فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت

Sniper Elite 4 نقد و بررسی

صفحه شخصی من وبلاگ من - یک گیمر شهریوری که عاشق فیفا و فوتباله! ...
تصویر نویسنده
نقد و بررسی Sniper Elite 4

نقد و بررسی Sniper Elite 4 ( بر مبنا نسخه PS4 )

"به قلم سینا ربیعی"

این نقد بر مبنا نسخه ارسالی سازندگان برای وبسایت پردیس‌گیم نوشته شده است

در دل سرزمین چکمه‌ای، جزیره‌ای بزرگ پیش روی شماست، جزیره‌ای که به یکی از پایگاه‌های نظامی اصلی نازی‌ها تبدیل شده است و ماموریت شما به عنوان یکی از تک‌تیراندازهای مقاومت مردمی ایتالیا، تصرف و بازپس‌گیری این جزیره و پاک‌سازی آن از تک تک نیرو‌های نازی است. این مقدمه تقریبا الگو ثابت تمامی مراحل و ماموریت‌های چهارمین نسخه از سری بازی "اسنایپر الیت" است، سری بازی که تا به امروز هیچگاه نتوانسته که خود را فراتر از یک بازی خاص با طرفدارانی محدود ببیند اما حکایت نسخه چهارم چیز دیگری‌ست.

بازی با یک شعار مهم به ما معرفی شد، یعنی "به هر روشی که می‌خواهید بازی کنید" و می‌توان دستیابی به این شعار را بزرگ‌ترین دستاورد نسخه چهارم برای تبدیل شدن به بهترین نسخه این سری و یکی از بهترین شوترهای امسال دانست. الگو کلی تمامی مراحل بخش داستانی بازی تا حد زیادی مشابه نسخه‌های پیشین است، یعنی یک منطقه در پیش روی شما قرار می‌گیرد و در ادامه وظیفه دارید که این منطقه را از وجود نازی‌ها پاک‌سازی کرده و آنرا تصرف کنید.

این الگو ساده در نسخه‌های پیشین در حد یک طراحی سطحی و فاقد عمق باقی ماند و تجربه آن بیشتر به مثابه یک ماد بود تا یک بازی کامل، اما احتمالا "اسنایپر الیت 4" یکی از بهترین نمونه‌های نسل هشتم در زمینه استفاده درست از پتانسیل سخت‌افزاری در تکامل و تعالی فرمول بازی است و این استفاده درست از سخت‌افزار، پتانسیل‌های فراوان این بازی را سرانجام شعله‌ور کرده است. به واسطه نسل جدید، محیط‌های بازی بسیار وسیع‌تر و پرجزئیات‌تر از پیش شده، تنوع مکان‌ها بالاست و در هر محیط شما با چندین هدف همزمان و ده‌ها دشمن پویا از لحاظ هوش مصنوعی مبارزه خواهید کرد.

افزایش وسعت محیط‌ها در کنار ارتقا هوش مصنوعی بازی، تجربه ایده کلی گیم‌پلی اسنایپر الیت را به شکل قابل توجهی متحول کرده است. در هر مرحله شما می‌توانید بازی را به چندین شکل مختلف و از راه‌های مختلف آغاز کنید، می‌توانید بازی را به شکل اکشن و یا مخفی‌کاری پیش ببرید و از لحاظ گستره‌ی انتخاب‌ها و شیوه نفوذ در دشمنان احتمالا با یکی از پویا‌ترین عناوین شوتر نسل هشتم طرف هستیم.

ساختار کلی لول دیزاین "اسنایپر الیت 4" تلفیقی از همان مدل پیشین فرانچایز در کنار دستاوردهای آثاری بزرگ این ژانر است. شاید بازی از لحاظ فنی، قدرت طراحی و البته هوش مصنوعی در حد استانداردهایی که عناوینی نظیر "فانتوم پین" ترسیم کردند، نباشد اما با در نظر گرفتن بودجه ساخت و ادعایی که بازی دارد می‌توان سطح آنرا مناسب ارزیابی کرد.

نکته دیگری به بشدت به پویایی گیم‌پلی کمک کرده، افزایش تاثیرگذاری لوازم جانبی بخصوص مین و نارنجک حین نبرد است. شما با هر روشی که بخواهید می‌توانید حمله کنید، شما می‌توانید از همان آغاز از فاصله 100 متری دشمنان را هدف بگیرید، شما می‌توانید با نفوذ مخفیانه و بدون سر و صدا تک تک نازی‌ها را به هلاکت برسانید، شما می‌توانید یک سناریو حرفه‌ای و مسحورکننده را ترسیم کنید و زمانی که نازی‌ها با تانک‌ها و نفربرهای خود در حال گذر از خیابان هستند، مین‌های شما پذیرای آن‌ها شود و شما از دور نظاره‌گر قدرت کارگردانی خود باشید، در اسنایپر الیت 4 به واقع شما "به هر روشی که بخواهید می‌توانید بازی کنید!"

تجربه گیم‌پلی بازی بشدت سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است و افزایش وسعت محیط‌ها و تبدیل شدن آن به یک اثر نیمه جهان‌باز، حس ماجراجویی جالبی را نیز در بازی دمیده که همراه با گرافیک بصری زیبای بازی بشدت تجربه گشت و گذار در جای‌جای مناطق ایتالیا را خاطره‌انگیز و لذت‌بخش کرده است.

در این بین کماکان افسوس بزرگی را باید پیرامون داستان بازی خورد، داستانی که عملا وجود ندارد و چیزی که از داستان در بازی روایت می‌شود صرفا یک بستر دکوری برای بردن گیمر به محیطی جدید برای اسنایپربازی است! شاید الگو قراردادن بازی مثل "دووم" می‌توانست برای اسنایپرالیت نمونه درستی باشد، بازی که تمرکزش را بر گیم‌پلی گذاشت اما به هیچ عنوان داستانی بدی نیز ارائه نداد.

در هر صورت اسنایپرالیت 4 در زمینه گیم‌پلی به اوج بلوغ خود رسیده است و اکنون دیگر بازی به حدی رسیده که پای خود را فراتر از ایده‌های ساده ببرد و در بخش‌های دیگر هم برای بزرگان این ژانر خودی نشان دهد، هر چند در نگاه منصفانه به بازی نباید فراموش کنیم که سازندگان نه تجربیات امثال DICE‌ را دارند و نه بودجه کلان Infinite Ward و براساس رقابت بی‌رحمانه‌ای که در این ژانر شاهد هستیم، اسنایپر الیت 4 یک دستاورد بزرگ برای سازندگانش محسوب می‌شود.

یکی از نکاتی که بشدت در نسخه چهارم از آن لذت بردم، تنوع بالا بخش‌های مختلف بازی بود. یکی از بخش‌های جانبی Survival است که نمونه آنرا به وفور در اثار اکشن مشاهده کرده‌ایم، بخشی که طراحی آن مبتنی بر تقابل ما با چندین موج از دشمنان است که در این نسخه به زیبایی طراحی شده است. نکته‌ای که این بخش را از سایر عناوین متمایز می‌کند این است که در بخش Horde بازی "گیرز اف وار" و یا "کال اف دیوتی" تاکید اصلی دفاع از یک مقر در برابر موجی از دشمنان است اما در اسنایپر الیت 4 یک منطقه وسیع پیش‌روی شماست و در بسیاری از اوقات اصلا نیازی نیست شما در جای ثابتی باشید و می‌توانید به وفور دشمن را دور بزنید. این موضوع باعث شده که ایده کهنه Survival در قالبی نو ارائه شود که تجربه آنرا بسیار جالب کرده است.

بخش چندنفره رقابتی هم دقیقا چنین خصلتی دارد و شما ازادی عمل فوق‌العاده‌ای برای بازی به سبک‌های مختلف دارید. می‌توانید یک اسنایپر تنها باشید و در یک گوشه مپ منتظر شکار بمانید، می‌توانید اسلحه‌های اتوماتیک را بردارید و به شکل اکشن به دل دشمن بزنید و یا می‌توانید به شکل مخفی‌کاری با دوستان خود دشمن را دور زده و آن‌ها را غافلگیر کنید. خوشبختانه طراحی‌ مپ‌های بازی خیلی خوب انجام شده و از طرفی بدلیل اینکه تمامی بازیکنان درون زمین افراد آنلاین هستند و خبری از مشکلات هوش مصنوعی نیست، دیگر وارد کارزار واقعی نبرد اسنایپرها شده‌ایم.

اما با این وجود باید اعتراف کرد در بسیاری از اوقات بخصوص در مپ‌هایی که کوچک‌تر هستند، بخش رقابتی بازی از اسنایپرالیت بیشتر به نبردهای کلاسیک نفر به نفر COD و MOH شباهت پیدا می‌کند و هر چقدر هم ماهر باشیم در فواصل نزدیک استفاده از یک رایفل منطقی‌تر از اسنایپر است. اما بزرگ‌ترین چیزی که به بخش مولتی‌پلیر بازی لطمه می‌زند، سرور و Matchmaking نه‌چندان مطلوب بازی است که هم با سرعت کمی بازیکن آنلاین پیدا می‌کند و هم درون بازی کسانی که پینگ نامناسبی دارند، عملکردشان برای سایرین همراه با لگ نمایش داده می‌شود و این عذاب بزرگی در یک بازی آنلاین شوتر است!

بازبینی تصویری:

نکات مثبت

مثل همیشه کشتن با قابلیت X-RAY فوق‌العاده است!

وسعت بالا محیط‌ها و آزادی عمل عالی در گیم‌پلی

هوش‌مصنوعی چالش‌برانگیز دشمنان در درجات سختی بالا

طراحی خوب مپ‌های بخش آنلاین

محیط‌های متنوع و چشم‌نواز

نکات منفی

جای خالی یک داستان خوب با شخصیت‌های ماندگار بشدت در بازی احساس می‌شود

قرارگیری بخش بزرگی از اسلحه‌ها در DLC‌های بازی

بازی پتانسیل تکراری شدن را دارد

مشکلات مربوط به سرور و Matchmaking

سخن آخر

اسنایپر الیت 4 بهترین نسخه این سری و احتمالا بهترین بازی اسنایپرمحور سال 2017 است که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند. اگر اقلیم متنوع و شاعرانه ایتالیا را دوست دارید و تمایل دارید یک بازی شوتر کلاسیک با آزادی عمل بالا و عناصر غنی مخفی‌کاری را تجربه کنید، اسنایپر الیت 4 با یک بخش داستانی مناسب، بخش Survival هیجان‌انگیز و بخش مولتی‌پلیر دوست‌داشتنی در انتظار شماست.

نقد بازی بر مبنا نسخه PS4 انجام شده است.

Verdict

Sniper Elite 4 is the series best entry & possibly best sniper-driven game in 2017 that’s incredibly enjoyable. If you admire the poetic and colorful Italian setting and want a classic shooter with high freedom of choice and great stealth mechanisms, with a good story mode, enjoyable multiplayer & loveable survivor, Sniper Elite 4 is the defining experience

Pros

As always, X-Ray kills are phenomenal!
Big levels giving fantastic freedom of choice to gameplay
Challenging A.I. in higher difficulty settings
Great map design in online multiplayer
Gorgeous & variable ambience

Cons

Lack of a good story & memorable characters leaves an empty feeling
A huge part of the arsenal is in DLC
High potential for repetitiveness
Matchmaking & server issues

Score: 7.5

نوشته شده در: 27 بهمن 1395
دسته: نقد و بررسی، Sniper Elite 4
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Sniper Elite 4 - Story Trailer
  • Sniper Elite 4 - 101 Gameplay
  • Sniping in Sniper Elite 4
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

اینکه چند وقتیه اکثر سازنده ها یه نسخه از بازی رو واسه پردیس گیم میفرستن واقعا خوشحال کنندست!
از ته دل امیدوارم یه روز نمره ی پردیس هم توی متا ی بازی ها اعمال بشه

بعد از نشریه بازی رایانه ، تنها امیدمون به پردیس گیمه
خسته نباشید بابت نقد واقعا خوبه که پیشرفت زیادی کرده امیدوارم در اینده بهتر هم بشه واقعا
بازی های مثل SNIPER ELITE همیشه حس تازگی میدن امیدوارم موفق تر بشه و طرفداران بیشتری جذب این سبک بشن
این بخش عکس با نوشته خوب بود
من همون ها رو خوندم
واقعا تحسین برانگیز که توانستند یک بازی که هیچ وقت تجربه اش برای من لذت بخش نبوده و مشکلات و نقاط ضعف زیاد که در نسخه سوم به اوج خود رسید رو به همچین درجه ای برسانند و یک رقیب خوب برای شبح تک تیر انداز پیدا شد.
اه اشتباهی به خودم امتیاز دادم ببخشید
مگه میشه سینا نقدی بنویسه و خوندنی نباشه
نقد در عین مختصر بودن تمام نکات رو اشاره میکنه و به زیبایی نگارش شده طوری که حتی اگه بازى رو دوست نداشته باشید بازهم تا اخرش میخونید
ممنون
تو پردیس گیم همه ی نویسندگان دارم اوج تلاش خودشون رو می کنند .تا حالا نشده که از خوندن مقاله های پردیس گیم لذت نبرم .به امید ثبت شدن نمرات در متاکریتیک
خیلی برام عجیبه از گرافیکش ایراد نگرفتید ..یعنی خیلیییییییی :|
گرافیک این بازی نسبتا خوبه اما مشکلاتی رو داره.

Sina R کاربر ماندگار 5 امتیاز 27 بهمن 95، 14:11

ابولفضل جان نقد اگر بخونی در مورد گرافیک و اینکه از لحاظ تکنیکی در سطح بازی‌های روز نیست صحبت شده ولی مسئله اینه شما نباید همه بازی‌هارو با یک معیار ببینی. استودیویی که این بازی ساخته DICE یا Naughty Dog نیست و از لحاظ بودجه و ... قابل قیاس با بلاک‌باسترسازهای روز نیستن. این موارد در نظر بگیریم به نظرم این گرافیک برای این بازی سطح استانداردیه چون ادعایی هم در زمینه گرافیک نداره
مشاهده 3 پاسخ دیگر
بازی خیلی سرگرم کننده ایه! ولی دو تا مشکل بزرگ داره یکی هوش مصنوعی ها که نسبت به نسخه قبلیش خیلی بهتر شده اما بازم جا برا کار داره یکی هم اینکه الگو مراحل از اول تا اخر بازی فرقی نمیکنه و فقط محیطها عوض میشه ... و احتمالا بازی برای همه در اواخرش تکراری میشه

نمره منم به بازی حدود 7 7.5 هست
متاسفانه ساختن یک بازی که برای کسی بعد از طی مراحل تکراری نشه کار سختیه
باز هم یک شوتر و از یک شرکت ایتالیایی
تنها چیزی که بنظرم خیلی خوبه و نظرمو جلب کرده که بازیش کنم بخش انلاین نمیدونم چرا یک حسی میگه خیلی بنظر عجیب و وباحال میاد :|
و در اون قسمت که یک ضعف گذاشتی روی داستان بازی بنظرم بیشتر بازی ها داره بسمت انلاین (یعنی کار کردن بیشتر روی این بخش ) و یک جورایی یک سبک تمیرینی میدن به داستان از بازی هایی مثل بتل گرفته تا استار وارزو ( بوم بنچ ps4 :|) و اون بازی هایی هم که داستان دارند بنظرم نسخه های قبلیشون داستان بهتری داشتن از جمله کال اف
سازنده اش ایتالیایی نیست :| این بازی هم اتفاقا یه بازیه که تمرکزش روی بخش انلاین نیست روی بخش تکنفره اس ...
شرکتش اشتباه اومد باع :| چرا حالا زود گیر میدی
من نگفتم تمرکزش روی انلاین گفتم باحاله :|
مشاهده 3 پاسخ دیگر