فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
نقد و بررسی Attack on Titan 2
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - سردبیر سابق اما همچنان در حسرت دیدن قهرم...
User_image

نقد و بررسی Attack on Titan 2

"به قلم کسری کریمی اصل"

در دوره‎ای از تاریخ پر فراز و نشیب بازی‎ها کامپیوتری لفظ اثر اقتباسی تنها مصادف با صفت "بد" یا "افتضاح" بود. زمانی که همزمان با اکران فیلم‎ها یا سریال‎ها، بازی‎های نصفه و نیمه‎ای ازشان به بازار سرازیر می‎شد و بیش از هر چیزی به جای تکامل به اعتبار و ارزش آثار مبدا لطمه وارد می‎ساخت، طوری که دور از حقیقت نیست اگر بگوییم هیچ بازی اقتباسی خوبی از دنیای غنی و کاملی همچون "Harry Potter" تا به حال ساخته نشده و مثلا تا قبل از "Shadow of Mordor" هیچ بازی در خوری از دنیای آردا در بساط ما وجود نداشتیم.

امروز خوشبختانه اوضاع تا حد زیادی فرق کرده، از طرفی پیشرفت کنسول‎ها و تکنولوژی دست سازنده‎ها را برای نزدیک‎تر شدن به ایده‎ها و کانسپت‎ها سینمایی بازتر گذاشته و از طرفی دیگر، افزایش هزینه ساخت بازی‎ها و اشباع شدن بازار از ایده‎های مشابه موجب شده ناشرها به جای تولید انبوه، بر روی انباشت ایده‎های یک سازنده روی اثرش سرمایه‎گذاری کنند، تا ضمن ریسک‎پذیری کمتر، اعتبار خدشه دار شده خود و لفظ اقتباسی‎ها را بهبود ببخشند که البته در این میان به هیچ‎وجه نباید از ارزش "استدیو راک‎استدی" و سری "آرکهام" به عنوان مبدع این مسیر غافل شد.

قسمت دوم " Attack on Titan" مثال خوبی از این موج جدید تولیدهاست، همنام و برگرفته شده از مجموعه مانگاها و انیمه‎هایی به همین نام که بعید است کسی در ژانر دستی داشته باشد و تا به امروز به سراغی ازشان نگرفته باشد. آثاری که برای همه تدائی‎گر یک جهان‎سازی بدیع "استیم‎پانک"، "کانیبالیسم"، و مجموعه‎ تئوری توطئه‎هایی که در پس روابط انسانی، و میان شخصیت‎های جذاب مجموعه در جریان است.

استدیو "Omega Force" که بیشتر به سبب سری "Dynasty Warriors" در اذهان تداعی می‎شود به مانند نسخه پیشین وظیفه ساخت این شماره را هم بر عهده داشته و با وعده تکامل و شنیدن و پاسخ‎دهی به بازخوردها بعد از 2 سال فرایند ساخت بازی را روانه بازارها کرده.

در وهله اول بخش داستانی این شماره برخلاف نسخه قبلی که بیشتر حول مانگا و بخش‎های گفته نشده در جریان بود، به روایت اصلی خود انیمه بازگشته، یعنی خط داستانی کاملا مطابق با همانی است که در 2 فصل انیمه مشاهده کرده‎ایم، اما با یک سری تغییرات؛ اول اینکه ایده کار به شدت جالب است، شما سرباز گمنامی هستید که شاهدی بر ماجراهای گذشته بر "ارن" و دوستانش بوده‎اید و همه را در دفترچه خود ثبت کرده‎اید، و با بازخوانی دفترچه شما گویی قرار است وجهی جدید از اتفاقات رخ داده بر ما نمایان شود، که خوشبختانه با بازنویسی دیالوگ‎ها و رعایت زاویه دید جدید این مهم تا حد قابل قبولی در بازی میسر شده.

نکته فوق‎العاده‎ای که در همان شروع بازی نظر را جلب می‎کند، بخش طراحی شخصیت است که به راحتی می‎توان آن را از کامل‎ترین و پر جزئیات‎ترین نمونه‎های موجود در بازار دانست، انقدر که به جرات می‎توانم ادعا کنم با توجه به رابط کاربری خوب و ساده این بخش نه تنها از  استفاده از نمونه‎های از پیش آماده خودداری نمودم، بلکه برای اولین بار توانستم دقیقا چهره و شخصیتی که دوست داشتم را طراحی کنم و به همین سبب در تک تک لحظات بازی شور عجیبی که بلی این شخصیت ساخته "خود من" است در این دنیا در تجربه‎ام از بازی متبلور می‎شد و لذت بازی کردنم را دوچندان می‎ساخت که این مهم در خیلی از آثار قرار است باشد که متاسفانه نیست.

بعد از طراحی شخصیت، مراحل تمرینی آغاز می‎شوند که اگر به مانند من نسخه قبلی را نرفته باشید درد زیادی را از شما دوا نخواهد کرد و گیم‎پلی بازی تا مدت‎ها در عین داشتن مکانیک‎های ساده و جذاب برایتان گنگ و مجهول باقی می‎ماند، اما خوشبختانه هر چی بیشتر در بازی پیشروی کنید و بر آن‎ها بیشتر مسلط شوید، این جواهر فوق العاده بیشتر مجذوب‎تان می‎کند.

A.O.T 2 یک هک‎انداسلش سریع و تاکتیکال است، درست همانند چیزی که در انیمه تصویرگری شده، همان اندازه سریع، و همان اندازه خشن، البته با توجه رنج مخاطب هدف، بازی ساده‎تر از چیزی‎ست که باید باشد اما با این حال درجه سختی هم به طرز قابل قبولی متناسب طراحی شده و زیاد برای مخاطبین جدی ناامیدکننده نیست.


درست به مانند انیمه هر تایتان چند نقطه ضعف فرعی و در نهایت یک پاشنه آشیل یعنی "پس گردن" دارد، و ما برای کشتن آن‎ها باید حتما یا استفاده از دستگاه‎های قلاب‎اندازی که داریم خود را به آن نقطه رسانده و ضربه کاری خود را وارد کنیم، قدرت هر ضربه به چندین و چند المان مختلف از "زاویه برخورد" تا "سرعت هنگام برخورد" گرفته، تا نوع و جنس تیغ مورد استفاده دارد، در عین حال هم باید همیشه و در همه حال حواسمان به کند شدن تیغ‎ها و اتمام نیروی محرکه باشد که مبادا در هنگامه نبرد دستمان را پوست گردو بگذارند، از طرفی هم توانایی فرماندهی 4 نفر از یاران به طور دلخواه در هر لحظه نبرد موجود است که با کمک آن‎ها می‎توان دست به کارهای ترکیبی و تیمی برای کشتن تایتان‎ها زد.

تنوع دشمنان با توجه به محدودیت خود مانگا اصلی به صرف 3-4 مدل جثه متفاوت از تایتان‎ها با ظواهر متفاوت خلاصه می‎شود که خوشبختانه با تنوع مکانیک‎های نقش آفرینی اگر در مواقع شلوغ و پر از افت فریم گرفتار نشوند همین‎ها هم به خوبی کار می‎کنند اما نکته دقیقا همین جاست، صرفا مبارزات! بازی بی هیچ صورتی تنوع دیگری را در خود ندارد و همین امر هم باعث خسته‎کننده شدن روند بعد از چند ساعت بازی کردن می‎شود! و دیگر چیزی برای تجربه باقی نمی‎ماند زیرا تنها می‎توان در اندک محیط‎های محدود شهری یا دژها در مواردی پرسه‎زنی کرد و با دیگران به ارتباط مشغول شد، اما همه اینها در محدودترین حالت خود هستند و بعد از 10 دقیقه تمام جذابیتشان در بازی لوث می‎شود.

در کنار بخش داستانی و تک‎نفره، اینبار یک Another Mode هم طراحی شده که درش توانایی هدایت تمامی شخصیت‎های مورد علاقه خود در انیمه و قتل‎عام کردن تایتان‎ها را بر عهده می‎گیریم، و در ضمن می‎توانیم این تجربه را در طی یک مسابقه همراه با دوستان خود به صورت آنلاین شریک شویم، هر چند باز هم کم‎بود تنوع در شاکله اصلی مراحل، آن را هم پس از مدتی تجربه مستمر حوصله‎سر بر می‎کند. 

بازبینی تصویری

 

بخش طراحی شخصیت به جرات یکی از بهترین و کامل‎ترین نمونه‎های موجود در میان بازی‎هاست

 

داستان دوباره از نو تعریف می‎شود، با تمام جزئیات و شخصیت‎ها

 

تا وقتی که در میان خیل تایتان‎ها و یاران‎تان گرفتار نشوید، بازی اجرای خوب و روانی دارد.

 

به مانند انیمه شخصیت‎ها جدید تنها به یک علت به داستان افزوده می‎شوند ، مردن!

 

با کار تیمی می‎توان خیلی راحت‎تر در بازی پیشروی کرد.

نکات مثبت

گیم‎پلی سریع، خشن، پر جزئیات و در نهایت مفرح

استفاده درست از ابزارهای ویدئو گیم برای باز تعریف داستان

صداگذاری و تجربه بصری خوب

نکات منفی

کمبود تنوع در طراحی مراحل

افت فریم در لحظات شلوغ

بی‏ اهمیت بودن اضافات داستانی

و در پایان

Attack on Titan 2 حتی برای کسانی که تا به امروز از این آرک داستانی بی‎اطلاع بوده‎اند، یک اثر خوب و قابل قبول است، عنوانی که طراحی خوب و تجربه استدیو سازنده آن را به یکی از بهترین و نزدیک‎ترین اقتباسات گیمی از دنیای انیمه بدل می‌کند.

Verdict

Attack on Titan 2 is a pleasant and acceptable game, even for those who haven't been aware of this story arc. It's a game that its developers' experience along with a good design, have turned it into one of the best and closest adaptations of the anime world

Score: 8 - PS4 Version

خرید کنسول، بازی و لوازم جانبی در بخش فروشگاه سایت

نوشته شده در: 13 فروردين 1397
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Attack on Titan 2
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

تریلر جدید از Gow اومد برین نگاه کنید you tube
تشکر ویژه از جناب کریمی
نقد sea of thirves و the council هم لطفا بذارید
!!!!SHINZOU WO SASAGEYOOOO