نماوا
فروشگاه گیفت کارت
 
بازی تانکی آنلاین
گیمر باش فروش گیفت‌کارت - سریع و ارزان
نقد و بررسی Gorogoa
صفحه شخصی من - در مورد خود توضیح دهید؟! خب... چیز خاصی ...
User_image

نقد و بررسی Gorogoa

"به قلم سید محمدرضا مجاب"

هرساله صدها عنوان مختلف در شبکه‌ی استیم منتشر می‌شود و بسیاری از آن‌ها بازی‌های مستقل هستند؛ عناوینی که با بودجه‌ای پایین و توسط تیمی کوچک ساخته شده که ممکن است تعداد آنها به 10 نفر هم نرسد. این بازیها بیشتر از یک ایده برخاسته‌اند، ایده‌ای که به ذهن سازنده و تیمش رسیده و سعی شده آن را در قالب یک بازی ویدئویی ارائه کنند. ایراد بزرگ به عناوین مستقل نیز همین است، بسیاری از آنها در حد همین ایده باقی می‌مانند و نمی‌توانند محتوای آنچنانی ارائه دهند. این ایراد برای عناوین معما‌ محور دوچندان است؛ زیرا بسیاری از این عناوین نمی‌توانند یک گیم‌پلی جذاب و گیرا که گیمر را تا پایان بازی به‌دنبال خود بکشاند به‌وجود بیاورند و دقیقا به همین خاطر است که شاید هنوز هم عنوانی به ماندگاری Portal 2 خلق نشده است. ایجاد یک ارتباط مناسب میان روند داستانی، طراحی هر مرحله، سختی معماها و حفظ جذابیت بازی به آفت عناوین پازل محور تبدیل شده؛ اما شاید Gorogoa از معدود عناوین این سبک باشد که به خوبی این موانع را پشت سر گذاشته است. عنوانی که در سال 2012 معرفی شد و پس از 5 سال بالاخره شاهد عرضه‌ی آن هستیم.


بازی به طور ثابت در یک صفحه‌ی مربع شکل که خود به 4 مربع کوچکتر تقسیم شده روایت می‌شود. در اکثر مواقع در هر یک از چهار بخش، وقایع کاملا غیرمرتبطی نسبت به دیگری روایت می‌شود (که البته با اشاره‌ی گیمر جلو می‌رود، یعنی لازم نیست در آن واحد هر چهار ماجرا را دنبال کنید!) اما می‌توانید همانند یک پازل ساده، این چهار صفحه را باهم جابه‌جا کنید تا یک تصویر یکتا خلق شود. از همین موضوع ساده، Gorogoa دست به خلق پازل‌های عجیبی می‌زند که به معنای واقعی کلمه شما را میخکوب خواهد کرد! گیمر علاوه بر جابه‌جا کردن مربع‌ها، می‌تواند بر روی آنها زوم کند تا تصویر و ماجرای جدیدی روایت شود. در هر ماجرا نکاتی وجود دارد که آن را به 3 ماجرای دیگر مرتبط می‌کند و وظیفه‌ی گیمر پیدا کردن این نکات و نشانه‌هاست. نکته‌ی بسیار مهم این است که Gorogoa به حدی هوشمندانه طراحی شده که تقریبا پس از هر روایت با خود خواهید گفت: «امکان نداره این یکی به قبلی‌ها مرتبط باشه!» و بازی به گونه‌ای این ارتباط بین روایت‌ها را شکل می دهد که نمی‌توانید از درود فرستادن به ذهن خلاق سازنده خودداری کنید!

 

به این فکر کنید که شخصیت اصلی در یک محیط کاملا بسته گیر افتاده و هیچ راه پس و پیشی ندارد. اما با کمی دقت متوجه می‌شوید که دو تصویر، یک بخش کاملا مشابه باهم دارند که می‌توانند روی یکدیگر منطبق شوند. در این صورت می‌توانید 2 مربع را بایکدیگر ترکیب کنید تا یک تصویر جدید شکل بگیرد و شخصیت اصلی به مکان دیگری برود؛ یا به این فکر کنید که می‌توانید وارد تفکرات ذهنی دو فرد مختلف شوید و ذهن آنها را به هم ربط داده و یا جابه‌جا کنید! جالب اینجاست که معماهای بازی به هیچ وجه تکراری نمی‌شوند و در هر مرحله کاملا روند جدید و متفاوتی به خود می‌گیرند؛ یا به بیان بهتر، صرفا سخت تر نمی‌شوند! معماهای جدید متفاوت از قبلی‌ها هستند و نه طولانی‌تر و پیچیده‌تر. همین موضوع باعث شده که روند Gorogoa با وجود مدت زمان کوتاهش حتی یک ثانیه هم افت نکند و عملا گیمر را تا پایان بازی باخود همراه کند. جذابیت معماهای بازی جایی اهمیت دوچندان پیدا می‌کند که به روایت داستان فکر کنید. داستان بازی کاملا از طریق نمادها و نشانه هایی روایت می‌شود که باید هرچند وقت یکبار بازی را متوقف کرده به دنبال مفهوم آنها بگردید. Gorogoa برای افرادی که به‌دنبال رازها و نمادها در بازیهای ویدویی و کشف دلایل اشاره به آنها هستند بسیار ایده‌آل است.

بازبینی تصویری:

بازی تقریبا توسط یک نفر ساخته شده‌است

به طراحی محیط‌ها دقت کنید!

کندوکاو در تفکرات و دستکاری آنها، از جالب ترین بخش‌های بازی‌ست.

اشارات بازی به جنگ و تبعات آن بسیار واضح است

و شاید تغییر ذهنیت فرد، از تاریکی شب به روشنی روز...

نکات مثبت

طراحی معماها، عملا بی‌رقیب و منحصر به فرد است

حفظ روند بازی و عدم افت جذابیت تا انتهای آن

بازی به شما احساس باهوش بودن می‌دهد!

استایل گرافیکی بازی

نکات منفی

مدت زمان بسیار کوتاه بازی

روایت داستان گاهی اوقات بیش از حد گنگ می‌شود

سخن پایانی

Gorogoa عنوانی‌ست که شاید به‌دلیل نزدیک بودن زمان انتشارش به پایان سال میلادی بسیار مظلوم واقع شده. بازی یکی از بهترین عناوین معمایی سال‌های اخیر و از برترین بازیهای مستقل سال 2017 است که برای تمامی افرادی که به عناوین متفاوت و به‌یادماندنی علاقه دارند، تجربه‌ای کوتاه اما راضی‌کننده خواهد بود.

Verdict

Gorogoa seems is a bit under appreciated thanks to a release date close to the new year. But its a great puzzle game and one of the best indie games of 2017 and for everyone looking for a new experience, it's a short but a satisfying journey.

Score: 8.5

نوشته شده در: 24 دي 1396
دسته: نقد و بررسی
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

SMB2VF عضو تحریریه 3 امتیاز 24 دي 96، 13:10

خیلی ممنون بابت نقد سید
قبل ار انتشار بازی چند نفر رو دیده بودم که خیلی براش هایپ بودن و خیلی کنجکاو بودم نظرت رو در موردش بدونم
Seyed the indie lover
مرسی بابت نقد.
Only Indie Games

SMB2VF عضو تحریریه 3 امتیاز 24 دي 96، 13:10

Only Indie Games
[سوت بلبلی]
یادم نمیاد تو نقد بازیها از گیف استفاده کرده باشیم و احتمالا اولین باره ولی واقعا برای این بازی لازم بود!برای اینکه گیمپلی بازی رو ببینید چجوره. پیشنهاد میکنم حتما سراغ بازی برید، 2ساعت بیشتر نیست و اینقدر معماهاش و حل کردنشون جذابه که احتمالا گذر زمان رو نمیفهمید
من عاشق این جور بازی ها هستم اگه میشه یه چندتا از این بازی ها به من معرفی کنید؟ (نقد خوبی ممنون)
ببین بازی تو سبک معمایی زیاد هست! ولی مشابه Gorogoa، من به شخصه تا به حال ندیدم! بازی خیلی خاص و منحصربه فرده.
تشکر بابت نقد
به کسانی که بازیهای پازلی دوست دارن توصیه میکنم اینو حتما تجربه کنن یکی دو ساعت هم بیشتر طول نمیکشه اما خیلی بازی متفاوت و هنرمندانه ایه
بازی مناسب و جالبی به نظر میرسه
نقد مختصر و مفید و خیلی خوبی بود کمال تشکر رو دارم ممنون سپاس.