شاتل‌لند - گیم‌سنتر
فروشگاه گیفت کارد
 
جشنواره ملی بازی‌های موبایلی جشنواره ملی بازی‌های موبایلی
فروشگاه اورجینال کی گارانتی کنسول‌های بازی
پیش نمایشی بر Resident Evil 7
نویسنده:
صفحه شخصی من - :: In Doubt We Trust ::
User_image

پیش نمایشی بر Resident Evil 7

"به قلم محمد حیدری"

هنوز زمان چندان زیادی از زادروز بیست سالگی این جوان نگذشته است. جوانی که از همان ابتدای تولد بسان همدمی در کنارمان رشد پیدا کرد، وجودش تبدیل به بخشی از بهترین و فراموش‌نشدنی‌ترین خاطرات زندگیمان شد و توانستیم شانه به شانه‌ همچون یک دوستِ واقعی و همیشگی پستی‌ها، بلندی‌ها و ماجراجوی‌های بزرگی را پشت سر بگذاریم...

جوانی که در هنگامه‌ی 9 سالگی به زیر سایه‌ی پدر خود بازگشت اما ... امان از زیاده‌روی‌ها، شیطنت‌ها، سرکشی‌ها و خامی‌های بهارِ زندگی ...

جوانی بظاهر پشیمان از اشتباهات گذشته‌ ...

جوانی که هم خود و هم دوستانِ همیشگی اَش، دلتنگ روزهای شکوه و خاطرات شیرینشان هستند ...

جوانی که همه‌ی ما گیمر‌ها، او را سال‌هاست بخوبی می‌شناسیم ...

بی شک یکی از غیرمنتظره‌ترین اتفاقات "E3" سال 2016، نمایش و معرفی نسخه‌ی هفتم از سری بسیار محبوب و خاطره‌انگیز "رزیدنت اویل" بود. بعد از ساخت نسخه‌ی چهارم این بازی توسط کارگردان نسخه‌ی اول، "شینجی میکامی" و تغییرات بسیار بزرگِ این نسخه نسبت به عناوین شماره‌دار پیشین، "کپکام" سیاست و برنامه‌های کلی خود در مورد آینده‌ی سبک و سیاق این سری‌بازی را بر روی فرمول ارائه شده توسط این کارگردانِ نامی (در نسخه‌ی چهارم) متمرکز کرد. از آنجا که "رزیدنت اویل 4" در زمان خود توانست نظر اکثریت هواداران سری و منتقدین را به خود جلب کند این تصمیم چندان غیرعاقلانه به نظر نمی‌رسید، اما متاسفانه شباهت‌ نسخه‌های پنجم و ششم به نسخه‌ی چهارم تنها در ظاهر خلاصه می‌شدند و زیاده‌روی و افراط در برخی عناصر و همزمان دور شدن از بعضی ریشه‌های معنویِ سری، این بازی‌ها را هرچه بیشتر از روح اصلی این سری‌بازی دور می‌کرد. شاید نسخه‌های پنجم و ششم "بازی‌های" خوبی بودند، اما نکته‌ی اصلی اینجاست که آن‌ها هرگز "رزیدنت اویل" های خوبی نبودند. دیدگاهی که اکثریت قریب به اتفاق هواداران قدیمی این سری و حتی هوادارانِ تازه‌ترِ نسخه‌ی چهارم در آن متفق‌القول بودند.

حکایت مقایسه‌ی ساخته‌ی میکامی با دو نسخه‌ی پنجم و ششم، مرا به یاد شعری از "مولوی" می‌اندازد که هردو بظاهر "شیر" اند اما :

این یکی شیر است که آدم می‌خورد *** آن یکی شیر است که آدم، می‌خورد

بگذریم...

همانطور که گفته شد بعد از معرفی غیره‌منتظره‌ی این عنوان در E3، بلافاصله شوک دیگری بر هواداران وارد شد:

این شماره از "رزیدنت اویل" در نگاه اول تقریبا هیچ شباهتی به عناوین شماره دار پیشین نداشت.

هوادارانِ چشم انتظاری که بعد از تجربه‌ی نسخه‌های پنجم و ششم مکررا خواستار بازگشت این سری به ریشه‌های خود شده بودند هرگز انتظار چنین پاسخی از سوی "کپکام" را نداشتند. پاسخی که نمایانگر عزمِ کاملا جدی سازندگان، برای بازگشت به ریشه‌های ترسناکِ این سری‌بازی بود. استودیوی سازنده نیز برای هرچه تاثیرگذار‌تر کردن روند و مسیرِ مشخص شده ، تصمیم به انتخاب "مجدد" نمای‌ اول شخص (اما اینبار در قالب یک نسخه‌ی اصلی) گرفته بود. اتفاقی بی‌‌سابقه در تاریخ سری.

دلیل استفاده از لفظ "مجدد"، این است که بر خلاف نظر عده‌ای از مخالفین "تازه وارد!" نسخه‌ی هفتم‌، این اولین باری نیست که قرار است دنیای "رزیدنت اویل" را از زاویه‌ی دوربین "اول شخص" ببینیم. نگاهی به تصویر زیر (از بالا به پایین) بیندازید: 


همانطور که از توضیحات تقویم‌‌گونه‌ی تصویر بالا هم می‌توانید متوجه شوید بازی "رزیدنت اویل 7" با احتساب عناوین بازسازی شده و همچنین نسخه‌های فرعی (که نام چند نسخه‌ی انگشت شمار آن حتی در بعضی "ویکی"‌های این عنوان نیز از قلم افتاده!)، فی‌الواقع "چهل و یکمین" عنوان منتشر شده تا به امروز از خانواده‌ی "رزیدنت اویل" به حساب می‌آید و رسما "پنجمین" نسخه‌ایست که به شکلی (در قالب‌های ژانری خاص) از نمای "اول شخص" در طول خود استفاده خواهد کرد.

پس در واقع این تغییر برای کسانی که سال‌هاست با جزییات این سری آشنایی دارند یک موضوع تازه نیست اما اینکه یک نسخه‌ی شماره‌دار و اصلی از سری به این شکل (و بنظر با رعایت کامل استانداردای ژانر اول شخص) مسیر خود را اینگونه تغییر دهد تحولی بسیار بزرگ در تاریخ سری محسوب می‌شود. حال به بررسی چراییِ تغییرات این نسخه، اهداف و چشم‌انداز‌های احتمالی سازندگان و بررسی هر‌آنچه که تا به امروز از این عنوان می‌دانیم خواهیم پرداخت.

 

صحبت در مورد داستان و برخی جنبه‌های دیگر "رزیدنت اویل 7" در حال حاضر بسیار دشوار است. تقریبا با اطمینان می‌توان گفت این اولین بار است که پیش از انتشار یک نسخه از سری "رزیدنت اویل"، هواداران تا این اندازه با سیل سوال‌های بی‌جواب دست به گریبان شده‌اند. با اینحال با توجه به برخی اطلاعات ریز و درشت منتشر ‌شده می‌توانیم تصویری حداقلی از آنچه در این نسخه انتظارمان را می‌کشد بدست آوریم.

داستان شماره‌ی هفتم از سری "رزیدنت اویل" روایتگر وقایع پیشِ روی مرد جوانی به نام "ایتِن" (Ethan) است که در مسیرجستجوی همسر گمشده‌ی خود، از خانه‌ی روستایی خانواده‌ای با نام "بــِــیکر" سردرمی‌آورد. تقریبا هیچ اطلاعاتی دقیقی جز چند اسم از گذشته‌ی این خانواده (فعلا) در دسترس نیست اما با اطمینان می‌توان گفت که آنچه "ایتِن" در مسیر خود با آن روبرو شده هیچ شباهتی به یک خانواده‌ی معمولی ندارد. چندی پیش یکی از مجموعه ویدئو‌های منتشر شده در کانال یوتیوب رسمی "رزیدنت اویل"، با نام "ده بِیکرز" (که مطمئنا اکثر هواداران سری آن را دیده‌اند) تصاویرِ واضحِ یبشتری از این خانواده‌ی بسیارعجیب در اختیار ما قرار داد، تصاویری حاکی از وجود قدرت‌های جسمانی فرابشری، میز شامی مملو از اعضای داخلی بدن انسان (انسان‌خواری به سبک زامبی‌های دوست‌دوست داشتنی سری!)، حالات روانپریشانه‌ و بسیار غیرعادی اعضای این خانواده و غیره...

اما براستی، چه حقایق ترسناکی در پسِ پرده‌ی این خانواده‌ی هولناک پنهان شده‌اند؟ آن‌ها از کجا آمده‌اند؟ ارتباطشان با همسر گمشده‌ی ایتِن چیست؟ بلاشک افرادی، در جایی بیرون از این خانه وجود دارند که از حقایق مطلع‌ بوده و پیوسته با تماس‌هایی مرموز از طریق تلفن سعی دارند بزرگی‌ خطر پیش رو را به "ایتِن" گوشزد کنند اما خودِ این افراد چه کسانی هستند؟

با توجه به یک قطعه‌ عکس موجود در دموی قابل بازی "بگینیگ آوِر" که در آن هلیکوپتری با نشان "آمبرلا کُرپس" دیده می‌شود (و صد البته سخنان خود سازندگان) می‌توان با اطمینان گفت که وقایع نسخه‌ی هفتم در دنیایی مرتبط با دنیای نسخه‌های پیشین اتفاق می‌افتاد اما آیا افرادی شناخته شده از دیگر نسخه‌های سری، در میان کسانی که سعی در ارتباط با "نیثن" دارند وجود خواهند داشت؟

دشمنانِ دیگر "نیثن" و موجوداتی که سازندگان از آنها به عنوان موجودات جهش یافته و زامبی‌مانند یاد می‌کنند چطور؟ آن‌ها چه ارتباطی با وقایع داستانِ پیش‌رو دارند؟

همه‌ی این‌ها تنها بخشی از سوالات بی‌جواب ما در مورد ابهامات داستانی سری است. با یک جمع‌بندی "خوش‌بینانه" و کلی، بنظر می‌رسد داستان نسخه‌ی هفتم پیش‌زمینه و روند روایی قویتری نسبت به دیگر نسخه‌های سری داشته باشد.

اما، فعلا همه‌ی این ابهامات و سوال‌ها تنها یک پاسخ قطعی دارند ... ... ... "صبر" !

از نظر ساختار گیم‌پلی بنظر می‌رسد سازندگان سعی در ادغام بعضی از قدیمی‌ترین و خاطره‌انگیز‌ترین عناصر عناوین قدیمی، با اِلِمان‌های تازه برای خلق تجربه‌ای نو و در عین حال پیوسته و مرتبط به ریشه‌های سری داشته‌اند. در کنار زاویه‌ی دید اول شخص، تغییرات ایجاد شده در راستای آن و تفاوت‌های سبک روایی این نسخه، شاهد بازگشت عناصر بسیار بسیار نوستالژیکی همچون "اسپری‌های سلامتی"، "گرین هِربز"، "جعبه‌ی نگهداری آیتم‌ها"، "محل نگهداری آیتم با سیستم تتریسی و محدود"، پازل‌هایی با حال و هوای "رزیدنت اویل‌های" کلاسیک (اشاره به پازل و معمای موجود در دموی منتشر شده با عنوان "لنترن") و موارد مشابه هستیم که بشدت به نزدیک تر شدنِ هر‌چه بیشتر حال و هوا و روحِ این نسخه به عناوین قدیمی سری کمک کرده‌اند.

"نمایی از صفحه‌ی انتقال آیتم‌ها از جعبه"

طبق گفته‌ی سازندگان در این نسخه همانند نسخه‌های پنجم و ششم، خبری از اکشن بی‌وقفه و شخصیت اصلی‌ای که همچون ماشین قتل و کشتار دشمنان خود را سلاخی می‌کند نبوده و مخاطب، کنترل شخصیتی بسیار آسیب‌پذیر‌ و معمولی را در دست خواهد گرفت. البته این موضوع بمعنای نبود عناصر اکشن و تیراندازی در این شماره نیست اما این اِلِمان‌ها بهیچ عنوان حالتی افسارگسیخته مانند دو نسخه‌ی پیشین به خود نخواهند گرفت.

بتازگی "موساچیکا کاواتا" تهیه‌کننده‌ی بازی نیز در اظهاراتی بر وجود موقعیت‌های بسیاری درون بازی، که درآن بر علیه چندین دشمن به شکل همزمان خواهیم جنگید، تاکید کرده که خود نشان‌دهنده‌ی این حقیقت است که هرآنچه تاکنون از این نسخه به ما نشان داده شده، تنها بخش کوچکی از تجربه‌ی اصلی خواهد بود و به هیچ عنوان نمی‌تواند دید کاملی از آنچه در بازی نهایی تجربه خواهیم کرد به ما بدهد.

همچنین طبق جزییاتی که مدتی پیش از طرف سازمان رده‌بندی سنی "ای اس آر بی" منتشر شده (و البته بلافاصله به درخواست "کپکام" از دید عموم حذف شد!) در این نسخه شاهد بعضی صحنه‌های بسیار خشن شامل قطع عضو و متشابهات، صحنه‌های خونین بسیار زیاد، فریاد‌های ناشی از درد، ‌تیراندازی‌های واقع‌گرایانه، استفاده از اره‌برقی، اسلحه‌ی شعله افکن، شات‌گان، اسلحه‌های دستی، وسایل انفجاری و غیره خواهیم بود. اطلاعاتی که تا حد زیادی می‌تواند خیال‌ بسیاری از هواداران را که نگران‌ بخش اکشن بازی بودند آسوده کند.  

از طرف دیگر، فراموش نکنیم که حتی تصور تجربه‌ی صحنه‌های ذکر شده با تکنولوژی واقعیت مجازی هم (که در واقع انتخاب‌های اصلیِ گیمرهای مرفه تر برای انجام این نسخه خواهد بود!) هولناک، هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است. 

ذخیره‌ی بازی نیز بشکل دستی و به وسیله‌ی یک دستگاه ضبط صدا که در جای‌ جایِ نقشه‌ی بازی یافت خواهد شد انجام خواهد شد. از آنجا که ویدئوی منتشر شده در این رابطه، ذخیره‌ی بازی را در یک اتاق به تصویر می‌کشد اصلا بعید نیست که مجددا شاهد سیستم کلاسیک اتاق‌های سیو با آن موسیقی‌های بیادماندنی باشیم.

حتی فکر کردن به این موضوع هم بشکل ناخودآگاه لبخند شیرینی بر لب هواداران قدیمی می‌نشاند. اینطور نیست؟

(در این رابطه مطالب "تایید نشده‌ای" در وب سایت یوتیوب موجود است. لینک)

روز 24 ژانویه سال 2017 ...

تنها حدود سه ماه تا انتشار "رزیدنت اویل 7" زمان باقی مانده است. شخصا متقارن شدن تاریخ تولدم با روز انتشار این عنوان را به فال نیک گرفته و از صمیم قلب امیدوارم که سازندگان یکبار دیگر بتوانند نام "رزیدنت اویل" را به جایگاه بلند و رفیعی که سال‌ها پیش ثابت کرده لیاقت آن را دارد، برسانند. این بزرگترین هدیه به من و همه‌ی هوادارانی خواهد بود که از صمیم قلب و بشکلی دلسوزانه از دور شدن این سری از ریشه‌های خود گله‌مند بودند.

آیا حرکت به سمت نمای اول شخص و جزییات ذکر شده در طول متن، آنگونه که سازندگان انتظار دارند ریشه‌های ترسناک و کلاسیک سری را به بهترین شکل ممکن زنده خواهد کرد؟ یا اینبار نیز شاهد زیاده‌روی بیش از حد و یا به اصطلاح، افتادن از لبه‌ی دیگر پرتگاه خواهیم بود؟

زمان زیادی تا مشخص شدن پاسخ نهایی باقی نمانده است ...

افزون بر هرآنچه که گفته شد، طی یک آینده‌نگری شکاکانه، امیدوارم در صورت موفقیت این نسخه، نسخه‌های هشتم و نهم به سرنوشت مشابهِ نسخه‌های پنجم و ششم (پس از موفقیت نسخه‌ی چهارم) دچار نشده و شما عزیزان (خدای ناکرده!) در آینده تصمیم نگیرید که به عناصر همین نسخه‌ چاشنی اکشن و سلاح‌های بیشتری اضافه کرده و ماحصل را به عنوان شماره‌ی تازه از سری منتشر کنید.

ما بر اساس تجربه‌ی تلخ خود از دو نسخه‌ی آخر، به توانایی شما در زمینه‌ی تبدیل "رزیدنت اویل 8" به "بتلفید" و "رزیدنت اویل 9" به "کال آو دیوتی:زامبیز وارفِیر" ایمانِ کامل داریم.

هیچ نیازی به اثبات مجدد این موضوع نیست و نخواهد بود .

"یکی از دلسوزانِ این سری"

با تشکر ...

...

...

پـــایـــان.

نوشته شده در: 11 آبان 1395
دسته: پیش‌نمایش
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Resident Evil 7: Biohazard - Welcome Home Trailer
  • Resident Evil 7: Biohazard Launch Trailer
  • Resident Evil 7 Banned Footage Vol. 1
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

انصافا سطح نقد و پیش نمایش نویسی در پردیس عالیه! تشکر بابت پیش نمایش و برخلاف خیلی از سایت ها اطلاعات درستی به مخاطب میدید مثل اون قسمت که گفتید این اولین نسخه Evil نیست که زاویه دوربین اول شخص داره!
آخه این کجاش رزیدنت اویله؟!!
کلا سایلنت هیل PP رو کپی کرده این کپکام بودائی شائولین!!
کجا رزیدنت اویل روح داشت؟!! هیچ نسخه اصلی اول شخص نبوده ... دوربین اوش شخص رو میشه تحمل کرد ولی ارواح خبیث کپکام رو که توی بازی هست نمیشه تحمل کرد ...
فکر میکردم ضعیف ترین نسخه اصلی رزیدنت شماره 6 . اما با دیدن این آشغال که 100% شبیه سایلنت هیل حال بهم زنه !! گفتم 100 هزار درود بر نسخه 6 رزیدنت حد اقل داستان سری و شخصیتها و بودن بهمراه یک اکشن ناب با گرافیک خوب 2012 ... این بازی قطعلا گرافیک مناسبی خواهد داشت اما روح و خونریزی ها و بریدن دست و سر با چاقو و شبیه به فیلمهای SAw اره رو نمیشه رزیدنت اویل گفت ......

** در ضمن کسانیکه میگن نسخه 4 رزیدنت بهترین نسحه این سری هست 100% در اشتباه اند زیرا فن تازه وارد این بازی اند چون فنهای اصلی رزیدنت اویل که از نسخه 123 این بازی رو تجربه و زندگی کردن 3 نسخه اول رو تنها رزیدنت اویبل واقعی میدونن و نسخه 4 رو یک خیانت بزرگ و بدعت گذار در این سری میدونن پس شمائیکه میگی نسخه 4 بهترین نسخه هست چون شما فن تازه وارد این بازی هستید و این نشان میده از نسخه 4 رزیدنت اویل گیمر شدی! . در فیس بوک رسمی کپکام و رزیدنت اویل خیلیا از این اول شخص شدن و روح جن دار شدن!! بازی خشمگین و ناراضی بودن .... حالا شما که سایلنت هیل پسند و فن تازه وارد رزیدنت اویل هستید بگید به ریشه هاش برگشته!! هه
رزیدنت اویل شماره داره همیشه سوم شخص بود و زامبی داشته یا اوروبو همون ویروس که د اسپانیا نسخه 4 در افریقا نسخه 5 و در نسخه 6 سی ویروس بوده و همه شون موجودات و زامبی بودن .. این روح که کپکام وارد کرده یک چیز بی خوده و اصلا برگشتن به ریشه ها نیست برعکس دورتر شدن هست ... حتی اگرم این نسخه رو بخرم و بازی کنم هم از این نسخه متنفرم .. رزیدنت به داستان و زامبی و گرافیک و کاراکتراش معروفه به ترسناک بودن معروف نیست .
راستی بعد از رزیدنت 6 2012 . نسخه رولیشنز 1و2 از نسخه های اصلی بودن طبق گفته خود کپکام شما که نمیدونید!!
مشاهده 2 پاسخ دیگر
آخه چرا انقدر خوب بود این پیش نمایش؟!
طی این چند سال اخیر کلا دوبار گریه کردم که یکیش به خاطر Grave of the Firefliesبود و دومیشم خوندن این متن بود که به یاد قدیما افتادم که تمام دغدغه زندگیم Resident Evilبود واقعا متن عالی بود. :)
من تنها نگرانیم از این نسخه اینه فقط روی VR ترسناک باشه و سازنده ها زیادی روی واقعیت مجازی تمرکز کرده باشن. وگرنه ساخت یه نسخه نزدیک تر به سه گانه اول تصمیم خیلی خوبیه. نسخه 6 واقعا یه آشغال به تمام معنا بود و هر چی ازش فاصله بگیرن بهتره
نگرانی منم همینه ... ولی دمو بازی انصافا خوب بود و نسخه نهایی هم حداقل از 5 و 6 ترسناک تره!
با تشکر از این مقاله
رزیدنت چه سرنوشتی خواهد داشت فقط خدا میدونه
چقدر دوست دارم رزیدنت به ریشه های خودش برگرده و با مکوفقیت تو این نسخه دوباره اعتماد من را هم به خودش جلب کنه
خدایا یعنی میشه خاطرات اویل 3 رو تکرار کنه ؟
اون خاطرات هیچ وقت زنده نمیشه زیرا این 3 گانه جدید که با این نسخه 7 رونمائی شده همه اش روح و جن داره که مشخصه که با چه Trashی طرفیم! رزیدنت اویسل با نسخه رولیشنز 2 دیگه تمام شد این بای کپی سایلنت هیل هست. فقط اسم رزیدنت رو یدک میکشه .
عجب پیشنمایش خفنی بود!
عالی بود پیش نمایش عالی--با تک تک حرفات موافقم
به جرعت میتونم بگم بهترین پیش نمایشیه که تا حالا دیدم تصاویر که اصلا حرف ندارن شعر مولانا هم در خور موضوع بود
پیش نمایش خوب بود و از سبک خاصی جانب داری نمی کرد ، یه خدا قوت از ته دل به بچه های خبر وتحریریه سایت .
*فقط به عنوان یه فن قدیمی این سری یه نکته بگم به دوستانی که کاملا re6 رو رد میکنن ، re6 اون قدر ها هم بدنبود به نظرم از re5هم بهتر بود یک سری نقایص داشت ولی چیزهای هیجان انگیز هم کم نداشت مثلا برای اولین بار کاراکتر های اصلی بازی رو جمع کرده بودن کل بازی 4 بخش بود(بخش ایدا رو هم حساب کردم) که تقریبا همه سلیقه ها رو پوشش میداد ، قسمت ایدا و لیون که به سری کلاسیک خیلی شباهت داشتن مخصوصا قسمت ایدا که به نظر من قسمت های بیرون از شهرش کاملا حس سری کلاسیک رو القا میکرد.
-در مورد نسخه هفتم هم باید بگم که کپکام در فهم نظر هوادارانش دچار اشتباه شده ، هوادارا صرفا یه حس ترس محض و دلهره مشابه سایلنت هیل یا الن ویک1 رو نمی خوان ، در واقع وقتی که طرفدارن قدیمی از حس ترس کلاسیک میگن منظورشون اون حسی هست که موقع بازی کردن re3 و یا re4 بهمون دست میداد و اگه جلوتر بیایم میشه اون حسی که re1 remake و zero remakeمیده اون حسی که چپتر ایدا تویه re6 میده ، اونا این حس رو میخوان یه حس ترس نوستالژیک یا نمیدونم هر چی که کپکام خودش دوست داره اسمش رو بزاره ، ولی قطعا این "ترسی " که کپکام بهش روی آورده اونی نیست که مارو یاد سری کلاسیک بندازه ، حداقل تا اینجا که اینطور بوده.