نماوا
فروشگاه گیفت کارت
 
بازی تانکی آنلاین فروش محصولات MSI
نمایشگاه TGC فروش گیفت‌کارت - سریع و ارزان
پیش‌ نمایشی بر Dishonored 2

پیش‌نمایشی بر Dishonored 2

"به قلم علیرضا رمضانی‌مقدم"

اکنون که روزشمار برای انتشار "Dishonored 2" آغاز گردیده، مهمترین سوال این است که آیا قسمت دوم خواهد توانست عناصر نوظهور در نسخه ابتدایی را به گونه‌ای به ادامه آن تعمیم دهد که از یک طرف اصالت بازی کاسته نشود و از طرف دیگر همچنان رنگی از ابداع و تازگی در آن دیده شود؟ پاسخ این سوال، مهمترین مصالحه‌ای است که پیروزی یا شکست نسخه دوم به آن وابسته می‌باشد. "دیس‌آنرد 2" اثری‌ست که از همان ابتدای معرفی قسمت دومش، نوید بازگشت به اتمسفر هنری و عجیب غریب قسمت اول را به مخاطبان داد، اتمسفری که آبستن دسیسه‌هایی بود که گریبان گیر کروو شد. اتمسفری که قرار است در قسمت دوم با جاه طلبی هر چه بیشتر، آزادی عمل در گیم‌پلی یک بازی خطی را به نمایش بگذارد. 

امروزه در صنعت گیم، "جهان‌باز" بودن به استانداری نا‌موجه تبدیل شده که گویی همه ملزم به رعایت آن هستند و هر سال شاهد تعداد زیادی بازی هستیم که تنها نام "جهان‌با"ز را یدک می‌کشند درحالی که بسیاری از آن‌ها در ارائه و انتقال مکانیزم‌های آن ناموفق هستند. در همین حال و هوا است که "دیس­‌آنرد" که جنبه جدیدی از مکانیزم های آزادی عمل در روند بازی را به نمایش می‌گذارد روانه بازار می‌شود. مهمترین موفقیت بازی قطعا در بخش گیم پلی است؛ موفقیتی که قسمت دوم هم برای کسب آن تلاش می‌کند و البته به نظر می‌رسد این تلاش‌ها قرار است به ثمر بنشیند.

قسمت دوم 15 سال بعد از وقایع قسمت اول در شهر کارنیکا در جریان است، شهری که "امیلی" و "کوروو" مجبور می‌شوند به آن عزیمت کنند. بعد از اینکه بیگانه‌ای از دنیایی دیگر تاج وتخت پادشاهی را غصب می‌کند امیلی و پدرش در جستجویی راهی برای بازگردانی تخت، به کارنیکا سفر می‌کنند. علاوه بر جلوه های بصری و گرافیک خوش رنگ و لعابی که باعث می شود شهر هرچه بیشتر شگفت‌انگیز در نظر آید، وسعت این منطقه نیز به صورت چشم‌گیری نسبت به نسخه اول افزایش داشته. همچنین عناصر یک دنیای پویا نیز به این شهر آورده شده است از جمله گردبادهایی که هر از چند گاهی شهر را در می‌نوردد و باعث اغتشاش در دید گیمر و همچنین دشمنان می‌شود.

نسخه اول بازی با قابلیت های جذاب و جدیدی که پروتاگونیست آن در اختیار داشت در دل گیمر‌ها جا باز کرد. تجربه قابلیت هایی همچون" بلینک" (گونه ای از تلپورت) و ترکیب آن با قابلیت های مخفی کاری، گیم پلی " دیس‌­آنرد " را منحصر به فرد ساخته بود. در قسمت جدید نیز سازندگان در قرار دادن قابلیت های جدید خِسَت به خرج نداده‌اند تا بار دیگر گیمر‌ها را سورپرایز کنند. قرار نیست تنها همان قابلیت های قسمت قبل را در بازی ببینیم. این بخش دقیقا همان جایی است که سازندگان می‌توانند طعم های جدید و مبدعانه‌ای به بازی اضافه کنند درحالی که به پیشینه بازی لطمه ای وارد نشود. از جمله این ابداعات می‌توان به قابلیت دومینو اشاره کرد که در نمایش بازی در E3 2016 نشان داده شد. دومینو به گیمر اجازه می‌دهد چند دشمن را به هم لینک کند و سپس هر بلایی سر یکی از آن‌ها بیاورد، بقیه نیز دچار همان بلا می‌شود.  همچنین قابلیت های تغییر زمان، هیپنوتیزم و گام سایه به اندازه کافی خلاقانه به نظر می‌رسند. از طرفی هر کدام از دو شخصیت در بازی استعدادهای منحصر به فردی دارند که باعث می‌شود انجام آن در دفعات مختلف حس تکرار را در ذهن گیمر جای نگذارد.

از دیگر بخش هایی که بازی مانور زیادی در آن داده است قسمت مخفی کاری است. بازی قطعا در این قسمت به عنوان یک بازی اول شخص چالش زیادی در به تصویر کشیدن صحیح عناصر مخفی کاری پیش رو دارد. کاملا مشخص است که سازندگان وسواس زیادی در این بخش به خرج داده‌اند تا مخفی کاری بازی بیشتر به چشم گیمرها بیاید. در قسمت اول بسیاری از گیمرها ممکن بود بیخیال بخش مخفی کاری شوند و بی مهابا به دل دشمنان بزنند. برای جلوگیری از چنین عملکردی سازندگان دست به کار شده اند و تعداد بیشتری از قابلیت‌ها را در اختیار بخش مخفی کاری درآورند تا جذابیت های این بخش، گیمر را مجاب کند بیشتر از مخفی کاری استفاده کند. بهترین نمونه استفاده از این قابلیت ها، ویژگی گام سایه در امیلی است که به وسیله آن امیلی با استفاده از چنگال‌های سایه‌مانند خود دشمنان را از پشت در هوا به حالتی معلق نگه می‌دارد و سپس ضربه نهایی را به آن‌ها وارد می‌کند.   

هوش مصنوعی قسمت اول بازی چندان جایی برای گلایه و شکایت نگذاشت اما همچنان انتظار می‌رود که حتی همین هوش مصنوعی نیز ارتقا پیدا کند. به خصوص اینکه با مشاهده تریلرهای بازی و با وجود قابلیت های متنوع به نظر می رسد دشمنان نیز به همین میزان پیشرفت داشته باشند. دشمنان ماشینی که در تریلرها مشاهده شدند آماده استفاده از انواع تجهیزات مخرب در مقابل کروو و امیلی هستند. با این وجود باز هم این تریلرها به این نگرانی که شخصیت بازی در برابر دشمنان بسیار قدرتمندتر است، دامن می‌زند. غنی‌تر شدن دنیای بازی از یک طرف و بالارفتن هوش مصنوعی از طرف دیگر خبر از ایجاد لایه های جدیدی در گیم پلی می‌دهد که به بالابردن چالش بازی و به تبع آن آدرنالین خون گیمر منجر می‌شود. ضمن اینکه به فراخور تغییرات محیطی با دشمنان جدید تر و پیچیده تری مواجه شویم که توجیهی هستند بر استفاده از قابلیت های جدید شخصیت ها؛ قابلیت هایی که بی استفاده ماندنشان بزرگترین تهدید برای گیم پلی بازی است.

نکته قابل توجه در مورد گرافیک قسمت دوم، وفادار ماندن بازی به نسخه اول است. قسمت ابتدایی دارای گرافیک هنری مختص خود بود که نه تنها در جلوه های بصری محیط بلکه در طراحی شخصیت‌ها هم صاحب سبک شناخته می‌شد. احتمالا مشهودترین نکته در نمایش های بازی، ارتقای گرافیکی درخور نسل در عین حفظ سبک و سیاق آن است. 

اینکه بگوییم فلان بازی فوق العاده است یک حرف است و اینکه همان بازی فوق العاده بماند حرف دیگریست. کم نیستند شاهکارهایی که گیمر و سازنده‌شان از ساخت ادامه آن پشیمان‌اند. "دیس‌­آنرد" بدون تردید شاهکار است ولی اینکه آیا در همین حد باقی می‌ماند سوالی است که جوابش طی چند وقت آینده مشخص می‌شود. باید بگویم مشاهداتمان خبر از اتفاقی خوش یمن در صنعت گیم طی یک ماه آینده می‌دهد.

آرشیو اخبار و مقالات بازی

آرشیو‌ تریلر‌های بازی

در نهایت، شما می‌توانید عنوان Dishonored 2 را در تاریخ 21 آبان‌ماه تجربه کنید. این بازی بر روی PS4، PC و Xbox One منتشر می‌شود.

نوشته شده در: 21 مهر 1395
دسته: پیش‌نمایش، Dishonored 2
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Dishonored 2
  • Dishonored 2 - Gameplay
  • Dishonored 2 Official Gameplay
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

کسانی که دانلود شبانه
یا
حجمشون زود تموم میشه یه سری به این تاپیک بزنن ضرر نداره
http://pardisgame.net/thread-62713.html
فقط یک ماه دیگه تا تجربه GOTY امسال!
انتظار برای خیلی سخته!
فقط امیدوارم نامیدکننده ظاهر نشه مثل خیلی از بازی های دیگه‌ای که امسال قرار بود حداقل تو کاندیدای بهترین بازی سال قرار بگیرن ولی متاسفانه به دلایل مختلف نتونستن اون طور که باید و شاید ظاهر شن
GOTY امسال بدون شک یا UNCHARTED 4 است یا THE LAST GUARDIAN دوست عزیز.... .

Matin_Mafia مسئول موسیقی بازی‌ها 2 امتیاز 20 مهر 95، 17:07

مطمئنا بازی The Last Guardian نمی تونه بهترین بازی سال بشه، چون با تاخیری که در انتشارش صورت گرفت، اصلا به نمایشگاه The Game Award 2016 نمی رسه.

اما شانس Uncharted 4 خیلی بالاست؛ به عبارت دیگه، اگر Dishonored 2 مورد انتظارات واقع نشه، به طور حتم می تونه لقب «بهترین بازی سال» رو از آن خودش کنه.
مشاهده 4 پاسخ دیگر
ممنون از مقاله، پیش نمایش خوبی بود.
خیلی منتظر ملاقات دوباره با Outsider بزرگ هستم، دلم برای فضای ویکتوریایی بازی Dishonored به شدت تنگ شده و این دفعه پرنسس کوچک هم بخشی از منتخب های غریبه دنیای بیرون شده !
امیدوارم بازی موفقی بشه و ادامه موفق نسخه 1 خود بشه .
:دی بقول Outsider بزرگ : the years are long but it's always good to see a familiar face
ممنون. بیشترین چیزی که منتظرشم اتمسفر متفاوت بازی است که به نظر میاد قسمت دوم بتونه از پس بازسازی اون حال و هوا بر بیاد.
خوبه این بازی یک روز بعد از پلی استیشن پرو میاد. تجربه این بازی روی پلی استیشن پرو چه شود.
این بازی فوق‌العاده هست مرگ نداره. یکی از مورد انتظار ترین بازی های من امسال
واقعا نمیتونم صبر کنم تا این هنوانو تجربه کنم.
بدبختی اصلی هم اینجاست که پول کافی برای خریدش رو ندارم.
سه چیز تو دیزآنرد وجود داره که منو به خودش جذب می کنه اول دنیای عجیب قریبش دوم گرافیک هنری جالش و سوم تنوع زیاد در انجام ماموریت ها در بستر مخفی کاری اما قضیه اینجاست که نسخه دوم چه چیز جدیدی در خودش داره تا همون فرمول رو قوی تر کنه