فروشگاه گیفت کارت
 
افسانه‌ی تراوین
خرید گیفت کارت بهترین سایت فروش گیفت کارت
نقد و بررسی Mega Man X Legacy Collection 1

نقد و بررسی Mega Man X Legacy Collection 1

"به قلم علی رجبی"

حدود 100 سال بعد از مهمترین اختراع بشریت یعنی ربات‌های ابر هوشمند، به دستان "دکتر لایت"، حال نسل جدیدی از این ربات‌ها پدیدار آمده‌اند موسوم به Reploidها، ربات‌هایی که همگی یک "خود" نفسانی حقیقی دارند و در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند. طراحی این ربات‌ها براساس بزرگترین ساخته همان فرد، یعنی Mega Man X است، اولین و کامل‌ترین نمونه یک Reploid که هیچکس نتوانسته همچنان کشف کند ساختار فکری وی چگونه کار می‌کند. اما این صلح همیشگی نیست، در این بین Reploidهایی هم هستند که تصمیم به استقلال می‌گیرند و علیه سازندگان خود انقلاب می‌کنند، موسوم به Maverickها. پس شکارچیان یا برقرار کنندگان عدل منصوب گشتند تا این نظم و ارامش را حفظ کنند. تا اینکه روزی، فرمانده همان محافظان یعنی Sigma خود آلوده می‌شود... هرچیزی که بگندد نمکش زنند، حال که نمک گندیده باید چه کرد؟ و اینگونه داستان X آغاز می شود.

در اولین مجموعه از عناوین هشت گانه Mega Man X، چهار عنوان ابتدایی، یعنی Mega Man X، X2، X3 و X4 پیش روی شما قرار خواهند گرفت؛

اولین عنوان مجموعه Mega Man X و البته یکی از بهترین عناوین تاریخ پلتفرم MMX، SNES یک تکامل کامل در مقایسه با عناوین کلاسیک Mega Man است و عناصر جدید و مختلفی را معرفی می‌کند که هر یک رنگ و رویی تازه به ماجراجویی‌های قهرمان آبی می‌بخشند. مبارزه با Maverickها یا همان باس فایت‌های بازی بسیار لذت‌بخش و هیجان انگیز است، طراحی مراحل با دقت فراوان و به نحوه احسنت صورت گرفته، چالش‌های مختلف و البته رازهای بازی مانند بدست آوردن قابلیت معروف Hadouken که همه چیز را در یک چشم بهم زدن از میان می‌برد، همه‌ی این موارد باعث می‌شوند که Mega Man X با گذشت تقریبا 25 سال کماکان یکی از به یاد ماندنی‌ترین عناوینی باشد که شما تا به حال با ان مواجه شده‌اید.

داستان این نسخه مستقیم بعد از مجموعه چهار قسمتی Day of Sigma رخ می‌دهد، حال فرمانده سابق سازمان Maverick Hunters، یعنی Sigma، که خود آلوده شده و تصمیم به استقلال یافتن در مقابل سازندگان انسانی خود می‌گیرد، X و همراه همیشگی و شخصیت جدید این سری، Zero را به چالش دعوت می‌کند. بطور کلی پلات چندان خاصی نیست اما خب، این دقیقا همان چیزی است که MMX در آن زمان نیاز داشت، یک روایت ساده و گویا.

بدنبال موفقیت سرشار نسخه اول، سازندگان تصمیم می‌گیرند که مسیر قبلی خود را ادامه داده و با کمی پیچش‌های جدید داستانی، گروهی از ربات‌های دیووانه تازه به میدان آمده، مینی باس‌های بیشتر و موارد ریز دیگر، درنهایت موجب ساخت Mega Man X2 شوند. لازم به ذکر است که MMX2 اولین عنوان کلاسیک این مجموعه است که از جلوه های 3 بعدی بصری، به واسطه استفاده از چیپ تقویت کننده Cx4، بهره می‌برد. همچون نسخه پیشین، MMX2 امروزه هم یک بازی کاملا سرگرم کننده و جذاب به حساب می‌آید.
بعد از وقایع نسخه اول، گروهی که خود را X Hunters می نامند تصمیم می‌گیرند که با جمع آوری قطعات مختلف بدن Zero و ساخت وی بعنوان یک Maverick، برای قهرمان بازی دردسر ایجاد کرده و باعث پیروزی Sigma شوند.

شاید بتوان گفت این عنوان به تنهایی یکی از دلایل ارزشمندی این گلچین باشد، در روزگار قدیم Mega Man X3 آنقدر کمیاب بود که تقریبا نیمی از طرفداران نمی‌‌توانستند نسخه فیزیکی آن را تهیه کنند، امروزه هم قیمت ان در فروشگاه های مختلف سر به فلک کشیده است! MMX3 هم مسیر 2 عنوان پیشین را ادامه می‌دهد، تنها با این تفاوت که این بار از یک سری جهات به جای صعود، افول کرده است. برای مثال سختی بیش از حد بازی در قبال وجود دشمنان و طراحی مراحل، به قولی از زمین و زمان بر سر شما دشمن می‌بارد! موسیقی بازی هم از جهاتی ضربه دیده، برای مثال با مقایسه با MMX، می‌توانید نرم‌تر شدن آن و کمبود تنوع‌اش را حس کنید (طوری که گویی تمامی مراحل یک از نوت صوتی تنها با افکت‌های مختلف بهره می‌برند!).
این بار همه چیز از آلوده شدن یک شخصیت جدید به اسم "دکتر داپلر" (Dr.Doppler)، به ویروس Sigma، شروع می‌شود. وی بعد از Maverick شدن تصمیم می‌گیرد آرمان شهری را برای Reploidها بسازد تا به نوعی استقلال دنیوی برسد، کما که تمامی این‌ها بخاطر Sigma است. این عنوان اولین عنوانی است که شما می‌توانید در آن با Zero به بازی بپردازید، هرچند بصورت محدود.

اولین نسل 32 بیتی MMX، این عنوان یک تکامل و پیشرفت درخور برای 3 بازی پیشین به حساب می‌آید. برخلاف 3 نسخه قبل، MMX4 با بکار گرفتن کات سین‌های انیمه‌ای، صداگذاری و سیستم دیالوگ متشخص‌تر، سعی می‌کند که بازیکنان را هرچه بیشتر نسبت به گذشته در تعامل با داستان بازی نگه دارد. البته دوبله و صداگذاری انگلیسی این نسخه، یکی از بدترین چیزهایی است که می توانید انتظارش را بکشید! اما جدای از کمی مزاح، دوبله بازی افتضاح نیست اما صدای دخترانه X، لهجه‌های انگلستانی داغون که از غلیظ‌ترین افراد ایرلند هم گنگ‌ترند و یک سری دیالوگ عجیب، باعث می‌شوند که از آن بیشتر بعنوان یک جک یا چیز خنده‌دار یاد کنید تا هرچیز دیگری!
از جهات گیم‌پلی، MMX4 پیشرفت‌های بسیاری کرده است. به واسطه گرافیک جدید بازی، ما شاهد انیمیشن‌های بسیار و البته جذابی هستیم که خود مسیری را برای انجام حرکات بیشتر شخصیت‌ها باز می کنند، به خصوص در قبال Zero که قابلیت‌های متنوعی را با شکست هر یک از Maverickها، برای شمشیرش، بدست خواهد آورد. MMX4 این اجازه را به شما می‌دهد که کل بازی را با Zero تجربه کنید و بعد دیگری از داستان را ببینید. نکته دیگری که شاید نیاز به اشاره داشته باشد، کمی آسان بودن این نسخه در مقایسه با عناوین پیشین است. داستان بازی با حمله یک Maverick به یکی از شهرهای بازی شروع می‌شود که درنهایت موجب نابودی آن می‌گردد. دقیقا در همان موقع نیروهای گروه Repliforce، یک سازمان دفاعی Reploid‌ها، پدیدار می‌گردند و به جای همکاری با قهرمان‌های بازی، صرفا بخاطر حفظ احترام و عزت خود تصمیم می‌گیرند که به تمامی مسائل نه گفته و اینگونه جنگی شروع می‌شود که اساس و بنیان آن بازی‌ای است که توسط Sigma اداره می‌شود. 

حال وقت آن رسیده که از معرفی مختصر عناوین MMX Legacy Collection 1 عبور کرده و به خود مجموعه و موارد اضافی‌ بپردازیم. از لحاظ پرفورمنس و کیفیت اجرای کلی، 3 عنوان اول، که از روی نسخه SNES برداشته شده‌اند، کیفیت خوبی دارند. در اکثر مواقع شما حداکثر سرعت فریم ریت را خواهید داشت، اما چرا "اکثر" مواقع؟ زیرا از آنجایی که این‌ها از روی نسخه SNES برگرفته شده‌اند و بر روی آن کنسول، مواقعی دچار افت فریم می‌شدند، شما امروز هم نمی‌توانید انتظار حداکثر فریم ریت در تمامی لحظات را داشته باشید، چیزی که تعجب‌آور است زیرا Capcom به راحتی می‌توانست نسخه‌های بهتری را برای پورت کردن انتخاب کند و از آن بدتر چرا اصلا سعی در رفع این موارد نداشته؟ چیزی نیست که آنقدر عذابتان بدهد (برای من شاید در هر یک از 3 عنوان مجموعا 2 الی 3 بار رخ داد) اما وجود آن هم کمی نامطلوب است.

به واسطه سیستم فیلترهای جدیدی که برای عناوین 16 بیتی و 32 بیتی گذاشته شده، شما می توانید فیلتر Smooth را انتخاب کرده که موجب می شود کمی از "پیکسلی" بودن تصاویر کم شود و در عوض تصاویر شکل‌تر و امروزی‌تر داشته باشید که وجودش مایه فرح بوده و از آن استقبال می‌شود، هرچند که فیلتر اصلی هم به خودی خود زیباست و موجبات نوستالژیا را فراهم می کند. جدای از این 2 یک فیلتر هم برای احیای شرایط یک تلویزیون CRT وجود دارد که از نظر من جالب نیست.

در اینکه Capcom، در جمع آوری متعلقات و موارد مربوطه عناوین قدیمی‌اش در هر یک از زمینه های مختلف، بصورت یک گلچین و گالری، مهارت خاصی دارد شکی نیست و این مسئله برای MMX Legacy Collection هم صادق است. ما با کامل‌ترین مجموعه از طراحی‌ها، عکس‌ها، تریلرها، وسایل تزئینی و تبلیغاتی و موسیقی روبه رو هستیم که البته یک سری نقوص ریز هم دارد. برای مثال، برخی از قطعه های ژاپنی این مجموعه، چون Wild Fangs، به سبب باطل شدن پروانه کسب، غیبت دارند، و یا نمی‌توان آن‌ها را حین تجربه بازی پخش کرد و تنها مختص خود گالری هستند که می‌توانست یک ویژگی بسیار جالب باشد، اما از سویی دیگر، با یک دسته از آهنگ های جدید و تنظیم شده مختص این Collection روبه رو هستیم، همچون ریمیکس آهنگ باس فایت‌های X5 و یا آهنگ RE:Future. در مجموع این یک گالری عالی است و می‌توان آن را یک موزه دیجیتالی تمام عیار نامید.
خبر خوب دیگر، وجود نسخه‌های مختلف از هر یک از عناوین حاضر است، به بیانی دیگر، Rockman X. اگر از دوبله انگلیسی خسته شده‌اید، با فشردن یک دکمه نسخه ژاپنی آن را باز کرده و به تجربه‌اش بپردازید! از جمله موارد خاص و نیاز به بحث این Collection، درجه سختی Rookie Hunter Mode است که برای افراد تازه کار در نظر گرفته شده، البته تا حدی. با فعال کردن این حالت، میزان صدمه وارد شده به شما به 25% کاهش می‌یابد، دیگر با افتادن بر روی تیغ‌ها نخواهید مرد و سقوط کردن به دره‌ها، باعث مرگ شما نمی‌شود بلکه از آخرین Checkpoint ظهور خواهید کرد. اما این حالت چه خوبی‌هایی دارد و چه بدی‌هایی؟

نکته خوب آن اول از همه، این است که برای تازه کارها راه تجربه را باز می‌کند و نوعی تمرین محسوب می‌شود. برای عناوینی چون X6 که ثانیه به ثانیه می‌خواهد شمارا بکشد، و یا Axl X7، ببخشید Mega Man X7 که از ریشه مشکل دارد، باعث می‌شود کمی کمتر روی اعصابتان برود و تجربه‌ای روان تر داشته باشید. نکته بد این حالت، اولا آسانی بیش از حد است، تا جایی که در MMX5 در مواقعی ضدضربه می‌شوید! و دوما Achievementهای بازی 90% قفل می‌شوند و برای باز کردن برخی از آنها باید بازی را بطور عادی تمام کنید که در مواجه شدن با مواردی چون عناوین مذکور (X6 و X7) عذاب آور است. اما بطور کلی حالتی است که وجودش نیاز و خوب است.

از دیگر نقاط ضعف این مجموعه، می‌توان به نبود یک سیستم بازگرداندن زمان یا به اصطلاح Rewind کردن اشاره کرد، چیزی که در کالکشن اصلی وجود داشت و از اشتباهات مرگ بار جلوگیری می‌کرد. برای یک سری از عناوین، همچون X6 که طراحی مراحلش پر از تله‌های کشنده است، این ویژگی می‌توانست با استقبال شدیدی روبه رو شود و نبود آن کمی ناامید کننده و عجیب بنظر می‌رسد.

و درنهایت می‌رسیم به مورد انتظارترین بخش این Collection دوگانه، یعنی X Challenge. اساس این بخش این است که شما را جلوی گروهی 2 نفره از باس فایت‌های 6 نسخه ابتدایی انداخته و شما باید آنها را شکست دهید، متاسفانه این بخش از داستان خاصی بهره نمی‌برد و صرفا جنبه چالشی دارد اما کماکان بسیار سرگرم کننده و جذاب است و حرکتی شجاعانه از سوی سازندگان به حساب می‌آید. در این حالت به  یک Armor جدید برای X که اکثر قابلیت‌های زره‌های پیشین خود، مثل Plasma Shot و یا پرواز کردن را دارد و به شما اجازه‌ می‌دهد که همزمان از 3 عدد از قابلیت‌های مختلف نسخه‌های مربوطه به علاوه شمشیر Z Sabre استفاده کنید، دست خواهید یافت. از لحاظ داستانی، این بخش کلیه فانتزی‌های شما درباره نشانه‌هایی از دنباله احتمالی را با خاک یکسان می‌کند، اما گیم پلی چطور؟ آیا جوابگوست؟

هم آره و هم نه؛ در مواقعی با Duoهای عالی روبه رو هستیم، مثل Chill Penguin و Frost Walrus. این مبارزات روندی بسیار جالب دارند و شکست دادن این باس‌ها، در سریع ترین حالت ممکن و سواستفاده از نقاط ضعفشان کاری است بسیار لذت بخش. اما نکته خوب قضیه همین جا ختم می‌شود و حال مشکلات. اول از همه باید متذکر شوم که در حالت Normal، بعد از هر Stage که شامل 3 مبارزه (یعنی مجموعا 6 باس) است، Weapon Energy و Health Point های شما پر نشده و در میان برخی از آشوب ناک‌ترین مبارزات Mega Man باید زنده بمانید، به بیانی ساده، X Challenge متعادل نیست و ای کاش که کمی متعادل‌تر می بود. حالت جالبی است نمی‌توان منکرش شد اما بخش متعادلی نیست. برای مثال مبارزه با Vile MK-2 و High Max که خب...اگر به اعصابتان مسلط نباشید اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد.
درنهایت هم باید بگویم که اگر در این بازی بدنبال نشانه‌هایی برای تایید شدن یا hint شدن نسخه بعدی Mega Man X بودید، هیچ خبری نیست و بهتر است دل خود را صابون نزنید!

"What am I FIGHTIN FOOOOOOOOOR"

"از جمله موارد قابل ستایش گالری، مجموعه سریالی روز سیگما"

"شکست باس‌های بازی در بخش X Challenge بسیار لذت بخش است"

"تقویت ظاهر کلی به واسطه فیلترهای جدید"

نکات مثبت:

وجود چهار عنوان فوق العاده ارزشمند با ارزش تکرار بالا

گالری کامل 

فیلترهای گرافیکی مناسب

وجود حالت Rookie Hunter Mode

امکان تعویض دوبله بازی به نسخه ژاپنی

حالت X Challenge

نکات منفی:

عدم وجود Rewind

برخی از مبارزات بخش X Challenge متعادل نیستند

سخن آخر

MMX Legacy Collection 1 مجموعه‌ای از بهترین آثار پلتفرمری است که می‌توانید از گذشته طلب کنید، با آنکه از ساخت این عناوین سال های بسیار گذشته اما هیچ از ارزششان کم نشده است. مهم نیست طرفدار Mega Man باشید یا اولین باری باشد که دست به تجربه این مجموعه می‌زنید، MMX Legacy Collection 1 لحظات مفرح و با ارزشی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

Verdict

MMX Legacy Collection 1 is a gathering of some of the best platformers that you'd possibly want from the past. Many years have passed since their development and launch; however, nothing has changed their value as they are invaluable. It does not matter whether you're a fan or not, this collection will bring you hours of joy, satisfaction and fun

Score – PC Version : 9.5

خرید کنسول، بازی و لوازم جانبی در بخش فروشگاه سایت

نوشته شده در: 12 مرداد 1397
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • دانلود موسیقی متن بازی Mega Man X Legacy Collection
 
گیم آموز
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

کالشکن فوق العاده ایه که البته با این وضع دلار صبر میکنم تخفیف شه که با اینحال 2 برابر قیمت بدون تخفیف سال قبل حساب میشه

با X8 خیلی خاطره دارم . واقعا نمیدونم چرا x9 رو نساختن چون پتانسیل بالایی داشت برای نسخه بعدی
خسته نباش مرد ! XD

بعضي وقتا اين افكار تاريك به ذهنم ميرسه كه مديراي سايت ، علي رو مظلوم گير آوردن ! هر بازي اي كه توي دنيا كمتر از ده تا پلير داره ميدن علي نقد كنه ! XD

علي جان قطعا بهشت قبل از مادران ، زير پاي تو ه
:دی قربانت برادر سلامت باشی
xD نه هنوز به اون مرحله نرسیدیم
دروغه آقا زیر پای من جهنمه، شایعه است :دی