نماوا
فروشگاه گیفت کارت
 
بازی تانکی آنلاین
گیمر باش فروش گیفت‌کارت - سریع و ارزان
انیمه هفته: Koe No Katachi

انیمه هفته: Koe no Katachi

به قلم علی رجبی

"پشت به من قدم نگذار، شایدی من راهنما نبودم. جلوتر از من نرو، شایدی من دنبال نکردم. تنها درکنارم، همراه من باش و

دوستم بمان."

-آلبر کامو

اصولا انسان، بعد از ورود به اجتماع و روبه‌رو شدن با هنجارهایش، آهسته و آرام شروع به ساخت خصلت‌ها و ویژگی‌هایی منحصر بفرد برای شخصیت خود می‌کند. در این‌ بین، ممکن‌ است بعضی از خصلت‌هایش، نا‌هنجار و مشکل‌ساز باشد. چیزی‌ است که برای همه اتفاق می‌افتد اما واقعا، چه عاملی به وی در حل مشکلات و ضعف‌های شخصیتی‌اش، کمک می‌کند؟ شاید جواب در ظاهر کلمه‌ی ساده‌ای به نظر برسد اما در داخل آن معانی زیادی نهفته است. دوستی. تنها آن هنگام‌ است که به کمک حرف‌های اندک اما زیبای یک دوست، آدمی آمادگی و قدرت لازم را برای مواجه‌شدن با سخت‌ترین موانع زندگی‌اش می‌یابد. امروز به جمعی از دوستان می‌رویم که به کمک یکدیگر، به ترس‌ها و ضعف‌هایشان غلبه کرده و سرانجام همچون یک گل، شکفته‌اند. دوستی‌ای از جنس آوا.

صدایی از جنس امید

داستان فیلم فوق حول پسری به اسم "شویا ایشیدا"(Shoya Ishida) و رشدونمو وی رخ می‌دهد. ماجرای وی با ورود دختری ناشنوا به مدرسه شروع می‌شود. "شوکو نیشیمیا" (Shoko Nishimiya) از مشکلات شنوایی فراوانی رنج می‌برد و قادر به شنیدن چندان نیست، به همین دلیل در ایجاد رابطه و دوستی با دیگران مشکلات و موانع بسیاری سد راه وی شده‌اند. در این بین، "ایشیدا" و دوستانش بخاطر معلولیت وی، او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. نتایج و عاقبت همه این اعمال، جز تنهایی و منزوی شدن "ایشیدا" و متروکه‌شدن وی توسط افراد "به ظاهر دوست"، نبود. حال رفته‌رفته و با گذشت زمان، "ایشیدا" به زشتی اعمالش پی برده و دچار عذاب‌وجدان بخاطر گناهان گذشته‌اش شده است. اما، فرشته نجات وی چه چیز یا کسی می‌تواند باشد ؟

عنوان A Silent Voice سعی براین دارد که چگونگی رسیدن راوی داستان به رستگاری شخصیتی، رد شدن از موانع تلخ گذشته‌اش و تقلا‌کردن وی را در فهم و دریافتن معنای راستین کلمه "دوستی" به مخاطبش نشان دهد و باید گفت که در این مسیر کارش را به خوبی انجام داده و کاگردان دین داستان را تماما ادا کرده است. داستان پیش‌روی ما یک ملودراما بسیار زیباست، درواقع پلات این فیلم، شاید به‌ظاهر ساده و کمی پیش‌پاافتاده باشد اما در باطن، چیزی فراتر از یک داستان راجب چندین دوست می‌باشد. کار آسانی نیست که بتوان از چنین موضوعی، یک ستینگز فوق‌العاده تاثیرگذار و قوی بوجود آورد اما در اثر مذکور، ما شاهد این مسئله‌ایم که خود مهارت بسیار زیاد نویسنده را می‌رساند.

از همان ابتدایی‌ترین ثانیه‌ها، مخاطب به همراه موج احساسات‌ و اعمال اشخاص ایفاکننده‌ نقش در داستان همراه می‌شد و لحظه‌ای نیست که ذهن مخاطب دچار خستگی از تکرار و یا کلیشه‌ای بودن بخشی از داستان بشود. لحظاتی که "شویا" در ذهن خود خلوت می‌کند، تلاش می‌کند برای بازسازی همه‌ آرمان‌های کودکی‌اش و یا مواقعی که یک کار کمی از نظر خود عجیب را انجام می‌دهد، سلسله‌ای از خنده‌ها و اشک‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورد که شاید نظیرش را در هیچ یک از آثاری که تاکنون مشاهده کردید، ندیده باشید. هرچند به اجرا گذاشتن حدود 60 قسمت از یک مانگا در یک فیلم سینمایی، کاری سخت و کمی غیرممکن‌بوده و نیازمند حذفیات می‌باشد، اما محصول نهایی‌ای که مخاطب دریافت می‌کند آنقدر ماهرانه کار شده که از ارزش داستان هیچ کم نمی‌شود.

بلوغ شخصیت "شویا"، مسیری‌ پراز عواطف، عشق و دوستی را دنبال می‌کند. وی که زمانی توسط صمیمی‌ترین دوستانش طرد شده حال بعد از دیدن "شوکو" امید دوباره به بازسازی گذشته‌ای که سال‌ها بدنبالش بوده را می‌یابد، و اینگونه ماموریت‌اش برای خراب‌کردن دیوار‌های بین خود و دیگران و البته بین دوستانش با یکدیگر را شروع می‌کند که حتی قلب سنگ‌دل‌ترین بینندگان را بدست خواهد آورد. شخصیت‌هایی که در داستان حضور دارند، هریک نمادی مختصرو‌کلی از یکی از ضعف‌های اجتماعی افراد در جامعه می‌باشند. این خود نشان‌دهنده رئالیسم یا همان واقع‌گرایی اثر مذکور است که به شکل ماهرانه‌ای پیاده شده و نتیجه‌‌آن، یک حس همزاد پنداری میان مخاطب و اشخاص حاضر در فیلم می‌باشد که خود به دوچندان کردن میزان تاثیرگذاری عاطفی این اثر اضافه کرده و در کسب رضایت تمام مخاطب خود کارش بسیار روان‌تر و آسان‌تر می‌شود.  

طراحی و سبک هنری انیمه بسیار خوب کار شده و در کسب رضایت انواع و اقسام مخاطبان پیروز میدان‌ است. هرچند انیمه تماما واقع‌گراست اما در برخی از سکانس‌های کوچک ما شاهد طراحی سوریالیستی بسیار جالبی‌ هستیم که به سبب دید "شویا" نسبت به دنیای اطرافش میسر می‌شود و باید گفت که در زمینه طراحی، هرچند از رقیب سرسختش یعنی “Your Name” نمی‌تواند جلو بزند اما مطمئنا، چیزی از آن کم ندارد. صداگذاری A Silent Voice، بخصوص صدای شیرین "شوکو"، از ارکان اصلی برتری و زیبایی‌اش می‌باشد. همچنین قطعاتی که موسیقی بک‌گراند این فیلم استفاده شده‌اند آرامش بالقوه‌ای را به مخاطب خود به سبب ریتم آرام و فریبنده‌ القا می‌کنند که میزان حس‌آمیزی را به نهایی‌ترین حد ممکن می‌رساند.

سخن نهایی

در پایان، باید گفت که این اواخر به لطف آثاری چون Your Name، و البته A Silent Voice، به یکی از زیباترین دوران‌های تماشای فیلم‌های انیمیت‌شده تبدیل گشته‌ است. A Silent Voice، معجونی‌است ساخته‌شده از عواطف، عشق، زیبایی و زندگی که هرکس با دیدن آن، تجربه‌ای بی‌نظیر و به یادماندنی را خواهد داشت و شاید هم از یک فیلم 130 دقیقه‌ای، دروس بسیاری را راجع به قوانین‌ زندگی‌، کسب کند. اگر از دیدن آخرین اثر آقای "ماکوتو شینکای" یعنی Your Name، به وجه آمده‌اید و طالب اثری چون آن و شایدی فرای‌ آن هستید، A Silent Voice خواسته شمارا برآورده‌ کرده و حتی پایش را فراتر می‌گذارد، پس در مشاهده آن هیچ دریغ نکنید و همین حالا دست‌به‌کار شوید.

مشاهده آرشیو مقالات انیمه‌ای پردیس‌گیم

نوشته شده در: 4 تير 1396
دسته: مطلب متفرقه
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • One Piece World Seeker
  • Call of Cthulhu
  • Devil May Cry 5
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

خیلی خیلی ممنون . واقعا عالی بود .

دوستان سریال کوتاه انیمه خوب و یا فیلم سینمایی خوب انیمه تو هر سبکی میشناسن لطفا پیشنهاد بدن.

ممنون.
داداش ممنون برای معرفیت یکی از بهترین بخشهای پردیس هست
ولی یک درخواست داشتم اسم انیمه رو ژاپنی هم بنویس که پیدا کردنش اسونتر باشه ممنون
دوست عزیز اسم انیمه رو اول مقاله ژاپنی نوشتم D:
و خواهش میکنم خوشحالم که رضایتتون رو کسب کردم
"آلبر کمو" و نه "کامو", حالا هر چقدر هم می خواهید لجبازی کنید.
علی جان دستت خوش :) علی ما انیمه میخوایم علی
:دی قطعا غیبت بخش انیمه حس شده تو پردیس
بهتره دست به کار شم باز P:
ممنون امیر جان

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 1 امتیاز 4 تير 96، 11:04

Your Name که خیلی عالی بود. موقع دیدنش اشکم در آمد

برم ببینم این چطوره

علی جان ممنون بابت مطلب (لطفا بیشتر به انیمه بپرداز )
ممنون سینا جان، به روی چشم، مثل تابستون پارسال با اتمام رسیدن مسائل درسی و مشغله های دیگه، بصورت هفتگی باز پرداخته میشه به انیمه مطمئن باشین.

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 1 امتیاز 4 تير 96، 12:04

پس انیمه only yesterday هم توی برنامه بزار ...
مشاهده 1 پاسخ دیگر
به به خداروشکر باز این بخش برگشت مرسی بازم انیمه های بیشتر معرفی کنید ممنون♥♥♥
انیمه به شدت عالیه و واقعا یکی از بهترین رومنس هاییه که دیدم
ولی تعجب میکنم که چرا یه چنین انیمه ای رو سینمایی ساختن
خیلی راحت میتونستن 3 4 فصلی بسازنش :دی
مرسی بابت نقد
ممنون بابت نقد زیبا
بعد شش هفت ماه انیمه ندیدن انقد تریلرش منو جذب کرد از اسفند به بعد که هروز نتو چک میکردم اومده یانه
درکل خیلی انیمه عالی بود
امیدوارم هر فصل یه سینمایی این چنینی داشه باشیم
قیافه هارو خخ
Keep calm its an extra cromozum
این لینک باز نمیشه
مشاهده 1 پاسخ دیگر