فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت

Quantum Break مطلب متفرقه

صفحه شخصی من وبلاگ من - دبیر تحریریه و منتقد سابق پردیس گیم
تصویر نویسنده
11 قرار تبلیغاتی عجیب و غریب در تاریخ بازی‌ها

11 قرار تبلیغاتی عجیب و غریب در تاریخ بازی‌ها

"جمع آوری شده از منابع مختلف"

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که سازندگان بازی‌ها در این نسل مداوما از آن دم زده‌اند، زیاد شدن هزینه‌ی ساخت بازی‌هاست. به همین خاطر، آن‌ها همواره راهی برای کسب درآمد بیشتر پیدا کرده‌اند؛ از سیزن پس‌های گران قیمت گرفته تا DLCها، Microtransactionها و در نهایت لوت باکس‌های ملعون. ولی روشی که قبل از استفاده‌ی دیوانه وارشان از لوت باکس‌ها مد شده بود، همان روشی است که سال‌هاست در فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی و حتی کلیپ‌های موسیقی هم استفاده می‌شود: قرارهای تبلیغاتی.

فیلم Skyfall جیمز باند با احاطه کردن او توسط ماشین‌های فولکس واگن توانست حدود 45 میلیون دلار درآمدزایی کند، پس چه دلیلی دارد که ناشران بازی‌ها از این منبع درآمد اضافه، استفاده نکنند؟ قطعا پر کردن دنیای جیمز باند با برندهای مشهور با عقل جور در می‌آید، ولی سازندگان تعداد زیادی از بازی‌ها بدون این که به این موضوع فکر کنند که ممکن است یک سری از تبلیغات در محصولشان عجیب و غریب به نظر برسند، قرارداد را امضا کرده و پول حاصل از آن را مستقیما وارد جیب‌هایشان کرده‌اند. در این مقاله به معرفی بازی‌هایی خواهیم پرداخت که تبلیغات موجود در آن‌ها واقعا بد بودند یا با عقل جور در نمی‌آمدند.

1- ویندوز فون‌ها و خودروهای NISSAN در Quantum Break

بازی Quantum Break پر از قرارهای تبلیغاتی است. مثل تبلیغات نیسان "NISSAN" بر روی بیلبوردها یا حتی خود ماشین‌های این برند که لیام برک در قسمت اول مجموعه تلویزیونی، سعی می‌کند با یکی از آن‌ها از کمپانی مونارک "Monarch" فرار کند. ولی به عنوان یک محصول تولید شده با همکاری مایکروسافت، سرتاسر بازی و مخصوصا سکانس‌های تلویزیونی آن پر از محصولات مایکروسافت است. مخصوصا ویندوز فون‌ها که در طول بازی چندین بار آن‌ها را خواهید دید و هرکدام از بازیگرها هم برای مدتی طولانی به آن‌ها خیره می‌شوند تا مدلشان خیلی واضح به چشم بیاید!

نکته‌ی جالب اینجاست که مجموعه تلویزیونی این بازی، روی "آدم بدها" در کمپانی مونارک تمرکز دارد که همان افرادی هستند که بسته به تصمیمات شما، باز هم می‌خواهند تا همه را بکشند. آیا این موضوع به این معنی است که فقط آدم بدها و ابرجنایتکاران از ویندوز فون استفاده می‌کنند؟

2- نوشیدنی انرژی زای Redbull در Judge Dredd: Dredd vs Death

شاید عجیب به نظر برسد، ولی برای یک بازی که با Redbull برای تبلیغ نوشیدنی‌های انرژی زای آن قرارداد بسته است، Judge Dredd: Dredd vs Death دقیقا عمل برعکس را انجام داده و این نوشیدنی‌ها را بد جلوه می‌دهد! اولین وظیفه شما در بازی این است که برای جلوگیری از ورود غیر قانونی نوشیدنی‌های انرژی زا، جلوی یک سری قاچاقچی و گروه‌های تبهکاری را بگیرید. همین موضوع باعث شده تا سازندگان، کل بازی را با کارتن‌های پر از نوشیدنی‌های Redbull پر کنند. هرچند اگر یک مقدار در این مورد فکر کنید، به این نتیجه می‌رسید که نکند استفاده مردم از این نوشیدنی‌های انرژی زا و تاثیر آن‌هاست که باعث شده تا جامعه‌ی دنیای Judge Dredd تا این حد پادآرمان شهری* و بد به نظر برسد...

3- آدامس Airwaves و اسپری Axe در Splinter Cell: Chaos Theory

بعد از این همه عنوان در سری Splinter Cell، به نظر می‌رسد که تقریبا همه‌ی ما سم فیشر را می‌شناسیم؛ یک جاسوس فوق العاده حرفه‌ای و رئیس فعلی Forth Echelon با قد 177 سانتی متر، وزن 78 کیلوگرم و موهای مشکی-قهوه‌ای. ولی چیزی که احتمالا نمی‌دانید این است که دهان جناب سم فیشر بوی بسیار بد و غیر قابل تحملی می‌دهد. چون در بازی Chaos Theory، او حتی 5 دقیقه بدون یک آدامس Airwaves دوام نمی‌آورد و در هر کات سین بازی، مشغول جویدن آدامس است! حداقل خدا را شکر که او از اسپری‌های Axe‌ای که در گوشه و کنار مراحل قرار دارند، استفاده نمی‌کند. چون در این صورت همه می‌توانستند بوی اسپری را از چندین متر آن طرف‌تر بفهمند و متوجه حضور او شوند.

4- چیپس Doritos، نوشیدنی Mountain Dew و اسپری Axe در Metal Gear Solid: Peace Walker

شاید با آن همه صحبت درباره‌ی آزادی و استقلال، بیگ باس اصلا حاضر نشود به خاطر یک مشت دلار با کسی قرار تبلیغاتی بگذارد، ولی در بازی Metal Gear Solid: Peace Walker، این اتفاق رخ داده و او تا می‌توانسته به جمع آوری و استفاده از محصولات مختلف پرداخته است. به خاطر قراردادهای تبلیغاتی انجام شده در نسخه‌ی ژاپنی این بازی، بازیکنان در وسط جنگل با بسته‌های بزرگ چیپس Doritos، اسپری‌های Axe و قوطی‌های پپسی و Mountain Dew مواجه می‌شدند که با استفاده از آن‌ها میتوانستند که میزان جان و Psyche اسنیک را بازیابی کنند. حتی می‌شد که یک سری کد را با خرید محصولات ذکر شده بدست آورد و لباس‌هایی برای سربازان و حتی خود اسنیک آزاد کنید. درست است که عجیب به نظر می‌رسد، ولی همه راضی هستند، مگرنه؟ مثلا به خود اسنیک نگاه کنید! حتی او هم در تصویر بالا کاملا از این اتفاق خوشحال به نظر می‌رسد!

5- فست فود Subway در Uncharted 3: Drake's Deception

سری آنچارتد یکی از موفق‌ترین فرنچایزهای چند نسل اخیر بوده است و سونی هم حسابی به پشتیبانی از آن پرداخته است. به همین خاطر، واقعا نمی‌دانیم که چرا نسخه‌ی سوم بازی به یک مشت دلار اضافه و آن هم از طرف ساندویچی Subway نیاز داشته است! بعد از بسته شدن قرارداد بین Subway و سونی، ویدئوی تبلیغاتی‌ برای بازی منتشر شد که نیتن دریک را مداوما در حال آویزان شدن از در و دیوار و قرار گرفتن در موقعیت‌های خطرناک نشان می‌داد. ولی با این حال، نیتن همچنان دوست نداشت تا نوشابه‌اش را رها کند. نکته عجیب‌تر هم اینجاست که ما هنوز نمی‌دانیم آن ساندویچی که نیتن در انتهای تبلیغ در دست راستش می‌گیرد را در تمام این مدت کجایش گذاشته بوده است...

حالا با خرید این نوشیدنی‌ها و ساندویچ‌های Subway چه چیزی نصیبتان می‌شد؟ یک Taunt، لباس و کلاه مخصوص این برند که در بخش چند نفره‌ی بازی قابل استفاده بود و کارکترتان را شبیه به یک کارگر ساندویچی می‌کرد.

6- باتری های Energizer و موبایل Verizon در Alan Wake

Alan Wake پروسه‌ی تولید واقعا طولانی‌ داشت. به همین خاطر، درک می‌کنیم که چرا Remedy به اضافه کردن تبلیغات در این بازی پرداخت. یکی از این تبلیغات مربوط به باتری‌های Energizer بود که می‌شد آن‌ها را در گوشه و کنار محیط برای چراغ قوه‌‌ی الن پیدا کرد. هرچند با توجه به این که شارژ باتری‌های چراغ قوه بعد از چند ثانیه خالی می‌شد و این موضوع اصلا به نفع Energizer نبود، تمام آن‌ها در DLC بازی با باتری‌های معمولی جایگزین شدند. اما این مورد، عجیب‌ترین تبلیغ استفاده شده در این بازی نبود؛ چون به نظرتان اگر یک نفر به دنبال یافتن همسرش وارد یک کابوس شود، آیا امکان دارد که باز هم بتواند از گوشی‌اش استفاده کند؟ جواب در کمال تعجب مثبت است!

در اولین DLC بازی با نام The Signal، الن به دنبال راه خروجی از دنیایی که در آن گرفتار شده بود، می‌گشت. او به قدری در تاریکی گرفتار شده بود که هیچ چیز و هیچ کس نمی‌توانست به او دسترسی پیدا کند... البته به جز سیگنال موبایل Verizon. پس از برداشتن این تلفن جادویی، الن می‌توانست از وسط دریایی از تاریکی و بدون هیچ گونه نویز یا تداخلی، با بقیه ارتباط برقرار کند. همین مورد، چیزی بود که لطمه‌ی بزرگی بر حس و حال ترسناک این بازی وارد کرد.

7- زره Pizza Hut در Phantasy Star Portable 2

داستان پیتزا و بازی‌های ویدئویی سر درازی دارد و این دو حسابی در کنار هم استفاده شده‌اند. ولی با این که یک سری از این توافقات و تبلیغات، مثل TMNT و Crazy Taxi با Pizza Hut واقعا منطقی به نظر می‌رسد، کم‌تر کسی فکرش را می‌کرد که نسخه‌ی ژاپنی بازی Phantasy Star Portable 2 که برای PSP عرضه شد، با این برند همکاری کند. حتی عده‌ی کم‌تری فکرش را می‌کردد که این همکاری به زره و اسلحه‌های پیتزایی ختم شود!

جدا از اضافه شدن پیتزاهای Pizza Hut به عنوان آیتم درمانی و یا امکان خرید عروسک مسکات ژاپنی این برند، عجیب‌ترین اتفاق در هنگام شخصی سازی کارکترتان می‌افتاد؛ جایی که می‌توانستید کارکترتان را به جعبه و تابه‌ی مخصوص پیتزا مجهز کنید و به دل دشمنان بزنید! شاید این تابه بتواند مختصر ضربه‌ای به دشنمان بزند، ولی زمانی که می‌خواهید یک حمله‌ی مرگبار را با یک جعبه‌ی مقوایی آغشته به موزارلا دفع کنید، فقط خدا باید به دادتان برسد.

8- نوشیدنی انرژی زای Powerade در Enter The Matrix

ممکن است باورش سخت به نظر برسد، ولی زمانی بود که دومین فیلم در سری Matrix، یعنی Matrix Reloaded، یکی از مورد انتظارترین فیلم‌های تاریخ بود. قبل از عرضه‌ی فیلم، یک سری تبلیغات عجیب پخش شدند که در آن‌ها، ماموران Matrix به بینندگان پیشنهاد می‌کردند تا نوشیدنی انرژی زای Powerade را تهیه کنند؛ چون این کار باعث تامین انرژی فراوان برای ماشینی که همه ما را کنترل می‌کرد، می‌شد. این تبلیغات باعث شدند تا کل هویت Matrix زیر سوال برود و سوالاتی مطرح شدند که حتی با عرضه شدن بازی مورد انتظار Enter The Matrix هم ادامه یافت.

Enter The Matrix اصلا در حد فیلم نبود و همچنین از پر از باگ‌ها و مشکلات فراوان بود که نشان می‌داد ناشر بازی برای عرضه‌ی همزمان آن با فیلم، عجله کرده است. البته با وجود این همه مشکل و این موضوع که باس‌های بازی رسما افتضاح بودند، سازندگان فراموش نکرده بودند که درست همانند فیلم، به تبلیغ برای Powerade بپردازند و دستگاه‌های فروش این نوشیدنی در تمام بازی پخش شده بود. شاید آن‌ها می‌بایست روی استخدام کردن تست کننده‌های اضافه تمرکز می‌کردند تا پر کردن بازی با تبلیغات.

9- Burger King در Fight Night Round 3

درست برخلاف یک سری از بازی‌ها، پر کردن یک بازی ورزشی تقریبا واقع گرایانه با تبلیغات، حس واقعی بودن آن را بهبود می‌بخشد؛ چون اکنون امکان ندارد که یک مسابقه‌ی ورزشی حرفه‌ای را تماشا کنید و ده‌ها تبلیغ، محکم توی صورتتان کوبانده نشوند. تبلیغات Burger King در بازی Fight Night Round 3 کاملا با فضای بازی سازگار است. با این حال، امکان بازکردن مسکات این برند به عنوان مربی و تشویق کننده‌تان در کنار زمین، چیزی است که اصلا با عقل جور در نمی‌آید؛ مخصوصا وقتی که بازی یک اچیومنت مربوط به آن هم داشته باشد. اصلا او به غیر از خیره شدن، چه کار دیگری می‌تواند برایمان انجام دهد؟...

11- باتری‌های Duracell و کلی چیزهای دیگر در Pikmin 2

داستان همیشگی سری Pikmin این بوده که یک سری مسافر بر روی یک سیاره سقوط می‌کنند و دنیایی را جستجو می‌کنند که برای پروتاگونیست‌ها آشنا نیست، ولی برای بازیکنان بسیار آشناست. هر نسخه از بازی یک سیاره پر از میوه‌ها و آیتم‌های مختلف داشت تا Pikminها آن‌ها را جمع آوری کنند و نینتندو بنابر دلایل نامعلوم، تصمیم گرفت تا در نسخه‌ی دوم، کمی بیشتر به دنیای واقعی نزدیک شود. به همین خاطر در Pikmin 2 به جای آیتم‌های بی نام، بازیکن مشغول جمع آوری محصولاتی مثل باتری‌های Duracell، شکلات‌های Haribo و کره‌ی بادام زمینی Skippy می‌شد!

طرفداران این سری از این موضوع لذت می‌بردند که هیچ وقت مشخص نمی‌شد که Pikminها روی زمین زندگی می‌کنند یا نه؛ تا این که Pikmin 2 عرضه شد و همه چیز را به هم ریخت. همیشه امکانش هست که در یک سیاره‌ی دیگر هم لیمو داشته باشیم. ولی وقتی به ناگهان باتری دوراسل پیدا می‌کنیم، این احتمال واقعا پایین می‌آید. شما می‌توانید تمام تغییراتی که روی نسخه‌های آمریکایی و اروپایی بازی اعمال شده بود را در این لینک مشاهده کنید. خدا را شکر که در Pikmin 3 شاهد هیچ کدام از این آیتم‌ها نبودیم.

اکنون به انتهای این مطلب رسیده‌ایم. نظر شما درباره‌ی این قرارهای تبلیغاتی چیست؟ آیا تا حالا به موارد مشابهی برخورد کرده‌اید؟ خوشحال می‌شویم که نظرات و گفته‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مترجم: پرهام آقاخانی

----------

* Dystopia: پادآرمان‌شهر، ویران‌شهر یا مدینه فاسده، جامعه‌ای خیالی در داستان‌های علمی-تخیلی است که در آن ویژگی‌های منفی، برتری و چیرگی کامل دارند و زندگی در آن دلخواه هیچ انسانی نیست. این جوامع در زمان‌هایی بد و شوم ترسیم می‌شوند که می‌توان آن را دوره بدزمانگی یا دُژگاهی نام گذاشت.

نوشته شده در: 1 آذر 1396
دسته: مطلب متفرقه، Quantum Break
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Quantum Break Official Launch Trailer
  • Quantum Break
  • Quantum Break
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

هر چند دید مقاله انتقادی بود ولی بنظرم خیلی حرکت مردونه ای هست در مقابل افزونه های بازی و از پولش در راستا کیفیت بهتر بازی استفاده میشه
خیلی بازی های قشنگی هستن
از افعال معکوس استفاده کردم جیگر حالا پاک نکنی ؟
دقت کردید با اینکه سری GTA بیشترین پتانسیل استفاده از این تبلیغات شهری رو داره ولی کمترین استفاده رو میکنه ؟
مگه اصن استفاده میکنه ؟
آیا شما هم ابرجنایتکار هستید ؟!
مقاله جالب و جذابي بود ...

نيتن رو عشق است
نمی دونم چرا همیشه از مایکروسافت خوشم می یاد ولی جدیدن داره گند میزنه
این از ویندوز فون که شخصا عاشقشم و هنوز از ویندوز فون استفاده میکنم اونم آخرین پرچمدارش lumia 950 ولی خود مایکروسافت با دست خودش نابود کرد سیستم عامل خودش رو
الانم می خواهم xbox رو هم با دست خودش نابود کنه ! با ندادن انحصاری بزرگ و جذاب
منتظر روزی هستم که مایکرو مثل نسل قبل منو مجبور به خرید محصولاتش کنه ولی فعلا داره هی بد تر و بد تر میشه
با سپاس از بازیباز تنها بابت این مقاله زیبا
خیلی جالب بود ممنون.................
وقتی گوشی ویندوز فونیم رو داخل quantum break دیدم خیلی حال کردم
منم وقتی گوشی سونیم رو تو آنچارتد4 دیدم خیلی حال کردم...حالا جدی گوشیت لومیاس؟؟انگار جدی جدی عاشقه مایکروسافتی فک میکردم فقط از ایکس باکس خوشت میاد.منم خودم هر چیو بتونم سونی میخرم
یه سوال دارم ازت من گوشیم ویندوزی هست (1520) اوایل که ویندوز 10 اوردم روش عالی بود ولی الان تو 10 دقیقه کل شارژ خالی میشه میزنم تو شارژ میزنه فوله..
مشاهده 3 پاسخ دیگر
کاش بجای loot box از این دست تبلیغات واسه درآمد زایی استفاده میکردن

TheLoneGamer کاربر ماندگار 2 امتیاز 1 آذر 96، 16:09

درسته، این روش واقعا بهتره و مردم هم مشکل چندانی باهاش ندارن.
البته مسئله اصلی اینجاست که باید این تبلیغات درست استفاده بشن و از اونجایی که یه سری از سازنده ها حال و حوصله این کار رو ندارن، احتمالش هست که مثل موارد این مقاله و مخصوصا الن ویک، به بازی لطمه وارد بشه.
کاملا موافقم اگه ea باشه هر chapter که تموم میشه یه ۲۰ تا تبلیغ میده