فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
از آدام جنسن تا نیلین: بررسی پس‌زمینه‌های سیاسی در دنیای بازی

از آدام جنسن تا نیلین: بررسی پس‌زمینه‌های سیاسی در دنیای بازی

"به قلم علی رجبی"

"توصیه ما این است که مقاله را همزمان با گوش فرادادن به این موسیقی مطالعه نمایید"

تمامی تئوری‌هایی نظیر حاکمیت تکنولوژی بر بشر، اسارت بشر در بند عده‌ای قلیل و ... یک عنصر مهم دارد و آن آگاه نبودن بشر از این اسارت است، این تئوری تنها در آثاری نظیر ماتکریس بیان نشده و در دنیای بازی و سینما به سمت و سوی فراوانی رفته است. اگرچه همه این‌ها تنها نظریه و تئوری های سیاسی-اجتماعی بوده و کسی از وجود یا عدم وجود آن‌ها چندان خبر ندارد (لاقل میان عوام)، اما این سایه های پنهان در اجتماع و زمینه های مختلف از قبیل فرهنگ، عقاید، فیلم، بازی، موزیک و ... چندان هم بی اثر نبوده‌اند. امروز نیز می‌خواهیم بحث کوچکی در رابطه با تاثیراتی که این گروه ها و نظریات در صنعت بازی گذاشته‌اند را برای شما عزیزان باز کنم و به مروری عناوینی بپردازیم که سعی کرده‌اند از چنین پس‌زمینه‌ای در داستان و دنیای خود استفاده کنند.

شماره 1 :  Deus EX

آن‌ها همیشه بوده‌اند. از ابتدایی ترین اتفاقات تا بزرگترین رویداد های قرن حاضر. همیشه در سایه‌ها در حال کنترل مدیا، مردم، سازمان‌های مختلف و سیاست. شاید بتوان گفت که سری "دوس اکس" (Deus Ex ) بهترین عنوان ممکن در این رابطه می‌باشد. شما تماما به جنگ با کسانی می‌روید که حتی آن‌ها را ندیده‌اید و فقط می‌دانید که ان‌ها وجود دارند، همین الان درحال چینش نقشه های خبیث خود هستند و با قدمی دیگر صدها یا هزاران آدم قربانی بازی کثیف آن‌ها می‌شود. این مبارزه طولانی در ابتدا به دست "آدام جنسن" صورت می‌گیرد، پلیس سابق که تبدیل به نوعی محافظ شخصی برای یک کمپانی بزرگ می‌شود و در همان ابتدایی ترین روز های کاری خود بدترین کابوس زندگی خود را تجربه می‌کند. در پی این وقایع ما با راز های بیشتری آشنا می‌شویم، با افراد روبه‌رو می‌شویم و شناخت بهتری از دشمن راستین خود بدست می‌آوریم. اما آیا یک مرد و چند سلاح خفن تنها راه مقابله با "آن‌هاست"‌؟ مسلما جواب "نه" می‌باشد.

با پیشروی داستان در سال های بسیار جلوتر سرانجام به “دوس اکس : جنگ نامرئی" می‌رسیم که در این مرحله داستانی، سرانجام سایه‌ها را خواهیم داد. مبارزه‌ای سخت و ودشوار و بالاخره می‌رسیم به انتخابی مهم. با نابودی "Illuminati"، سرنوشت جهان در دستان شماست. حال می‌خواهید خود خدای جدید جهانتان شوید، یا قدرت را به مردم بازگردانید ؟ نتیجه هر 2 باز دوباره به مرحله پیشین باز می‌گردد و این یعنی چنین چرخه تاریکی، ممکن است هیچگاه به پایان نرسد... با نابودی یکی، دیگری از راه می‌رسد و تشنه می‌شود و اینگونه، جنگ ادامه می‌یابد، جنگی در اعماق تاریکی.

شماره 2 : Assassin’s Creed

این داستان، به صده‌هایی قبل از تاریخ برمی‌گردد، به زمانی که انسان نادان دست بر چیز‌هایی زد که نوعی میوه ممنوعه حساب می‌شد، دانسته هایی را به وی اهدا کرد که به منجر به ایجاد جنگ هایی هزاران ساله شد و اینگونه بشر راه خود را شروع کرد. عده‌ای در خفا همیشه طالب قدرت بیشتر هستند، آن‌ها می‌خواهند سرور و همه قادر باشند، یکی از خصلت های عجیب انسانی. عده‌ای دیگر آزادی خود را می‌خواهند، برای آن‌ها هرکاری مجاز است و هیچکس از انجامش آن‌ها را منع نکرده، بازهم از ویژگی های انسانی. از 2 خصلت مهم و در عین حال در ضد هم، 2 گروه پدید می‌آیند، یکی در سایه ها می‌گردد اما برای خدمت به روشنایی، دیگری در روشنایی روز راه می‌رود اما برای اهدافی تاریک. قاتلین و تمپلار‌ها، سلسله‌ای از تنفر و نابودی.

تمپلار‌ها همان فرقه مخفی‌ای می‌باشند که ما امروز بدنبالش هستیم، آن‌ها همیشه از ابتدای تاریخ با افکار مردم بازی می‌کردند، بطور مخفی خود به مردم خود آسیب می‌رسانند و در لحظه دیگر به نجات آن‌ها می‌آمدند، نوعی پیامبر و منجی دروغین. وقایع تاریخ در دست آن‌ها بود درحالی که همه فکرمی‌کردند همه چیز دارد به روال عادی خود پیش می‌رود.آن‌ها بدنبال ساخت "نظم جهانی نوین" هستند، چیزی که از آن امروزه با نام " Novus ordo seclorum" یاد می‌شود. تمپلار‌ها رویایی دارند، رویایی از دنیایی نوین، دنیایی که از خاکستر قبلی پدید می‌اید و در آن ناظر و ناظم همه‌چیز و همه‌کس می‌باشند و در این راه، چه چیزی بهتر از کمک گرفتن از ابزار خدایی همانند "سیب"‌؟ کنترل افکار مردم به بهترین شکل ممکن، دادن این باور به آن‌ها که همه چیز درست و صحیح است و نظم همه جارا گرفته، اما مردم چه می‌دانند این نظم تنها خیالی است باطل که افرادی قدرت طلب در حال ساخت آن می‌باشند؟

 

شماره 3: STEINS;GATE

بعضی مواقع، تنها کنترل سیاست و مدیا راه موجود برای رسیدن به حاکمیت تمام نیست و فیزیک نیز می‌تواند به کمک "آن‌ها" بیاید. در عنوان STEINS;GATE نیز ما با چنین واقعه ‌ای روبه‌رو هستیم. عده‌ای جوان بصورت اتفاقی می‌فهمند که توانسته‌اند یکی از آرزو های بشر را برآورده کنند و آن هم چیزی نیست جز سفر در زمان. در پی کشف بزرگ خود، آن‌ها دست به اطلاعاتی می‌زنند که کابوسی طولانی را برای آن‌ها شروع می‌کند. کمپانی "SERN"، از مشهور ترین آزمایشگاه های فیزیک جهان، از جمله بزرگترین محقق های آزمایش سفر در زمان می‌باشد و اینگونه به مردم ابلاغ کرده است که این آزمایش ها را به تازگی شروع کرده، اما هیچکس نمی‌داند که این "کمیته 300 نفری" حدود 1 قرن است که دارد آزمایش های انسانی سفر در زمان را امتحان می‌کند. هدف نهایی : کنترل و تسلط بر تاریخ و بدست گرفتن قدرت تمام. تنها کسانی که می‌توانند از این امر جلوگیری کنند عده‌ای دانشجو هستند، چالشی بسیار سخت و عذاب آور، چالشی که "اکابه رینتارو" تا عمر دارد فراموشش نخواهد کرد.

شماره 4 :BioShock Infinite

"دختر را برای ما بیاور و بدهی‌ات را پرداخت کن". جمله‌ای که تماما در بازی تکرار می‌شود و ما از خود می‌پرسیم، چه بدهی‌ای ؟ اصلا طرف حساب ما کیست و داستان چه می‌گوید ؟ با کمی صبر و انتظار همه چیز آرام آرام روشن می‌شود. "بوکر دویت" برای پرداخت "بدهی" خود به شهر معلق کلمبیا پا می‌گذارد و در اولین نگاه به یک چیز برمی‌خورد :"پیامبر". تمامی اهالی این شهر پیرو پیامبری دروغین به اسم "کامستاک" هستند. "کامستاک در طی سالیان به مردم نوعی باور دروغین را داده است که از طرف خدا فرستاده شده و راه رستگاری مردم می‌باشد. آری، "کامستاک" به نوعی تعیین کننده سرنوشت برای مردم تبدیل شده و انسان های بیچاره به تمامی حرف های او گوش داده و باور می‌کنند. به یک پیش بینی دروغین، نگاهی از آینده‌ای دور که در آن "به ظاهر" کسی راه پیامبر را ادامه داده و به مردم بهشت راستین را اهدا می‌کند. "دانه پیامر بر روی تخت خواهد نشست".

هیچکس جز "الیزابت" نمی دانست که رستگاری‌ای که "کامستاک" از ان مرتب سخن می‌گوید، تنها تسلط جهانی بر همگان می‌باشد و در تمام این مدت وی با ذهن آدمیان بازی می‌کرده است. او به بزرگترین سایه کلمبیا تبدیل شده است و حال "دویت" تنها کسی است که می‌تواند جلوی اورا بگیرد، قبل آنکه "جهان نوین" "کامستاک" به حقیقت بپیوندد.

شماره 5 : Remember Me

تغییر دادن خاطرات انسان‌ها می‌تواند روش خوبی برای متقاعد کردن آن‌ها نسبت به برخی حقایق دروغین و دادن باور هایی جدید و نوین به آن‌ها باشد. چیزی که دقیقا مشابه‌اش را در عنوان "Remember Me" دیدیم. در واقع کسانی که حکومت را اداره می‌کردند با کنترل کردن ذهن انسان و چیزهایی که آن ها تجربه می‌کنند و یا در حافظه خود ثبت می‌کنند، سعی در ساخت "نظم جهان نوین" بودند. اما همیشه عده‌ای هستند که بدنبال آزادی باشند، عده‌ای هستند که برخیزند و به مبارزه بپردازند و چرخه‌ای از مرگ و میر را شروع کنند، به بهای بدست آوردن آزادی و پرده از راز های تاریک برداشتن .کاری که شخصیت اصلی بازی نیز آن را مکرر انجام می‌دهد. بازی با خاطرات مردم و تغییر جهت باور هایشان. اما چرا واقعا بین تمام بازی هایی که تا الان نام برده شده، انقدر این مسئله بینشان مشابه بوده ؟

اساس این مسئله به این برمی‌گردد که "Illuminati" باور دارد با ایجاد یاس و نامیدی و نابودی میان مردم و بدست گرفتن تمام قدرت موجود، می‌تواند به نوعی خدا تبدیل شده و دنیایی برتر و جدید بسازد. حکومتی کامل و بی نقص، هرچند همه می‌دانیم، هیچ سیستم یا حکومتی بدون نقص نیست، ایده آل های یک عده قدرت طلب جای خود دارد! شخصیت اصلی این عنوان نیز به نوعی بیدار کننده مردم می‌باشد ولی کماکان خود وی نیز از روش دشمنانش استفاده می‌کند که می‌توان از این مسئله نتیجه گرفت که" مهم نیست چند چه کسانی جویای قدرت باشند، هرچند از آن‌ها را از میان برداری بازهم کسانی هستند که جایشان را پر کنند." یا لاقل من اینطور باور دارم.

 .........................

سال‌ها می‌گذرد و همچنان خیلی‌ها با خود می‌گویند، "آیا چنین سیستمی اصلا وجود خارجی دارد؟!"، کسی نمی‌تواند پاسخگوی این سوال باشد همانطور که هیچکس تابه‌حال از پشت‌پرده سیاست خبر نداشته است، در روزگاری که در زمینه‌های مدیا از جمله گیمینگ نیز این نشانه‌های عجیب به چشم می‌خورد، کسی چه می‌داند شاید واقعا عده ای پشت میز نشسته و دنیا را با چندین حرکت ساده دست می‌چرخانند و شاید سرانجامی همچون داستان تاریک Deus EX در انتظار ما باشد ... هر چه هست ما فعلا از آن بی‌خبریم؛

اما در پایان دیدگاه شما در مورد این تئوری‌ها چیست؟ آیا شما عناوین نام برده شده را تجربه کرده‌اید یا با عناوین دیگری برخورد کردید که چنین پس‌زمینه‌ای را در داستان خود داشته باشند؟ لطفا دیدگاه خود را برایمان به اشتراک بگذارید ...

نوشته شده در: 22 آبان 1395
دسته: مقاله، BioShock: Infinite
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • BioShock Infinite: Burial at Sea Episode Two
  • BioShock: Infinite
  • BioShock: Infinite
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

فوق العاده مقاله زیبا-جذاب-عالی و پر مغزی بود
به جرات بگم این یکی از بهترین مقالاتی بوده که تا الان توی پردیس خوندم.امیدوارم نویسندگانی مثل شما توی گیم ایران روز به روز بیشتر بشن..و البته معلومه شوق قلمت با ذوق قلمت برابره!موفق باشی
بسیار بسیار متشکرم دوست عزیز، شما لطف دارین و خیلی خوشحالم که مورد پسندتون قرار گرفت D:
و اینکه شما لطف دارین، البته که پردیس نویسنده های به مراتب بهتر از بنده حقیر دارن، و بازم بسیار خرسندم که مقاله رو این چنین دوست داشتین، همین حرفای شما کلی گرما و انگیزه میده برای ادامه کار و خستگی رو از تن آدم میبره
این چیزای که بیان شده بود خیلی ابتدایی بودن
پس برین مستند The Arrivals ببنید چه خبره
دوست عزیز، قصد و هدف از این مقاله همون بیان اطلاعات سطحی و صرفا آشنایی بود، قرار نبود بطور تخصصی بیایم پیش زمینه سیاست و گروهک های سیاسی و تاریخچه نظریات دسیسه رو بررسی کنیم بلکه صرفا یه تنوعی داشته باشیم با بررسی چکیده ای از این جریانات در صنعت گیم
بلا قشنگ معلومه که خودت هم این کاره ای این همه اطلاعات پس از کجا میان؟ :دی
:دی اصن پردیس گیم یکی از شعبه های Illuminati ئه

Bad Blood کاربر ماندگار 2 امتیاز 23 آبان 95، 01:08

آینده
گذشته
حال
یوتوپیا، آرمان شهر یا مدینه‌ی فاضله‌
دستوپیا یا مدینه‌ی فاسده
بایوپانک، سایبرپانک، مذهب، اسطوره، اخلاق، زمان، خاطره، نوستالژی، قدرت، پول، فیلسوف شاه، نئوتمپلار، تئوری توطئه، جنگ سرد و بسیار اصطلاح دیگه که این جهان تو در تو و عجیب رو می‌سازه فقط یه دونه از این عوامل کافیه که همچین جهانی رو ترسیم کرد.
واقعا مقالات اورجینال سایت زمان زیادی برای تدوین و بسطشون گذاشته میشه و از فیلترهای سختی عبور میکنن امیدوارم مورد پسند مخاطب قرار بگیره.
علی خسته نباشید خفن کاملا در جریان این مقاله بودم چقدر براش زحمت کشیدی.
ممنون پیمان عزیز و مرسی برادر :دی خیلی با حرفات موافقم میدونی دیگه زیاد باهم سر این قضایا بحث کردیم :دی ایشالا سر مقاله بعدی یه همکاری گسترده تری داشته باشیم خیلی خوب میشه

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 2 امتیاز 22 آبان 95، 22:08

علی جان خسته نباشی ، عالی بود

در میان گزینه هایی که انتخاب کردی ، از نظر سیاسی-اجتماعی ac2 و بایوشاک اینفینیت ، بیشتر از سایرین به واقعیت (زندگی و دولت های خودمون) نزدیک تر هستند.

رئال ترین ساختار نظامی-سیاسی حاکم بر یک بازی که بنظرم کپی پیست نظام سرمایه داری و سلطه طلب خودمونه و میتونست در بین گزینه های این لیست قرار بگیره ، سری بازی "متال گیر" بود ...

باز هم ممنون
سلامت باشی سینای عزیز، خیلی ممنون برادر :دی خوشحالم که مورد پسندتون واقع شده !‌
آره سینا البته نسبت به بایوشاک نظرم به دوس اکس بیشتر برمیگرده راجب وضعیت سیاسی اجتماعی فعلی دنیا ولی آره اونم درسته
و اینکه راجب MGS که امیر عزیز هم بالا گفتن، در قسمت بعدی که باز به پیش زمینه جدیدی یا شاید ادامه این یکی میپردازیم صد در صد حضور مبارکه MGS رو خواهید دید :دی
و اینکه بازم ممنون سینا جان لطف داری :دی

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 1 امتیاز 23 آبان 95، 10:08

من تا حالا هیچ کدام از بازیهای سری Deus EX رو تجربه نکردم ...
مشاهده 1 پاسخ دیگر
عاشق بوکر دویت یک چشمم
واقعا زیبا بود .مرسی
خواهش میکنم دوست عزیز ;)خوشحالم که مورد پسندتون واقع شده
ایشالا قسمت دوم هم همراهیمون کنی D:
امیدوارم فقط به دو قسمت بسنده نکنی و از این قلم عالیت تو این راستا بیشتر استفاده کنی .کارت درسته
مشاهده 1 پاسخ دیگر
مقالت یه چندتایی مثلث داشت ولی در کل عالی بود :دی
:)))) ما زیرمیزی کار میکنیم فقط اعضای فرقه متوجه رموز مثلثاتی میشن
مقاله واقعا خوبی بود! کاش به MGS هم یه اشارکی میکردید
چند روز پیش یه ویدیو دیدم که یه مصاحبه قدیمی کن لوین بود قبل از انشار Infinite و یه تصاویری هم از بازی پخش میکرد منم چون تریلر های اینفینیت رو دنبال نکرده بودم برام تازگی داشت. اما چیزی که تو اون ویدیو بود 180 درجه با خود بازی تفاوت داشت از تفاوت گیم پلی و بعضی چیزای جزیی بگذریم. چیزی که منو متعجب کرد تفاوت توی داستان بود. که توی تریلر کامستاک رییس جمهور آمریکاست و کلمبیا هم بخشی از ایالات متحده !حالا نمیدونم دلیلش چی بود که با بازی اصلی اینقدر تفاوت داشت(البته من با بازی خیلی حال کردم!)
https://www.youtube.com/watch?v=muJYTeQlvC4&t=8s
:دی خیلی ممنون امیرحسین عزیز ! خوشحالم که مورد پسندت واقع شده
راستش چیزایی که میگی همه درست هستن و خیلی بازیها جاشون تو این مقاله خالیه ولی خب تصمیم بر این شد که اگر استقبال خوبی بگیره مقاله، قسمت دومش رو هم آماده کنم :دی شک نکن اونجا به عناوین بیشتری میپردازیم باز :دی
illuminati confirmed
http://uupload.ir/files/uxlz_2.jpg

جدا از شوخی، مقاله جالبی بود...مرسی علی
:دی We are watchin you....
خوشحالم که خوشت اومد D:
ایشالا قسمت 2اش هم استقبال بزودی شروع میکنم