شاتل لند
فروشگاه گیفت کارت
 
افسانه‌ی تراوین هیولا
خرید گیفت کارت بهترین سایت فروش گیفت کارت
هرآنچه که باید از دنیای شگفت‌انگیز Cyberpunk 2077 بدانید

هرآنچه که باید از دنیای شگفت‌انگیز Cyberpunk 2077 بدانید

"به قلم شهاب زارعی"

Cyberpunk 2077 بازی آینده استودیوی شناخته‌شده‌ی CD Projekt Red، خالق سری محبوب Witcher، است. تابحال تنها یک تیزر، تریلر و یک دموی ۵۰ دقیقه‌ای، که پشت درهای بسته نمایش داده شده و ما را بیشتر از همیشه تشنه اطلاعات کرده‌است، از بازی منتشر شده. خوشبختانه این بازی CDPR اقتباسی از یک بازی نقش‌آفرینی ۲۰ ساله است که با کاغذ و مداد انجام می‌شود، به همین دلیل در شرایط خاصی قرار داریم که دسترسی به تاریخ و شرایط دنیای مد نظر CDPR برای ما ممکن است. در این مقاله ابتدا بطور مختصر به تاریخ و شرایط کلی این دنیا می‌پردازیم، سپس به نقش‌های اصلی که در این دنیا وجود دارد اشاره می‌کنیم. در نهایت، نکته‌های موجود در تصاویر منتشر شده را بررسی خواهیم کرد.

شرایط دنیای سایبرپانک

پس از سقوط بازار سهام در سال ۹۴، دولت آمریکا تحت فشارهای اقتصادی فروپاشیده و تنها کشورهای وابسته به European Economic Community، که بیشتر به تجارت میان اعضا وابسته بودند، از این سقوط در امان مانده‌اند. پس از این اتفاق، اروپا قدرتمندترین اقتصاد جهان می‌شود و EuroDollar به عنوان ارز اصلی برای تجارت روی کار می‌آید. نواسانات بازار سهام در کنار فجایع بزرگی همچون شیوع بیماری میان محصولات کشاورزی و جنگ هسته‌ای در خاورمیانه، که منجربه نابودی نیمی از ذخایر نفت جهان می‌شود، ناکامی دولت‌ها را برای رسیدگی به نیازهای اساسی مردم در پی دارد. به همین دلیل، دولت‌ها به تکنولوژی و تخصص شرکت‌ها، نظیر الکل صنعتی شرکت Petrochem برای جایگزینی نفت، مآموران امنیتی شرکت Arasaka برای حفظ نظم و واکسن‌ها و آنزیم‌های Agricorpها برای مبارزه با قحطی، وابسته کرده است.


Night City، زمین بازی سایبرپانک ما

نایت‌سیتی زاییده‌ی ذهن تاجری بنام ریچارد نایت بود که به هدف ساختن شهر ایده‌آلش از مدیریت پروژه‌های ساختمانی شرکت‌های دیگر دست کشید و شرکت جدیدی بنام نایت‌اینترنشنال تأسیس کرد. این شهر، که در ابتدا Coronado City نام داشت و در ایالت آزاد کالیفرنیای شمالی واقع بود، قرار بود آرمان‌شهری باشد که برای سال‌ّها استاندارد شهرسازی را تعریف کند. شرکت‌های بزرگی نظیر Arasaka، EBM و Petrochem از سرمایه گزاران این پروژه شدند، چراکه به دنبال محیطی بدون فقر و جنایت می‌گشتند که قانون مانع از کارهای کمتر اخلاقی آن‌ها نشود. همه چیز خوب پیش می‌رفت تااینکه در سال ۹۸ ریچارد نایت در پنت‌ّهاوس خود توسط فرد ناشناسی به قتل رسید و شهر به احترامش به نایت‌سیتی تغییر نام داد. پس از این اتفاق شرکت‌ها با استفاده از گانگسترهای تحت پشتیبانی خود برای کنترل شهر به مبارزه پرداختند. پلیس که توان مقابله با این گروهک‌ها را نداشت مناطق درگیری را Combat Zone اعلام کرد؛ مناطقی که توسط پلیس رها شده‌اند و تحت کنترل گانگسترها هستند. شرکت‌ّها علاقه‌ای به اداره‌ی این شهر ندارند و در برج‌ّهای خود نصبت به مردم بی اعتنا هستند، گانگسترها خیابان‌ّها را در اختیار دارند و فساد و جنایت در گوشه کنار این شهر یافت می‌شود.


Cyberpunk، یک فرهنگ

یک سایبرپانک خوش تیپ، گستاخ و ریسک پذیر است. در این دنیا هرکس حداقل یکی دو قطعه‌ی الکترونیکی در جایی از بدنش کارگذاشته تا ثابت کند بروز است؛ قطعاتی مانند یک چیپ عصبی برای بخاطر سپردن قرارهای ملاقات یا فیش‌های رابط برای کنترل ذهنی خودرو. البته مد روز به اندازه‌ی کارایی برای یک سایبرپانک اهمیت دارد. خالکوبی‌های نوری که رنگ یا الگوهای مختلف ایجاد می‌کنند و ChemSkinهایی که به پوست تزریق می‌شوند و براساس گرما یا سرما و حتی شرایط احساسی رنگ پوست را تغییر می‌دهند از محبوبیت برخوردارند. در بازی Cyberpunk 2077 نیز لباس‌های شما نقش مهمی در تعیین رفتار بقیه با شما خواهد داشت، برای مثال کتی که شخصیت اصلی در تریل پوشیده به اعتبار خیابانی او اضافه می‌کند.


در بازی نقش‌آفرینی سایبرپانک، بازیکنان از میان ۹ نقش موجود یکی را برمی‌گزینند، اما در Cyberpunk 2077 این سیستم کمی متفاوت‌تر و دینامیک‌تر است. در این بازی، بازیکن با انتخاب مهارت‌ها و قطعات سایبری می‌تواند توانایی‌های سه نقش اول این لیست را بدست آورد و برای مثال کاراکتری خلق کند که نه تنها به ساز و کار لوازم الکتریکی وارد است، بلکه هنگام نبرد هم سریع است. به احتمال زیاد بقیه‌ی نقش‌ها به شکل‌های دیگر در بازی حضور خواهند داشت.

Soloها: آدمکش، بادیگارد، سرباز

سولوها ماشین‌های آدم کشی دنیای سایبرپانک هستند. اکثر آن‌ّها سربازهای سابق ارتش‌های دولتی یا شرکتی هستند که پس از هر درگیری، چه برای جایگزین کردن عضو صدمه دیده و چه برای بهبود عملکردشان، بیشتر و بیشتر به سخت افزار تکیه می‌کنند. بهترین سولوها از زمره‌ي سامورایی‌ّهای شرکتی جدا می‌شوند و به عنوان رونین خدمات خود را در اختیار هرکسی که توان پرداخت دستمزد هنگفت آن‌ها را دارد قرار می‌دهند. این شاید خوب به نظر برسد ولی سولوها آنقدر اعضای بدن اصلی خود را از دست داده‌اند که بیشتر ماشین هستند تا انسان. آن‌ها همیشه در خطر سایبرسایکوسیس هستند و باید هوشیار باشند تا کنترل خود را از دست ندهند. وجود این نقش به عنوان یک کلاس توسط CDPR تآیید شده و به نظر می‌رسد شخصیتی که در تریلر E3 نمایش داده شد یک سولو باشد.

Netrunnerها: هکرهای سایبری

نت‌رانرها هکرهای دنیای سایبرپانک هستند که به دزدی و مبادله‌ی اطلاعات می‌پردازند. آن‌ها با مغز مجهز به فیش رابط عصبی خود به مودم‌ها و کامپیوترهای مخصوص متصل  شده و وارد دنیای نت می‌شوند؛ سیستم مخابره جهانی که اتصال انسان‌ها را به یکدیگر ممکن می‌کند. این ارواح الکترونیکی، به سادگی راه خود را به “دشوارترین” مین‌فریم‌ها پیدا می‌کنند. برنامه‌های دفاعی و هجومی آن‌ها مقابل انگشتان ذهنی آن‌ها آماده‌ی اجرا هستند و حتی دژهای اطلاعاتی شرکت‌هایی نظیر EBM و ITT نیز از آن‌ها در امان نیستند. وجود نت و نت‌رانرها در تریلر مشاهده می‌شود و بازیکنان در Cyberpunk 2077 می‌توانند از مهارت‌های این کلاس بهره ببرند.

Techieها: مکانیک‌ها و پزشکان سرکش

تِکی‌ها مکانیک‌های زبردستی هستند که از مهارت تعمیر و دست‌کاری همه چیز، از خودرو گرفته تا کامپیوتر، را دارند. در دنیایی وابسته تکنولوژی، می‌توان پول خوبی با تعمیر لوازم روزمره بدست آورد، ولی برای به جیب زدن رقم‌های درشت، تِکی به کارهای بزرگی مثل سلاح‌های غیرقانونی و سایبرتِک‌های دزدیده شده یا ممنوعه روی می‌آورد. ساخت لوازم جاسوسی و ضدجاسوسی برای عملیات‌های سیاه شرکت‌ها یا افزارهای  کوچکی مثل بمب‌های ترمایتی و رباط‌های قاتل نیز در حیطه‌ي تخصصات تِکی‌هاست. در دنیایی که نیمی از داروها به مکانیک مربوط است، برخی متخصص جراحی قطعات سایبری هستند. سولوها مشتری‌های همیشگی این مِدتِکی‌ها (Medtechie) هستند و برای پانسمان زخم‌های خود و نصب قطعات سایبری غیرقانونی به آن‌ها مراجعه می‌کنند. در دموی پشت درهای بسته‌ي این بازی، شخصیت اصلی یک تِکی بود که یک در بسته را با دست‌کاری سیم‌پیچی آن باز کرد.

Rockerboyها: راک‌استارهای یاغی

راکربوی‌ها متال‌هد های دنیای سایبرپانک هستند که پیامی برای منتشر کردن دارند. این شاعران خیابانی می‌توانند با موسیقی خود مردم را مطلع کنند، به آن‌ها شجاعت بدهند، آن‌ها را رهبری کرده و با استفاده از موسیقی و شورش با صاحبان قدرت مبارزه کنند. راکربوی‌های افسانه‌ای توانسته‌اند در رأس ارتش‌های بزرگ قرارگیرند و آن‌ها را برضد شرکت‌ها و دولت‌ها هدایت کنند.

Mediaها: خبرنگارانی که برای حقیقت هر خطری را می‌پذیرند

در دنیایی که شرکت‌ها و دولت‌ها مدام سعی در دست‌کاری خبرها را دارند، مدیاها تنها محافظان حقیقت‌اند. آن‌ها یک هفته ماجرای پخش داروهای غیرقانونی را پیگیری می‌کنند و هفته‌ی بعد پرده از جنگ پنهان میان شرکتی در آمریکای جنوبی بر می‌دارند. آن‌ها معولاً با چند سولو، برای حفظ جانشان، و نت‌رانر، برای پیدا کردن سرنخ جدید و پشتیبانی از خبرهایشان، همکاری می‌کنند. هر داستان جدید موفقیت دیگری برای آزادی و حقیقت، و همچنین افزایش تعداد مخاطبین، است.

Copها: مردان سرسخت قانون در خیابان‌های پلید عصر جدید

پلیس‌های این قرن سایبری، با وجود محدودیت تجهیزات، سعی در حفظ امنیت خیابان‌های پر از گانگسترهای مجهز به قطعات سایبری پیشرفته دارند. یک افسر نیروی پلیس شهر به چهار اسلحه‌ی تمام اتوماتیک با کالیبر بالا و جلیقه‌ی ضدگلوله مجهز است ولی با این حال هنوز هم حریف گانگسترهای سایبری و مزدوران شرکتی نیست. این پلیس‌های شرکتی هستند که زندگی خوبی دارند. آن‌ها مناطق شرکتی شهر را زیر نظر دارند و از جدیدترین سخت‌افزار و پشتیبانی Trauma Team برخوردارند. سرسخت‌ترین افسرها به سایکواسکواد ملحق می‌شوند تا جلوی سایبورگ‌هایی که سلامت روانی خود را از دست داده و از کنترل خارج شده‌اند را بگیرند.

Corporateها: غارتگران چرب‌زبان و مولتی‌میلیونرها

دنیای سایبرپانک متعلق به شرکت‌هاست. دولت‌ها، بازارها و ارتش‌ها، همه در کنترل شرکت‌ها هستند و هر کس شرکت‌ها را کنترل کند دنیا را در دست خواهد داشت. مدیران شرکت‌ها مدام سعی در پیشرفت در شرکت و کسب پست بهتر دارند، و برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری دریغ نمی‌کنند. آن‌ها تیمی از سولوها و تِکی‌ها در اختیار دارند که با استفاده از آن نه تنها به ربودن یافته‌ها و محققان شرکت‌های رقیب می‌پردازند، بلکه در جایگزین کردن مافوق خود و سرکوب زیردستانشان نیز می‌کوشند. خرابکاری، رشوه خواری، باج‌گیری و ترور اتفاقات روزمره در زندگی چنین افرادی است.

Fixerها: دلال‌ها، قاچاقچی‌ها، سازمان دهنده‌ها و تاجران اطلاعات

فیکسرها شبکه‌ی ارتباطی بزرگی را در اختیار دارند و در هر کاری که منافع آن‌ها را تضمین کند نقش دارند. اگر دنبال شخص ماهری برای انجام کار مد نظرتان می‌گردید، خواستار خرید سلاح‌های غیرقانونی هستید یا می‌خواهید برای مدتی پنهان شوید، یک فیکسر می‌تواند تمام این خواسته‌های شما را برآورده کند. فیکسرها همیشه خدمات خود را در ازای پول ارائه نمی‌دهند چراکه لطف بازگردانده شده گاهی از پول نیز ارزشمندتر است.

Nomadها: جنگجویان سرگردان جاده‌ها

نومدها شغل و خانه‌ی خود به شرکت‌ها باخته‌اند. این آوارگان خانه‌به‌دوش به همراه خانواده‌های خود مدام در آزادراه‌های ایالت‌های مختلف در حرکت‌اند و برای یافتن کار و داد و ستد به شهرهای مختلف سفر می‌کنند. کاروان‌های آن‌ها شهری متحرک است که از ماشین‌های متنوع و افراد مختلف با تخصص‌های متفاوت، مانند پزشکان، معلمان و تِکی‌ها، تشکیل شده‌است. شناخته شده‌ترین نومدها Scoutها هستند که سوار بر خودروها و موتورهای تندرو خود وظیفه‌ی محافظت از کاروان را به عهده دارند.

دنیای سایبرپانک دنیای بی‌رحمی است که در آن هرکس دنبال منافع شخصی خودش است و به نظر می‌رسد نایت‌ستیتی، که تجمع بزرگی از مردم و گروه‌های مختلفی است، مناسب‌ترین ستینگ برای به تصویر کشیدن این دنیا باشد. نقش‌ها و کلاس‌ّهای متنوع موجود در بازی بدون شک بازیکن را غرق این دنیا خواهند کرد و زمینه‌ساز داستان‌های جذابی خواهند بود. برای بازماندن در چنین دنیایی نه‌تنها بهره‌گیری از تمام مهارت‌ها و استعدادها الزامی است بلکه داشتن پوششی که گواه براین توانایی‌هاست نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. چنین تمرکزی به پوشش شخصی کاراکترها در کمتر بازی‌ای دیده می‌شود و عامل مهمی برای ساختن دنیایی قابل باور خواهد بود. مشخص نیست دنیای Cyberpunk 2077 تا چه اندازه به متن مرجع خود پایبند می‌ماند، ولی همکاری نزدیک خالق Cyberpunk 2020 با CDPR نوید بازی‌ای را می‌دهد که نه‌تنها اتمسفر گیرایی خواهد داشت، بلکه از نظر گیم‌پلی هم سرگرم کننده خواهد بود.

بررسی تصاویر:

نقشه‌ی مترویی که اول تریلر نشان داده می‌شود ۶ منطقه‌ی اصلی شهر را با نوشته‌های بزرگ نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد که این پسرک مشغول بازی با دستگاه واقعیت مجازی SegAtari باشد.

اشخاص مشهور و سران شرکت‌ها توسط تیمی از سولوها محافظت می‌شوند

به نظر می‌رسد بیلیارد از مینی‌گیم‌های Cyberpunk 2077 باشد. وجود رابط‌های کاربری، مثل نمایش درصد احتمال برخورد توپ، احتمال درستی این تئوری را افزایش می‌دهد.

بوکس نیز ممکن است از فعالیت‌های جانبی بازی باشد.

مناطق برون شهری نیز در بازی وجود دارند.

شرکت Trauma Team بزرگترین شرکت فعال در زمینه‌ی نجات جان مشتریانش است. تیم‌ّهای این شرکت می‌توانند در کمتر از ۱۰ دقیقه مشتری خود را از درگیری و تیراندازی به نزدیک‌ترین اتاق عمل منتقل کنند.

گانگسترهای مجهز به سخت‌افزار سایبری خیابان‌های کامبت‌زون‌ها را در اختیار دارند.

شرکت‌ها همیشه در حال دسیسه چینی هستند و حتی شاید این تظاهرات ضد شرکتی نیز قسمتی از نقشه‌های آن‌ها باشد.

چشم سایبرآپتیک این مرد بیرون کشیده می‌شود. این اقدام ممکن است توسط سارقان قطعات سایبری یا افراد تندرو ضد تکنولوژی صورت گرفته باشد.

Militech بزرگترین شرکت اسلحه سازی در دنیای سایبرپانک است و اسم این شرکت روی بسیاری از سلاح‌ها و ادوات جنگی موجود در تریلر مشاهده می‌شود.

V، شخصیت بازیکن در Cyberpunk 2077، باید سوار بر ماشین خود به نقاط مختلف نایت‌سیتی سفر کند.

Ripperdocها پزشکان زیرزمنینی هستند که در نصب قطعات سایبری غیرقانونی تخصص دارند. به گفته‌ی CDPR تمام این پزشکان قابل اطمینان نیستند و اعتماد غلط می‌تواند عواقب بدی برای بازیکن داشته باشد.

آرشیو مقالات و نمایش‌های بازی Cyberpunk 2077 در پردیس‌گیم

نوشته شده در: 10 تير 1397
دسته: مقاله، Cyberpunk 2077
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Cyberpunk 2077
  • دانلود گیم پلی بازی Cyberpunk 2077
  • Cyberpunk 2077
 
گیم آموز
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

خیلی از چیزی که فکر میکردم بزرگ تر و گسترده تر هست!
(قانون جبرو گا... من که اگه جایی که CDPR رسیده رو تو رسیده باشی )
اون بتسدا یه زمان با سری elder scrolls و فالوت خیالش راحت بود که رغیب نداره و همه پولا میره تو جیب خودش
تا وقتی که پادشاهیشو داد به ویچر 3 !
حالا هم صبر کن cp بیاد مردم بزارنش کنار FO 76 و star field ببینید بتسدا همچین غول بزرگی نیست
گرچه مطمعنم هم fo 76 هم tes vi بیشتر از cp 2077 فروش میکنن ولی از همین الان میشه گفت از لحاظ کیفی به گردو غبارش هم نمیرسن
با افتضاحی بنام fallout 76 و creation club میشه گفت بتسدا داره راه یوبیسافتو پیش میگیره
هنوز هم که هنوزه پادشاه این سبک بتسداست
با یک گل بهار نمیشه. همین که فروش کل مجموعه ویچر ۳ از نامید کننده ترین rpg بتسدا کمتره نشون میده کی پادشاهه
مشاهده 10 پاسخ دیگر

TmTime عضو تحریریه 3 امتیاز 9 تير 97، 14:04

دروغ چرا ، هايپ شدم ...

دوستان فقط يه سوال ، تاييد شده رو ps4 چند فريم خواهد داد يا نه ؟! ...
نه هنوز اطلاعاتی از فریم ریت و رزولوشن نهایی ندادن اما روزولوشن دمو گیمپلی 1080 بوده. فکر کنم نتونن 60 فریم بگیرن از این بازی ... البته واقعا از CDPR هیچ چیز بعید نیست.
قطعا ۳۰ هست
‌مگر رو پرو ۱۰۸۰ و ۶۰ فریم باشه.
مشاهده 1 پاسخ دیگر
ای کاش ماشین تنها وسیله نقلیه قابل استفاده نباشه و بشه از موتور و اون وسیله نقلیه پرنده که تو تریلر بود هم استفاده کرد...به صبرانه منتظر این شاهکار بالقوه سی دی پروجکت هستم
موتور که تایید شده ولی ماشین‌های پرنده اعلام کردن نمیشه رانندگی کنی باهاشون اما ماموریت‌های زیادی داخلشون جریان داره.
موتور میتونه خیلی خوب باشه :) .,ولی لذت دیدن شهر به اون بزرگی از بالا کلا یه چیز دیگش...حالا شاید تا موقع عرضه بازی اونم اضافه کردن