شاتل‌لند - گیم‌سنتر
فروشگاه گیفت کارد
 
ردیس‌گیم در تلگرام پردیس‌گیم در تلگرام
فروشگاه اورجینال کی گارانتی کنسول‌های بازی
 
با بزرگ‌ترین شکارچی تروفی‌های PlayStation آشنا شوید
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - یک گیمر که فرنچایز مورد علاقش هیلو هستش....
User_image

با بزرگ‌ترین شکارچی تروفی‌های PlayStation آشنا شوید

"ترجمه شده از وب‌سایت EuroGamer"

در ۹ آپریل سال ۲۰۱۷ جوانی بحرینی با نام «هَکَم کریم» (Hakam karim) که بیشتر با نام Hakoom شناخته می‌شود، یک صدای «پینگ» شنید که تمام دنیایش را از این رو به آن رو کرد.

هَکوم ساعت‌های گذشته را صرف کسب کردن تروفی Master of Quality در بازی Nioh کرده است، تروفی که ساعت‌ها تلاش را می‌طلبد، از آن تروفی‌ها که مردم درباره‌اش راهنماها می‌نویسند. اما ارزش آن را داشت و آن صدای «پینگ» این امر را ثابت کرد. این همان صدایی است که اعلام می‌کرد هَکوم تروفی پلاتینیوم عنوان Nioh را باز کرده است!

این تروفی پلاتینیوم Nioh تبدیل به ۱۲۰۰مین پلاتینیوم هّکوم شد.

تروفی‌ها و اچیومنت‌ها تبدیل به یک ساختار درونی دنیای گیمینگ شده است. هر عنوان PlayStation 4 دارای یک لیست تروفی و ماموریت‌هایی است که توسط سازنده‌ها پیاده شده است. زمانی که همه‌ی تروفی‌های لیست یک بازی باز شد، جایزه نهایی از آن شماست: تروفی پلاتینیوم.

به خاطر آن طبیعت سختش که مهارت و زمان زیاد می‌طلبد، دارندگان پلی‌استیشن که پلاتینیوم دارند هنوز بعد از گذشت ۸ سال از اجباری شدن تروفی برای بازی‌ها توسط سونی، جمعیت اقلیت را تشکیل می‌دهند. با این حال همین امر باعث ایجاد یک فرهنگی شد که در آن شخص انرژی خود را تنها برای بازکردن پلاتینیوم‌ها می‌گذارد.

تنها انگشت‌شماری هستند که از سد ۱۰۰۰ پلاتینیوم گذشته‌اند و فقط یک نفر است که از پس ۱۲۰۰ عدد برآمده است. هَکوم پیشتاز مسابقه پلاتینیوم  از سال ۲۰۰۹ است.

هَکوم همیشه قصد این را داشت که بهترین باشد. او می‌گوید: «همان زمان که در مورد پَچ تروفی پلی‌استیشن شنیدم هیجان‌زده شدم. قصد رقابت و قرارگیری در ۱۰ نفر برتر جهان را داشتم. زمانی که در لیست ۱۰ نفر برتر قرار گرفتم می‌دانستم که می‌توانم جایگاه اول را تصاحب کنم چرا که در حال بازکردن تروفی‌ها با یک سرعت زیاد بودم. این مرا به یاد روزهایی انداخت که عناوین MMO را بازی می‌کردم.»

هم‌چنین اگر خودتان را به عنوان یک شکارچی تروفی با هدف موفقیت می‌شناسید، تنها باید به یک جایگاه فکر کنید: «پلاتینیوم روی پروفایلتان می‌ماند. بیشتر افراد بیشتر از هرچیز به شمارش پلاتینیوم خود نگاه می‌کنند. بنابراین برای من، پلاتینیوم مهم‌ترین بخش پروفایل است. فرق زیادی بین حالتی وجود دارد که شما برای مثال ۱۰هزار تروفی با ۲۰۰ پلاتینیوم داشته باشید تا این که ۵۰ عدد آن‌ها پلاتینیوم باشد. این نشان‌دهنده میزان حرفه‌ای بودن شماست.»

قرارگیری در صدر اسان نیست. هَکوم برای این‌ که رقبایش جای او را نگیرند باید به معنای واقعی «همه‌ چیز» را بازی کند. پروفایل PSN او به مثابه یک راهنمای کامل برای کتاب‌خانه گیمینگ پلی‌استیشن است. بازی‌هایی در لیستش است که تنها در ژاپن عرضه می‌شوند و در غرب جایی ندارند. شاید عناوین تازه عرضه‌شده‌ای چون Eekeemoo: Splinters of the Dark Shard،  Mr. Massagy و Albedo: Eyes From Outer Space برای شما ناآشنا باشند و معنایی نداشته باشند اما این عناوین به مانند نان و کره یک شکارچی تروفی و پلاتینیوم است. هَکوم همه تروفی‌های این عناوین را به تازگی باز کرده است.

او می‌گوید: «تا زمانی که بازی‌ کردن و تروفی گرفتن در نظر باشد برای من هیچ حد و حدودی وجود ندارد. بازی را زیر و رو می‌کنم تا وقتی که شکستش دهم و پلاتینیوم آن را تصاحب کنم. سایر بازیکنان شاید بازی کردن تعداد زیادی بازی برایشان احساس خجالت‌آوری داشته باشد چرا که این افراد ضعیف هستند و از روحیه لازم برخوردار نیستند. از این می‌ترسند که دیگران چه چیزی درمورد آن‌ها می‌گویند. من به این چیزها توجهی نمی‌کنم و این باعث درخشش شکارچیان برتر تروفی است.»

یکی از عناوینی که هَکوم از آن با افتخار یاد می‌کند، Gun Smoke است. عنوانی در سبک آرکید از Capcom. علی‌رغم این که Gun Smoke تنها دو تروفی دارد و به پایان رساندن بازی عملا تنها ۳۰ دقیقه زمان می‌برد، بازکردن تروفی دوم به شدت سخت است و نیاز به یک عملکرد عالی در مقابل ۱۰ باس‌فایت‌ بازی دارد. با این وجود، هَکوم خود را با عزم و وسواسی که دارد به داخل این ماموریت انداخت. چیزی که شاید برای همه به غیر از بازیکنان هاردکور غریب باشد. گرفتن این تروفی ۲ و نیم روز متوالی طول کشید. حال سوال واضحی مطرح می‌شود: او از کجا این مقدار زمان را برای انجام تمام این کارها پیدا می‌کند؟

هَکوم ماموریت شکار پلاتینیوم‌ را یک امر «عادی و روتین» در زندگی‌اش می‌داند. وی می‌گوید:

«من سر کار می‌روم و سپس به خانه برمی‌گردم، غذا می‌خورم و برای ساعاتی بازی می‌کنم. مدتی را در کنار خانواده‌ام می‌گذرانم، کمی به بیرون می‌روم و سپس به سراغ بازی کردن برمی‌گردم و می‌خوابم. در روز پنج‌شنبه دوستانی دارم که به خانه‌ام می‌آیند و ما بازی‌های چند نفره را بازی می‌کنیم.این همان روزی است که من کم‌ترین تروفی‌ها را باز می‌کنم.»

اگر این برنامه با آن برنامه زمان‌ صرف‌‌کن که برای پیشتاز پلاتینیوم جهان پیش‌بینی کردید جور در نمی‌آید، هَکوم توضیح می‌دهد که چطور شغلش که در یک شرکت اقتصادی بزرگ، این انعطاف زمانی را که نیاز دارد به او می‌دهد. او دستگاه Vita خود را سر کار می‌برد تا در زمان‌هایی که حوصله‌اش سر رفته است با آن کار کند و حتی در مواقعی دستگاه PS4 خود را نیز با خودش به سر کار می‌برد. بعضی اوقات از این حد هم فراتر می‌رود:

«حتی زمانی که در خواب هستم، بعضی اوقات با باز گذاشتن بعضی از بازی‌ها با یک کنترلر توربو مرتب یک دکمه را می‌زنم و به این صورت بازی می‌کنم تا امتیازاتی به دست بیاورم و یا یک کاری را دوباره و دوباره انجام دهم. با این حساب شاید ۷۰ تا ۱۲۰ ساعت‌ِ من در هفته به بازی کردن می‌رود.»

دنیای بازی هَکوم تنها به پلی‌استیشن ختم می‌شود. موقعی که در مورد کنسول Switch از او سوال می‌شود، می‌گوید: «به کنسول‌های دیگر علاقه‌ای ندارم». در کنار تروفی‌های پلاتینیوم، تفاوت کلیدی دیگری بین چگونه جایزه دادن سونی و ماکروسافت به بازیکنان اختصاصی خود دارد و این تفاوت موجب ناامیدی زیاد برای هَکوم می‌شود.

پیشتاز گیمراسکور یا اچیومنت در ایکس‌باکس کاربری با گیمرتگ Stallion83 است که در ماه مارس به یک میلیون و پانصد هزار گیمرپوینت رسید. 

ایکس‌باکس در اینجا باهوش عمل کرده و از او به عنوان قهرمان گیمراسکور به صورت غیررسمی استفاده تبلیغاتی می‌کند. Larry Hryb که جهانیان او را با اسم ماکروسافتی خود یعنی Major Nelson می‌شناسند، در زمانی که Stallion83 در نقاط حساس شکار گیمراسکور بوده، او را تشویق می‌کرده است. کمی بعد از عرضه ایکس‌باکس وان نیز مصاحبه‌ای از این شخص در کانال رسمی Xbox Wire منتشر شد.

ماکروسافت Stallion83 را به عنوان یک سلبریتی دنیای بازی، یک گیمر هاردکور و الگو معرفی می‌کند. این داستان برای هَکوم متفاوت است. زمانی که از او در مورد این که آیا سونی تقدیری از او به عمل آورده یا خیر سوال می‌شود، می‌گوید:

«متاسفانه هیچ تقدیری در کار نیست. حتی یک تشکر خشک و خالی برای انجام این همه بازی روی PSN. به عبارت دیگر، سونی با من مثل بقیه رفتار می‌کند.»

حداقل بازیکنان پلاتینیوم هم‌دیگر را دارند. هَکوم از رقابت دوستانه بین خودش و roughdawg4 می‌گوید. او به این نکته اشاره می‌کند که بسیاری از شکارچیان برتر تروفی با یک‌دیگر بازی‌های co-op را انجام می‌دهند و حتی به هم کمک می‌کنند تا تروفی‌های بخش چند نفره را باز کنند.

اما با این همه، نبود یک شناخت رسمی از او هم‌چنان دردآور است. یک ناامیدی که در زمان پاسخ به امکان پایان‌پذیری تعقیب تروفی‌های پلاتینیوم کاملا مشهود است.

«اگر از طرف سونی کمی مورد تقدیر قرار می‌گرفتم، شاید از شکار تروفی بیشتر لذت می‌بردم چرا که توسط شرکتی حمایت می‌شدم که عاشقش هستم. اما این شرکت علاقه‌ای به وفادارترین مشتریانش نشان نمی‌دهد.» با این حال به نظر می‌رسد شکار تروفی هَکوم به این زودی‌ها به پایان نخواهد رسید.

«  هر روز می‌خواهم که این کار را کنار بگذارم اما آن‌قدر به تروفی‌ها اعتیاد پیدا کرده‌ام که نمی‌توانم.»

نوشته شده در: 25 ارديبهشت 1396
دسته: مطلب متفرقه
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • NiOh Taipei Game Show 2017 Trailer - PS4 Exclusive
  • Nioh 'Battle of Those Who Lived in the Darkness' Trailer
  • Nioh Opening Movie
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

فكر كنم اين افراد بجاي اينكه از بازي لذت ببرن قبل از شروعش تروفي هاش رو چك ميكنن موقع بازي هم فقط به فكر جمع كردن تروفي ها هستن
خلاصه خيلي چيز چرتيه به شخصه فقط وقتي ببينم تروفي هاي بازي زيادي اسونه يا بيكار باشم پلات ميكنم چون اكثر مواقع باعث ميشه بعد از پلات كردن ادم حالش از اون بازي بهم بخوره
من به شخصه اعصابشو ندارم
تا الانم پلات نکردم
یه بار خواستم فاینالو پلات کنم دیدم داره به تجربه شیرینش ضربه میزنه ولش کردم
اما قطعا این یه مهارت که میتونن انقدر با قدرت عمل کنن
اما ایا از بازی لذت میبرن????
REZAKOJIMAFF@
من یه رینبو ۷۲ ٪ کردم پاره شدم
حالا این بنده خدا بماند .........
صد در صد کردن بازی های RPG خیلی سخته ، اگر دارک سولز باشه که بد تر.
مشاهده 10 پاسخ دیگر

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 15 امتیاز 25 ارديبهشت 96، 09:02

گرفتن تمام تروفیها = افراط = عدم لذت از بازی = هدر دادن عمر

من تا حالا چندین بار به خاطر فرمت کردن هارد کنسولم و... تروفیهایی که داشتم پاک شدند. اصلا ککم هم نگزید ، چون از "هیچ نظر" به کارم نمیامد ...
به نظر منم لذت بازی الویت داره
دقیقا . هیچوقت هیچ بازی ای رو پلات نکردم و نخواهم کرد . فقط ac iv black flag رو تا مرز پلات رفتم اونم چون خیلی بازیش بهم میچسبید که البته اونم کامل پلات نشد
مشاهده 3 پاسخ دیگر
به نظر من تروفی به اندازه اش خیلی جذاب و شیرینه. من یکی از بهترین روزهای گیمریم زمانی بود که با یکی از دوستام حدود 6 7 سال پیش بخش Special Ops بازی MW2 می رفتیم برای پلات کردنش و خیلی چالش لذت بخشی بود اما اگر این موضوع بیش از حد بشه و بازی فقط برای تروفی بریم اونوقت تاثیر منفی میذاره روی تجربه ما
سینا یادته؟

%97 تروفی های فارکرای 4 رو باز کردم ،یه بخش co op مونده بود که پلات بشه

سینا چرا فارکرایت رو فروختی ؟ از اون زمان دچار اختلالات روانی شدم و فردی سرخورده تو

جامعه هستم
یادش بخیر علیرضا چقدر اون شبی که رفتیم قلعه تصرف کردیم حال داد :))
من برم اسید بخورم تو افق محو شم
من رفتم instagram ایشونو چک کردم کلا دور چشماش گودی هستش سیاهه سیاهه قشنگ معلومه کلا نمیخوابه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
زن و بچه هم داره
یه لحظه فرض کن پدرت شاه تروفی ps4 باشه
این سیاهی از بازی تنها نیست..طرف اول چنتا لفت میزنه به بدن بعد چت میکنه به بازی..بعدشم چت میکنه به زن بدبخت..بازم خوبه کور نشده..
اون یارو Stalion83
مایکروسافت وحشتناک ازش تشکر کرد
وقتی XBOX ONE اومد ( که اتفاقا همشونم سیاه بودن )
به ایشون یه XBOX ONE سفید ، یه شمش طلا که گیمر تگ طرف و لوگوی XBOX روش هک شده بود و اشتراک XBOX LEVE مادام العمر داد بهش
سونی هم داره اینو دعا میکنه
بهش نمیگه ریا نشه
سونی و ماکرو ی کنسول میدادن عالی میشد پشتیبانی ماکرو ، انحصاریای سونی
دمش گرم
اقایون، شما در حدی نیستید که بگید چطور میشه یک نفر از یک بازی لذت ببره، ایشون اینطوری لذت میبره و هیچ کس هم حق نداره چرندیات بگه، یکی مث من گاهی اوقات توی یک بازی دنیای خودمو میسازم، البته بعداز این که همون دنیا رو چندبار شخم زدم! به کسی ربطی نداره چطور از بازی حال می کنم و به من هم مربوط نیست که کی چطور لذت میبره
امیدوارم همگی از بازی کردن به هر نحوی که دوست دارن لذت ببرن
پ.ن: یه عده هم گفتن بازی های موبایلی افت شدن و این حرفا، ما باید خوشحال باشیم که به لطف موبایل های هوشمند، گیم اسان تر و سریع تر و به صرفه تر در اختیار عموم مردمه، از معیار بندی های شخصی و نتیجه گیری نهایی که"گیمر واقعی یعنی این و ان" هم بپرهیزیم. حقوق بشر از خود ما شروع می شود
عزیز من ما حقمون کامنت بزاریم و میزاریم بعدم فحشش که ندادیم
اوکی
@rezakojimaff
اولا منظورم با کامنت شما نبود. شما نظر شخصیتو گفتی توی کامنتت
دوما این که میتونیم کامنت بزاریم ولی نمیتوانیم دیگران را با گودی چشم و حرف های دیگه قضاوت کنیم
سوما این که گاهی اوقات قضاوت و اقا بالاسر بازی ما از فحش خوارمادر هم بد تر هست.
مشاهده 1 پاسخ دیگر
من خيلي علاقه اي به تروفي گرفتن و پلات كردن ندارم و بازيايي هم كه پلات كردم معمولا اكثر تروفي هاشون رو در جريان بازي گرفتم واسه همين رفتم اون چن تاي باقي مونده رو وقت گذاشتم و گرفتم
اما تنها بازيي كه خيلي دوست دارم پلاتش رو داشته باشم ويچره كه اتفاقا يكي از برنامه هام واسه تابستونه
خدا به دادت برسه چه تابستونه بدی خواهیم داشت
اره خلاصه تابستون ديديد من اعصاب ندارم به دل نگيريد
مشاهده 2 پاسخ دیگر
من فقط بازیای Telltale رو پلات کردم. اونم بخاطر اینکه اصلا تروفی خاصی نداشت فقط باید بازی رو فتح میکردی ((:
گرفتن تروفیهای هر بازی به نظرم به بازی شما جهت میده و باعث میشه هدفدار بازی کنید نه پراکنده.البته تروفی رو مخ هم زیاد داریم که اذیت کننده هستند.من خودم 42تا بازی پلات کردم که البته Nioh.BloodbornوDark souls3 جزوشون هست که واقعا پلاتشون سخت ولی لذت بخش بود
خوشم اومد ازت
دمت جیز
الآن من از 15 تا بازی ps4 که بازی کردم 8تا رو plat کردم یکیش همین nioh و فرق من با این hakoom اینه که روزی 13 ساعت کار میکنم ولی این کلا بیکاره داره سود بانکی میگیره ظاهرا , frozensun_damoon اکانت منه add کنید لطفا friend کم دارم
من ادت میکنم قبول کن
Rezakojimaff
اینا یارانشون ۶_۷ میلیونه.
البته بهرین رو نمیدونم ولی عربستان ۸ م یارانه میده به هر نفر. اکه به من ۸ میلیون میدادن از این میزدم جلو
البته من هم با بعضی دوستان موافقم که لذت بازی کردن یه چیز دیگست
مشاهده 2 پاسخ دیگر