شاتل لند
فروشگاه گیفت کارت
 
افسانه‌ی تراوین فروش انواع موس و کیبورد گیمینگ
گیمر باش بهترین سایت فروش گیفت کارت
تاریخ تمدن: عصر سوم و چهارم
نویسنده:
صفحه شخصی من - بعضی چیزا فراموش میشن...بعضی چیزا افسانه...
User_image

 تاریخچه Civilization

تاریخ تمدن: عصر سوم و چهارم

"به قلم  Fraser Brown از PC Gamer"

سری بازی Civilization قطعا یکی از بزرگ‌ترین و محترم‌ترین مجموعه عناوین دنیای بازی محسوب می‌شود. بسیار حیف است عنوانی که خود رسالت بازخوانی تمدن بشری برای حفظ آن را دارد، تاریخچه فوق‌العاده‌ی ساختش به فراموشی سپرده شود.

به همین دلیل طی سلسله مقالاتی نگاهی خواهیم انداخت به پیشینه بازی "تمدن" (Civilization) که از همان زمان انتشار اولیه‌اش در سپتامبر 1991 (شهریور ۱۳۷۰) باعث میشد که چشمانمان تا هنگام طلوع خورشید رنگ خواب به خود نبیند. Civ کل تاریخ تمدن بشری را به زمین بازی تبدیل کرده و به شما این فرصت را می‌دهد تا نوبت به نوبت ملت انتخابی خود را به افتخار نزدیک‌تر کنید. یکی از دلایل جذابیت این بازی، ساخت و تفسیر هر شماره از آن توسط یک طراح ارشد جدید بود، ازجمله "برایان رینولدز" ازAlpha Centauri، "سورن جانسون" از Mohawk Games و صد البته خود "سید میر".

در دومین قسمت از سری مقالات "تاریخ تمدن"، ما در خصوص نقطه تحول این سری یعنی نسخه‌های سوم و چهارم صحبت می‌کنیم. با پردیس‌گیم همراه باشید.

تاریخ تمدن: از ابتدا تا پایان عصر دوم

تاریخچه Civilization

Civilization III

"بازگشت سری به دستان خالقش"

با موفقیت غیرمنتظره Civilization II ساخت دنباله‌ای بر آن اجتناب ناپذیر می‌نمود ولی پیش از آن، دعوای حقوقی بر سر نامش با سری Activision’s Civilization: Call to Power بوجود آمد. پس از رد و بدل شدن دادخواست و لایحه، درنهایت حق استفاده از این نام به Hasbro رسید و در سال 2001 شرکت بدست Infogrames افتاد. Firaxis که توسط سید میر، برایان رینولدز و جف بریگز در سال 1996 پایه‌گذاری شده بود، سرانجام می‌توانست کار بر روی بازی بعدی را آغاز کند.

و یکبار دیگر این سوال مطرح شد: به چنین بازی عظیمی امکان اضافه کردن چه چیزهایی وجود داشت؟ جف بریگز بخاطر می‌آورد: «من و سید بعد از طراحی Civilization با یکدیگر شوخی می‌کردیم، چه کار دیگری می‌توانستیم انجام دهیم؟ دورنمای این بازی به وسعت کل تاریخ بشری از انقلاب کشاورزی تا بحال را دربر می‌گرفت بنابراین ما تمام آن چیزی که بازی‌های دیگر می‌توانستند داشته باشند، داشتیم.»

تاریخچه Civilization

خوشبختانه بریگز از زمان انتشار Civilization II در سال 1996 به نسخه جدیدی از Civilization فکر کرده بود. آزمایشات بسیاری هم در ذهنش شکل گرفته بود. در همان زمان او به ایده یک سوم رسید. یک سوم بازی ثابت باقی می‌ماند، یک سوم جدید بود و قسمت بعدی هم باید ارتقا پیدا می‌کرد. او می‌گوید که این ایده به مرحله گذر از آزمایشاتشان کمک کرد.

یکی از سنت‌های Civilization داشتن طراح ارشدی متفاوت برای هریک از عناوین سری می‌باشد ولی این مهم با یک اتفاق آغاز شد. در Civilization اولیه، میر هرچه که در چنته داشت داخل بازی قرار داد، بنابراین در بازی بعدی برایان رینولدز سرپرستی را بر عهده گرفت. قرار بود تا باز هم او طراح ارشد عنوان Civilization III باشد. «در حقیقت ما برنامه‌ریزی کرده بودیم که برایان طراحی و توسعه Civ III را بر عهده بگیرد ولی او قبل از آغاز مراحل توسعه Firaxis را ترک گفته و  Big Huge Games را بنیان نهاد. بنابراین من به عنوان طراح اولیه مشتاق و آشنا با سری باقی ماندم. خوشبختانه لیستی از ویژگی‌هایی در اختیارم بود که دوست داشتم به بازی وارد شود.»

یکی از این ویژگی‌ها، ظرافت‌های موجود در Civilization بود که فراتر از بحث زیباشناسی می‌رفت. در Colonization که بریگز به همراه رینولدز، میر و داگ هافمن بر روی آن کار می‌کرد، هر قبیله قدرت‌های ابتدایی خاص خودش را داشته و بریگز می‌خواست از این چنینی چیزی بهره دوباره ببرد. «من در تاریخ نگاه کردم و متوجه شدم که هر تمدنی در دوره‌ای خاص به سطحی از قدرت و تسلط رسیده و تلاش کردم تا قابلیت‌ها و نیروهایی که در آن دوره از تاریخشان متمایز بودند را شناسایی کنم. یعنی هر تمدن در دوره تاریخی مشخصی برتری‌هایی داشته و این مورد باعث شکل دهی استراتژی اتخاذ شده توسط گیمرها میشد.»

تاریخچه Civilization

بریگز می‌خواست بازی شامل عناصری شود که حتی مربوط به 4X نباشد. او در نظر داشت که civilization فقط برپایه فتح نظامی و کنترل نباشد. بدین‌سان فرهنگ معرفی شده و گسترش مرزها را تابع تجربه مشترک فرهنگی نمود. سیستم مردان و زنان خاص و بزرگ  و کارهای هنری، موسیقی و معماری هم طراحی شدند ولی بسیاری از آنها قبل از بپایان رسیدن توسعه بخاطر محدودیت زمان و منابع کنار گذاشته شدند. به هر صورت هر چیزی که ساخته نشد، در بازی‌های بعدی جان گرفت.

متاسفانه محدودیت به معنی آماده نبودن بخش مولتی‌پلیر برای انتشار بود. اگر قصد صبر کردن داشتند، انتشار بازی یکسال عقب می‌افتاد. ولی بریگز هیچ مشکل جدی یا مانعی در راه توسعه بخاطر نمی‌آورد ولی با استخدام سورن جانسون، طراح نهایی Civilization IV کارهای بیشتری به انجام رسید.

به هرصورت او دوست داشت تا سیستم فساد را حذف کند که حین ساختن امپراطوری های بزرگ و در مقیاس وسیع باعث ایجاد مانع میشد. «فساد و اتلاف از عوامل بازی‌های Civ و Civ II هم بودند. من دوست داشتم در Civ III هر دو را حذف کنم. فی‌الواقع در طول پروسه توسعه بازی اصلا به عنوان مشکل آن‌ها را بخاطر نمی‌آورم. بنظرم همه ما آن را به عنوان بخشی از سیستم پذیرفته و کمی از دستکاری کردنش می‌ترسیدیم.»

تاریخچه Civilization

درحالی که Civilization III به عنوان یکی از بازی‌های تفرقه‌انداز در بین گیمران قدیمی از آب در آمد ولی موفقیتی دیگر در این سری بود. برینگز فکر می‌کرد که چیزی بنیادین در این بازی وجود دارد که باعث بازگشت مردم به شماره‌های جدید این عنوان می‌شود.

«این عنوان حرفه‌ای‌ترین بازی درخصوص تاریخ بشری است. نفرات دیگری برای دزدیدن این ردا تلاش کردند ولی معمولا بازی خود را به شیوه‌ای بهبود بخشیدند که بر خلاف سادگی ظریف عنوان نوبت محور سید میر قرار می‌گرفت. بهبود گرافیک، افزودن مکانیزم‌های جدید و گسترش دادن معانی بازی تا عناصر بیشتری از تاریخ بشری را در بر بگیرد، تمام این موارد باعث تازه ماندن این بازی می‌شوند.»

تاریخچه Civilization

Civilization IV

"نسل بعدی تمدن"

"سورن جانسون" پس از شروع به کار و یادگیری مراحل ساخت Civilization III، به مشعل‌دار بعدی این سری تبدیل شد. برای اولین بار در نسل جدید Civilization که با موتور سه‌بعدی جدید ساخت میشد، ابزارهای مادسازی و بخش چند نفره در دسترس بودند و هنگامی که نوبت به تصمیم‌گیری درخصوص شکل و ساختار بازی رسید، جانسون از هیچ ویژگی مثبتی چشم‌پوشی نکرد.

جانسون توضیح می‌دهد: «یکی از اعتقادات راسخ من این بود که هیچ قسمتی را به شکل پیش‌فرض اجرا نکنیم. قرار نبود هیچ بخشی از بازی‌های قبلی را به شکل‌ پیش فرض بپذیریم. البته این اعتقاد در خصوص کانسپت‌های اصلی و شاکله بازی ضرورتی نداشت ولی در کل به این معنی بود که می‌خواستم همه چیز را از صفر ساخته و تکمیل کنم

او قصد داشت تا تمرکز را متوجه تصاویر بزرگ کند و نه جزئیات کوچک، بنابراین چیزهایی مانند فساد را حذف و دین را معرفی نمود. از بازی‌های دیگر ایده‌هایی مانند ترفیع درجه نیروها وارد این عنوان شد. جانسون که Alpha Centauri را تجربه کرده و از سیستم اسلحه‌خانه آن الهام گرفت. Civilization IV نسخه ساده‌تری بود ولی ماهیت خود، تصمیمات مهم و راه‌های متفاوت به نتیجه رسیدن را حفظ کرد. این فلسفه همچنین بیانگر شیوه توسعه Civilization توسط جانسون بود.

تاریخچه Civilization

«احساس می‌کردم که بازی‌های قبلی انتخاب‌های جذابی در خصوص شکل دادن زمین و اداره شهروندان در اختیار گیمر قرار نمی‌دادند. در بازی‌های قبلی عمقی در این انتخاب‌ها نبوده و فقط معدن‌ها و مزارع ساده وجود داشتند. من می‌خواستم به مردم دلایل متفاوتی از شروع بازی جدید بدهم. فکر کنم این مورد به زمینه و شیوه بازیسازی من تبدیل شد و به عنوان مثال می‌توان آن را Offworld Trading Company در مشاهده کرد

بدین منظور در داخل نقشه بازی منابع اولیه‌ای از پنبه تا آهن قرار گرفت، کالا‌های لوکس و استراتژیکی وجود داشت که با قرار دادن ساختمان‌های درست بر روی نقشه، قابل بهره‌برداری بودند؛ ولی بسیاری از این منابع در پس تکنولوژی‌های مختص هر دوران قرار گرفته بود، بدین معنی که دسترسی گیمر به آنها بستگی به میزان پیشرفتش در بازی داشت.

با توجه به تمام ویژگی‌های جدید، بنیادی‌ترین تغییر Civilization IV دورنمای وسیع‌ترش است. جانسون بخاطر می‌آورد: «چیزهای زیادی واقعا توسط ابداعات و اولویت بخشی توسعه پیدا کرد. همه می‌دانستند که Civ مشکلی تاریخی با بخش چندنفره داشت. یکی از ویژگی‌های قطعی Civ IV این بود که که ما از همان ابتدا بازی را بر پایه بخش‌چند نفره ساختیم. بنابراین مطمئن بودیم که تمامی مکانیزم‌ها در بخش چندنفره کار می‌کنند

جانسون ادامه می‌دهد: «در طول 2 یا 3 ماه ابتدایی روند توسعه، به تجربه بازی‌های مختلف چند نفره می‌پرداختیم. آنها ناقص و ابتدایی بودند ولی در حقیقت شما برای داشتن تجربه جذاب چند نفره نیازی به مکانیک‌های گیم‌پلی خاصی ندارید. ما با پیاده سازی همین جلسات بازی که هر هفته داشتیم، پیشرفت زیادی نمودیم. خودش منبع الهام بود.

تاریخچه Civilization

در ضمن برای اولین بار در این سری، موتور سه‌بعدی در بازی وجود داشت. این مهم باعث جهش گرافیکی عظیمی میشد و خوانایی و عبور در نقشه را به شدت بهبود می‌بخشید. درک چیزهایی که بر روی صفحه نمایش شکل می‌گرفت من‌جمله شهرها و سطح زمین و اتفاقاتی که به وقوع می‌پیوست بسیار آسانتر گردید. این ضمیمه باعث ایجاد تغییرات کوچکی در زاویه دید هم گردید.

در واقع بخاطر نحوه کارکرد شبکه‌بندی نقشه، درگیری بزرگی بین من و طراح هنری بوجود آمد. سیستم ‌سه‌بعدی Civ IV همانند صفحه شطرنج کار می‌کرد. سرراست بود. هنرمندان آن را نمی‌پسندیدند. حتی با وجود سه‌بعدی بودن باز هم آن‌ها صفحه اریب می‌خواستند و من همیشه احساس می‌کردم که در این حالت فاصله بین کاشی‌ها باعث سردرگمی می‌شود. حرکت 2 خانه‌ای از شرق به غرب تقریبا 2 برابر همین فاصله از شمال تا جنوب به نظر می رسید  و این موضوع باعث مبهم شدن فاصله چیزها بر روی نقشه میشد.» 

تغییرات بوجود آمده در نقشه این عنوان، در Civilization V بخاطر تبدیل به 6 ضلعی ابقا نشد.  جانسون متوجه این موضوع بود. «در آن زمان ما کمی از 6 ضلعی وحشت داشتیم.» ولی استفاده از بسیاری ویژگی‌های توسعه یافته و برقرار شده در Civilization IV، در دوبازی بعدی هم ادامه پیدا کرد.


«اگر هیچکدام از اینها هم اتفاق نیافتاده بود، باز هم Civilization عنوانی برجسته و نقطه تحول بود. اگر Civ II شکست می‌خورد باعث از بین رفتن اهمیت Civ I نمیشد. ولی احساس می‌کنم این سری با Civ IV شروع شد، زیرا این عنوان آغازگر بسیاری از چیزها بود. این راه با اضافه نمودن محتویات جدید، شیوه‌های نوین اداره منابع و قالب‌بندی بسته‌های توسعه دهنده بازی توسط Civ V و Civ VI ادامه پیدا کرد

در نیمه راه توسعه، ناشر اصلی این عنوان را کنار گذاشته و به Take-Two فروخت. با اینحال جانسون اعتماد بنفس خود را از دست نداد. «چیزهای زیادی در نظر داشتم که باید نسبت به Civ III بهبود پیدا می‌کرد.» تیم توسعه بازخورد این اعتماد را بدست آورده و Civilization IV به محبوب‌ترین عنوان این سری تبدیل شد . این بازی حتی جایزه گرمی را بخاطر آهنگ Baba Yetu ساخته Christopher Tin دریافت کرد.

دوستان عزیز پردیسی به پایان قسمت دوم مقاله "تاریخ تمدن" رسیدیم. بزودی با قسمت‌ نهایی مقاله همراه شما خواهیم بود. در آخر خوشحال می‌شویم کسانی که از نسخه‌های مختلف Civilization خاطره و تجربه‌ای دارند، آنرا برایمان به اشتراک بگذارند ...

مترجم: صادق بستانی

نوشته شده در: 16 آذر 1396
دسته: مطلب متفرقه
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

بازى تمدن يكى از بهترين بازى هايى بود كه من انجام دادم مخصوصا شماره چهارش ، اما تمدن سه مشكلى نظير قوى بودن دشمن داشت هميشه يادمه دشمن قوى تر بود يا بعضى اوقات اتفاقى عجيب مى افتاد كمان دار يا انسانى كه چوب دستش هست بتواند از پس تانك برآيد!
یعنی نسخه سوم یکی از اعتیاداورترین بازیهای تاریخه فقط هوش مصنوعیش واقعا روی اعصاب بود طرف از اونطرف دنیا میامد شهرشو کنار پایتختم میساخت بعد از 5 نوبت هم اعلان جنگ میکرد ...و یکی از نکات خوب این نسخه هم city view بود هر چی میساختی با نمای قشنگی تو شهر میدیدی خیلی دوست داشتم هنوزم این امکان باشه برای نسخه های جدیدش
ممنون از ترجمه ی مقاله منتظر قسمت بعدی هستیم