نماوا
فروشگاه گیفت کارت
 
بازی تانکی آنلاین فروش محصولات MSI
نمایشگاه TGC فروش گیفت‌کارت - سریع و ارزان
قیامتی از نو ساخته

قیامتی از نو ساخته 

"به قلم علی رجبی"

صدای بوق ماشین‌ها، قدم های هزاران آدم، صدای باد، ابزارهای‌صنعتی و ....، چیز‌هایی که یک روز عادی دیگر را به ما نشان می‌دهند. اما ناگهان سکوتی عمیق همه شهر را در برمی‌گیرد و صدایی جدید به گوش می‌رسد، صدای زنگوله‌ای بزرگ اما نه هرزنگوله‌ای، این زنگ قیامت است و سرانجام نزاع بین خیر و شر در زمین شروع شده است. و آنگاه که نظم هستی برهم می‌ریزید، چهار سوارکار مسئول گردآوری دوباره آن می‌شوند، هرکدام با درون‌مایه‌ای متفاوت، آری این‌ها سواران آخرت هستند و گویی این دیگر پایان دنیاست.

در روایت‌ها آمده‌است که 7 مهر به‌ دست خداوند جهانیان آفریده می‌شود، و با شکسته شدن 4 مهر مقدس، چهار سوارکار سوار بر اسب‌های رنگین پدید می‌آیند، وظیفه این چهار نگهبان حفظ تعادل هستی‌ است و با شکسته شدن هر 7 مهر، آن‌ها کار خود را شروع می‌کنند. اگرچه این روایات را کمتر کسی شنیده است، اما 6 سال پیش، کمپانی “THQ” دست بر اسطوره‌ها گذاشته و محصولی را از دل این رموز الهی پدید می‌اورد، عنوانی که امروزه آن‌را با نام "Darksiders" می‌شناسیم، سال‌ها گذشته و ما شاهد بازعرضه نسخه اول این مجموعه هستیم، به همراه مقداری افزونه و تزئینات بیشتر. پس بیایید با یکدیگر تا پایان دنیا بتازیم.

آغاز هستی

در ابتدا، فقط تاریکی بود، سپس نوری آمد و زندگی جریان یافت. قلمرویی نورانی برای فرشتگان، حکومتی آتشین برای شیاطین و دنیایی خاکی برای انسان‌ها. مقامات نورانی همیشه با حاکمان سیاه جنگ داشتند و هیچکدام نمی‌توانست بر دیگری غلبه کند، پس دادگاهی از جنس آتش ساخته شد تا عدل و عدالت را برقرار کند. به منظور این کار، وی سوارانی را از یکی از کهن‌ترین نژاد‌ها برگزید به اسم‌های "جنگ"، "قحطی"، "خشم" و به نام سرانجام هرچیزی، "مرگ". آن‌ها قسم خوردند که تا ابد از تعادل "باارزش" هستی محافظت کنند و برای ادای دین خود، 4 سوارکار به قدرتی باورنکردنی دست پیدا می‌کنند، و اینگونه نظم بار دیگر بر جهان حکم‌فرما می‌شود. اینجاست که برای اولین بار"آدم" قدم به حیات می‌گذارد و نژاد فانی‌ها بر زمین تسلط پیدا می‌کند. قرون زیادی می‌گذرد و تنها نام و نشانی از 4 جنگجوی الهی باقی می‌ماند.

جنگ در میدان جنگ

کم کم می‌رسید به زمان حال، عصر مدرن، اوج صنعتی شدن. عادی‌است، امروز را می‌گویم، مردم به این سو و آن سو می‌روند، کارهای روزمره، خرید، و .. ناگهان شهابی بزرگ بر زمین فرود می‌اید، مردم جیغ و فریاد می‌کشند، بی‌نظمی، آشوب، هرج و مرج همه‌جارا فرا گرفته است، "این‌ها نشان از چیست؟"، مردم از خود می‌پرسند. از دل شهاب 2 سایه‌ به بزرگی چندین ماشین دیده می‌شود، انسان‌ها چیزی را که با چشمان حقیر خود می‌بینند به سختی باور می‌کنند، در آن میان، موجودی دیو‌مانند سربازی به شکل یک فرشته را در دستان خود گرفته و تا پای مرگ اورا فشار می‌دهد. به‌دنبال این واقعه باورنکردنی، صد‌ها شی آتشین از آسمان می‌بارد، زمین و آسمان بهم می‌ریزد، نبرد میان شیاطین و فرشتگان آغاز شده است!

سپس که جنگجویی بی‌همتا از راه می‌رسد، مبارزی از جنس مبارزه! "جنگ" یکی از سوارکاران بر روی زمین فرود آمده و موجودات شیطانی به استقبال وی می‌روند، استقبالی گرم. وی با استفاده از شمشیر خود "Chaos Eater" راهش را سوی شیاطین آغاز می‌کند تا "عدالت" ارزشمندش را برقرار کند اما...یک جای کار می‌لنگد، اما کجا؟ و "جنگ" متوجه می‌شود که تنهاست، همزادانش نیامده‌اند! این چطور ممکن است؟ چه کسی می‌تواند چنین کاری را بکند؟ سوارکار که خود آشفته و پریشان شده، با شنیدن صدای یک صور تحلیل می‌رود، سپس صوری دیگر و پشت هم، آنقدر که سرانجام به خوابی عمیق می‌رود و وقتی بیدار می‌‌شود‌، خود را در یک محاکمه آتشین می‌یابد. "قوانین ما را زیر پا گذاشتی، جنگ "، سخنانی است که سوارکار از دادگاه سوخته می‌شنود. 7 مهر الهی شکسته نشده‌اند، پس چرا "جنگ" بر روی زمین احضار شد ؟ حال سوارکار ماموریتی جدید را بر عهده دارد، پرده از رموز تاریک برداشتن و پی بردن به اصل این ماجرا.

ندای سرور مردگان

و این چنین مبارز ما بار دیگر به زمین باز می‌گردد، یا لاقل چیزی که از آن باقی مانده است. با گذشت سال های زیاد، مردمان همگی مرده‌اند و زمین آواره شده است، حال مکانی‌ست برای شیاطین سرگردان. اما این‌ها برای چه اتفاق افتاده است ؟ و از همه مهمتر، به چه کسی برای یافتن پاسخ این سوالات باید رجوع کرد؟ شاید بهتر باشد نگاهمان را نسبت به این قضایا کمی عوض کنیم و از چشمان فردی دیگر این اتفاقات را مشاهده کنیم، از چشمان کسی که دیگران را به خوابی ابدی می‌برد، از دید "مرگ". بزرگترین سوارکاران، مرگ، به دنبال پاسخ این سوال است، همزمان که برادر کوچکش جنگ نیز جویای جواب خود اسست.

"مرگ" برای یافتن پاسخ خود به رازدانی رجوع می‌کند که به وی "پدرکلاغ" گفته می‌شود، کسی که گویا از تمامی راز های هستی باخبر است اما، هر رازی قیمتی دارد و رموز این پیرمرد، عذابی ابدی. وی که بخاطر دردهایش از پاسخ دادن به سوارکار خسته اعتنا می‌کند، با خشم وی روبه رو شده که به مرگش می‌انجامد، اما "مرگ" به جواب هایش می‌رسد و کمی فراتر، به هدیه‌ای که زمانی متعلق به خود وی بود و حال دوباره بسویش بازگشته است، یا بهتر است بگوییم بخشی از وی شده است! و اینگونه سفرش را سوی "درخت حیات" برای دست یابی به پاسخش شروع می‌کند، غافل از اینکه در این راه، آلودگی و فسادی تاریک اورا دنبال می‌کند، تاریکی‌ای آشنا.

شمشیرهای آخرالزمان

Darksiders بازی‌است که باید داستان آنرا به وضوح حس کرد تا از آن لذت برد و خب، چه چیزی بهتر از سلاخی کردن شیاطین و نیرو‌های آسمانی به وسیله یک داس و یک شمشیر؟ سبک "Hack and Slash" همواره یکی از ژانر‌های مورد علاقه بازیکنان در طول صنعت گیم بوده و THQ دقیقا می‌دانسته که چگونه باید یک داستان غنی را کمی خونین و جذاب بکند. می‌‌توانیم بگوییم که گیم پلی بازی تلفیقی از سبک خاص عنوان God of War و Devil May Cry می‌باشد، پس انتظار یک مبارزه سوزان، سریع و مهیج را داشته باشید و البته، دشمنانی که از زمین و آسمان بر سر شما می‌ریزند!

سلاح اصلی جنگ، شمشیر با وفایش "Chaos Eater" می‌باشد، سلاح عادی و متعادل بازی که قابلیت ارتقا و خرید کمبو‌های جدید نیز برایش امکان‌پذیر است. اما این تنها شی قابل استفاده در بازی نبوده و شما در طول بازی با ابزاری همچون داس برادر خود "مرگ"، یکی از کلت های برادر دیگرتان "قحطی" و ..دست پیدا می‌کنید، همچنین قابلیت‌هایی همچون پرواز، ایجاد پورتال های مختلف، سخت و سفت‌‌تر شدن و ... نیز به سراغ شما می‌ایند. با این حساب می‌توان گفت که گیم پلی بازی تکراری نبوده و همواره دست شمارا برای ساخت کمبو های جدید باز می‌کند، شما می‌توانید سبک مبارزه خود را طراحی کنید. حمله سنگین اما تنها به یک نفر، یا حمله‌ای سبک مخصوص جمعی از شیاطین؟ استفاده بیش از زور و قدرت و یا بهره گیری از جادو و سحر؟ همه و همه به انتخاب شماست که چگونه "سوارکار" شخصی خود را بسازید. بازی دارای ماموریت های فرعی بسیار جالبی‌است، منظورم از آن ماموریت هایی نیست که به شما می‌گوید"این را برایم بیاور!" یا "آن را بکش!"، همگی ان‌ها اینگونه نیستند و شما همواره می‌توانید کوئست‌هایی را بیابید که در خود پیچیدگی و جذابیت خاصی را جا داده‌اند.

چه خوب است که در این بازی، معنی راستین کلمه "سوارکار" رعایت شده و شما یک اسب وفادار را نیز دارا هستید، اگرچه محیط هایی که بتوانید با اسب خود در آن محدوداند، اما نگران نباشید، این محدودیت را می‌توانید با مبارزات نفس گیری که با اسب خود انجام می‌دهید جبران کنید! بازی نیز از دکمه‌زنی (QTE) استفاده زیادی می‌برد که خود لذتی‌است غیرقابل چشم پوشی.

بقایای زمین

جنگ برای ادای دین خود، تنها به زمین نرفته و مجبور است که در این مسیر چندبار مسیرش را کمی کچ کند تا بلکه به مقصد نهایی خود برسد، یک بار به قلمرو شیاطین و باری دیگر برفراز آسمان های بهشت. به تصویر کشیدن بهشت و جهنم بسیار زیبا و دیدنی‌است، فرشتگان که بر بالای آسمان‌ها پرواز می‌کنند و کماکان با شما نیز مبارزه می‌کنند(!)، شیاطینی که به نگهبانی از خانه اربابشان می‌پردازند و مکان های دور‌افتاده و آواره‌ای که حتی همان شیاطین نیز نزدیکش نمی‌شوند. از زمین دور نشویم، خیابان های مرده، اجساد انسان‌ها، محیطی سربسته و سرد.همه و همه این‌بار با گرافیک و دیزاینی بهتر از گذشته به لطف ریمستر شدن عنوان! بازی تمام سعی خود را می‌کند تا در شما حسی آزار‌دهنده ایجاد کند، اما نه از نوع بدش بلکه سعی در آن دارد که شمارا به معنای واقعی به قیامت ببرد و به شما نشان بدهد که چه سرنوشت وحشتناکی می‌تواند در انتظار ما انسان‌ها باشد!

قیامتی که پایانش مشخص نیست

با گذشت سال‌ها و عرضه 2 نسخه از این مجموعه، خیلی‌ها منتظر قسمت سوم آن می‌باشند و از خود می‌پرسند که آیا اصلا نسخه سومی وجود خواهد داشت؟ کمپانی نامدار THQ قبل از فروریزی، هدیه‌ای ناقابل را به ما عرضه کرد و آن هم یکی از زیباترین "Hack and Slash" های صنعت گیم بود، نمی‌دانم که ایا ادامه ای بر این سری در آینده وجود خواهد داشت یا نه، اما مطمئنم که خاطر و یاد این سری همچنان در یادم باقی خواهد ماند، همانگونه که نعره های جنگ و اسبش هنوز هم در گوش‌هایم می‌چرخند و مرا به مبارزه دعوت می‌کنند. به شما نیز پیشنهاد می‌کنم اگر هنوز به این عنوان سر نزده‌اید، حتما تجدید نظر کرده و به دیدار با اسطوره های مذهبی در قلب دنیای گیم بروید.

نوشته شده در: 7 آذر 1395
دسته: مقاله، Darksiders: Warmastered Edition
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

این سری در صنعت گیم الماسی بود گرانبها...
ای بابا شماره بعدیش را حداقل یه بنده خدایی بسازه روحت شاد THQ
این بازی فوق العادس مخصوصا نسخه اولش و کارکتر بازی،جنگ شخصیت با ابهتی داشت
ای کاش سری 3 این بازی هم ساخته بشه
سوار جنگ در پی سوار مرگ...
سال های 2009 و 2010 بهشت گیمرای هک اند اسلش باز بود که متاسفانه همچین تجربه های نابی در این نسل بسیار کم پیدا میشه...
با نسخه ی دومش به دلیل شخصیت اصلی بازی و گرافیک و طراحی هنری و کارتونی و الهام گرفتن از بعضی المان های POP بیشتر از نسخه ی اول حال کردم در کل هر دو نسخه شاهکار بود.
ممنون آقای رجبی بابت نقد زیباتون از این عنوان زیبای مرحوم THQ
امروز سایت از نظر مقاله و نقد و بررسی بسیار پربار بود ممنون از همه
واقعا نسل قبل H&S های خوب خیلی زیاد بودن..کم کم عناوین نسل 8ای این ژانر هم سروکلشون پیدا میشه و امیدوارم به زیبایی نسل های پیشین باشن
خوشحالم که مقاله مورد پسندتون بوده ;)

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 4 امتیاز 7 آذر 95، 14:09

امروز توی پردیس چه خبره ؟

علی جان عالی نوشتی ، کل بازی از جلوی چشمام رد شد

واقعا این روزها بازیهایی با داستان و پتانسیل این چنینی که بتونه بازیکن رو در دنیای خودش غرق کنه خیلی کم پیدا میشه ...

لطفا یه همچین مطلبی هم برای بازی مورد علاقه من یعنی "دانته اینفرنو" که در ایران مظلومه انجام بده
:دی امروز قیامت است !! آتش سوزان جهنم به سراغت آمده سینا یوهاهاهاهاه :دی :دی :دی
متشکرم سینای عزیز :دی خوشحالم که دوست داشتی منم موقع نوشتن به شدت نوستالژیا گرفته بودم :دی
به به Dantes Inferno :دی یکی از مورد علاقه هام
:دی بنظرم جای 2 قسمت مقاله داره :))) مخصوصا طبقه شهوت XD

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 2 امتیاز 7 آذر 95، 14:09

بعد از این همه سال ، به طرز کاملا احمقانه ای هنوز منتظر ساخت ادامه این بازیم ...

هر بار که به یاد سکانس پایانی بازی میافتم (ورود دانته به بهشت ، کندن گناهانی که بر پارچه و به شکل صلیب به سینه اش دوخته بود ، تبدیل شدن گناهانش به مار ، خنده شیطانی و پیروزمندانه لوسیفر) حسابی در مورد وقایع بعد از اون خیال پردازی میکنم ...
مشاهده 1 پاسخ دیگر
سلام بازی الان تو سایتا هست همین نسخش برا دانلود یا اگه نیست کی میاد تو سایتا برا دانلود؟
از تمام کسانی که این شاهکار رو تجربه نکردن دعوت میکنم حتما اینکارو بکنند
بازی فقط یه شوتر و مولتی شلوغ نیست.. این میتونه فراتر از بازی باشه برای شما
به شخصه برای منی که به روایات مذهب مسیحیت علاقه دارم این بازی مثل بهشت میمونه
البته این بازی بیشتر بر اساس اسطوره های یهودی ساخته شدهD:
ولی روایات مسیحی هم تاثیر زیادی دارن البته
مشاهده 3 پاسخ دیگر
We all must answer for our sins, Horseman. When the hour of my judgment comes , i will embrace it

مقاله عالی بود علی.
دوستانی که بازی رو تجربه نکردن، الان بهترین فرصت هست.
:دی این دیالوگ با صدا همین الان تو ذهنم اکو شد !
خوشحالم که خوشت اومد از مقاله علیرضای عزیز
و درسته الان بهترین فرصت برای تجربه بازیه بخصوص گرافیکش واقعا بهتر شده
نقدی عالی و در خور این شاهکار...
خسته نباشید آقای رجبی.
البته به شخصه کاراکتر "مرگ" رو بیشتر دوست داشتم و به نظرم نسخه دوم این عنوان در کل بهتر بود.
واقعا روزی که نسخه سوم معرفی بشه، برای من یکی از بهترین روزهای تاریخ خواهد بود.
خیلی ممنون سپهر عزیز متشکرم :دی و خوشحالم که پسندیدی نقد رو
بله منم به شخصه مرگ رو خیلی بیشتر دوست داشتم، کلا اون جو و اتمسفری که حول مرگ بود ..خیلی دوست داشتنی:دی
منم امیدوارم یه روز قسمت3 بیاد تا ببینیم سرانجام انسان ها و 4 سوارکار چی خواهد بود..