فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
نقد و بررسی The Escapist 2
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - سردبیر سابق اما همچنان در حسرت دیدن قهرم...
User_image


نقد و بررسی The Escapist 2

"به قلم کسرا کریمی اصل"

ایده پشت ساخت خیلی از عناوینِ "نسبتا بدی" که ما یک روزی دیدیم و نشستیم بازی کردیم و سپس فردایش به تمسخر و استهزای آن مشغول شدیم در پس پرداخت­های بد تیم سازنده "درخشان" و بسیار بسیار "قابل ستایش" بوده است.

مثال برای جمله بالا زیاد است اما خب نسخه اول The Escapists 2 که در سال 2015 توسط Mouldy Toof Studios ساخته و سپس به کمک Team17 منتشر شد، در این زمینه یکی از بزرگترین نمونه­‌هاست. عنوانی که ایده‌ی فوق العاده درخشان "فرار از زندان" را با یک پرداخت واقعا سطحی به یک بازی شاید حتی با کمی اغماض بتوان گفت "غیرقابل بازی کردن" تبدیل کرد و مستوجب آه و حسرت بسیاری از مشتاقان و حامیانش شد.

اما با تمام این اوصاف بکر بودنش و نبود رقیبی درخور و شایسته، The Escapists 2 را بی‌آنکه خود بخواهد تبدیل به یک اثر کالت با یک سری دوست­دار و هوادار اندک کرد، هوادارانی که با درک تمامی مشکلات بازی را دوست داشتند به امید رفع نواقص آن در آپدیت­‌ها و نسخه‌های بعدی می­‌گشتند.


نسخه دوم بازی حدود 3 سال پس از قسمت پیشین در نهایت مقابل ماست و این سوال بزرگ در کنارش که آیا این بار این ایده درخشان "فرار از زندان" به شکوفایی رسیده یا که خیر؟

اصولا یک سوبرداشت بزرگی از توجه به انتقادات در صنعت گیم وجود دارد که نتیجه‌­اش در دنباله­‌سازی آثار می‌­شود گسترش دادن و منبسط کردن، در حالی که خیلی از اوقات اتفاقا با طی کردن یک روند حذفی و زدودن المان­‌های زائد نسخه‌­های پیشین می­‌شود به یک دنباله قابل احترام و در عین حال بهتر دست پیدا کرد.

The Escapists 2 هم بلافاصله بعد از تجربه مراحل نخستش می‌­توان متوجه شد که دقیقا در چنین دامی افتاده، هر چند به انتقاداتی که از نسخه پیشینش می­شد تا حد بسیاری توجه کرده و پایبند بوده. ایراد اصلی نسخه اول به نظر من در "سر در هوایی" و به نوعی "نداشتن یک طراحی درست مرحله" خلاصه می­شد، و این نکته الزاما رها کردن گیمر در یک محیط بزرگ و قرار دادن صدها المان در کنارش منجر به خلق یک تجربه درست و حسابی نمی­‌شود.

The Escapists 2 در درجه اول یک نیمچه داستان که نمی­‌‌شود گفت، به نوعی دارای یک روایت در هر زندان است، روایتی که تا حد خیلی زیادی ما را از آن بی‌­هدفی نسخه قبلی جدا می‌کند و افزوده شدن یک ویژگی خیلی خیلی خیلی مهم دیگر به نام "نقشه" که نبودش در نسخه قبلی علامت سوال بی­‌نهایت بزرگی بود و صدمات جبران ناپذیری را به ساختار تجربه ما از بازی وارد می­‌کرد.


بازی در نگاه نخست الحق که بهبودهای بسیاری یافته، از رنگ بندی و اصلاحات بسیاری که به دیزاین 16 بیتی نسخه قبلی وارد شده که به نوعی آن حالت مرده قبلی را کاملا از میان برداشته تا اینکه اینبار سناریوها صرفا به فرار کردن از زندان محدود نیستند و راه­های فرار هم به شدت متنوع­تر از سابق هستند.

با تمام این اوصاف ایراد اصلی The Escapists همچنان پا بر جاست و حتی می­شود گفت که اوضاع در آن تا حدی هم بدتر شده، اول اینکه رویکرد بازی هنوز هم میان شبیه سازی و آرکید بودن شدیدا در نوسان است و این تناقض از همان ابتدا مخاطبان را به شدت گیج می­‌کند، مثلا هوش مصنوعی زندان و زندانبان‌­ها شاید بشود گفت که حتی نسبت به نسخه قبل هم به شدت بدتر و بی‌­خاصیت‌تر شده و حتی تا حدی که تخطی از قوانین بنیادین زندان را هم در بسیاری مواقع با بی‌­توجهی نادیده می­گیرند و و اواضاع انقدر بد می‌­شود که می­‌توانید وسط سالن غذاخوری 3 تن از نگهبانان را در مقابل جمع شل و پل کرده و سپس با خیال راحت به صرف باقی مانده غذایتان مشغول شوید و انگار هم نه انگار.


نکات مثبت

بهبودهای فراوان نسبت به نسخه پیشین

استایل گرافیکی جذاب و دوست داشتنی

تنوع بسیار بالا

نکات منفی

مشوش و سردرگم و بی­ برنامه

طراحی­ مراحل بعضا مشکل‌­دار

سخن آخر

The Escapists 2 هنوز هم مشوش است، به مخاطب تا جایی که توان دارد باج می­دهد و در خود، خود را نقض می­کند. اما با این حال با وجود بهبودهای فراوان نسبت به نسخه پیشین تجربه بهتری را ما تدارک می­بیند، پس اگر از هواداران این مجموعه هستید و کلا به مقوله فرار از زندان خیلی علاقه دارید تجربه این عنوان را حتی در حد یکی دو مرحله صرف از دست ندهید.

Verdict

The Escapists 2 is still disturbed and chaotic, it blackmails thyself by benefiting the players as far as possible and violates itself at the core, though it has many improvements compared to the first title thus, offering an enhanced experience. So if you're a fan of the series and love the concept of escaping a prison, do not miss The Escapists 2.

Score: 6.5 - PS4 Version

نوشته شده در: 7 شهريور 1396
دسته: نقد و بررسی
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

چقدر من بدم میومد از نسخه ی اول
می دونم آقا! و خب نسخه دوم بسط همونه :دی
تو نقد کامل گفتم