فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
نقد و بررسی NieR: Automata

نقد و بررسی NieR: Automata

"به قلم علی رجبی"

این نقد بر مبنا نسخه ارسالی ناشر برای وبسایت پردیس‌گیم نوشته شده است.

اصولا قرار نیست که روبات­‌ها همانند ما دارای احساسات و عواطف باشند، اما اگر چندین اندروید کمی کنجکاوی‌شان گل کند و بخواهند قدم‌هایی فراتر از حدومرز خود بردارند، چه رخ می‌دهد؟ پاسخ ما سفری بی‌نظیر ساخته شده به روایت آقای "یوکو تارو" می‌باشد، سفری عمیق و دراز سوی جهانی از فلز و گیاه ...

جرقه‌ای از زندگی

عناوین شرقی اگر در یک چیز بیش‌ از دیگر عناوین روزمره‌ای که شاهدش هستیم قوی‌تر باشند، آن چیزی جز یک داستان غنی و پربار نیست، چیزی که  NieR: Automata اکنون پرچمدار آن است.

در دنیای ویرانه بازی که درگیر نبردی طولانی میان ماشین‌هایی بی‌دل و نیرو‌های YoRHa است، یعنی سربازان فلزی­ابی که قسم خورده‌اند برای شکوه بشریت تا آخرین قطره خون (روغن) خود مبارزه کنند. روایتی که "تارو" این بار برای ما تدارک دیده، داستانی عمیق، بی‌رحم و سرشار از وجوهات فلاسفه‌های متاخر همچون وجود و ماهیت و نشانه است، و برای بیان این­ها 3 راوی به ترتیب با نام‌های 2B، 9S و A2 منتظرند تا برای ما مخاطبان، دنیا و تعاریفی که در حول محور عباراتی چون زندگی، انسانیت و اراده می‌چرخند را از دیدگاه خود تعریف کنند.

 

در ورود به NieR شما نقشی فراتر از یک بازیکن ساده را برعهده می‌گیرید و هرچقدر هم که بیشتر در داستان به پیش می‌روید، کم کم به این امر پی­ می‌­برید که به نوعی ناظر و قاضی این وقایع شده‌اید و بازی منتظر قضاوت نهایی شماست که بعدها این مسئله طی جریاناتی بیشتر روشن خواهد شد. ساده بخواهم بگویم شاید روایت مذکور، در خود دارای نقص­‌هایی باشد، اما به‌راحتی می‌توانم ادعا که برای یافتن همانندش باید دنبال "سوزنی در کاه" باشید.

در ضمن، یک نکته بسیار مهم، بازی از شما می‌خواهد تا برای درک بهتر آن را چندین بار به اتمام رسانید. این پیام بسیار گنگ و مبهم است، زیرا ممکن است شما از خود بپرسید که خب داستان در این نقطه به اتمام رسیده برای چه باید آن‌ را دوباره انجام دهم؟ پس ثانیه‌ای دیگر از بازی بیرون آمده و می‌بینید که تنها 13 ساعت برای مثال بازی کرده‌اید! و به مدت زمان کم آن معترض می‌شوید. منظور این پیام کوچک، به معنای حقیقی‌اش این است که داستان بازی بصورت قسمتی یا همان اپیزودیک‌وار ساخته شده و شما برای مشاهده ادامه ‌ان صرفا باید از ذخیره فعلی خود باری دیگر گزینه New Game را انتخاب کنید! و در این دفعات جدید شاهد تماما چیز‌های نو و در وهله‌های بعدی، دنباله روایت هستید پس اگر روزی به چنین مرحله ای برخورد کردید شک نکنید و بازی را از نو پیش‌بگیرید.

 

سریع و خشن

یکی از ارکان اصلی برتری این عنوان، گیم‌پلی فوق زنده و تازه‌اش می‌باشد که کمتر از آن هم از استودیویی چون Platinum Games که در گذشته قدرتش را با امثال Bayonetta نشان داده انتظار نمی‌رفت. این‌بار تماما یک عنوان Hack and Slash نداریم، بلکه ترکیبی از چندین سبک بازی را خواهیم دید! صرف این که چندین ساب‌­ژانر مختلف را برای ساخت یک سبک واحد با یکدیگر بیامیزیم، خود یک ریسک بزرگ است که سازندگان از عهده به آن خوبی برآمده‌اند. Automata یک کیک بزرگ است که در آن چاشنی های Hack and Slash، Bullet Hell و دنیای Platformer بکار رفته شده و خوشبختانه به ذائقه بی­‌نهایت خوش است.

بهتر است قبل از هرچیزی بگویم که تصور اینکه گیم‌پلی این عنوان دقیقا همچون بازی Devil May Cry می‌باشد را از سر بیرون کنید، زیرا که قصد و غرض هر یک متقاوت و متمایز از دیگری‌است. در Automata، بازی از شما سرعت‌عمل زیادی می‌طلبد، همچنین بازیکن را مجبور می‌کند تا از دیگر امکانانی که در دسترس وی قرار دارد استفاده تمام را ببرد، برای مثال Pod. رباتی کوچک که وظیفه انتقال داده‌ها، اجرای دستورات مختلف و همچنین یک مینی‌گان لیزری همراه. این ماشین معلق و سخنگو، دارای قابلیت‌های زیاد جنگی‌است، ساده‌ترین آن‌ها، البته بسته به نوع ان شلیک اقسام مختلف تیراست. ممکن موشک‌های انفجاری پرتاب کند، یک چکش هولوگرافیکی تولید کند و دیگر ابزار جنگی. نقش این همراه کوچک اندازه شمشیرهایی که با خود حمل می‌کنید حیاتی‌است.

بازی تماما بر روی زمین صورت نمی‌گیرد، در ادامه حرفی که بالاتر به آن اشاره کردم یعنی سبک Bullet Hell، در بسیاری از مراحل بازی شما ممکن است در هوا به مبارزه بپردازید و آنجاست که کاملا بازی شمارا از حیطه یک Hack and slash به بیرون کشیده و شروع به نمایان کردن زیبایی های دیگرش می‌کند. Automata سعی نمی‌کند که در یک سطح بهترین باشد، سعی می‌کند در سطوح مختلفی که در خود جای داده است، در حد "خیلی خوب" عمل کند و واقعا کارش را به درستی انجام داده است. آن‌هایی که عناوینی همچون Sine Mora و Ikaruga را تجربه کرده‌اند می‌دانند که چه مبارزات سهمگینی می‌تواند در اینجور بازی‌ها رخ دهد و ما شاهدی چیزی 2 برابر انتظارات فعلی در این عنوان هستیم که به نوعی بسیار برای من شگفت‌آور بود.

 

یکی از آفات بازی‌های امروزی، تکرار است. "تکرار، تکرار و باز هم تکرار! بنظر باید بازی را حذف کنم!"، جملاتی که یک بازیکن ممکن است در قبال این حس به خود بگوید، خب آیا در یک  Hack and Slash که از کامبو‌های زیادی هم بهره نمی‌برد، قرار است با چنین صحنه‌ای مواجه شویم؟ نه، اینطور نیست. استایل مبارزاتی هر یک از راوی‌ها با دیگری متفاوت است و مثال بارز آن، 9S می‌باشد که ممکن به چابکی و تنومندی دیگر همراهانش نباشد اما قابلیت هک کردن و نفوذش در سیستم‌ها، به وی یک مزیت بزرگ را هدیه می‌کند. همانند هر نقش‌آفرینی دیگری، با طیف وسیعی از سلاح‌های مختلف و قابلیت ارتقای آن‌ها نیز روبه‌رو هستیم که به وسیله جمع‌اوری متریال‌های خاصی ممکن می‌شود. همچنین بخشی در بازی وجود دارد که به شما قابلیت شخصی‌سازی چیپ‌‌های مورداستفاده در بدن مکانیکی‌تان را می‌دهد و به واسطه آن می‌توانید Buff های مختلفی را به خود اضافه کنید.

همچنین ما با ماموریت‌های جانبی هم مواجه خواهیم شد که تعدادشان بسیار زیاد است اما مشکلاتی همچون خشکی و عدم جذابیت رنج می­برند، طوری که بازیکن از انجام ‌آن‌ها منصرف شده و دیگر به سراغ آن‌ها نمی‌رود، اما این مورد چندان نگران کننده نیست زیرا که ماموریت‌های اصلی بازی به خودی‌خود دارای عمق و زیبایی بسیار بوده و بازیکنان از عدم وجود سایدکوئست‌های خوب عذابی نخواهند برد.

ویرانه‌ای بهشتی

مطمئنا چیزی که بسیاری امروزه می‌خواهند، علاوه بر یک داستان غنی، گیم‌پلی سرگرم کننده و شخصیت‌پردازی خوب، یک گرافیک و طراحی بصری مناسب به همراه پاره‌ای از قطعات موسیقی زیباست. چیزی که Automata شاید در آن در درجه استادی باشد. بسیاری نگران یکنواختی محیط‌های آن بودند که باید گفت دیگر نیازی به نگرانی نیست، ما در بازی با چندین منطقه مختلف اعم از مناطق ویرانه شهری، جنگل‌های انبوه و یا یک صحرای بزرگ و سوزان روبه‌رو هستیم هریک به همراه قطعه‌ای فوق العاده زیبا و استادانه که تمام وجود شمارا با خود به قلب دنیای این عنوان برده و نوعی آرامش عجیب به شما دست می‌دهد که نظیرش را در بین عناوین امروزی بسیار بسیار کم خواهید یافت.

بازبینی تصویری:

نکات مثبت

داستان فوق غنی

شخصیت پردازی زیبا و فراموش نشدنی

گیم‌پلی زنده، سریع و شگفت‌آور

گرافیک بصری جذاب به همراه موسیقی‌ای استادانه ساخته شده

نکات منفی

ماموریت‌های جانبی خشک و زننده

سخن اخر

بعد از موفقیت اندک نسخه پیشین، بسیاری امید زیادی به نسخه جدید نداشتند و حتی آن‌هایی که نسبت به Automata خوش‌بین بودند نیز انتظار چیزی بزرگ در سطح ژانر اکشن را نداشتند اما بعد از عرضه رسمی، به همه ثابت شد که NieR: Automata نه تنها یک بازی فوق‌زیبا، سرشار از معانی غنی و عمق نسبتا زیاد است بلکه به یکی از تجارب ناب و کم‌یاب نسل 8 هم نیز تبدیل شده است. گیم‌پلی زنده و پویا در کنار روایتی عاطفی و گستره‌ای از زیبایی‌های گرافیکی و صوتی، به شما تجربه‌ای تک و فراموش نشدنی را ارائه خواهد داد.

Verdict

After NieR's slight success, many lost their hope about the second installment of this series. Even those who believed in Automata's success, didn't expect much, but after being officially released, Automata proved itself to many, that not only it is quite the masterpiece that everyone was waiting for, but also a rare experiece with deep and emotional meaningin it. A fresh and stylish gameplay along with dynamic and beautiful graphics and a massive deep, unique storytale that will deliver you an enjoyable and unforgettable journey through a metalic dystopian world

Score: 9.5 - PC Version

نوشته شده در: 21 فروردين 1396
دسته: نقد و بررسی، NieR: Automata
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • دانلود موسیقی متن بازی NieR: Automata (قطعات پیانو)
  • NieR: Automata - Exploring Earth's Distant Future - 27 Minutes of Uninterrupted Gameplay
  • We All Play!PS4
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

خب امروز بازی را تمام کردم و دلم نیامد دوباره نظر ندم.
این بازی در یک کلام شاهکار بود و واقعا ارزش اورجینال خریدن را داره.موسیقی و داستان بازی بینظیر و گرافیک هم با توجه به اتمسفر خیلی خوب.گیم پلی بازی شاید بعد از مدتی حس تکراری بودن بده اما وقتی خوب تکونش میدی میبینی خیلی حرف برای گفتن داره البته برای اینکار باس با چیپ ها و سیستم عصبی و ارتقا اسلحه ها سر و کله بزنید مثلا چیپ شوک برای شمشیر که عالیه.بقیه موارد هم توی این نقد عالی گفته شده و بوده.دی.نمرات از 10
گیم پلی 9.5
داستان 10
گرافیک 9
موسیقی 10
نمره کل 9.5
:دی بسیار هم عالی
اینجوری که شما تعریف میکنین پس واقعا عالیه
CPY جان اینو هم کرک کن بازی کنیم
اسپویل اسپویل
هشدار دادما
اقا من تو یه مراحل این بازی گیر کردم
بعد از نابود کردن اون غوله که اولش یه کشتی بزرگه خورد میکنه و میاد بالا
9s دیگه نیست
بعدم رفتم توی اون ایستگاهمون گفت برو با 11B حرف بزن
ولی اصلا معلوم نیست باید کجا برم چی کار کنم
لطفا راهنماییم کنید ممنون
اونجا سپهر های دفاعی اون باس رو باید غیرفعال کنین و منتظر سیگنال 9S باشین برای مرحله بعدی نابود کردن باس مذکور
موفق باشید
خیلی ممنون
اینکه بعد از ۱۳ ساعت بازی کردن و اتمام اون باید برای درک بهتر داستان new game را کلیک کرده و دوباره لوکیشن های تکراری با یک سری جزئیات اضافه شده رو تجربه کرد که در کل تفاوتی فاحشی ایجاد نمیکنه ! بنظرتون این یک نکته منفی نیست ؟
ببین مهدی جان، بعد از 13 ساعت شما پایان A رو کسب میکنی، وقتی دوباره بازیو شروع کنی این بار بازیو از دیدگاه 9S شروع میکنی که دقیقا مسیر A ئه اما با مکمل و فاش شدن رموز بیشتر و گیم پلی جدید و چیزای ریز دیگه، تا اینجای کار حرفت درسته البته بخش بزرگ Hacking خودش یه محیط جدید به حساب میاد، و خب اینا هم تفاوت های فاحشن :دی
بعد از پایان B، بازی کلا میره به اصطلاح تو قسمت دوم خودش و اونجا کلا تفاوت فاحشی در همه چی من جمله محیط، شخصیت ها، دشمنان، داستان بصورت بسیار سنگین! و غیره ایجاد میشه :دی
13 ساعت تازه 25 درصد بازیه، تا انتها برو، محیط های جدید هم تازه باز میشن
قرار نیست دائما محیط های جدید ببینیم که، بازی اونو به ما میده اما به فرصت، نه اینکه ثانیه به ثانیه ما با تنوع محیط روبه رو بشیم
پس بنده خیلی سطحی تر از چیزی که شما میگی فکر میکردم ولی طبق گفته ی شما قضیه متفاوت تر از چیزیه که بنده گفتم ... تجربه اش با این تفاسیر واجبه کاملا ...
مشاهده 2 پاسخ دیگر
اوه عالی بود.انتظار نداشتم بعد از چند ماه یک نقد عالی توی پردیس گیم بخونم.البته مقاله ها پردیس اکثرا خوب وعالی اما نقد...
نقد فقط یک نقطه ضعف داشت البته از نوع خفنش اونم تصویر سومی از پایین.نمرتون هم به جاست و صحیح.
اسمتون باس به خاطر بسپرم.ولی گویا امسال کنکور دارید پس نمیشه انتظار نقد بیشتری داشت از شما ولی خداییش توی این سن خیلی خوب نقد مینویسید(البته اگه درست حدس زده باشم) اگه این جا اونجا بود شاید منتقد یا بازی ساز موفقی میشدید.فقط یک نصیحت کنکوری که اکثرا میگن برای کنکور تست و فقط تست تمرین کنید.
تشکر
ممنون دوست عزیز خوشحالم که نقد فوق مورد پسندتون بوده و ازش لذت کامل رو بردین، فقط من نفهمیدم سوتی عکس چی بود :دی مشکلی داره ؟ اگه آره حتما بگین بررسی کنم
:دی شما لطف دارین، منم خودم از اعضای عزیز تحریریه این نحوه نوشتن رو فرا گرفتم وگرنه عزیزان دیگه تحریریه بسیار قلم روان تر و بهتری دارن
:دی بله با تست و درس زندگی میگذره فعلا
بازم ممنون از وقتی که پای مطالعه نقد بنده گذاشتین
منظورم اسپویل داستانی دیگه.دی.منو شما و خیلی دیگه میدونیم نقد خواندن واسه قبل از بازی کردنه نه بعدش معمولا.شاید بعضی مثل من هنوز بازی نکردن ولی.
بله اعضای تحریریه پردیس توی مقاله نوشتن کارشون معمولا بیسته اما توی نقد نمیشه گفت.
درسته مهم ترین بخش نقد خود مطلب اما مطلب بدون نمره مطلوب مثل چای خوش اب رنگ که سرده.
منظورم اینه توی پردیس نمره دهی خوب نیست و ترازو بیشتر به نفع بازی های مایکرو و دو شوتر اول شخص کالاف و هالو.مثلا دد ریسینگ 4 که بدترین قسمت سری از پردیس 8 گرفته اونوقت پر افتخاترین باز سال هم 8 گرفته.حالا دیگه بماند واتچ داگز 2 که از یکشم بهتر بود 7 گرفته و غیره.جدا از این حرفا من بیشتر از نقدتون خوشم تا نمره.
مشاهده 2 پاسخ دیگر
نقد جامع و عالیی بود خیلی ممنون
ایشالا نقد پرسونا هم به قلم خودت باشه علی اقا
مرسی دوست عزیز خوشحالم که مورد پسندتون بوده، :دی نقد پرسونا متاسفانه به قلم بنده حقیر نیست اما به قلم کسیه که مطمئنم نقدش خوب از درمیاد نگران نباشین
اما اگه 10 نده من خودم شکارش میکنم :دی :دی :دی
اگر 10 نداد زنجیر مارا رو باز میکنیم واسش :دی
مشاهده 1 پاسخ دیگر
یه نقد عالی پردیسی (البته بر خلاف نقد انچارتد )
برخلاف آنچارتد؟
پروتاگونیستیه خوب بود؟!
یا اون یکی...
یا اون یکی...
یا اون ...
یا ...
...
....................................................
....................................................
عالی بود عین همیشه علی، من بیچاره که کلا وارد نسل 8 نشدم چی کار کنم با این هایپم
:دی ممنون آرمین، شما فعلا پرسونا رو تا ته برو، منم همین وضع رو دارم البته
خدا بخواد پرسونا میزاره به عناوین دیگه هم برسم xD
به به چه نمره خوبی گرفته
نمیدونم چرا از ماموریت های جانبی ایراد گرفته شده ، شاید منتقد حوصله نکرده کاملا بخونه یا انجام بده ماموریت هارو ، درسته یکسری از ماموریت ها جنبه فان دارن ولی بیشترشون ابعاد و جنبه های مختلفی از اندروید ها و ماشین ها رو نشون میده که به روایت و پیشبرد داستان خیلی کمک میکنه
ببینید دوست عزیز سر اون قسمت که گفتین برخیاشون جنبه های مختلف رو نشون میدن موافقم اما خب، اول باید گفت که اینا تا کی قراره ایرادات دیگر ساید کوئست را بپوشونن ؟ در ثانی، برای مثلا ماموریت های جانبی فچ کردن یا اسکورت کردن تو یه بازی ARPG واقعا چیز جالبی نیست، بماند اینکه پشت پردشون تماما جذاب نبود. درکل باید گفت سایدکوئست هاش اونقدری جذابیت نداشتن که آدم بخواد پشت هم تک تکشون رو انجام بده، نه همشون بلکه اکثر، بله در کنارشون یک سری ماموریت خوب هم داشتیم ولی خب این نمیتونه ایرادات اون "بد"هارو بپوشونه
ساید کوءست های تکراری و کسل کننده توی همه بازی ها بوده از ویچر و فاینال فانتزی گرفته تا بازی های دیگه ، متاسفانه اینجور چیزها کاملا نظر شخصی ه ، بین نقد های منتشر شده ساید کوءست ها برای خیلی ها جذاب بوده برای برخی هم کسل‌کننده ولی بازم میگم جز‌ساید کوءست هایی مثل اسکورت کردن یا ایتم جمع کردن ، بقیه سناریو بازی رو پیش میبرند و حتی همون ها هم در اخر جایزه خاص خودشون رو میدن ( weapon or pod program) و یه نکته دیگه ای که به نظرم باید بهش توجه کرد برخلاف سایر گیم ها ، این کوءست ها طوری شکل گرفتن که پیامی رو برسونه مثلا همون اسکورت کردن یا ایتم دادن و مبارزه با استاد بروسلی :دی .
مشاهده 3 پاسخ دیگر