فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
نقد و بررسی Reus
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - یک گیمر که فرنچایز مورد علاقش هیلو هستش....
User_image

نقد و بررسی عنوان Reus

"به قلم صدرا صالحی"

"این نقد براساس نسخه ارسالی سازندگان برای وبسایت پردیس‌گیم نوشته شده است"

نقد این بازی بر مبنا نسخه کنسولی صورت گرفته که ماه گذشته منتشر شده است.

اگر شما دارای سیاره‌ای بودید و از ابتدا شروع به ساختن آن می‌کردید، چه خلق می‌شد؟ Reus سعی کرده شما را به‌عنوان خدای سیاره‌ای قرار دهد که باید از ریشه آن را خلق کنید.

در ابتدای بازی شما دارای چهار غول (Giant) هستید که هرکدام ویژگی منحصربه‌فرد خود را دارا هستند. غول جنگل، سنگ، مرداب و دریا؛ ترکیب نیرو‌های چهار غول شما، نتایجی به عمل می‌آورد، مثلا اگر با غول دریا، اقیانوسی خلق کنید حال می‌توانید از غول جنگل استفاده کنید و جنگل سرسبزی را خلق نمایید. بازی به همین‌جا ختم نمی‌شود، با خلق محل قابل زندگی، انسان‌ها نیز شروع به ساختن دهکده‌های خود می‌کنند. حال این مخلوقات نیازمند نیازهای اولیه خود هستند، آن‌ها غدا می‌خواهند. در اینجا می‌توانید با استفاده غول سنگی حیواناتی جهت شکار بگذارید و یا با غول جنگل میوه‌هایی مثل تمشک را در اختیارشان قرار دهید. هدف بازی نیز همین است، شما باید مخلوقات خود را به شکوه برسانید اما راه رسیدن به بزرگی آسان نخواهد بود.

با رفع هرکدام از نیازهای انسان‌ها، نیازی جدیدی برای آن‌ها شکل می‌گیرد. شما خدای بازی هستید و به‌راحتی می‌توانید نیازهای آن‌ها را به‌سرعت برآورده کنید و آن‌ها به سمت کمال ببرید اما اگر به این صورت باشد که بازی بسیار ساده می‌شود و چالشی برای شما ایجاد نمی‌شود؛ زیبایی بازی در اینجاست، شما باید انسان‌ها را تربیت کنید. اگر نیازهای آن‌ها را در همان ثانیه اول درخواست برآورده نمایید آن‌ها به‌درستی تربیت نمی‌شوند و نتیجه‌اش انسان‌های خودخواه و راحت طلب است. هنگامی که زندگی را در سیاره خود خلق می‌کنید چندین قبیله‌ انسان در آن به‌وجود می‌آید، حال اگر به قبیله‌ای توجه ویژه نشان دهید و نیازهای آن‌ها را سریعا برآورده کنید، قبلیله آن‌ها طمع کار می‌شود و به‌دلیل‌ آنکه هرچه خواسته در اختیارش قرار گرفته پس فکر می‌کند همه سیاره مال اوست و سپس به بقیه قبیله‌ها حمله می‌کند، آن‌ها حتی ممکن است که به غول‌های شما نیز حمله کنند اگرچه سپس متوجه اشتباه خود می‌شوند، از طرفی زمانی که دیگر قبایل، شکوه قبیله دیگر و توجه ویژه آن را مشاهده می‌کنند، به آن قبلیه حسد ورزیده و به آن حمله می‌کنند.

برای تربیت آن‌ها می‌توانید آن قبایل قانون شکن را کوچک کنید و با حقیر کردن‌شان به دیگران بفهمانید که سزای نافرمانی چه خواهد بود، راه دیگر نیز نابودی آن قبیله است که البته از بین بردن زحمات بسیار برای خلق قبیله‌ای شکوهمند به‌نظر کار صحیحی نمی‌آید. همه‌چیز در Reus مرتبط است و این ویژگی زیبای بازی است، شما در حین اینکه خدای بازی هستید باید انسان‌ها را همچون فرزند خود تربیت کنید. موسیقی بازی نیز مناسب بوده و باعث می‌شود بازی بیش از پیش آرامش بخش باشد. اگر طرفدار بازی‌های پر جنب و جوش هستید و از بالا رفتن آدرنالین خون‌تان لذت می‌برید، Reus به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. 

با این وجود مشکلاتی در Reus وجود دارد. طبیعتا وقتی یک بازی شبیه‌ساز خدا را بازی می‌کنید و یا به‌ صورت کلی درحال تجربه یک بازی شبیه‌ساز هستید، انتظار آن را دارید که بازی راه‌های متفاوتی برای تجربه به شما پیشنهاد کند، یعنی بازی یک راه ثابت برای پیروزی نداشته باشد؛ اما Reus اینطور نیست. در هنگام تجربه به این نکته می‌رسید که بازی بیشتر شبیه یک معما است که راه حلی خاصی داشته و کاری به خلاقیت شما ندارد. خلاقیت یکی از مهم‌ترین ارکان بازی‌های شبیه‌ساز است و Reus زیاد از آن بهره نمی‌برد. پس از گذشت چند ساعته از تجربه بازی شما متوجه می‌شوید که بازی از روند ثابتی بهره می‌برد و آنطور که فکر می‌کردید، خدای بازی نیستید بلکه بازی خدای شماست! 

Reus از گرافیک بسیار زیبایی بهره می‌برد و طراحی آن حقیقتا ستودنی‌ست. همچنین غول‌های شما ویژگی‌های متفاوتی دارند که با هربار تجربه، قدرت جدیدی را کسب می‌نمایند. این قدرت‌ها باعث می‌شوند تا بازی تنوع بیشتر گرفته و انتخاب‌های شما بیشتر شوند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد هدف بازی به کمال رساندن انسا‌ن و یا همان مخلوقات شماست. آن‌ها پس از آنکه قبیله خود را بنا نهادند شروع به ساخت ساختمان‌های خاصی به‌نام پروژه می‌کنند. پروژه‌ها ساختمان‌های خاصی مثل انبار غذا، مدرسه یا آزمایشگاه است. این پروژه‌ها تاثیر به‌سزایی برروی پیشرفت قبایل داشته است. انسان‌ها برای به اتمام رساندن پروژه‌هایشان نیازمند مواد اولیه هستند و شما به عنوان خدای بازی می‌توانید این منابع را در اختیارشان قرار دهید اما اگر این منابع را به سادگی دراختیارشان بگذارید، منتظر سرپیچی و به‌ قولی پُررو شدن آن‌ها باشید. برای آنکه از این اتفاق جلوگیری کنید، می‌توانید معادن را درکنار حیوانات وحشی یا راه‌های صعب العبور قرار دهید تا انسان‌ها برای رسیدن به آن تلاش کنند. با اتمام یک پروژه ساخت یک پروژه دیگر شروع می‌شود که پیچیده‌تر از پروژه قبلی است و منابع پیچیده‌تری می‌خواهد.

انسان‌ها برای تشکر از شما افرادی تحت عنوان ambassadors را به غول‌ها می‌دهند. این افراد برروی شانه غول‌ها رفته و امکانات و قدرت‌های جدیدی تحت عنوان aspects را به آن می‌دهند. این قدرت‌ها باعث می‌شوند تا منابع از حالت ساده خارج شده و پیچیده‌تر شوند. تعامل در جهان Reus جایگاه ویژه‌ای دارد، همانطور که گفته شد همه چیز در Reus به یکدیگر ربط دارد. اگر قبایل شما به‌صورت صحیح تربیت شوند سپس شاهد رابطه برقرار کردن دو قبیله و در نتیجه افزایش سرعت پیشرفت آن‌ها هستیم. برای مثال قبیله‌ای مواد معدنی خوبی دارد اما قبیله دیگر در داشتن این مواد ضعف داشته، با برقرار کردن رابطه‌ای به نام Symbioses این دو قبیله نیازها و کمبودهای یکدیگر را جبران می‌کنند. وجود چنین جزئیات و اتصال‌هایی دنیای هرچند کوچک Reus را تبدیل به اکوسیستمی زنده و مرتبط می‌کند که گاهی تماشا کردنش لذت بخش است. استراتژی در بحث مدیریت منابع حرف اول را می‌زند. شما باید با فکر و داشتن نیم‌نگاهی به عواقب انتخاب‌های خود برای مدیریت منابع تصمیم‌گیری کنید، در اینجا شاهد یکی از معدود مواردی هستیم که بازی خلاقیت شما را به چالش می‌کشاند. 

پیش‌تر به این نکته اشاره شد که Reus اجازه خلاقیت بالا در بازی نمی‌دهد. یکی از دلایل آن نیز می‌تواند کوچکی دنیای بازی باشد. متاسفانه به شما این امکان داده نمی‌شود که جهان بازی را طبق میل خود کوچک یا بزرگ کنید. غول‌های بازی نیز به‌شدت آهسته حرکت می‌کنند و اگر در سرتاسر سیاره قبیله‌ ساخته باشید حرکت دادن چهار غول با آن سرعت آهسته خسته کننده و اعصاب خرد کن می‌شود. عدم وجود خلاقیت زیاد در بازی از ارزش تکرار آن کم می‌کند و باعث می‌شود بازی پس از تجربه هفت الی هشت ساعته به مانند فرآیندی تکراری به‌نظر آید.

نکات مثبت

گرافیک دوست داشتنی

اکوسیستم زنده بازی

نیازمند تفکر و استراتژی در مدیریت منابع است

نکات منفی

عدم وجود شخصی سازی در خلق سیاره

عدم وجود خلاقیت و انتخاب در نحوه پیش‌برد بازی

سخن آخر

Reus بازی زیبا و دوست‌داشتنی است. اکوسیستم زنده و پرتکاپو بازی تجربه آن را لذت بخش و شما را درگیر دنیای پرتعامل خود می‌کند. اما نبود وجود خلاقیت و واگذاری انتخاب به گیمر در نحوه پیش‌برد، Reus را از چیزی که باید می‌بود، یعنی عنوانی که شما را در نقش خدای بازی قرار می‌دهد، دور می‌کند. اگرچه همچنان باوجود این مشکلات تجربه Reus بسیار دوست داشتنی و رضایت بخش است.

Verdict

The game itself is very lovely and enjoyable, it's vivid ecosystem brings us a delightful experience which would drown you into itself. However, the lack of creativity and not allowing the player to make his or her own decisions makes the game far from what it supposed to be, but all that aside, Reus would remain a satisfactory playthrough

Pros

Lovely graphics
Vivid ecosystem
Contemplating gameplay

Cons

Lack of customization in the planet creation process
Lack of creativity

 Score: 8 out of 10 

نوشته شده در: 8 آبان 1395
دسته: نقد و بررسی
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

نقد به جایی بود خیلی دنبال یه مستقل باحال و عمیق بودم روی لایو بخرم ایکاش مایکروسافت برا گلد رایگانش میکرد احتمالا در تخفیف های جمعه سیاه میخرمش
ایده بازی بسیار جالبه! تشکر بابت نقد