شاتل لند
فروشگاه گیفت کارت
 
افسانه‌ی تراوین فروش انواع موس و کیبورد گیمینگ
بهترین سایت فروش گیفت کارت بهترین سایت فروش گیفت کارت
مینی باس‌هایی که حتی از باس فایت نهایی نیز بهتر بودند

 

مینی باس‌هایی که حتی از باس فایت نهایی نیز بهتر بودند

"به قلم David Houghton از وب سایت GamesRadar"

یک مینی باس بودن در یک بازی، موقعیت عجیبی است. از یک طرف، شما یک نوچه معمولی نیستید و برای همین استحقاق مقداری ترس بیشتر را نسبت به سایر افراد دارید. ولی در همین حال، هنگامی که شخصیت منفی اصلی پدیدار می‌شود امکان دارد که به کلی از یاد‌ها بروید. خوش بختانه یک سری از مینی باس‌ها توانسته‌اند تا این سنت را نه تنها با بهتر و به یادماندنی‌تر بودن نسبت به باس آخر، بلکه با خفن‌تر بودن نسبت به آنها بشکنند! ما هم به آن‌ها آفرین می‌گوییم. آن‌ها استحقاق این را دارند که مورد تقدیر قرار بگیرند و ما نیز این کار را انجام می‌دهیم. این‌ها نام‌های این مینی باس‌ها و داستانهای‌شان هستند. 

1- Star Wolf - Star Fox 64

نبرد تشکیل شده از: روبرو شدن با تیم Star Wolf بر فراز سیاره Venom (البته در صورتی که بازیکن از Sector 6 به مرحله نهایی رسیده باشد) در یک مبارزه All-Range Mode. با وجود سفینه‌های آپگرید شده و خطرناک‌تر، استفاده از شلیک‌های قفل شده و بمب‌ها دیگر جواب نمی‌دهد و بازیکن مجبور به استفاده از مانور‌های سریع، هدف گیری دقیق و استقامت بیشتر می‌شود تا بتواند همه آن‌ها را نابود کند. اگر می‌خواهید اجازه مبارزه با Andross را بدست آورید باید این نبرد خالص را پشت سر بگذارید.

از باس فایت نهایی بهتر است چون:  نبرد نهایی علیه Andross فقط از شلیک کردن به یک سر عظیم و معلق در فضا در جلوی یک پس زمینه خشک و لرزان تشکیل می‌شود. پس از این لحاظ بسیار شبیه به مرحله نهایی نسخه SNES بازی است. یک مود All-Range Mode در ادامه نبرد وجود دارد ولی فقط شامل تعقیب کردن یک سری چشم قبل از انجام دادن مقادیر بسیاری از حرکات سریع دور مغز Andross و شلیک کردن به آن است. به عنوان یک نمونه واقعی از این که بازی چگونه بین SNES و N64 تکامل یافته، نبرد قبلی بسیار بهتر است.

 

2- The Berserker - Gears of War

نبرد تشکیل شده از: قایم باشَک بازی کردن با یک سوپر لوکاست غول پیکر و نابینا که مانند یک قطار به سمت‌تان یورش می‌آورد و می‌تواند یک انسان را درست همان گونه که جاذبه یک تخم مرغ را له می‌کند، متلاشی کند. اسلحه‌های معمولی کوچک‌ترین اثری روی او ندارند، پس برای همین باید او را به محیط بیرون ببرید تا بتوانید از Hammer of Dawn استفاده کنید. مسئله اصلی این جاست که هیچ راهی به بیرون وجود ندارد. برای حل این مشکل، باید مخفیانه حرکت کنید و قبل از این که با استفاده از صدا باعث حرکت او به سمت در‌های قابل شکستن محیط شوید، از او فاصله بگیرید. مراقب باشید که موقعی که "برزرکر" به سمت‌تان یورش می‌آورد به پالپ تبدیل نشوید تا به نورِ خجسته‌ی خورشید و لیزر‌های ماهواره‌ها برسید و یک کباب هیولا تحویل بگیرید.

از باس فایت نهایی بهتر است چون: آخرین نبرد روی قطار بازی علیه ژنرال RAAM واقعا آزار دهنده و کند است و بیشتر شبیه یک تمرین برای ناامید کردن افراد است تا یک مبارزه جذاب و تاکتیکی. البته در صورتی که از ترکیب Torque Bow به اضافه‌ی اسپم کردن نارنجک‌ها استفاده نمی‌کردید، چون با این روش می‌توانستید او را در حدود یک دقیقه از پای درآورید.

 

3- Kintaro - Mortal Kombat II

نبرد تشکیل شده از: مبارزه کردن با یک مرد گربه‌ای دیوانه، چهار دست و رندر شده با روش Stop Motion که می‌تواند یک مایل به هوا بپرد تا شما را زیر پایش له کند، گوی‌های آتشین از دهانش پرتاب کند، یک Body Slam چهار دسته را روی‌تان اجرا کند و در هر فرصتی که بدست می‌آورد مثل یک دیوانه نعره بکشد.

از باس فایت نهایی بهتر است چون: بعد از مبارزه دیوانه وار با کینتارو، شائوکان یک حال گیری اساسی است! او فقط یک یارو است که یک زره لشکری و یک لُنگ پوشیده، ظاهری شبیه He-Man دارد و دقیقا به همان اندازه هم جذبه دارد. با داشتن فقط یک سپر قابل پرتاب و یک حرکت یورشی با شانه‌اش، او حتی نصف کینتارو نیز تماشایی نیست و بیشتر از حرکات چیپ (Cheap) برای بردن استفاده می‌کند. و بدبختانه حتی با این که لیست حرکات او بزرگتر شده، این ویژگی‌ای است که همواره در طول سری آن را حفظ کرده است. کینتارو سخت (و حرکاتش قابل سوء استفاده کردن) است ولی در کل، مبارزه با او بسیار جذاب‌تر از مبارزه با باس واقعی بازی است.

 

4- Dr. Salvador - Resident Evil 4

نبرد تشکیل شده از: دویدن مثل یک مرغ بی‌سر به خاطر این که یک دیوانه که در حال چرخاندن یک اره برقی Insta-Kill دور سر پوشیده شده‌اش با گونی است، در حال تعقیب شماست. این دیوانه می‌تواند هر مجازاتی را بیشتر از هر کس دیگری تحمل کند و تقریبا همیشه (و گاهی حتی چند بار) وقتی در یک مکان بسته به همراه تعداد بسیاری از Ganado‌های معمولی گیر افتاده‌اید، سروکله‌اش پیدا می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا مجبور شوید از فضا نهایت استفاده را ببرید و جمعیت دشمنان را به طور بسیار دقیقی کنترل کنید تا اعضای بدنتان درست مثل زمان شروع مبارزه سر جای‌شان باشند. صدای اره برقی‌ که از دور دست شنیده می‌شود به سرعت به ترسناک‌ترین صدا در Resident Evil 4 (و احتمالا تمام بازی‌ها) تبدیل می‌شود و در جریان بازی نیز به عنوان عاملی برای از پیش اخطار دادن استفاده می‌شود.

از باس فایت نهایی بهتر است چون: باس فایت نهایی علیه سدلر عنکبوتی واقعا خوب است؛ ولی با این که نمایش خوبی دارد، حتی نصف فاکتور ترس در قسمت‌های روبرو شدن با سالوادور را ندارد. شما در حال تعقیب یک عنکبوت غول پیکر، به سادگی قابل پیدا شدن و نه چندان سریع در یک مکان بزرگ و به سادگی قابل طی کردن هستید که نقاط ضعفش را از راه دور مورد هدف قرار می‌دهید و گهگاهی هم او را روی تیر آهن‌ها می‌اندازید.

 

5- Darknut - the Legend of Zelda: Twilight Princess

نبرد تشکیل شده از: یک مبارزه شمشیر زنی 1 برابر 1 و طولانی، علیه یک موجود غول پیکر، گردن کلفت و زره پوش که سایزش دقیقا نشان دهنده میزان زیاد سرعت، مهارت و چالاکی اوست. یک دوئل با شمشیر خالص که خواستار تمام مهارت‌های تهاجمی، تدافعی و فرار "لینک" است. نبرد زمانی که لینک به تدریج زره Darknut را نابود می‌کند و یک دشمن چالاک و حتی سریع‌تر پدیدار می‌شود که به دقت بیشتری برای نابود کردن نیاز دارد، به شکل دیگری وارد می‌شود. این مبارزه یکی از خالص‌ترین و بهترین مبارزه‌های متکی بر مهارت در کل سری The Legend of Zelda محسوب می‌شود.

از باس فایت نهایی بهتر است چون: این مورد، یکی از مواردی است که یک نبرد معنی‌دار و پیچیده، بسیار بهتر از یک نبرد بزرگ و پر از Set Piece هاست. هیچ مبارزه دیگری در بازی به این حد شخصی به نظر نمی‌رسد و کاملا روی مهارت‌های بازیکن بستگی ندارد. حتی مبارزه نهایی بازی با Ganondorf (با این که حماسی است) در مقایسه با یک نبرد 1 برابر 1 مقابل Darknut شکست می‌خورد. سه قسمت اولیه از متد استاندارد "منتظر فرصت باش، بزن، تکرار کن" استفاده می‌کنند و شمشیر زنی‌های حماسی نیز از روش قدیمی "باس تا زمان QTE غیر قابل نابودی است" بهره می‌برد. Darknut دشمن بسیار راضی کننده‌تری است و پیروزی مقابل او بسیار شیرین‌تر به نظر می‌رسد.

 

6- Big Daddies - BioShock

نبرد تشکیل شده از: نبرد با "بیگ ددی های" بازی که هرچند مبارزه با آنها کاملا اختیاری بود، ولی ترسناک‌ترین و ارزشمندترین قسمت‌ها در بایوشاک بودند. برای مبارزه کردن علیه انواع مختلفی از یک تانک متحرک که لباس غواصی به تن دارد، جک مجبور بود که از تمام اسلحه‌ها، پلازمید‌ها و برتری‌های محیطی‌ای که در اختیار دارد، استفاده کند تا آن‌ها را نابود کند. بعضی مبارزات ممکن است هیجان انگیز و به شیوه پنهان شدن و سپس حمله کردن باشند، بعضی دیگر به روش تله گذاری و یا حتی استفاده از هیپنوتیزم برای همراه کردن یک بیگ ددی با خودتان، آن هم قبل از این که اجازه دهید تا اسپلایسر‌ها کار را برای‌تان راحت‌تر کنند. تمام پیروزی‌ها به خوبی به دست می‌آیند و هم‌چنین بعد از هرکدام از آن‌ها، احساس یک هیولا بودن به شما دست می‌دهد.

از باس فایت نهایی بهتر است چون: بایوشاک اصلا نباید یک باس نهایی می‌داشت. برای بازی‌ای که با زیرکی حول محور پستی و بلندی‌های دراماتیک، گیم پلی خلاقانه و آزادانه و محیط‌های شبیه سازی شده‌ی قابل باور ساخته شده است، واقعا مضحک است که با یک باس فایت سه مرحله‌ای علیه یک سوپرمن بزرگ و آبی رنگ به پایان برسد. تمام عناصر کلیدی بایوشاک به زیبایی در نبرد با بیگ ددی‌ها خلاصه شده است و مبارزه نهایی با سوپر اطلس با آن‌ها تناقض دارد.

 

7- Birdo - Super Mario Bros. 2

نبرد تشکیل شده از: پریدن از روی تخم مرغ‌های پرتاب شده توسط یک مارمولک/دایناسور/چیز صورتی رنگ که به جای صورت یک لوله‌ی آزاردهنده دارد، گرفتن تخم مرغ‌های ذکر شده روی هوا و سپس پرتاب کردن آن‌ها به سمت همان موجود عجیب و غریب و غیر قابل توضیح در بین رگبار تخم مرغ‌های دیگر که به سمتتان می‌آیند.

از باس فایت نهایی بهتر است چون: مبارزه نهایی علیه Wart تقریبا یک نسخه مشابه از همین نبرد است ولی به روشی توانسته تا هم به شدت آزار دهنده و هم به شدت کند باشد. سبزیجات از داخل یک ماشین که در میانه صفحه قرار دارد به سمت بیرون پمپ می‌شوند و شما هم آن‌ها را بر می دارید و به سمت وارت پرتاب می‌کنید. او هم رگباری از حباب‌ها را به سمت‌تان می‌فرستد که هم به شما آسیب می‌رساند و هم سبزیجات را نابود می‌کند. ورژن مربوط به Birdo سریع‌تر و جذاب‌تر است و هم‌چنین بیشتر به مهارت بازیکن بستگی دارد.

در نهایت به پایان این مقاله رسیدیم و امیدوارم هستم از مطالعه آن لذت برده باشید. اما آیا شما نیز مینی‌باس‌های خوبی را سراغ دارید که جای‌شان در لیست خالی باشد؟ آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید!

مترجم: پرهام آقاخانی

نوشته شده در: 29 آبان 1395
دسته: مقاله، Resident Evil 4
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Resident Evil 4: Ultimate HD Edition
  • Resident Evil 4 - Mystery Person NEW Easter Egg
  • موسیقی بازی‌ها: Resident Evil 4
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

تو رزیدنت اویل 4 تو بخش the mercenaries یکی از مراحلش که برای آنلاک کردن وسکر بود یک نفر با اره برقی دوسر به صورت دیوانه وار میفتاد دنبالت که بنظرم از تمام باس فایت های بازی ترسناکتر بود
البته اگه اون مرحله رو با krauser بازی کنی که کارت خیلی آسونه
اون یارو همون سالوادور هست. دو نوع اره برقی داره که یکیش معمولیه و دومیش هم دوسره. و وقتی اره برقی دوم رو استفاده می کنه معمولا بهش میگن سوپر سالوادور!
The Berserker - Gears of War قشنگ یادمه خیلی عالی بود داخل نسخهی التیمیت یادم نبود که باید چیکار کنم فقط بادوستم بهش تیر میزدیم ولی نمی مرد بعد به صورت تصادفی پشتم در بود جا خالی دادم با کله رفت داخل در در رو باز کرد
جالب بود
مخصوصا اون دیوونه با اره برقیش
چه مصیبتی بود این لعنتی هر موقع پیداش میشد توی هر موقعیتی که بودم فقط فرار میکردم
اصلا فرصت فکر کردنم نمیداد، حتی چند ثانیه ای که طول میکشید بهم برسه فرصت داشتم فکر کنم چیکار کنم اما صدای اره برقیش اجازه نمیداد بخای فکر بکنی !! عشق کردم با ایول ۴ واقعا بازیه معرکه ای بود
مقاله خیلی خوبی بود, ممنون بابت ترجمه...
به شخصه ارادت خاصی نسبت به Kintaro دارم
SALVADOR
خاطره ایی رو زنده کردی ک حتی ممکنه امشب موقع خواب حسابی ذهنمو درگیر کنه!
یادمه دفع اول ک بازی اویل 4 رو اخر کردم و اولین بار این موجود با اون اره برقی دیوانه وار اومد سمتم چنان دلهرهو ترسی وجودمو گرفته بود ک اصن نمیدوسنتم دارم چیکار کنم دستپاچه شده بودم هی بازی رو نگه میداشتمو نفسی میگرفتمو میرفتم سراغش هیچ بازی به اندازه اویل 4 رو پلی 2 اون زمان نتوسنت تا این دلهره تو وجودم بندازه بعد اون دداسپیس2 بود.
ممنون بابات مقاله
موفق باشی
هههه اویل 5 بود داشتم هارد بازی می کردم. این اره برقی افتاده بود دنبالم با سیک سری زامبی تو یک جای تمگ
منم تیر بمب نداشتم. دربه در دنباله بمب.تیر داشتم البته
خلاصه اعصابم خورد شده بود
از نرده بون میرفتم بالا این میپرید بالا. تا میومد بالا میپریدم پایین در میرفتم. دهنم سرویس شد =))
خیلی جالب بود! عاشق این جور متن هام که با یه جور چاشنی طنز قابل قبول منظور رو تو ذهن مخاطب حک میکنن:دی ممنون بابت ترجمه
پسریعنی الانم که صدای اره برقی میاد توزهنم یک ساعت میرم دشوی
باس فایت دو مبارز ذره پوش تو POP TWO THRONE بهتر از باس فایت آخره
این باس از جمله باس هایی بود که دهنمو سرویس کرد و دوسه هفته ای طول کشید تا ردش کردم.
تک تکشون عالی بود. البته به نظرم با کامنت هایی که الان بقیه میزارن میتونه یک قسمت دوم هم داشته باشه احتمالا