فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
ذهن زیبا
نویسنده:
صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
User_image

اولین نمایش Remember Me‌ در Gamescom 2011 با اسم رمز Adrift بیشترین خوشحالی را برای دارندگان كنسول PS3 به همراه داشت، زیرا در ابتدا قرار بود که این بازی به یكی دیگر از انحصاری های خواستنی این كنسول تبدیل شود. اما هنگامی كه پای Capcom ‌و خرید حق امتیاز RM به وسط آمد، قضیه تغییر كرد و این شركت با ورودش خبر خوشی را برای تمام كسانی كه تحت تأثیر این بازی قرار گرفته بودند به ارمغان آورد. بها دادن به پیاده سازی خلاقیت و نوآوری در بازی ها آن هم در انتهای نسل، ریسكی نیست كه هر ناشری آن را به جان بخرد، اما Capcom در این چند سال اخیر با عناوینی همچون Asura's Wrath و Dragon's Dogma نشان داد كه هنوز هم می توان برای ایده های جدید و نوین ارزش قائل شد و به موفقیت رسید.

امسال هم RM قرار است از ایده های بكر و جاه طلبانه اش استفاده كند و علاوه بر جلب نظر مخاطبان، سود قابل توجهی را به جیب ناشر سرازیر کند. از همان روزهای نخست رونمایی، این بازی یكی از پرسر و صداترین و مورد توجه ترین اخبار و نمایش ها را به خود اختصاص داده و بارها در لیست عناوین بزرگ سال 2013 توسط منابع معتبری قرار گرفت. سناریوی RM بر خاطرات اشخاص و خرید و فروش آن ها تمركز دارد كه در سال 2084 و در پاریس اتفاق می افتد.

شهری كه پیشرفت تكنولوژی و صنعت در آن به اوج خود رسیده و از آن به عنوان وسیله ای برای تحت نظر گرفتن اشخاص و سلطه بر آن ها از طریق قطعه ای به نام Sensen كه در پشت سر افراد نصب شده، بهره برداری می شود. دنیایی فاسد، پر از اعمال ضد بشریت و منفعت طلبانه كه توسط قدرتمندان و شركت های بزرگی همچون MEMORIZE هدایت می شوند. قهرمان داستان دختر جوانی به نام نیلین (Nilin) است كه خود از گماشتگان سابق یكی از بزرگترین شركت های خرید و فروش خاطرات بوده و تبحر خاصی در این زمینه دارد. اما اكنون، او از اعضای گروهی مبارز به نام Errorsit به حساب می آید كه با هدف مقابله با سیاست های سودجویانه كمپانی MEMORIZE (سازندگان Sensen) فعالیت می كنند.

نیلین به دست كارفرمای خود Mr. Edge قربانی ماجرایی شده كه به قیمت پاك شدن خاطرات و فراموش كردن گذشته اش تمام شده است. به همین دلیل او قصد دارد تا به هر قیمتی كه شده دلایل و چگونگی روی دادن این اتفاق را دریابد و راهی برای بازیابی آن ها پیدا كرده و عوامل آن را مجازات كند. مشخص است كه استودیوی Dontnod Entertainment اولین قدم برای ساخت یك بازی متفاوت را برداشته و با خلق سناریوئی متفاوت، حركتی شایسته در جهت شعارها و تبلیغات RM برداشته است. داستان این بازی را می توان بخشی از گیم پلی آن دانست، زیرا هسته اصلی گیم پلی بر ویژگی های جدید و متفاوت سناریوی آن استوار است. جالب است که بدانید همانند داستان، گیم پلی RM هم بر خرید و فروش خاطرات تمركز دارد.

نیلین یك شكارچی حافظه است و این توانایی را دارد تا با هك كردن اشخاص به خاطراتشان دستیابی پیدا كرده و آن ها را برباید و یا حتی در آن ها تغییراتی ایجاد كند. در اولین دموی پخش شده از گیم پلی بازی، دیدیم كه او با دستیابی به خاطرات شخصی، توانست به روزهای قبل و جریانات اتفاق افتاده میان آن شخص و همسرش بازگردد و آن را مورد بازبینی قرار دهد. مأموریت او در این بخش، دستكاری كردن خاطرات شخص مورد نظر و تعویض آن به شكل دیگری بود. نكته جالب، زمانی آشكار می شود كه پس از ایجاد تغییرات در خاطرات اشخاص، پیامدهای به وجود آمده از آن اتفاق را در زمان حاضر خواهید دید.

یعنی مردی كه با دستكاری شدن خاطراتش، همسرش را به قتل رسانده بود، هنوز خود را مقصر می داند و قصد خودكشی دارد. در صورتی كه او در واقع از همسرش جدا شده و هر كدام جداگانه به زندگی طبیعی خود ادامه می دهند و قرار نیست آن مرد خودكشی كند. اتفاقاتی از این جنس در گیم پلی RM‌ بسیار روی می دهد و تجربه و احساس جدیدی را برای هر كس به ارمغان می آورد. علاوه بر قابلیت های مذكور، این بازی از یك سیستم مبارزه ای كاملاً جدید بهره می برد كه می تواند برای هر بازیكنی به یك سبك متفاوت باشد. به آن معنا كه هر كس می تواند نحوه مبارزه خود را مشخص كند. این مكانیزم با استفاده از منوی Combo Lab زمانی امكان پذیر می شود كه بازیكن با تركیب حركات مختلف، فنون چندضرب دلخواه خود را تعریف كند.

علاوه بر تمامی نكات جدیدی كه RM به همراه دارد، شباهت های غیر قابل انكار سیستم مبارزه آن به عناوین همچون Batman: Arkham City كه این روزها به یكی از استانداردهای موجود در میان عناوین ماجرایی تبدیل شده، باعث بالا رفتن انتظارات از این بازی خواهد شد. در نهایت، باید به آخرین جزء از گیم پلی كه المان های شاخص ماجرایی همچون گردش و جستجو در محیط و حل معماها، اشاره كرد كه به نوعی با المان های پلتفرمر تركیب شده و تأثیر مستقیمی بر گیم پلی گذاشته اند. بخش اعظمی از محیط دارای ساختار و فیزك خاص خود است كه این امكان را می دهد تا در شرایط مختلف از آن ها استفاده كنید.

از نظر گرافیكی هم RM بسیار زیبا به نظر می رسد، به خصوص اینكه طراحی هنری خارق العاده ای دارد. البته از نظر تكنیكی در سطح پایین تری به نظر می رسد و جای كار بیشتری دارد. RM به نظر یك بازی زیبا همراه با ایده های جاه طلبانه است كه اگر به گونه ای صحیح پیاده سازی شده باشند، باید انتظار یكی از بهترین های سال 2013 را از آن داشته باشیم. این بازی با شعار "خاطرات را عوض كن، دنیا را تغییر بده" در بین كلیشه های موجود یك استثناء محسوب می شود كه حقیقتاً نمی شود نسبت به آن بی تفاوت بود. عنوانی كه شاید در نگاه اول Uncharted یا Tomb Raider به نظر برسد و شاید هم تركیبی از این دو، اما ایده نهفته در آن تجربه نوین تری از عناوین مذكور را مژده می دهد.

نویسنده: علی رضایی

 

نوشته شده در: 30 ارديبهشت 1392
دسته: پیش‌نمایش
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Remember Me
  • Remember Me
  • Remember Me
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

به نظر خیلیییییی با حاله حتما میخرمش***
باید جالب باشه
شاید خوب باشه.
khobe vali be paye dishonored nemirese
نمیدونم چرا فکر میکنم این بازی خراب میشه
بازی خوبیه بد نیست
من از این بازی تا آخرش حمایت میکنم . حتی اگه مضخرف باشه 
دری                       بری!!