شاتل لند
فروشگاه گیفت کارت
 
افسانه‌ی تراوین هیولا
خرید گیفت کارت بهترین سایت فروش گیفت کارت
هیتمن 2؛ هیتمنی که مدت‌ها انتظارش را کشیدیم؟

هیتمنی که مدت ها انتظارش را کشیدیم؟

"به قلم عرفان حایری"

هیتمن، اسمی که این روزها کمتر بر سر زبان‌هاست. اما روزهایی بودند که همه جا صحبت از هیتمن و مامور 47 دوست داشتنی بود. می‌توان گفت آن روزها هیتمن جایگاه مجموعه اساسینز کرید را داشت و با فاصله‌ی کم، شاهد نسخه جدیدی از آن بودیم. اما پس از چهارمین هیتمن که مجموعه را به اوج رساند، بازی در سکوت بود تا چیزی حدود 7 سال بعد که "هیتمن: آمرزش" دوباره اسم مامور 47 را بر سر زبان‌ها آورد. درست است که خیلی‌ها به دلیل اکشن شدن بیش از حد، آن را هیتمن نمی‌دانستند اما با این حال توانست نمرات خوبی بگیرد و طرفداران جدیدی را برای مجموعه هیتمن به دست آورد. چند سالی گذشت و سازندگان به نوعی با یک ریبوت از مجموعه بازگشتند تا هم طرفداران قدیمی خود را راضی کنند هم طرفداران جدید را. اما هیتمن جدید با سیستم اپیزودیکش تقریبا به یک بازی گمنام تبدیل شد و وقتی از یک طرفدار قدیمی راجع به آن بپرسید احتمالا به شما می‌گوید: "آره، دیدمش.. ولی نتونستم بازیش کنم" شاید سازندگان نیز به این موضوع پی بردند. چرا که مدتی پیش، هیتمن 2 برای عرضه در آبان سال جاری به طور کامل (نه اپیزودیک) معرفی شد. اما آیا صرفا حذف شدن سیستم اپیزودیک می‌تواند این مجموعه را به دوران اوج خود بازگرداند؟ در ادامه پاسخ این سوال را بررسی می‌کنیم.


به شخصه هیتمن جدید را خیلی بیشتر از "هیتمن: آمرزش" دوست دارم. چیزهای زیادی از هیتمن های کلاسیک در آن بود و چیزهای جدید نیز به آن اضافه شده بود که ارزش تکرار بازی را بسیار زیاد می‌کرد. اما بازی، مشکلات فراوانی داشت و حتی با آخرین آپدیت آن نیز، هنوز انگار بازی ناقص است. سیستم اپیزودیک برای هیتمن جالب بود. چراکه همیشه در هیتمن، یک مرحله را چندین بار تکرار می‌کنیم تا راه های مختلف رد کردن آن مرحله را امتحان کنیم. این بار زمانی که اپیزود اول را می‌گرفتید خبری از مرحله بعدی نبود. پس تا می‌توانستید زیر و بم آن مرحله را درمی‌آوردید و کمی بعد اپیزود دوم آن عرضه میشد. اما متاسفانه اپیزودیک بودن بدی هایش بیشتر از خوبی هایش بود. این که شما در اپیزود اول نقشه ناقص داشته باشید و یا قابلیت های موجود در گیم پلی کم باشد و در اواخر بازی با آپدیت همراه با اپیزود جدید، به آن اضافه شود واقعا آزار دهنده است و مواقعی بود که من با خودم می‌گفتم "این آپدیت جدید جالب است اما من که بازی را تمام کردم... دیگر برایم چه فایده دارد؟" به این دلایل است که حذف شدن سیستم اپیزودیک برای فصل بعد (یا در واقع هیتمن 2) می‌تواند شروع خوبی برای یک شاهکار باشد اما قطعا کافی نیست. پس چیزهای دیگری نیز وجود دارند که باید بررسی شوند. از تغییرات بزرگ گیم پلی شروع می‌کنیم:

تصویر در تصویر

 یکی از قابلیت های جدید بازی، که سازندگان خیلی آن را مفید می‌دانند قابلیتیست به نام تصویر در تصویر که اولین بار در "هیتمن:خون بها" شاهد آن بودیم. اما این بار خیلی گسترده تر و پیشرفته تر شده که به بررسی انواع آن می‌پردازیم:


الف) دوربین‌های مدار بسته

در هیتمن قبلی دوربین های مدار بسته وجود داشتند. اما اگر شما جلوی یک دوربین مدار بسته با چاقو گلوی شخصی را می‌بریدید، غیر از کم شدن امتیاز هیچ اتفاقی نمی‌افتاد. البته بعد ها آپدیتی آمد که درجه سختی جدیدی را به بازی اضافه می‌کرد که در آن دوربین ها واقعا کار می‌کردند اما چندان چنگی به دل نمی‌زد. در هیتمن 2 در حالت عادیِ بازی، دوربین ها تصاویر را ضبط میکنند و اگر نزدیک آن ها شوید تصویر کوچکی در بالا صفحه نمایان می‌شود که محدوده دید دوربین را نشان می‌دهد و اگر می‌خواهید تصویرتان ضبط نشود و قاتل خاموش بمانید باید حواستان باشد در آن محدوده ظاهر نشوید.


ب) اطلاعات دایانا

همیشه در طول بازی، دایانا به مامور 47 اطلاعاتی می‌دهد که هدف هم اکنون رسیده یا در فلان جا سلاحی مخفی شده یا به طور مثال فلان شخص قرار است با هدف ملاقات کند و تو می‌توانی خودت را جای او جا بزنی. اکنون در بالا، تصویری مرتبط با این اطلاعات نشان داده می‌شود که می‌تواند خیلی کاربردی باشد و باعث شود مکان یا فرد مورد نظر راحت تر پیدا شود.


ج) وضعیت نگهبان‌ها

بعضی مواقع شما ممکن است برق جایی را قطع کنید یا در سیستم های مامور ها دستکاری کنید که حواس نگهبان ها را پرت کنید. اما دقیقا نمی‌دانید کدام نگهبان و از کجا قرار است بیاید و آن را بررسی کند. اکنون تصویر نگهبان برای چند ثانیه در بالا نشان داده می‌شود تا شما متوجه شوید کدام نگهبان از کدام مسیر در حال آمدن است.


د) جسدهای کشف شده

در طول بازی شما ممکن است شخصی را کشته باشید یا بی‌هوش کرده باشید و فراموش کرده باشید آن را مخفی کنید. ممکن است شما بسیار از آنجا دور شده باشید و ناگهان در بالا پیامی بیاید که یک جسد پیدا شده و شما با خودتان فکر می‌کنید که ممکن است کدام جسد پیدا شده باشد و چه کسی آن را پیدا کرده باشد. اما در هیتمن 2 می‌توانید تصویر آن را در بالا داشته باشید و راحت تر وضعیت را کنترل کنید.


2.   جمعیت بسیار زیاد و استفاده از آن

در هیتمن قبلی، تعداد زیادی NPC در هر مرحله وجود داشت که باعث شده بود بازی بیشتر حس زنده بودن دهد. اما اینبار سازندگان فراتر رفتند و به گفته کارگردان بازی جمعیت لوکیشن میامی بیش از 2 هزار نفر است که به طور منحصر به فرد طراحی شده اند و حس نمی‌کنید که تمامی آن ها کپی ای از دیگری هستند. علاوه بر این ها، شما این‌بار می‌توانید از این جمعیت زیاد استفاده کنید و در بین آن ها مخفی شوید. به طور مثال اگر لباس یک پلیس را بپوشید و قصد داشته باشید از کنار پلیس دیگری رد شوید که شما را می‌شناسد، می‌توانید خود را در بین جمعیت مخفی کنید تا او متوجه حضور شما نشود. این قابلیت را می‌توان ترکیبی از قابلیت مخفی کاری "هیتمن: آمرزش" و مجموعه "اساسینز کرید" دانست.


 3. نقشه و Inventory جدید

این قابلیت شاید چندان مهم نباشد اما برای طرفدارن قدیمی هیتمن، حتی مواردی تا این حد جزئی نیز می‌تواند مهم باشد. مینی مپ پایین صفحه اینبار خیلی زیباتر شده و خیلی چیزها بر روی آن مشخص می‌شود. به طور مثال شخصی که تارگت اصلی نیست، اما شما می‌توانید از او برای رسیدن به تارگت استفاده کنید با رنگ و ظاهری متفاوت نسبت به بقیه NPC ها بر روی نقشه ظاهر می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت، نقشه جدید نسخه بهبود یافته نقشه هیتمن قبلی ست که در طی اپیزودهای آن بارها تغییر کرد. همچنین برای انتخاب سلاح ها نوار کوچکی در پایین صفحه نمایان می‌شود که بسیار کاربردی تر از نسخه تمام صفحه آن است.


4. بازگشت یار دوست داشتنی مامور 47 یعنی کیف حمل اسنایپر

بریف‌کیس یا همان کیف حمل اسنایپر، بالاخره به بازی بازگشته. با این تفاوت که این بار هر چیزی را می‌توان در آن جا ساز کرد و صرفا مخصوص اسنایپر نیست که می‌تواند آن را کاربردی تر از همیشه کند. اما در نسخه پری-بتا بازی این کیف، پر از باگ و ایراد است و حتی انیمیشنی برای برداشتن اسنایپر از داخل آن وجود ندارد و به محض زدن دکمه، ناگهان یک اسنایپر با سایزی سه برابر سایز کیف در دستان مامور 47 ظاهر می‌شود. یکی دیگر از ایرادات آن، که در تصویر نیز قابل مشاهده است، این است که تا زمانی که کیف همراه شماست گزینه "جاساز کردن" یا "برداشتن وسیله جاساز شده" روی صفحه می‌‎ماند و ممکن است آزار دهنده باشد. اما چون بازی هنوز کامل نیست می‌توان امیدوار بود این مشکلات برطرف شود.


5. پیشرفت‌های چشم گیر هوش مصنوعی و لول دیزاین

در فصل قبل، هوش مصنوعی بازی با هر اپیزود بهتر و بهتر می‌شد. در هیتمن 2 نیز شاهد هوش مصنوعی قوی‌تری خواهیم بود. به طور مثال اگر در فصل اول با یک تفنگ پشت شخصی می‌ایستادید که جلوی آینه قرار دارد، آن شخص متوجه نمیشد شما قصد جانش را دارید. اما اینبار می‌تواند تصویر شما را در آینه ببیند و به شما مشکوک شود. همچنین در هیتمن 2 اگر فردی را بیهوش کنید و شخصی آن را پیدا کند می‌تواند آن را به هوش بیاورد. در فصل قبل فقط نگهبان ها می‌توانستند این‌کار را انجام دهند و دیگر NPCها به محض دیدن فرد بیهوش شده به سراغ نگهبان می‌رفتند. دنیای بازی اینبار زنده تر شده و ممکن است افرادی در مراحل وجود داشته باشند که هدفشان با شما یکی باشد و خودشان را جای شخصی جا زده باشند که شما می‌توانید مانع آن ها شوید. یا حتی در مرحله میامی مسابقه می‌تواند تمام شود و اگر در حین مسابقه هدف را نکشته باشید باید به نحوی دیگر سراغ او بروید. اگر از طرفدارن قدیمی هیتمن باشید، خوب می‌دانید که مامور 47 به کشورهای مختلفی سفر می‌کند تا اهداف خود را از بین ببرد و در بازی های کلاسیک به هر کشوری که می‌رفتیم مردم آن کشور به زبان خودشان صحبت می‌کردند. اما در هتیمن جدید با توجه به این‌ که از صحبت های NPC ها می‌توان اطلاعات جمع کرد، این قابلیت حذف شد و حالا سازندگان برای هیتمن 2 تصمیم دارند تا باری دیگر این قابلیت را به هیتمن بازگردانند. احتمالا اشخاص مهم درون بازی انگلیسی با لهجه به خصوصِ آن کشور و دیگر NPCها به زبان بومی کشور خودشان صحبت کنند. وجود چنین چیزهایی باعث می‌شود هیتمن 2 حس و حال هیتمن های کلاسیک را بازگرداند.


6.   اسنایپر اساسین و کو-آپ

اسنایپر همیشه یکی از مهم ترین سلاح ها در بازی هیتمن بوده. در حدی که بازی های جداگانه، صرفا مخصوص اسنایپر چه برای گوشی های هوشمند و چه برای کنسول ها ساخته شده. اما تفاوت بخش "اسنایپر اساسین" بازی هیتمن 2 با بقیه آن ها، این است که برای اولین بار در این سری شما می‌توانید به صورت دو نفره و کو-آپ با دوستان خود بازی کنید و جوری برنامه بریزید که یکی از شما بادیگارد هدف را بکشد و دیگری همزمان هدف اصلی را. البته این بخش را نیز می‌توانید به صورت تک نفره نیز بازی کنید و باید اعتراف کنم از تمام بازی های اسنایپریِ هیتمن جذاب تر است و نکته مثبت آن، این است که قرار است مپ های دیگر نیز به آن اضافه شود. چالش های بسیار زیاد و متنوعی در آن وجود دارد که با انجام دادن آن ها می‌توانید اسنایپر خود را ارتقا دهید. در مرحله منتشر شده از آن (که اکنون برای افرادی که بازی را پیش خرید کرده باشند، در دسترس است) اگر کمی صبر کنید یک مراسم عروسی برگزار می‌شود که می‌تواند فرصت های جذابی را برای کشتن تارگت ایجاد کند. و شاید بتوان گفت این اولین بازی اسنایپر از هیتمن است که تا حد زیادی حس و حال مراحل اصلی را دارد و آنقدر راه مختلف وجود دارد که تا مدت ها می‌تواند، شما را سرگرم کند. یکی دیگر از عواملی که آن را جذاب میکند تنوع در تیر هاست که به سه حالت (عادی،تیرهایی که از دیوار رد می‌شوند،تیرهایی که شوک الکتریکی می‌دهند) تقسیم می‌شود و به طور کلی چه در حالت کو-آپ و چه در حالت تک نفره این بازی می‌تواند شما را سرگرم کند و از آن لذت خواهید برد.

 بررسی برخی موارد احتمالی که هنوز وجود آن تایید نشده


1)     بازگشت آسانسورها

در تریلر معرفی بازی صحنه ای وجود داشت که برای نشان دادن دسترسی به پشت بام، برای استفاده از اسنایپر، به صورت شماتیک یک آسانسور را نشان می‌داد که این موضوع به هیچ عنوان چیزی را تایید نمی‌کند. اما در دموی جدید در E3 در مرحله میامی آسانسور هایی وجود دارند که خراب شده اند و در کنار آن لوگوی "دمو باندری" دیده می‌شود که این معنی را می‌دهد که این مکان هنوز آماده نیست و در دمو به آن دسترسی ندارید. شاید این موضوع بتواند احتمال بازگشت آسانسور ها را بیشتر کند. چرا که اصلا منطقی نیست که سازندگان آسانسور را با کابین آن به طور کامل طراحی کنند و در بازی هیچ استفاده ای از آن نشود.


2)  بازگشت پول‌های درون بازی

در هیتمن‌های کلاسیک، بعد از به اتمام رساندن هر مرحله، مقداری پول به حساب مامور 47 واریز می‌شد و شما به وسلیه آن می‌توانستید سلاح های جدید بخرید و یا سلاح‌های موجود خود را شخصی سازی کنید. در هیتمن جدید، این قابلیت حذف شد و سیستم "سطح استادی" جای آن را گرفت که در آن شما برای آزاد کردن سلاح جدید باید چالش‌های آنلاین هر مرحله را انجام می‌دادید تا سطح استادی شما بالا رود و سلاح جدید آزاد شود. تصویر بالا توسط یکی از کاربران وبسایت reddit در یکی از سایت های مرتبط با IoI پیدا شد که بلافاصله بعد از به اشتراک گذاشتن این تصویر، سایت نیز بسته شد. همچنین تاپیکی که این عکس در آن منتشر شده بود نیز پاک شده. با این حال، احتمال فیک بودن تصویر وجود دارد چرا که تصویر پس زمینه آن مربوط به فصل اول این بازیست و به جای هیتمن 2 در آن از اسم "هیتمن فصل 2" استفاده شده. اما با توجه به این‌که تصویر در سایت های مربوط به استودیو سازنده یافت شده و دیزاین مشابهی با حال و هوای بازی دارد و همچنین با توجه به سیستم جدید امتیاز دهی در هیتمن اسناپیر اساسین، احتمال واقعی بودن تصویر بیشتر می‌شود.

دوستان عزیز به پایان این مقاله رسیدیم و در انتها خوشحال می‌شویم دیدگاه خود در مورد Hitman 2 را به اشتراک بگذارید ...

نوشته شده در: 9 تير 1397
دسته: مقاله، Hitman 2
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • دانلود تریلر بازی HITMAN 2
  • دانلود تریلر Hitman 2
  • Hitman 2
 
گیم آموز
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

بهترین هیتمنی که بازی کردم blood money بود
با اپیزودی کردنش ر.ی.دن یه هیتمن قدیما یه ابهتی داشت
50/50 هست موفقیتش
@tmtime
داداش اخيرا كامنتاتو ك ميخونم حس ميكنم يكي دست و پا تو بسته و داره ب جات كامنت ميده

TmTime عضو تحریریه 5 امتیاز 9 تير 97، 11:04

واقعا ؟! XD

والله من همونم فقط الان كم كامنت ميدم ، سعي ميكنم كيفيت كامنتامو ببرم بالا !!
اقا شما که بریف کیس رو برگردوندید خوب اون گروگانگیری رو هم برگردونید که روحمون کلا شاد شه دیگه
داداش من از نسخه اول هیتمنو بازی کردم تا این نسخه اخرش.داستان شاید تو نسخه اول و درحضور شخصیت دایانا یخورده پرو بال گرفته باشه.همیشه چهره سرد و با ابهتی داشت ولی هیچوقت شخصیت پردازی درست حسابی نداشت.غیر این که از نگاه سردش بخوایم تعبیر های عجیب غریب بکنیم چیز دیگه ای من تو شخصیتش نمیبینم.

TmTime عضو تحریریه 4 امتیاز 9 تير 97، 11:04

اينكه شما نفهميدي دليل بر اين نميشه كه هيتمن اونطوري كه ميگم نيست ...

هنر اين نيست كه چه داستاني بگي ، هنر اينه كه يه داستان رو چطوري بگي ... الان اگه هيتمني كه ميگي از اول بازي كردي رو برات تشريح كنم كه پشمات فر ميخوره داداش من XD

اگه بخوام بلادماني و كلا هيتمن رو تجزيه كنم يه ٢٠ صفحه مقاله بايد بنويسم اونم فقط آشنايي با هيتمن !! XD اما فقط يه نوكشو ميگم تا نخ بياد دستات كه هيتمن كيه !!

اول هيتمن ١ يادته ؟! مامور ٤٧ از زندان درمياد ، لباس ميپوشه و ميره جلو تا ميرسه به يه مكان شبيه به تيمارستان ، اونجا همه مثل خودشن ميفهميم مامور ما يه كلونه !! اما كلون براي چي !! هدف از ساختش چيه ؟! قتل !! بعدش ميره جلو و وارد ليمبو يا همون برزخ مغزش ميشه ( تو همه فيلما و كتاب ها و ... ليمبو يه شخص فضاي سفيد رنگ نشون داده ميشه به غير از يه استثنا يعني تلقين نولان كه خودشم توضيح داد كه چون خيلي رفته تو ليمبوش اونجا رو ساخته و ديگه سفيد نيست !! ) اونجا يه شخص دقيقا مثل خودش رو ميكشه ، در واقع كي رو ميكشه ؟! خودش رو !! وقتي خودش رو كشت تبديل ميشه به يه جنس !! به يه جنس باركد دار !! و بي روح ميشه !!

در واقع اينجا ميرسيم به جمله معروف ( براي از بين بردن آدماي بد خودت بايد بدتر باشي ) و اين دقيقا يعني " هنر " ... مفهوم داره اما بايد خيلي بازي كني تا بفهمي !!

البته همه نسخه هاي هيتمن شاهكار و هنري بودن به غير از نسخه قبل كه گيم پليش شاهكار بود اما داستان و مفهوم اصلا نزديك نسخه هاي قبليش نشد و آشغالي به نام absoulation كه بيشتر مكس پين بود تا هيتمن !!

حالا تو به من بگو كار درستيه هيتمن با اين همه مفهوم و ابهت و ... بياد با اسنيك و گرالت و امثالهم مقايسه بشه !! اصلا مامور ٤٧ كجا و اينا كجا !! مثل مقايسه جان ويك با مامور ٤٧ ه !!
داداش با مکس پین اشتباه نگرفتی میره تو کابوساشو خودشو میکشه؟ من تو هیتمن اولی لیمبو یادم نمیاد هیچ جای بازی.تو یه نسخه ی دیگه ی هیتمن بود که نود درصدش تو خواب بود.از تیمارستان میایم بیرون تا افرادی که دی ان ایشون رو دادن تا هیتمن ساخته بشه رو بکشیم و اخرشم سازندمونو میکشیم که تو همون تیمارستانه و پر کلون خودمون.ولی من در کل احساس میکنم مخمو کار گرفتی
مشاهده 5 پاسخ دیگر

TmTime عضو تحریریه 3 امتیاز 8 تير 97، 20:04

كاش تو پرديس نويسنده بودم ، يه مقاله مينوشتم ، تحليل شخصيت هيتمن ... مامور ٤٧ قطعا عميق ترين و پيچيده ترين و مفهومي ترين شخصيتي ه كه تو صنعت گيم به وجود اومده ...

فقط پيش ايشونه كه ميشه از جمله " كلمات در وصفش عاجزن " استفاده كرد ...

TmTime عضو تحریریه 3 امتیاز 8 تير 97، 23:04

جديدا هر وقت تو پرديس كامنت ميدم ، يكي زير كامنتم پوكر ميشه ...

نميدونم كامنتاي من عجيب تر شده يا بقيه كاربرا به من آلرژي پيدا كردن ... XD
مشاهده 5 پاسخ دیگر
هیتمن
نسخه قبلیش اصلا چنگی به دلم نزد چون خیلی برام تکراری میشد
امیدوارم یه تنوع حسابی رو یادشون نره
تغیرات عالی بود
و اینکه دیگه اپیزودیک نیست خیلی عالیه
امیدوارم این نسخش بهتر از کله سری باشه
ببخشید بی ربط حرف میزنم
من یک مسعله ای را میخواستم با یه خبرنگار یا شخص دیگه ای از اعضا پردیس در میون بزارم
هر کسی از این عزیزان پاسخ میدن بگن من مزاحم همون اقا بشم
ممنون