شاتل‌لند - گیم‌سنتر
فروشگاه گیفت کارد
 
جشنواره ملی بازی‌های موبایلی جشنواره ملی بازی‌های موبایلی
فروشگاه اورجینال کی گارانتی کنسول‌های بازی
نقد و بررسی Call of Duty: Infinite Warfare

نقد و بررسی Call of Duty: Infinite Warfare

"به قلم سینا ربیعی"

Infinity Ward را می‌توان پدر "Call Of Duty" دانست که از قضا در کارنامه‌اش بهترین و بدترین نسخه این سری دیده می‌شود، امسال از سر سیاست گذاری‌های اکتیویژن شاهد رسیدن نوبتی دوباره به این‌ استدیو هستیم، نوبتی که در دور قبل با نسخه Ghosts سوخت شد و اینبار هم نیامده با هجمه‌هایی بی‌سابقه‌ بخاطر مقطع مکانی/زمانی رخ دادنش مواجه گشت؛ اما بیایید فارغ از این‌ حواشی ببینیم آیا Infinity Ward توانسته همچون سابق، دوره طلایی نسل هفتم به اوج بازگشته و بار دیگر ما را به شگفت آورد؟

"اینفینیت وارفیر" به مانند "بلک اپس 3" کاملا به سمت نمایش آینده تکنولوژی و تاثیر آن بر زندگی انسان و طبیعت رفته اما نگاهی که به این مسئله دارد بسیار متفاوت‌ است. در BO3 دیدی کاملا منفی به تکنولوژی وجود داشت، ربات‌ها به طور ذاتی منفی به تصویر کشیده شده بودند و در ارائه نیز بیشتر شاهد تضادسازی با ربات‌ها بودیم تا رفتن به سمت قطب منفی انسانی داستان اما دیدگاه اینفینیت وارفیر بسیار متعادل‌تر و عادلانه‌تر است، تکنولوژی بدرستی ابزار دست انسان ترسیم شده‌ و بازی بخوبی این موضوع را نشان داده که اگر شاهد یک کنش منفی از تکنولوژی هستیم، عامل آن موجودات پلید این جهان یعنی انسان‌ها هستند.

یکی از بهترین‌ جلوه‌های نمایش تکنولوژی در زندگی انسان‌ها، ایجاد وابستگی احساسی بین یک انسان و یک ربات است که IW نیز چنین ایده‌ای را بکار گرفته و ما همراه همیشگی و روبات هوشمندی داریم به نام "ایتِن" که در زمان ماموریت‌ها کنار ما است اما در عمل رابطه بین ما با او به قدری عمیق می‌شود که به جرات‌ می‌توان گفت چند سالی است در این سری شاهد برقرار چنین حس عمیقی بین کاراکتر‌ها نبودیم، و خب نکته جالب در این است که اتفاقا این رابطه بخش مهمی از داستان نیست بلکه در کنار داستان بدرستی سازنده از یک ربات برای جهان‌سازی بهتر و البته عمیق‌تر کردن روابط بهره برده است.

اما بگذارید به ایده داستانی بازی بپردازیم چیزی که بشدت به آن علاقه دارم! بازی به سمت نمایش آینده زمین و تکنولوژی رفته، در این آینده دور با کاهش منابع طبیعی و افزایش خطر‌های زیست محیطی، انسان‌ها برای یافتن زیستگاه‌های جدید پا را فراتر از زمین گذاشته و به سیارات دیگر منظومه شمسی می‌روند و نه تنها صنایع خود را در آن‌ها متمرکز می‌کنند بلکه در سیاراتی نیز انسان‌های زیادی به دنیا می‌آیند، اما نقطه عطف این ماجرا زمانی رقم می‌خورد که انسان‌هایی که در خارج از زمین متولد شده‌اند، این سیاره را خانه مادری خود دیگر نمی‌دانند! به همین دلیل انسان‌ها اتحاد خود را از دست می‌دهند و یک گروه شبه‌نظامی با عنوان Settlement Defense Front برخلاف جریان تعیین شده عمل کرده و می‌خواهد کنترل امور و سیاست فضایی را در دست گیرد و ما در نقش "کاپتان رِیِس" که برای من یکی از جذاب‌ترین کاراکتر‌های سری است، وظیفه جلوگیری از این جریان را داریم، نبردی بین انسان‌ها، اما انسان‌هایی که یکی زمین را خانه خود می‌داند و دیگری نه!

اما آزاردهنده‌ترین نکته بازی شخصیت منفی بازی یعنی Salen Kotch است که نقش‌اش را همان "کیت هرینگتون" مشهور "بازی تاج و تخت"  بازی می‌کند که رهبر گروه شبه نظامیان Settlement Defense Front می‌باشد و قرار است عامل ایجاد بار تضاد و دیالیکتیک بازی شود اما در عمل اوج بار شخصیتی او صرفا در چند سیستم روایی همزمان با خط اصلی داستان خلاصه می‌شود که طی آن در یک نمایشگر مجازی Salen را درگیر گفتن چند دیالوگ شعاری نشان می‌دهد و تا پایان بازی تمام چیزی که شما از این شخصیت دستتان می‌آید همین چند دیالوگ شعارمانند است.

نبود کنتراست لازم یکی از مهم‌ترین ایرادات ساختار داستان بازی است، در ظاهر خیلی سعی شده که SDF به رکن منفی تبدیل شده تا آن تضادی که لازمه شکل گیری داستان است ایجاد شود اما واقعا تا پایان بازی به هیچ عنوان احساسات شما از کارهای آن‌ها خدشه‌دار نمی‌شود و بشدت این مشکل که چرا بیشتر به ابعاد فلسفی ایده داستان رجوع نشده و این پتانسیل به یک داستان رده پایین فضایی تبدیل شده ازارتان می‌دهد.

اما فارغ از تمامی این جزئیات اینکه غریب به 1000 کلمه در مورد خوبی و بدی های داستان بازی صحبت می‌شود خود نشان می‌دهد حداقل حرفی برای گفتن وجود دارد و چند سالی است این میزان حرف و استدلال را نمی‌توان از داستان یک نسخه COD بیرون آورد؛ از همین موضوع می‌خواهم شروع کنم و بگویم Infinite Warfare با وجود تمام ضعف‌هایش یک رویکرد جدید را در سری پیاده کرده، از نظر من سری Call Of Duty نه با BO2 و BO3 و نه با AW نباید به اینده و ایده‌های ماورایی می‌رفت بلکه زمانش همین IW بود اما متاسفانه تمام نسخه‌هایی که گفتم تجربیاتی منفی از آینده را در ذهن گیمر‌ها ثبت کردند و این تجربه منفی موجب تخریب ناعادلانه IW شد، نسخه‌ای که به فضا و کهشکان رفته اما برای این کنش خود دلیل و فلسفه‌ای دارد، چیزی که در نسخه‌های پیشین COD یافت نمی‌شود.

این فلسفه صرفا در جهان‌سازی و داستان پرداخت نشده بلکه در گیم‌پلی نیز بخوبی بکار گرفته شده است. بازی دارای گجت‌های بسیار جدید و متنوعی است، از نارنجک‌های هوشمند تا ابزاری برای منهدم کردن رقیب که بخوبی از چند اضافات بدون استفاده خارج شده و به ابزاری جذاب و مفید تبدیل شده‌اند. در سوی دیگر پس از سال‌ها شاهد ارتقا گان‌پلی بازی هستیم، زاویه دوربین و نوع قرارگیری اسلحه، سرعت حرکت کاراکتر با هر اسلحه، نوع قدم زدن کاراکتر و شیوه ارائه لگد اسلحه در زمان شلیک و البته انیمشن کاراکتر‌ها در زمان اصابت گلوله حس جدیدی از نبرد را به ما منتقل می‌کند و این حس جدید چیزیست که سال‌هاست این سری به آن نیاز داشت.

عمده مشکل نسخه پیشین یعنی BO3 در ضعف و یکنخواختی آزاردهنده محیط‌ها و لول دیزاین بود و این مشکل در این نسخه کاملا برطرف شده است، شاید گاهی اوقات احساس کنید فلان مرحله اضافه است اما این اضافه بودن بیشتر بخاطر ناموفق بودن در ارائه یک وجه منفی  در داستان بازیست که شما را تشویق به انجام ماموریت کند نه لزوما طراحی ضعیف آن مرحله، یعنی پاشنه اشیل IW اتفاقا برخلاف تصورات خط اصلی داستان است که شور و هیجان کافی را برای انجام ماموریت‌ها به شما نمی‌دهد.

اما هر چقدر بازی در بخش داستانی و کمپین سعی کرده چیزهای جدیدی داشته باشد اما در بخش مولتی‌پلیر صرفا شاهد یک ارتقا جزئی نسبت به BO3 هستیم. از نظر من BO3 و IW کاملا در نقطه مقابل هم هستند، یکی بخش کمپین قوی و متنوعی دارد و دیگری بخش مولتی‌پلیر قدرتمندی و متاسفانه اگر سازندگان همان مکانیزم‌های BO3 را به عینه در این نسخه قرار می‌دادند شاهد تجربه بسیار بهتری بودیم.

مشکل اینجاست که خمیرمایه کار همان طراحی مکانیکی BO3 است اما چیزی که مولتی پلیر BO3 را زیبا کرده بود قرارگیری این مکانیک‌ها در طراحی درستی از مپ بود. مپ‌های بلک‌اپس 3 عموما دارای دو تا سه شاهراه بودند که عمده نبرد‌ها و برخورد‌های بازی در این شاهراه‌ها شکل می‌گرفت. در IW سعی شده که طراحی مپ پیچیده‌تر شود، گچت‌های پیچیده تری اضافه شود و برخورد بین گیمر‌ها غیرقابل پیشبینی‌تر شود تا برخلاف بلک اپس صرفا در نقاط مشخصی از مپ شاهد اکشن نباشیم اما این هدف به طور کامل شکست خورده و پیچیدگی بخش مولتی بازی صرفا به سمت شخلته نشان دادن گیم‌پلی رفته است.

بحث عدم پیشرفت در بخش زامبی نیز به چشم می‌خورد، صادقانه بگویم بخش زامبی کماکان می‌تواند به شکل Co-op بسیار سرگرم‌کننده باشد، شاید جهش بزرگی را در آن نبینید اما هنوز به عنوان یک بخش جانبی ارزشمند است اما تم جدید این بخش چندان خوشایند من حداقل نبوده اما ابدا ضعف ذاتی نیست، شاید خیلی‌ها با ظاهر جدید و فان‌تر آن ارتباط برقرار کنند اما برای من مبارزه های سرد و جدی زامبی BO1 بی رقیب است!

 بازبینی تصویری:

شخصیت محبوب من در Infinite Warfare! 

یکی از جالب‌ترین ویژگی های این نسخه بهره گیری از ماموریت‌های جانبی است به طوری که شما در سطح منظومه شمسی می‌توانید با انتخاب سیارات مختلف ماموریت‌هایی خارج از خط اصلی داستان را تجربه کنید که این مراحل طراحی خوبی هم دارند.

این تصویر کاملا Real-Time است، در همین یک شات شما می‌توانید یک تصویر مناسب را از جهان بازی در ذهن خود ترسیم کنید، این هنری است که از نظر من Infinity Ward را به لایق‌ترین سازنده COD تبدیل می‌کند.

Infinite Warfare بار دیگر به من نشان داد یک ربات همراه چقدر می‌تواند از یک انسان همراه قابل تحمل‌تر باشد!

نبردهای فضایی بازی تجربه‌ای فوق‌العاده از یک گیم‌پلی فضایی را به شما می‌دهد تصور کنید No Mans Sky چنین سیستم مبارزاتی را برای شما می‌داشت دیگر از یک بازی فضایی چه می‌خواستید؟!

یکی از مهم‌ترین ضعف‌های بخش آنلاین و چندنفره عدم استفاده درست از بهترین بخش اکشن بازی یعنی نبرد‌های فضایی است در حالی که تصور کنید بخش نبرد با سفینه‌ها چقدر می‌توانست در قالب چند مد به زیبایی بخش آنلاین بیافزاید.

احتمالا Salen Kotch می‌تواند یکی از بدترین کاراکتر‌های سری باشد

گرافیک بازی در محیط‌های فضایی فوق‌العاده چشم‌نواز است

بگذارید به یکی دیگر از دلایلی که برای من Infinity Ward را بالاتر از Treyarch قرار می‌دهد اشاره کنم و آن چیزی جز زنده‌ و پویا‌سازی جهان بازی نیست. چنین محیط‌هایی درون ایستگاه‌های نظامی را شما در خیلی از بازی‌ها دیده‌اید، در بازی مثل Black Ops 3 شما صرفا در یک راهرو بدون هیچگونه جزئیات انسانی در حرکت هستید و نمی‌تواند مثلا بین این محیط با راهرو قبلی تفکیکی قائل شوید اما Infinity Ward به سادگی با قراردادن NPC‌های زخمی در گوشه کنار تصویر و چند مونولوگ بسیار ساده اما مفید در آن‌ها یک محیط را از حالت دکورتیو و تصنعی، به یک محیط زنده و قابل باور برایتان تبدیل می‌کند. همین ریزه‌کاری‌هاست که Infinity Ward را به یکی از توسعه‌دهنده صاحب سبک تبدیل کرده است.

سطح تجربه بصری بازی فوق‌العاده بالا است! 

در برخی از مراحل شما شاهد مخفی‌کاری نیز هستید و برخلاف عناوین مشابه و حتی نسخه‌های پیشین، Infinity Ward توانسته که یک تجربه مخفی‌کاری جالب و یادآور سری MW را برایتان رقم بزند که هر چند کاملا از پیش تعیین شده و فاقد عمق است اما بدلیل کارگردانی درست احساس خطی بودن مسیر به شما کمتر دست می‌دهد.

به مانند همیشه بازی دارای اسلحه‌ها و ابزارهای جانبی بسیار خوب و کاربردی است که گاهی اوقات استفاده از آن‌ها می‌تواند تنوع جالبی را به شکل بازی شما دهد.

نکات مثبت

ایده و پس‌زمینه عالی داستان بازی

جهان‌سازی و خلق اتمسفری عالی

Ethan!

ماموریت‌های جانبی با طراحی مناسب

گرافیک و طراحی بصری زیبای محیط‌ها

گان‌پلی و مبارزات مثل همیشه در بالاترین سطح است

محتوا بالا و ارزشمند تنها در یک پکیج 60 دلاری

نکات منفی

ارائه و پرداخت ضعیف داستان که پتانسیل ایده را هدر داده است

Salen Kotch با شایستگی می‌تواند لقب یکی از بدترین کاراکتر‌های منفی را دریافت کند

طراحی مپ‌های بخش چندنفره

عدم ارتقا موردانتظار در بخش‌چندنفره در قیاس با BO3

عدم استفاده از عناصر نبرد‌های فضایی با سفینه در بخش چندنفره

سخن آخر

Call of Duty: Infinite Warfare از زمان MW3 بهترین نسخه Call Of Duty است، پیش از عرضه نگرانی اصلی این بود که بخش‌های فضایی بازی ضعیف از آب در بیاید اما در کمال تعجب بهترین بخش‌های بازی که حس نوآورانه‌ای دارد همین نبرد‌های فضایی است. Infinite Warfare برخلاف شوتر‌های امروزی دارای یک فلسفه و پس‌زمینه قوی داستانی است، شاید در ارائه شاهد ضعف‌هایی باشیم اما بی‌شک در آینده می‌توان به شکل بهتر از این ایده قوی استفاده کرد. Call of Duty: Infinite Warfare بازی خوبی‌ست که در زمان بدی عرضه شده است، زمانی که مردم کمتر روی خوشی به ایده‌های آن نشان می‌دهند.

 

Verdict

Infinite Warfare is the best Call of Duty since Modern Warfare 3. Surprisingly the space dog fights which was extremely concerning in previews is not only innovative but one of the best aspects of the game. All in all Infinite Warfare has a great story background which it doesn't use immensely but at least we're hopeful that these great ideas will be perfectly executed in future titles. Infinite Warfare is a good game released at a bad time, when the public opinion is too heated for its brilliant ideas to be seen

Pros

Concept and setting for story are well made

Great atmospheric world design

"Ethan"!

Convenient side missions

Beautiful visual presentation

Gunplay and gunfights are still at its peak

High value content for a 60 $ package

Cons

Story progress fails to correctly use the good potential it has

Sales Kotch is probably the worst villain in recent memory

Multiplayer map design is underwhelming

Space dog fights are no where to be found in multiplayer 

Not much innovation in multiplayer compared to Black Ops III

Final Score: 8 out of 10 

نوشته شده در: 27 آبان 1395
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Call of Duty: Infinite Warfare - صحبت های سازندگان
  • Call of Duty: Infinite Warfare Single Player
  • Call of Duty: Infinite Warfare – Black Sky
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

خیلی سعی کردید تحت تاثیر جو منفی بازی قرار نگیرید و بازیو نقد کنید که این خیلی خوبه و نقد منصفانه کرده ... منم بازیو چند روزی هست دارم میرم به طور نسبی بهتر از نسخه های چند سال اخیره! بخصوص داستانش که بهتر شده و مراحل هم جذاب تر و متنوع تر شدن. با پایان بندی نقد هم خیلی موافقم شاید اگر این نسخه زمان بهتری منتشر میشد خیلی بیشتر بهش بها میدادن اما الان رفت زیر سایه تبلیغات بتلفیلد 1 در حالی که واقعا بازی بدی نیست!!
ممنون بابت نقدتون که میشه گفت کاملا بدون جبهه گیری و یا دید منفی نسبت به بازی نوشته شده.
همونطور که خودتون هم گفتید این نسخه در زمان اشتباه عرضه شد.
عرضه ی بلک 3 و ادونسد وارفر یک تاثیر بسیار بزرگ روی اینفینیت وارفر داشت : کالاف دیوتی از مدرن 1 تا بلک 2 ، انقدری که از گوستز تا ادونسد و بلک 3 تغییر کرد تغییر نکرده بود! و همین باعث شد ، گوستز تکراری باشه ، ادونسد پر از اشتباه باشه ، و بلک 3 جزو بهترین تجربه های مولتی بسیاری از افراد قرار بگیره.
و همین تغییرات زیاد باعث شده که انتظارات تو تغییر در اینفینیت وارفر بسیار بالا بره و بسیاری از افراد این رو نکته ی بدی میدونن در حالی که خیلی ها خبر دارند که واقعا از مدرن 1 تا مدرن 2 و حتی 3 اینفینیتی وارد انقدری که برای اینفینیت وارفر تغییر ایجاد کرد نسبت به گوستز ، تغییر ایجاد نکرده بود ، و ساخت اینفینیت وارفر دقیقا برای این استودیو همانند ساخت مدرن 1 بود.
برای مثال بتلفیلد 1 نسبت به بتل4 و بتل 3 به جز تغییرات بازه زمانی ، واقعا شاهد تغییرات *هسته ی* بازی نبوده . اما چون فاصله با اون نسخه ها زیاد بوده و همچنین پیشرفت های خودش رو داشته ، برای خیلی ها ازار دهنده نبوده.
و از همه مهمتر ، ترس اینفینیتی وارد از ایجاد تغییرات در هسته ی اینفینیت کاملا حس میشه داخل جاهای مختلف مولتی ، فقط کافی بود زحمتی که برای اضافه کردن اون داگ فایت های هیجانی کشیدن رو برای مولتی هم میکشیدن و به این بخش اضافه میکردن و حتی اگر شده به عنوان یک مود جدا در مولتی قرار میدادن!
در مورد شخصیت منفی بازی هم کامل موافقم ، استفاده از کیت هرینگتون اشتباه بود . دیالوگ های بسیار زیبایی داشت داخل بازی ، اما نیاز به حضور بیشتر بود داخل بازی ، به خصوص با توجه به جهان غنی این عنوان ، اما خب *خرج* زیاد تر میشد...! و واقعا بهتر بود شخصیتی ساختگی به جای او میومد.
و با بازی کردن این عنوان ، در طراحی های صحنه های مختلف بازی و طراحی هنری کاملا حضور Brian Horton(کارگردان رایز او توم ریدر) حس میشد . در داستان کاملا حضور Taylor Kurosaki(داستان نویس انچارتد) حس میشد . در طراحی مراحل و گیمپلی کاملا حضور Jacob Minkoff(کارگردان طراحی لست اف اس) حس میشد . در طراحی گان پلی نیز حضور Snyder(از سازندگان اصلی مود زامبی) حس میشد!
و پیشنهاد میکنم دوستانی که فکر میکنند این عنوان به طور کامل *تخیلی* هست ، مود Specialist رو حتما تجربه کنند!
و دیدیم که این نسخه برعکس تصورات واقع شد :))
"برای مثال بتلفیلد 1 نسبت به بتل4 و بتل 3 به جز تغییرات بازه زمانی ، واقعا شاهد تغییرات *هسته ی* بازی نبوده . اما چون فاصله با اون نسخه ها زیاد بوده و همچنین پیشرفت های خودش رو داشته ، برای خیلی ها ازار دهنده نبوده. "

شک دارم بتلفیدو بازی کرده باشی!
"تغییر هسته بازی"
برای شما طبیعیه ولی برای ما طرفداران بتلفید هسته بتلفید عوض بشه بهش می گیم بازی جدید"هاردلاین" نه بتلفید!
بنده مولتی بتل رو با بد کمپانی 2 شروع کردم و مولتی کالاف رو با مدرن 1 :)
هاردلاین رو بخاطر بتایی که بازی کردم بعدها حتی تهیه هم نکردم ، و حرف منم همینه که نباید انتظار داشت هسته ی کالاف عوض بشه در مولتی :|
مشاهده 6 پاسخ دیگر
يه نقد بسيار زيبا خسته نباشي سينا عزيز..فقط بخش زامبي بسيار عالي هست ميشه گفت بهترین هست که بهش اشاره نشده جزو نقاط قوت بازی بشمار میاد ☺
ببینم تصاویر خودتون از گیم پلی گرفتید؟ چون بعید میدونم گرافیک بازی اینقدر خوب باشه! روی چه نسخه ای رفتید؟
تمام تصاویر داخل گیمپلی هست دوست عزیز (PS4)
بيشتر تصاوير ها گرفته شده از PC است بر روى خبر به خاطر همين است
مشاهده 1 پاسخ دیگر
نقد رو سعی کردید منصفانه ببرید جلو و ایرادی نداره اما چند ایراد اصلی رو جا گذاشتید که واقعا کیفیت نقد بازی رو پایین اورد.......
Supply Drop........الان کاملا تایید شده که 20 اسلحه در بازی هستن که فقط در Supply Drop پیداشون میشه و این اسلحه ها واقعا قدرتمند هستن!
بعنوان مثال یک Perk مخصوص برا یک اسلحه هست که با بدست اوردنش میتونید با کشتن طرف مقابلتون Health دریافت کنید و این فقط با Supply Drop بدست میاد .....خب این عملا اخرین نکته مثبت بازی رو زیر سوال میبره که "محتوا بالا و ارزشمند تنها در یک پکیج 60 دلاری" هست........
ایراد دوم که من بهش وارد میدونم این هست که شما مشکلات مولتی پلیر رو به "عدم ارتقا موردانتظار در بخش‌چندنفره" و "طراحی مپ‌های بخش چندنفره" خلاصه کردید که بهتر بود "مولتی پلیر تکراری و ضعیف" رو بجای اون دوتا گزینه که بهش اشاره کردم میزاشتید
و دو مشکل دیگه ای که در این بخش هست رو جا گذاشتید . اولی که نبود امکان دیدن Leaderboard و عدم ساختن emblem(گفته شده در اینده اضافه میشن) که این دو گزینه با این حال که رو گیمپلی تاثیر نمیزارن اما مهم هستن......وقتی که برا نسخه ریمستر مدرن وارفر Leaderboard رو فراهم کرده پس باید به Infinity Ward خرده گرفت که بعد از سه سال چرا نتونسته یه کار به این راحتی رو انجام بده.......
مشکل دوم گان‌پلی در بخش مولتی پلیر هستش......الان خیلی ها با یک اسلحه میتونن یک نفر رو با شلیک دو یا سه گلوله بکشن اما ممکن هست که دفعه بعد روی همون فرد کل فشنگ هارو رو خالی کنن و این نشون از ضعف گان پلی داره.......
برای اینکه منظورم رو متوجه بشید این ویدیو رو ببینید ( https://www.youtube.com/watch?v=Ise3PhYSFI8&t=790s )
در کل منظورم این هست که درسته بخش داستانی بازی خیلی خوب هست.....بخش زامبی هنوز سرگرم کننده هست اما بخش مولتی پلیر یک بخش کاملا تکراری و ضعیف و بدتر Pay To Win هست و وقتی سازنده ای سه بخش کمپین , زامبی , مولتی پلیر رو ساخته باید همه بخش ها خوب ظاهر بشن تا بازی موفق بشه و من این ایده شمارو قبول ندارم که Infinity Ward رو در مقابل Treyarch قرار میدید و مقایسه میکنیدشون......هر دو استودیو باید "تمام" بخش های بازی رو خوب طراحی کنن و هردو در این عمر شکست خوردن با IW و BO3
Infinity Ward در مولتی پلیر و Treyarch در کمپین......
Supply Drop : وریانت های بهتری داخل بازی هستن و سیستم P2W متفاوت هست با این سیستم چرا که حتی اگر شما پول بدید 100% تضمین نیست که همون اسلحه رو بدست بیارید و پرک های بهتری داخل خود اسلحه های اصلی بازی هستن و در اینده این اسلحه ها برای همه ازاد میشن و اسلحه های بعدی جایگزین میشن.
مولتی پلیر تکراری و ضعیف : پس یعنی ورلد ات وار - مدرن 2 - مدرن 3 - بلک اپس 2 چون نسبت به نسخه ی قبلی خودشون تغییر چندانی نداشتن مولتی ضعیف میشه دیگه؟
Emblem - Leaderboard مربوط به تری آرک هست ، امبلم در بلک اپس 2 نیز قابل ساخت بود اما در ادونسد و گوستز و مدرن 3 هم قابل ساخت نبود پس نکته ی بدی هست؟ و در مورد لیدربورد... چون اورواچ نه لیدر بورد داره نه امبلم ادیتور پس مولتیش ضعیفه؟!
اونی که شما میگید گان پلی نیست دوست عزیز ، گان پلی این نسخه یکی از بهترین های این سری هست ، اونی که شما میگید ساختار دهی به لگ بازی هست ، هیت دتکشن بازی بسیار بهتر از بلک 3 کار شده ، اما چیزی که مشکل هست اینه که ساختار دهی لگ بازی و در واقع کد نویسی بازی طوری هست که این شرایط برای بازیکن ها با پینگ بد زیاد تکرار میشه .
*اما بخش مولتی پلیر یک بخش کاملا تکراری و ضعیف و بدتر Pay To Win هست*
*هر دو استودیو باید "تمام" بخش های بازی رو خوب طراحی کنن و هردو در این عمر شکست خوردن با IW و BO3*
پس با این حساب... اورواچ و رینبو سیکس هنگام عرضه 60$ بودن و سینگل و مود اضافی نداشتن... پس 2 نمره باید کم میشد... دووم مولتی پلیرش انقدری ضعیف بود که حرفی اصن در موردش زده نشد پس اون هم باید کلا میرفت تو دیوار نه اینکه متای 85 بگیره... و بسیاری بازی دیگه...!
عزیز من بنده منتظر جواب خود کسی هستم که نقد کرده بازی رو.....شما که هرچی من گفتم و بگم رو با تعصب رد کردید و میکنید و فقط به یه نقطه کوچیک اشاره میکنم که نشون میده شما حتی فن کالاف نیستید با توجه به نظری که خودتون دادین........گفتید Leaderboard به تری آرک ربط داره......Leaderboard از نسخه اول مدرن وارفر در کالاف بوده!
درباره بقیه جواب هاتون هم همه تعصب و توجیه توشون داره فریاد میزنه
"یعنی ورلد ات وار - مدرن 2 - مدرن 3 - بلک اپس 2 چون نسبت به نسخه ی قبلی خودشون تغییر چندانی نداشتن مولتی ضعیف میشه دیگه؟ "
همه این بازی هایی که اسم بردید در زمان خودشون خیلی چیز های متنوع اوردن که IW اصلا نتونست بیاره و بازم ثابت شد که شما فن کالاف نیستید........IW دقیقا نسخه 2.5 BO3 هست در مولتی پلیر و فقط گرافیک بهتری داره اما مدرن 2 مپ های فوق العاده و اسلحه هاو شخصی سازی کلاس هارو داشت که جذاب میکردش.....مدرن 3 هم با اضافه کردن 3 مود Gun Game و kill confirmed و infected کاملا خوب ظاهر شد و ایرادی نداشت بجز گرافیکش......
بلک اپس 2 هم از نظر گرافیک و مپ ها و شخصی سازی اسلحه برا خیلی ها بهترین نسخه از کالاف بود و هستش.......چیزی که در IW وجود نداره
عزیز من چون امبلم در بازی "وجود" داره.....چیزی نیست که نباشه از اول مثل mw3!زدن که شخصی سازی امبلم در بازی وجود داره اما در اینده اضافه میشه خب مشکل این هست همچین چیزی رو نباید بصورت ناقص بزارن در بازی و کسی نتونه استفاده کنه ازش که شما بحث های نامربوط ادونسد و گوستز و مدرن 3 مطرح کردید که ربطی به بحثی که من کرد نداشت
"چون اورواچ نه لیدر بورد داره نه امبلم ادیتور پس مولتیش ضعیفه؟! "
بازم یه بحث بی مربوط دیگه...........من دارم درباره کالاف صحبت میکنم نه اورواچ .....بهم ربطی ندارن
"اورواچ و رینبو سیکس هنگام عرضه 60$ بودن و سینگل و مود اضافی نداشتن"
بازم یه بحث بی مربوط دیگه!عزیز من ما داریم درباره کالاف صحبت میکنیم!بازی که هم در بخش کمپین و هم در بخش مولتی پلیر عالی بود و چند سال هست که داره ضعیف و ضعیف تر میشه......رینبو سیکس با کالاف فرق داره.....بله یه زمانی بود که همه کالاف رو با بخش کمپین قوی میشناختن اما با عرضه اولین نسخه MW همه چی تغییر کرد و بخش مولتی پلیر کالاف قوی شد از اون موقع و الان با IW داره یه عقبگرد جدی رو دنبال میکنه .......
توضیحات شما هم درباره Supply Drop کاملا اشتباه هست چون وقتی که این اسلحه های قدرتمند فقط در Supply Drop هستن و باید براشون هزینه داد پس یعنی P2W هست حتی اگه بعدا بعضی اسلحه ها باز بشه بازم P2W هست چون اسلحه های قوی رو درون این سیستم قرار داده......البته میدونم همه توضیح هایی که دادم رو رد میکنید ولی جوابتون رو بالاخره دادم
مشاهده 6 پاسخ دیگر
بسيار نقد عالى بود ، ولى من با نكات منفى 1 و 2 زياد موافق نيستم ، ولى خيلى خوشم آمد كه نقد بسيار خوبى قرار داديد و تحت تأثير مردم كه ميگن تخيلى نگرفتيد
نقد خوبی بود. جا داشت بیشتر به بخش مولتی میپرداختید اما نقدی که روی بخش داستانی داشتی خوب بود. حقیقت اینه IW قربانی سیاست گذاری اکتی شده ... اگر این بازی همزمان با BF1 نمیداد زیر فشارهای مردم له نمیشد. IW از نسخه های اخیر کالاف واقعا بهتر عمل کرده و بعد از مدت ها یک بخش داستانی زیبا در بازی دیدم
بسیار نقد عالی و منصفانه ای بود.
هرسه شوتر اصلی ای که امسال عرضه شدن، هیچکدوم به معنای واقعی کلمه "فوق العاده" نبودن.
بتلفیلد که هایپ بخش داستانیش خیلی بالا بود، در نهایت با یک بخش داستانی کاملا معمولی مواجه شدیم.
تایتان فال 2 با این که نمرات خوبی دریافت کرد، اما معلوم شد که با وجود نزدیکی اتمسفرش به CoD باز هم رقیب جدی ای براش نیست و زیر فشار BF1 و CoD:IW له شد.
کالاف هم اونطور که باید و شاید از نظر منتقدان مورد عنایت و اقبال قرار نگرفت.
متای 78 برای بازی ای به این خوبی و خوش ساختی - منظورم این نیست که این بهترین کالافی هست که تا الان اومده - اصلا و به هیچ وجه منطقی و قابل قبول نیست و مثل اینکه کم کم دیگه باید عطای نقد منتقدین سبک شوتر رو به لقاش بخشید و خودمون دست به انتخابامون بزنیم.
متاها دیگه اصلا قابل اعتماد نیستن.
باز هم ممنون به خاطر نقد عالی تون.
محمدجواد ممنون لطف داری. ببین در مورد متا بهتره به عنوان یک معیار نسبی بهش نگاه کنیم. خود من شخصا متاکریتیک خیلی قبول دارم ولی در موردش افراط و تفریط نباید کرد. نه باید کلا متا بی ارزش بدونیم نه تنها معیارمون برای قضاوت یک عدد باشه.

مشکل اینه IW زمان مناسبی عرضه نشد و به نظر من اکتیویژن تبلیغات خوبی هم از بازی نداشت و حتی تا حدی اینفینیتی وارد هم مقصر میدونم. مثلا من برخی از بخش های بازیو میرفتم با خودم گفتم چرا توی تریلرهای بازی این قسمت نذاشتن؟ چرا در فلان تریلر مهم دقیقا اومدن بخشی از گیم پلی گذاشتن که یک مرحله ضعیفه؟

مشکل اینه فضایی برای این بازی ایجاد شد که خیلی‌ها مشتاق بودن بازی شکست بخوره و دید منفی بهش داشتن. دلیل اینکه دید منفی دارن هم محترمه وارد این بحث نمیخوام بشم اما حسرت من اینه که چرا این بازی امسال عرضه شد. ایکاش امسال یه COD در عصر مدرن کنونی یا در گذشته می‌دیدیم و سال آینده IW منتشر میشد. به هر حال الان مسیر سری COD حالت سه‌ساله با سه استودیو گرفته و از قبل برنامه ریزی شده اس ولی نباید سه نسخه از COD با تمی نزدیک به هم در سه سال پیاپی منتشر میشد. این خیلی به IW اسیب زد.
دقیقا.
تبلیغاتی که برای IW انجام شد، اصلا قابل قیاس با بقیه کالاف ها نبود.
اکتیویژن تداکثر تبلیغات خودشو به این محدود کرد که فقط به طرفدارا امید بده که جو فضایی بازی اونا رو اذیت نمیکنه، که البته همین طور هم شد و واقعا به وعده خودش عمل کرد.
خدایی بازی خوبی است
از blo3 خیلی حد اقل سینگلش بهتره، البته من دو ماهی پلاس ندارم و نمیتونم نظر منصفانه بدم اما واقعا این همه انتقاد ازش شوکم کرد شاید درخشش دوم و تایتان فال و.بتل باعث برخورد اینچنینی شده
بهر حال امسال سال شوترها و.شوتر بازها بود
Rainbow
Gears battle,...
هیجانو لذتی که کالاف بهم میده هیچ بازیی نمیده، به امید پایدار بودن این برند محبوب
خوشهالم از اینکه نقد توسط طرفدار کالاف نوشته شده نه هیترش