشت که نوع حمله و دفاع ما و حریفان بسیار یک‌شکل و خطی باشد، حس خطی بودن و اسکریپت بودن جریان بازی نیز بزرگترین مانع برای تنوع تجربه یک اثر است. در این حالت تنها در صورتی سازنده از ورطه تکرار خارج می‌شود که با داشتن قدرت ریسک، برخی از مکانیزم‌های اساسی بازی را با تغییراتی مهم ارائه دهد. چنین چیزی در فیفا 17 به شکل محتاطانه پیاده شده، هر‌چند نمی‌توان گفت یک تحول اساسی رخ داده اما کاملا مشخص است که سازنده با این نسخه خود را برای یک تحول جدی در سال‌ آینده آماده کرده است.

فیفا 17، خمیر‌مایه و پایه‌های یک تغییر بزرگ است و برخی از عناصر این تغییر بزرگ برای نمایش بازخورد‌های آن در این نسخه ارائه شده؛ به طور مثال پس از سال‌ها در زمان اعمال همیشگی بازی یعنی پاس‌دادن، شوت‌زدن سانتر کردن و ... حس می‌کنیم در حال کاری هستیم که نوع ارائه آن با گذشته تفاوت دارد اما نتیجه آن مثل گذشته است. با این مثال می‌خواهم بگویم شاید فیفا 17 فرمول جدیدی خلق نکرده باشد، اما سعی در تست جزئیاتی دارد که زیربنا تحول و فرمول آینده فیفا است.

در کنار تغییرات بخش‌های استاندارد بازی، از لحاظ تِم و تجربه، گیم‌پلی "فیفا 17" همان حس فیزیکی بودن نسخه 15 و روان بودن نسخه 16 را دارد با این تفاوت که بدلیل اضافه شدن صدها انیمیشن جدید و چندین محور تاکتیکی به بازی، شیوه های حمله بسیار عمیق‌تر از گذشته شده است. گیم‌پلی 17 شما را بیشتر تشویق به پاسکاری و روان‌تر کردن جریان بازی می‌کند، فوبیا همیشگی فیفا‌باز‌ها یعنی بازیکنان سرعتی در این نسخه تاثیرگذاری کمتری دارد و یکی از دلایل مهم آن منطقی‌تر شدن سرعت واکنش و چرخش بازیکنان است که کار با توپ را دشوار‌تر از گذشته کرده است.

فیفا 17 بیشتر حس یک شروع را دارد، شروع مسیری جدید برای خلق یک فرمول جدید اما عناصر شکل دهنده این شروع هنوز در کنار هم یک مجموعه منجسم را شکل نداده‌اند. به طور مثال فیزیک توپ بازی ارتقا داده شده اما هنوز برخی تناقضات در سرعت پاس‌، شدت شوت‌ها و واکنش بازیکنان در دفاع وجود دارد.  چنین نقایصی را می‌توان به شکل کوچک در تمام بازی دید اما فیفا 17 یک جرقه و شروع برای خلق یک فرمول جدید است، مثل نسخه‌های اواسط چرخه نسل هفتم که در آنها بسیاری از ویژگی ها با هدف ازمون و خطا ارائه شده بود، فیفا 17 نیز بدلیل ریسک‌پذیری قابل تحسین سازندگان چنین ازمون و خطایی را در برخی از عناصر مهم بازی قرار داده است اما در اکثر آنها نتیجه این آزمون مثبت می‌باشد. بازی هنوز تا رسیدن به یک استاندارد کامل فاصله دارد، همانطور که در نسل هفتم دستیابی به مدینه فاضله‌ای نظیر فیفا 12 چند سال زمان برد اما رسیدن به این هدف باید یک آغاز داشته باشد و این آغاز فیفا 17 است.

اما در چشم‌انداز آینده فیفا به نظر‌ می‌رسد شاهد بخش‌های جدیدی نیز هستیم و مهمترین آن بخش داستانی بازی است. این بخش Journey که شناخته می‌شود، روایتگر سفر شما در نقش بازیکنی به نام "الکس هانتر" است که باید از پایین‌ترین رده تا تبدیل شدن به یک ستاره را با او طی کنید. سازنده سعی داشته حس بازیکن بودن را به مخاطب خود منتقل کند اما حقیقت این است که نه خوشحالی هانتر باعث خوشحالی درون شما می‌شود نه شکست او موجب تحت‌تاثیرقرار گرفتن شما؛ بخش داستانی بازی صرفا یک ایده جدید و جالب است اما نه فلسفه ایجابی آن منطقی است و نه در همین نوع ارائه نیز شاهد ازادی عمل کافی در خلق یک سفر منحصربفرد هستیم. آزادی عمل شما در بازی صرفا در انتخاب تیم و خصوصیات مورد علاقه نظیر پست خلاصه می‌شود اما در مسیر روایت داستان چندان تاثیری ندارید.

در فوتبال واقعی به مانند زندگی، هر لحظه برای یک بازیکن می‌تواند تاثیرگذار باشد، یک شوت در یک مسابقه بزرگ می‌تواند به تیر دروازه برخورد کند و یا می‌تواند با کمی شانس به درون دروازه برود و همین شانس‌های کوچک آینده یک بازیکن را شکل می‌دهد. در مسیر داستانی که شما با الکس هانتر طی می‌کنید نه استرسی دارید، نه هیجانی، نه خوشحالی را تجربه می‌کنید و نه غم و اندوهی زیرا سازنده در ایجاد همذات پنداری بین هانتر و مخاطب شکست خورده، گاها پیش می‌آید که هانتر از شنیدن پیشنهاد یک تیم بزرگ از فرط خوشحالی به اسمان می‌پرد اما در همان لحظه شما به شکل پوچی احتمالا به نمایشگر خیره شده‌اید و دنبال دکمه اسکیپ می‌گردید، شما به هیچ عنوان حس کنترل هانتر را ندارید بلکه "صرفا بیننده‌ای هستید که باید هانتر را براساس مسیری که کارگردان برای شما تعیین کرده جلو ببرید."

بزرگترین چالش بخش Journey فلسفه آن است، اصولا اگر روایت داستان در فیفا بیشتر به شکل ذهنی باشد تا عینی، تاثیر بیشتری بر مخاطب می‌گذارد. فیفا یک اثر نقش‌آفرینی نیست و نمی‌توان انتظار داشت که بخش داستانی بر پایه انتخاب‌هایی عمیق و داستانی چند لایه را تجربه کنیم اما اگر نتوان چنین چیزی را نیز خلق کرد حاصل کار می‌شود چیزی شبیه به Journey که ما در آن صرفا نقش مخاطبی را داریم که باید مسیری که کارگردان طرح کرده را با هانتر طی کنیم و احساس دخالت کافی در تعیین سرنوشت خود را نداریم. نکته دیگر ساختار گیم‌پلی فیفا است، در ابتدا شاید تمرینات هفتگی و پیشرفت قدرت‌های مختلف جذاب باشد اما پس از مدتی بشدت رنگ و بویی خسته‌کننده به خود می‌گیرد و بیشتر دوست دارید هر چه زودتر این مقطع کسل‌کننده سپری شود.

همانطور که گفته شد‌، نمی‌توان با گیم‌پلی فیفا یک داستان چند‌لایه و عمیق را در آورد اما اگر روایت داستانی به جای عینی به شکل ذهنی باشد و خود بازیکن برای خود چالش طراحی کند آنگاه عنصر گمشده بخش Journey یعنی همذات پنداری می‌گیرد. گزاف نیست اگر بگوییم هنوز هم اگر شما بخش Career Mode را بروید و یک تیم کوچک را انتخاب کنید، به مراتب تعامل بیشتری با پدیده فوتبال خواهید داشت، در این حالت این خود شما هستید که برای خود چالش طراحی می‌کنید، مثلا با یک تیم دسته دوم می‌خواهید در ابتدا به دست اول صعود کنید، بعد از دو سال به "چمپیونز لیگ" بروید و بعد از 4 سال فاتح این رقابت‌ها شوید، این چالش‌ها را هیچ کارگردانی برای شما ترسیم نکرده بلکه دست‌مایه ذهن شما هستند به همین دلیل به مراتب عمیق‌تر از یک داستان دم‌دستی و پرزرق و برق است، همین پدیده ذهنی شما را تهییج می‌کند، در شما استرس و ترس و در عین حال شادی و لذت ایجاد می‌کند و نهایتا یا به هدف خود می‌رسید و یا شکست می‌خورید اما تفاوتش با Journey در این است که به طور کامل این شکست و پیروزی را درون خود حس می‌کنید زیرا توسط "خود شما" خلق شده است.

در آخر یکی از قدرت‌های فیفا بی شک مد‌ها و بخش‌های متنوع آن است که ارزش تکرار بازی را بشدت بالا برده است اما به مانند سال‌های اخیر اکثر این بخش‌ها به جز چند تغییر ظاهری، دستخوش تغییری مثبت و تاثیرگذار نشده‌اند. مثلا تغییرات التیمیت تیم و کریر مود متاسفانه چندان تاثیرگذار نیستند، حداقل در مورد التیمیت تیم می‌توان گفت ساختار بازی کامل است و نیازی به تغییر چشمگیر وجود ندارد اما چنین حرفی را در مورد بخش Manager نمی‌توان زد و براحتی می‌توان یک لیست بلند از تغییرات لازم را برای این بخش تنظیم کرد اما در عمل سازنده به سمت ویژگی‌هایی نظیر انتخاب چهره مربی یا ارزش باشگاه رفته که کمترین تاثیر را در تجربه گذاشته است. با این وجود بخش پروکلاب پس از چند سال شاهد تغییرات مهمی بوده است و اکنون شما بسیار واقع‌گرایانه‌تر باید بازیکن خود را براساس عملکرد خود ارتقا دهید و عوامل باج‌دهنده و اسان‌کننده بیرونی کمتر تاثیر‌گذار هستند.

بازبینی تصویری:

در بخش داستانی بیش از آنکه شما در مسیر داستان و زندگی "الکس" تاثیرگذار باشید صرفا مسیری را طی می‌کنید که کارگردان از پیش برای شما تعیین کرده و عنصر تعامل با داستان و توانایی تغییر آن با وجود سیستم انتخاب دیالوگ در سطحی‌ترین حالت ممکن باقی مانده است.

قابلیت انتخاب آواتار و چهره سرمربی در بخش Manager یکی از ویژگی‌های جدید بازی است که بدلیل آماده بودن چهره‌ها چندان هم مفید نیست. شاید اگر توانایی طراحی چهره به گیمر داده می‌شد به مراتب شاهد خروجی بهتری بودیم.

ارتقا ابعاد مالی بخش Manager یکی از معدود تغییرات این بخش در قیاس با سال‌های اخیر است. در این حالت شما می‌توانید براساس عملکرد خود ارزش باشگاه را ارتقا دهید که انصافا هم چالش جذابی‌ست!

از بین تغییرات بازی، به شخصه بیش از همه سیستم پنالتی زنی را دوست دارم، شاید در ابتدا سخت به نظر برسد اما بعد از مدتی متوجه ازادی عمل فوق العاده این سیستم می‌شوید.

بخش پروکلاب در قیاس با سایر‌بخش‌های بازی دستخوش تغییرات بیشتر و تاثیرگذارتری شده است. دیگر خبری از ایتم‌های پرتعداد کاتالوگ برای افزایش قدرت نیست و عملکرد شما در حین بازی بیش از همیشه در رشد بازیکن شما تاثیر دارد.

نکات مثبت

تغییرات و عناصر جدید گیم‌پلی که حس نویی را در بازی ایجاد کرده است

عملکرد عالی موتورگرافیکی Frostbite 3

ارتقا هوش‌مصنوعی بازیکنان در ساماندهی دفاعی

ایده های فوق‌العاده بکار رفته در کرنر‌ها، پنالتی‌ها و ضربات ایستگاهی

نکات منفی

فلسفه کلی بخش Journey

کماکان بین سطح طراحی لیگ انگلیس و سایر لیگ‌ها اختلاف فاحشی به چشم می‌خورد

بی‌توجهی به بهبود و گسترش بخش Carrer Mode

سخن آخر

تا سال قبل می‌توانستیم بگوییم فیفا هنوز در حال خوردن میوه‌های درختی است که نسل گذشته کاشته بود و به فکر کاشتن درخت جدیدی نیست، اما فیفا 17 می‌تواند شروعی برای کاشتن این درخت جدید باشد، درختی که همراه خود با حفظ ریشه‌های گذشته فرمول جدیدی را در گیم‌پلی می‌تواند به ارمغان بیاورد. فیفا 17 برای کسانی که سالهاست به فرمول گیم‌پلی فیفا عادت کرده‌اند بهترین انتخاب است، هنوز زود است که بگوییم فیفا 17 فرمول جدیدی را ارائه داده زیرا بستر و زیربنا بازی همان فرمول و قالب گذشته است، اما جزئیات جدید اضافه شده به بازی این امیدواری را می‌دهد که بزودی و در نسخه‌ آینده شاهد تحول مورد انتظار باشیم، تحولی که در نسل هشتم مدت‌هاست به دنبالش هستیم.

Pros

The adjustments and new features in gameplay give a novel feeling to the game

Frostbite 3’s excellent performance

Upgraded A.I. in the defensive line’s organization

Exceptional usage of ideas in set pieces

Cons

“Journey’s” ideology

There’s still a considerable dip in quality from English Premier League to others

Negligence towards career mode’s improvement and expansion

Verdict

‘Till last year, we could say that FIFA was using off the features it implemented last generation with no thoughts of innovation, But FIFA 17 can be a new start for the series, keeping its roots intact while introducing a new formula. For the audience that are used to the series core gameplay, FIFA 17 is simply the best choice. But it’s early to say whether FIFA 17 is an all new game since the bedrock is still the same as before. But with the new features we’re hopeful for an evolution in the next title, Something that we’ve been waiting for in the 8th generation

Score: 8.5 out of 10

نوشته شده در: 14 مهر 1395
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • FIFA 17 Official The Journey Cinematic
  • FIFA 17
  • ده چیزی که فیفابازها از آن متنفرند
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

من دیروز pes2017روبرای ایکس باکس وان 155 تومن گرفتم عالی بااینکه باپسر داییم بازی کردم وبیشتر باختم ولی ازش سیر نمیشم
به نظر من گیم پلی بازی نسبت به فیفا قبلی خیلی بهتر شده ولی همچنان نقص هایی در بازی به چشم میخوره نثل اهمیت ندادن به لایسنس و چهره بازیکنان لیگ های دیگه ئ معتبری مثل لالیگا سری آ و بوندسلیگا مخصوصا بوندسلیگا شما اگه همین تیم دورتموند رو ببینید از 30 تا بازیکنی که وجود داره 25 تاش رو نساختن این رو ea حتما باید در نظر بگیره.
کاشکی قیمتش زود تر بیاد پایین
من این اولین فیفای بود که عاشقش شدم واقعا عالیه قبلا فقط پی اس بازی میکردم
چرا هیچ جا از هوش مصنوعی بازی چیزی نمیگه تیم حریف رسما دفاع نمیکنه و تو سختیه legandary خیلی راحت میشه موقعیت ایجاد کرد.
به نظر من هوش مصنوعی به شدت ضعیف طراحی شده
لعنت بر فیفا که دشمن ایران وایرانیه اسمی از ایران تو تیم هاش نمیبره -وسلام بر pes
ممنون اقای ربیعی عزیز به شخصه نقدهای شما رو خیلی دوس دارم ، ممنون از وقتی که بابت تهیه این مطالب می کشین من از کاربرای قدیمیتون هستم هرروز هم سر میزنم ولی نظر خیلی کم میزارم ولی یه چندتا انتقاد کوچیک نصبت به سایت داشتم ، این چند وقت اخیر خبرای تکراری و نهدچندان جالب خیلی تو سایتتون پر شده و از هر خبر کوچیک و نه چندان با ارزشی تیتر می زنید نمونش این مسایل مربوط به نیو و اسکورپیو یا ... امیدوارم منظور رو رسونده باشم ، نقد بازیهای معروف هم خیلی دیر قرار میدین نمونش ریکور و فورزا هورایزن که خیلی وقته اومده یا بازی unravel که کلا من نقدشو ندیدم تو سایت شما ، ولی تا دلتون بخواد بازیای مستقل ، کم ارزش و ابکی خواهشم ازتون اینه که روی خرروجی خبرا و نقدها بیشتر دقت کنین پرکاری صرف به معنای کیفیت بالا نیست ،بازم تشکر می کنم بابت وقت و زحمتی که برای تهیه مطالب می کشین بازم با وجوود همه این انتقادها یکی از بهترین ها در ایران و فیورت من هست سایتتون امیدوارم هرروز شاهد پیشرفت پردیس گیم باشیم ممنون ببخشید یکم طولانی شد
سلام . خیلی ممنون مقاله خوندید و خوشحالم براتون راضی کننده بود.

قبل از توضیح هم یک تشکر ویژه بابت انتقاد به جایی که کردید هم بکنم. در مورد بحث خبرگذاری حقیقتش تیتر اخبار ما به خبرنگار آزادی عمل دادیم تیتر جذابی بزاره اما جذاب بودن نباید باعث قرارگیری یک تیتر زرد و خلاف واقع بشه. من این مورد حتما با خبرنگاران صحبت می کنم که تیتر خبر براساس محتوا یک چیز مناسب قرار بدن

در مورد نقدها حقیقتش اگر تا ماه مرداد بررسی بشه سرعت عمل ما در قرارگیری عالی بود اما متاسفانه همونطوری که اشاره کردید برخی موارد هم کم کاری صورت گرفت. مثل همون Unravel یا Firewatch و یا Mirrors EDGE که هدف ما اینه در آینده چنین اتفاقاتی نیوفته. بابت تاخیر هم حق با شماس، چیزی که در گذشته سعی کردیم بهش برسیم سرعت عمل در قرارگیری نقدها بود اما این ماه متاسفانه این سرعت عمل از دست دادیم اما از ماه ابان خاطرجمع باشید دوباره همون سیستم سریع نقدنویسی در پردیس شاهد خواهید بود. نقد ریکور و فورتزا هورایزن هم فردا و پس فردا براتون قرار میگیره و نقد‌های مهم ماه ابان هم سعی می کنیم حداکثر 6 7 روز بعد از عرضه و حتی کمتر قرار بدیم

در آخر بازم ممنونم بابت نظراتی که دادین اگر مورد دیگه‌ای هم بود حتما در اینده بهم بگین تا برای اصلاح شدنش پیگیری کنم
جا داره یه تشکر ویژه هم بکنم بابت توجه تون و ارزشی که برای مخاطبانتون قایل هستین ، بدون اغراق میگم حقا که لقب بهترین واقع برازندتونه
همه ی اینا یه طرف..
هانتر شبیه گوستاوو فرینگ هست
راس میگیا. چند روزه درگیر اینم که اینو من کجا دیدم .خود خودشه
از نقد ویدیویی اصلا راضی نبودم به تغییرات گیم پلی هیچ توجهی نکرده سیستم شوت زنی بازی از اساس عوض شده ولی شما حتی یک کلام دربارش حرف نزدید نقد ضعیف و کلا دو تا صحنه رو ده بار نشون دادید
دوست عزیز اون ویدیویی که دیدید نقد نبود . مقایسه گرافیک بازی با نسخه قبله که ترجمه کردیم. مباحث مربوط به گیم‌پلی داخل نقد نوشتاری اشاره شده
ممنون بابت نقدتون آقا سینا, و دقیقا فیفا12 تکرار نشدنی بوده تا الان. بهترین فیفای ساخته شده 12 بود. خیلی از ماها حتی سال بعدشم 12 بازی کردیم.
و کاملا هم موافقم, پیش بینی ماهم از وقتی موتور جدید بازی معرفی شد این بود که فیفا 18 میشه بهترین فیفای ساخته شده, و امسال نشون داد که آره خیز برداشتن برای 18 که بهترین تجربه چند سال اخیر رو ارائه بدن.
خواهش می کنم معراج جان ممنون وقت گذاشتی نقد خوندی