جنگ خان‌ها
فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت بهترین سایت فروش گیفت کارت
نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

"به قلم رضا لیاقت"

در سال 2015 Obsidian آی پی جدیدی را با الهام از عناوین بزرگی مانند Baldur’s Gate و Icewind Dale عرضه کرد که پس ار عرضه جایگاه استواری در میان CRPGهای ایزومتری پیدا کرد. اکنون این استودیو به کمک همان مبارزات عمیق، دیالوگ‌های غنی و دنیای پیوسته نسخه قبل و در کنار مکانیک‌های جدید ما را به ماجراجویی جدیدی در دنیای Pillars of Eternity دعوت می‌کند.

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

"من رویایی داشتم که در آن، وقتی خدای من برمی‌گشت، مارا می‌بخشید. ولی مشکل رویا‌ها همین است، دیر یا زود همه ما مجبوریم بیدار شویم." ~Eder

وقایع Pillars of Eternity 2 : Dreadfire پنج سال پس از نسخه‌ی اول رخ می‌دهد. هنگامی که مردم از حوادث نسخه‌ی قبل بلاخره به آرامش رسیده‌اند، ناگهان خدای زندگی و حیات مجدد، Eothas (بخوانید اِیوتاس)، در جسم غولی که در زیر قلعه‌ی شما واقع است بیدار می‌شود و روح مردم، و شما را در خود جذب می‌کند و قلعه‌ی شما و بیشتر مردم را نابود می‌کند. در این بین Berath (بخوانید بِرَف)، خدای مرگ، بخشی از روح شما را که هنوز جذب Eothas نشده بود را به جسم شما برمی‌گرداند و در ازای آن به شما دستور می‌دهد که Eothas را دنبال کنید و از هدف او آگاه شوید. داستان اصلی PoE2 همین داستان دنبال کردن Eothas است. اما در این بین شما با افراد و گروه‌های زیادی رو‌به‌رو می‌شوید و مجبورید که در مشکلات آن‌ها دخالت کنید. این دخالت‌های شما در سرنوشت و آینده این اشخاص و همچنین آینده مردم Dreadfire، مجمع الجزایری که داستان بازی در آن رخ می‌دهد، تاثیر می‌گذارد و در پایان بازی شما تاثیر این انتخاب‌ها را خواهید دید.

شاید دنبال کردن Eothas هدف اصلی شما باشد، اما هسته اصلی PoE2 دور دیالوگ‌ها و ماموریت‌های فرعی و رسیدگی به Dreadfire می‌چرخد. اگر یکی از همراهان شما سوالی از شما پرسید به راحتی از کنار آن نگذرید، زیرا همین یک سوال می‌تواند پس از پایان بازی در آینده و سرنوشت او، یا حداقل رابطه‌ی او با شما تاثیر بگذارد. این مورد در مورد ماموریت‌ها هم صادق است، بیشتر ماموریت‌هایی که انجام می‌دهید، یا نمی‌دهید، در اینده‌ی Dreadfire تاثیر می‌گذارند و پس از پایان ماموریت‌های اصلی نتیجه‌ی آن‌ها را خواهید دید، مشابه این مورد نحوه پایان بازی The Witcher 3 است. 

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

در ابتدای بازی شما می‌توانید پایان نسخه‌ی قبل را مشخص کنید، یا اگر خواستید از save نسخه قبل استفاده کنید.

سیستم ساخت شخصیت بازی در یک کلام، بی نظیر است. شما بین شش نژاد که هر کدام بین دو تا چهار شاخه مختلف دارند حق انتخاب دارید. بازی یازده کلاس مختلف دارد و اگر انتخاب کنید که Multiclass(به معنی ترکیب دو کلاس) باشید کلاس‌های بسیار بیشتری هم در دسترس خواهید داشت. بعد از اینکه همه‌ی مورد‌های قبلی را چک کردید حالا وقت آن است که سرزمین مادری شخصیت خود را انتخاب کنید و بعد از آن‌هم نوبت به حرفه شخصیت شما می‌رسد، این دو مورد روی تعدادی از Statهای اصلی شما و دیالوگ‌های بازی تاثیر می‌گذارند. در ادامه هم از بین تعداد زیادی سلاح می‌توانید دو نوع سلاح خاص برای شخصیت خود انتخاب کنید. PoE2 همراهانی با داستان و ماموریت‌های خاص خود در اختیار شما می‌گذارد، اما اگر بخواهید در قهوه خانه‌ها می‌توانید تک تک اعضای گروه خود را (گروه شما همزمان می‌تواند 5 نفر داشته باشد) از اول بسازید و کاملا شخصی سازی کنید. 

مبارزات بازی تاکتیکال است و در آن شما می‌توانید مبارزه را متوقف کنید تا استراتژی بچینید، آرایش گروهتان را مشخص کنید و از قدرت‌های شخصیت‌ها استفاده کنید. مبارزات بازی می‌توانند تا حد زیادی گیج کننده باشند، دلیل اصلی این موضوع این است که در اوایل بازی با تعداد بسیار زیادی Spell و Ability برای هر کدام از شخصیت‌ها بمباران خواهید شد و تنها می‌توانید تعداد اندکی از آن‌ها را باز کنید، این باعث می‌شود که بعضی اوقات همان انتخاب‌های محدودی که دارید را اشتباها صرف قدرتی‌هایی کنید که در اوایل بازی بکار شما نمی‌آیند، اینگونه در مبارزات به بن‌بست می‌خورید. از طرفی از آنجایی که باید همزمان به 5 شخصیت رسیدگی کنید در یادگرفتن سبک کار کلاس‌های مختلف به مشکل می‌خورید. این موضوع در کنار مورد قبلی باعث می‌شود که ،بخصوص در درجه سخت‌های بالاتر، مبارزات اولیه بازی سخت و سردرد آور شوند. خوش بختانه بعضی از مبارزات و باس فایت‌های بازی قابل رد کردن هستند، البته به شرط آنکه از دیالوگ‌های درست استفاده کنید و متقاعد کننده باشید.

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

یکی از باس فایت‌های بازی

المان‌های RPG این بازی بی نظیر هستند، همانطور که در قبل اشاره شد دیالوگ‌ها و ماموریت‌‌ها در پایان‌های بازی تاثیر می‌گذارند اما علاوه بر آن، این موارد در زمان حال شما‌ هم تاثیر می‌گذارند، نژاد شما، کلاس شما سرزمین مادری شما، مهارت‌های شما و یا رفتار شما با دیگران در انتخابات شما تاثیر دارند، برای مثال اگر هم وطن شخص دیگری باشید او شما را بیشتر تحویل می‌گیرد یا اگر صادق بوده باشید و در انتخابات خود دروغ نگویید دیگران حرف‌های شما را باور می‌کنند در حالی که اگر دروغ گو باشید به شما اعتماد نمی‌کنند. همراهانتان هم به اعمال شما و سایر همراهانتان واکنش می‌دهند. برای مثال اگر در کنار Eder دزدی کنید او شما را کنار می‌کشد و شما را مؤاخذه می‌کند. اعمال شما همچنین گاهی اوقات توجه دیگران را جلب می‌کند، برای مثال ممکن است کشیشی شما را کنار بکشد و از شما راجب خدایان بپرسد، یا اینکه دزدانی در خیابان‌های شهر Neketaka به قصد غارت به شما حمله کنند.

بخش دیگری از مکانیک‌های بازی سیستم دریا نوردی است، با شروع Act دوم بازی شما یک کشتی به دست خواهید آورد و با به خدمت گرفتن خدمه می‌توانید به دریا بزنید. شما می‌توانید کشتی‌های بهتر و جدید تر بگیرید و برای کشتی خود بدنه، بادبان و توپ جدید بگیرید. از طرفی خدمه شما به پول و غذا نیاز دارند و روحیه آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد. همچنین با مبارزات دریایی و رویدادهای خاص مانند طوفان‌ها خدمه شما قوی‌تر می‌شوند. مبارزات دریایی جالب هستند و شامل دو مرحله مبارزه از طریق توپ‌ها و مبارزه روی عرشه است، مبارزات دریایی نیز مانند مبارزات عادی بازی کمی گیج کننده هستند اما علت اصلی آن اینجا این است که بازی چیزی توضیح نمی‌دهد، و راهنما‌های بازی هم خیلی سریع محو می‌شوند و شما را درمانده با گزینه‌هایی که کاربردشان را نمی‌دانید رها می‌کنند. اما اگر بتوانید مبارزات دریایی را یاد بگیرید، غارت کردن کشتی‌های تجاری یا حمله به دزدان دریایی می‌تواند بسیار لذت بخش باشد.

 

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

یک شب تاریک در یک دهکده بیابانی.

هنگامی که بازی را شروع می‌کنید موسیقی به شما خوش آمد می‌گوید و تا لحظه آخر بازی کردن نیز همراه دوست داشتنی شما خواهد بود. موسیقی PoE2 مکمل لحظات بازی هست اما چندان به یاد ماندنی و خاطره انگیز نیست و بعد از چندین ساعت نیز دیگر چیز جدیدی برای ارائه دادن ندارد.از طرف دیگر تقریبا تمام بازی صداگذاری شده است و صداگزاران نیز بسیار خوب هستند، اما صداگذاری بازی کمی باگ دارد و گاهی اوقات چندین دیالوگ همزمان با هم خوانده می‌شود که کاملا اعصاب خورد کن است.

گرافیک PoE2 زیباست. افکت‌های Spell‌ها خوب کار شده‌اند و نور پردازی بازی هم زیبا است. باگ‌های نیزگرافیکی در بازی اندک هستند. رابط کاربری بازی اما کمی گیچ کننده و گنگ است، و شما را از ارتباط برقرار کردن با آن می‌ترساند. بازی دو رابط کاری عادی و "کتابی"(مانند عکس بالا) دارد که بعضی از اتفاقات و انتخابات در بخش "کتابی" بازی رخ می‌دهد که به نوبه خود جالب و زیبا است. 

PoE2 از مشکلات فنی ریز ولی زیادی رنج می‌برد که در کنار هم تجربه شیرین بازی را به راحتی تلخ می‌کنند. دوربین بازی می‌تواند خیلی جاها اعصاب خورد کن باشد زیرا قابل چرخاندن نیست و  همچنین هنگامی که دوربین روی حالت Follow است کلیک کردن روی هدف بسیار سخت است. لودینگ‌های بازی نیز بسیار طولانی هستند که باعث می‌شود رفتن از یک خانه به خانه دیگر نیز یک امر اعصباب خورد کن شود. PoE2 همچنین از کرش‌ها نیز رنج می‌برد، کرش‌های متعدد بازی هنگام لودینگ و همچنین کرش‌های نامعمول در حین تجربه عادی به تجربه بازی آسیب می‌زنند.

بازبینی تصویری:

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

Berath یا شوالیه رنگ پریده، خدای مرگ.

نقد و بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire

نتیجه حدود 20 دقیقه ساختن قهرمان، Lailah the Godlike Rouge.

یکی از پایان‌های بازی در کمتر از 10 دقیقه، کافی است پیشنهاد Berath را قبول نکرده و مرگ خود را به آغوش بکشید.

حالت کتابی بازی -  اگر این شخص را نجات دهید دیگران شما را آدمی مهربان خواهند دید و این در بعضی دیالوگ‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد.

Ability‌های کلاس Priest، وقتی هر لول به شما فقط اجازه می‌دهد یک یا دو ability باز کنید، در ابندای بازی بسیار به مشکل می‌خورید.

آیتم‌های بازی تنوع زیادی ندارند – با وجود این همه زره هنوز زره اولیه Maia بهتر است.

به مجمع الجزایر Dreadfire خوش آمدید.

مبارزات دریایی، در این مورد خاص توپ‌های کشتی من اتفاقی باروت‌های کشتی دشمن را منفجر کردند و کشتی دشمن نابود شد.

تیر زدن به حریف از پشت دیوار، یکی از انواع باگ‌های بازی.

نکات مثبت

یک تجربه نقش‌آفرینی تمام عیار

تجربه عالی روی درجه سختی‌های بالاتر

دریانوردی و مبارزات دریایی

قابلیت تکرار بالا

بیش از 40 ساعت playtime با ماموریت‌‌های فرعی

نکات منفی

مبارزات در ابتدای بازی عذاب آور است

کرش‌ها و لودینگ‌های طولانی

گیج کننده بودن بخشی از مبارزات بازی

سخن آخر

در Pillars of Eternity 2 : Dreadfire با صبر و حوصله انتخاب کنید، زیرا ممکن است از عواقب آن پشیمان شوید. Pillars of Eternity 2 : Dreadfire با عناصر RPG عالی در کنار مبارزاتی بسیار چالش‌برانگیز، تجربه‌ای عالی را ارمغان می‌آورد که متاسفانه به علت مشکلات فنی نمی‌تواند به کمال و اوج شکوه برسد. با این حال Pillars of Eternity 2 : Dreadfire قطعا برای عاشقان ژانر نقش‌آفرینی یک انتخاب عالی است.

Verdict

In Pillars of Eternity 2 : Dreadfire always choose with patience because you might regret the consequences. These Amazing RPG elements combined with a challenging combat system, though too hard during the earlier experience, makes for an amazing experience that is flawed due to technical issues.

Score – PC Version : 8.5

خرید کنسول، بازی و لوازم جانبی در بخش فروشگاه سایت

نوشته شده در: 13 خرداد 1397
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • دانلود تریلر Pillars of Eternity II: Deadfire
 
گیم آموز
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

بازیش عالیه نمونه rpg کامل و‌مورد علاقه من.مبارزاتم اسون تر شده نسبت به نسخه اول که بنظرم تغییر خوبیه و لازم بود. تو نقد نوشتین مبارزات بصورت نوبتیه ولی این بازی مبارزاتش real time هست و turn based یا نوبتی نیست.
بله کاملا حق با شماست و به زودی اصلاح میشه
مرسی بابت اینکه اشاره کردید
بازی از هر نظر شاهکاره به جز این موتور له بازی، لودینگ های بازی وحشتناکه 20 30 ثانیه طول میکشه تا بری تو یه خونه لود شه، نمیدونم گرافیکی هم نداره این لودینگ طولانی برای چیه!!!