فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
موشکافی تاریخ و اسطوره‌های دوره زمانی Total War: Three Kingdoms
نویسنده:
صفحه شخصی من - بعضی چیزا فراموش میشن...بعضی چیزا افسانه...
User_image

موشکافی تاریخ، هنر و اسطوره‌های دوره زمانی بازی بعدی توتال وار

"به قلم T.J. Hafer از وبسایت PC GAMER"

اگر عمر گیمری شما به مانند من باشد، احتمالا با شنیدن نام Total War: Three Kingdoms تصویری از Lü Bu به ذهنتان می‌آید که همانند قهرمانی از سری Dynasty Warriors به هر سمتی ضربه میزند. اما در ورای ضربه چرخشی زیبای Lü Bu یکی از دراماتیک‌ترین، پرآشوب‌ترین و افسون کننده‌ترین دوره‌های تاریخ چین قرار دارد. عصر 3 پادشاهی شاهد خیزش تعدادی از تاثیرگذارترین قهرمانان، باهوش‌ترین ژنرال‌ها و جنگجویان افسانه‌ای آن منطقه بوده‌ است. داستان‌ها و اشعار ادبی و تصاویر هنری پیرامون آن دوره (مهم‌ترین آنها کتاب 3 پادشاهی به قلم Luo Guanzhong می‌باشد که 1000 سال بعد از اتفاقات آن برهه زمانی نوشته شده و زیربنای تعداد زیادی از بازی‌های کامپیوتری قرار گرفته است) در کنار بزرگترین‌های ادبیات کلاسیک جهان به مانند اساطیر ایلیاد و پادشاه آرتور قرار می‌گیرد.

با اقتباس‌های گوناگون ادبی، فیلمی، شعری و گیمی که در طول قرن‌ها از دوره 3 پادشاهی شده، می‌توان آن را عصری با چهره‌های گوناگون در نظر گرفت. همچنین رویدادهای حقیقی هم در تاریخ ذکر شده است. افسانه‌ها و داستان‌هایی هم در کنار آن اتفاقات شاخ و برگ پیدا کردند و از سوی دیگر اسطوره‌شناسی عظیمی هم در کنار رمان و شخصیت‌های مرکزی آن شکل گرفتند. بر اساس چیزهایی که در تریلر دیدیم، بنظر Creative Assembly بیشتر به سمت اسطوره‌ها و افسانه‌‌هایِ داستان متمایل است تا بخش تاریخی آن. ولی قبل از بررسی ماحصل این موضوع در بخش نبردها و استراتژی و تاثیر آن بر گیم‌پلی بازی توتال وار، بیایید به طرح ارتباطات سیاسی و تاریخی بپردازیم.


تاریخ مختصری از 3 پادشاهی

داستان بازی "توتال وار: 3 پادشاهی" از سال 190 و در بحبوحه فروپاشی سلسله هان آغاز می‌شود. سلسله هان با در دست داشتن 400 ساله قدرت، یکی از موفق‌ترین و با اعتبارترین سلسله‌های تاریخ چین بوده است. تا به امروز اکثریت گروه‌های قومی از خود به عنوان نژاد چینی هان نام می‌برند. هنگامی که این خاندان رو به افول گذاشت، اوضاع کمی آشفته شد. بعد از دوره‌ای شورش‌های خونین که بدنبال مرگ امپراطور هان لینگ در میان رقبای داخل درباری بوجود آمد، جنگ سالار دونگ ژائو کنترل پایتختِ هان را در دست گرفت. این همان فرد درشت هیکل چهره شیطانی داخل تریلر بود که به عنوان شخصیت منفی آخر تاریخ هان به حساب می‌آید.

با توجه به مثبوتات تاریخی، دونگ ژائو مردم را از پا می‌سوزاند تا زمان لذت بردن از زجر کشیدن پیش از مرگ آنها را طولانی‌تر کند. بنابراین اقتباسات ادبی برای خیلی بد نشان دادن این شخص به شاخ و برگ اضافه‌ای نیاز نداشتند.

دونگ ژائو وارث برحق امپراطور لینگ، امپراطور شائوی نوجوان را خلع می‌کند (و او را مجبور به خودکشی نمود). امپراطور ژیان برادر ناتنی 8 ساله شائو جانشین او می‌شود. دونگ ژائو که امپراطور کودک را تحت تسلط خود داشت، با کنار زدن انجمن قدرتمند خواجگان دربار به شکل غیر رسمی کنترل امپراطوری هان را در اختیار می‌گیرد. قدرت طلبی او به خوبی ادامه پیدا نکرد. صدراعظم سائوسائو (شخصیت باهوش قصه که به دنبال گسترش صلح بود) به حومه شهر می‌گریزد تا برای مقابله با دونگ ژائو به ائتلاف فرماندهان ارتشی که توسط یکی از صاحب منصبان سابق امپراطوری بنام یئون شائو بنا نهاده شده بود، بپیوندد. از منظر داستانی، این جریان پس از تلاش ناموفق سائوسائو برای ترور دونگ ژائو اتفاق افتاد ولی این توطئه هیچ منبع تاریخی ندارد.

با تاریخ مفروضی که Creative Assembly انتخاب کرده است، احتمالا ما بازی خود را در چنین شرایطی آغاز خواهیم کرد. دونگ ژائو با امپراطور دست نشانده خود از لیویانگ، شهری در 750 کیلومتری جنوب غربی پکن کنونی بر مملکت حکومت می‌کند. سائو سائو و ائتلاف فرماندهان یئون شائو (حداقل 13 نام مشخص در منابع آمده است) بدنبال مقابله با او هستند. در میان آنها افرادی حضور داشتند که پس از شکست نهایی دونگ ژائو، باعث ایجاد عنوان 3 پادشاهی شدند.

سائو وی توسط سائوسائو و پسرش سائو پی در پایتخت سنتی لیویانگ بنا نهاده شد و بر قسمت شمالی چین فرمان می‌راند. سان وو (معمولا وو شرقی خوانده میشد) در جنوب شرقی و ووچانگ (اژوو کنونی، تقریبا 750 کیلومتری غرب شانگ‌های) قرار داشت که پس از دوره‌ای استقلال صوری بصورت رسمی از سائو وی جدا شد. شو هان در جنوب غربی و چنگدو (مرکز استان کنونی سیچوان) توسط لیو بی بنا نهاده شد، یکی از 3 قهرمانی که در تریلر نمایش داده شده به حال ذکر سوگند افسانه‌ای باغ هلو (هرچند در تاریخ منبعی ندارد) برای محافظت از چین به همراه برادران نا تنی خود ژانگ فی و گوآن یو دیده شد. لیو بی که وارث یکی از امپراطوران ابتدایی هان بود، ایالتش را شو هان نامید تا اعلام کند که خود را به عنوان اعاده کننده حاکمیت بحق هان می‌بیند.

بنابراین اساس داستان در مورد یک عده ژنرال است که توافق کرده‌اند تا دونگ ژائو نباید در راس باشد. ولی پس از حذف او، وارد جنگ بزرگ‌تری بر سر اینکه چه کسی جانشین او باشد، می‌شوند که صد البته تعدادی از ژنرال‌ها وفادار به دونگ‌ ژائو را هم در بر می‌گیرد. در تاریخ آمده که این قضایا منجر به دوره 40 ساله‌ای از 3 پادشاهی مستقل و استوار سائو وین، سان وو و شو هان می‌گردد که هر 3 خود را امپراطور برحق می‌دانند. (اسپویلر: در نهایت به نحوی سائو وی با بر تخت نشاندن خاندان سلطنتی خود باعث برقراری سلسله جین در چینی متحد شده و به پیروزی می‌رسد.)

مکانیک‌های گیم‌پلی توتال وار

بدون توجه به دسته و خاندان انتخابی، هدف مشخص است: تبدیل شدن به امپراطور کل چین. انتظار داریم که روایت اصلی بازی مشابه Shogun 2 پیش رود و احتمالا چیزی مشابه مکانیک تقسیم مملکت هم در آن قرار می‌گیرد تا در نهایت با دست‌یابی به مقدار مشخصی از سرزمین‌ها وارد جنگ نهایی شویم. از منظر تاریخ چین هم این بازی می‌تواند شرایط و شکاف میان سائو وی و سان وو را نمونه قرار دهد.

فقط آن چهار دهه ارتباط ثابت در میان خاندان‌ها چیزی بوده که در توتال وارهای قبلی سابقه نداشته است و از آنجایی که ماموریت اصلی بازی را بصورت سندباکس فرض می‌کنیم، هیچ تضمینی برای رسیدن به 3 پادشاهی وجود ندارد. می‌توانیم در نهایت به 4 یا 7 پادشاهی برسیم و یا اصلا دونگ ژو تمامی ژنرال‌ها را شکست داده و بر سر جنازه‌های درحال سوختنشان بخندد.

سوال بزرگ بعدی این است که توتال وار: 3 پادشاهی چقدر به تاریخ استناد کرده و به آن نزدیک می‌شود و چقدر از جنبه‌های اساطیری و فرهنگ عامه به این شخصیت‌ها می‌پردازد. از تمام چیزهایی که ما تاکنون در تریلر دیده‌ایم و با توجه به اینکه قهرمانانی همانند گوان یو و لوبو یک تنه به نبرد ارتشی می‌روند، بنظر بازی بیشتر به سمت دومی متمایل شده است. سابقه چنین چیزهایی در توتال وار: وارهمر با قهرمانانی نیمه خدا که به تنهایی ارتشی یک نفره بوده‌اند، وجود دارد. 3 پادشاهی می‌تواند برای اولین بار در سری توتال وار دوره‌ای تاریخی را با چنین المان‌های فانتزی و غیرواقعی به تصویر بکشد.

این موضوع می‌تواند باعث ناامیدی خوره‌های تاریخ شود. ولی حتما باید نکته‌ای در مورد این خط مشی ذکر شود. بهرصورت شخصیت‌های داستانی و غیرواقعی در ذهن بسیاری با تاریخ واقعی دوره 3 پادشاهی عجین شده است و از بین رفتن لیو بی با یک تیر پیکان در اولین نبرد خلاف انتظار است.

حالا هرچقدر هم که از ادب و هنر وام گرفته شود، امید است تا شاهد زمینه تاریخی قدرتمند و قابل استدلالی باشیم. تاریخ چین داستان عظیم، عمیق و خیره‌کننده‌ای دارد که با این ابعاد تاکنون توسط بازی ‌سازان غربی به آن پرداخته نشده است. ما به دوره تاریخی می‌نگریم که به عنوان مثال قرن‌ها قبل از ساخت نمونه زوبین تک‌تیر در اروپا، در حال تکمیل گونه چند تیر آن بودند. هم داستان‌های ادبی و هم تاریخ پیرامون این دوره پر از گزارشاتی از تاکتیک‌های غیرمعمول، گمراهی‌های زیرکانه، خیانت‌های استادانه‌ای است که نمونه‌های آن را چندان در سری بازی‌های توتال وار ندیدیم و خیلی‌ها دوست دارند اختیارات بیشتری برای استفاده از خدعه‌های زیرکانه برای پیروزی در نبردها داشته باشند تاکتیک‌های متداول. تاکنون از آرایش‌های جنگی و سیستم‌های یکسانی در بسیاری از بازی‌های سری توتال وار استفاده شده است.

تغییر واقعیت‌های اقتصادی (برخی گمانه‌های تاریخی اذعان دارند که دو سوم جمعیت چین در دوره زمانی مابین سقوط سلسله هان و استقرار سلسله جین از بین رفته‌اند) می‌تواند نگرانی‌های استراتژیک جذابی خلق کند و برخلاف بسیاری از بازی‌های سری توتال وار که پیشرفت در آن روند ثابتی داشت، رکودی عظیم جهان بازی را همانند توتال وار: آتیلا به هرج و مرج بکشاند.

بنابراین آیا قرار است نگاهی جدی و سخت به عصری خونین در تاریخ چین داشته باشیم یا ملغمه‌ای قهرمان محور از پشتک‌ها و خنجر زدن‌ها و خون‌بازی‌ها؟ احتمالا عناصری از هر دو دیدگاه را شاهد خواهیم بود. به هر صورت نتیجه هر چیزی که باشد، من به شخصه قصد دارم تا رهبری شو هانِ بر حق را بر عهده بگیرم (اگر کسی در مورد بر حقی خاندانی سوال داشت، پاسخ همین است) تا در مقابل تمام پادشاهی‌های دیگری که به این غوغا می‌پیوندد، نبرد کنم. شما در کدام جبهه می‌جنگید؟

Total War: Three Kingdoms در پاییز سال بعد به صورت انحصاری برای پلتفرم PC منتشر می‌شود.

مترجم: صادق بستانی

در همین رابطه:

مورد انتظار‌ترین بازی‌های استراتژی سال ۲۰۱۸

نوشته شده در: 26 بهمن 1396
دسته: مطلب متفرقه
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Total War: THREE KINGDOMS
  • دانلود تریلر Total War: Three Kingdoms
  • Total War: Three Kingdoms
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

ممنون بابت ترجمه.
بنده هم فکر میکنم که توی این نسخه بازی هم مثل سری وارهمر بیشتر به سمت هیرو محور بودن خواهد بود .بطوری که یه هیرو کمتر از نصف گردان رو بکشه و یا روحیشون رو بیاره پایین تا مسیر جنگ ها تغییر کنه . ولی بعید میدونم کاری کنن که یک هیرو به تنهایی بتونه 1 یا 2 گردان رو محو کنه و زیادی تخیلی بشه چون فکر میکنم تو این نسخه میخوان بازی هم تاریخی باشه و هم افسانه ای و هیرو ها بیشتر با تضعیف قسمتی از ارتش دشمن یا تقویت روحیه قوای خودی نقششون رو ایفا کنن و قطعا تو نقش هیرو ها تعادل رو رعایت خواهند کرد.