شاتل لند
فروشگاه گیفت کارت
 
افسانه‌ی تراوین هیولا
خرید گیفت کارت بهترین سایت فروش گیفت کارت
پیش نمایشی بر بازی The walking dead - Final season

پیش نمایشی بر بازی The walking dead - Final season

پیش‌نمایشی بر "مردگان متحرک: فصل نهایی"

"به قلم علیرضا رمضانی مقدم"

شروع فصل اول "مردگان متحرک" به عنوان یک بازی مقارن است با آغاز فصل جدیدی در این صنعت که مبنای سرگرم کردن مخاطب منحصر به روایت داستان است. شیوه داستان سرایی که در خود انبوهی از لحظات احساسی دارد و در تمام آن‌ها پتانسیل بالای همراه کردن مخاطب و ایجاد حس همزادپنداری با شخصیت‌های جذاب درآمیخته شده است طوری که اشتیاق برای پیشبرد داستان مهلت زمین گذاشتن بازی را به مخاطب خود نمی‌دهد. از طرفی این سبک و سیاق همواره کمیتش در گیم‌پلی لنگ می‌زند و همیشه این کلنجار را در زهن مخاطب خود باقی می‌گذارد که آیا واقعا در حال انجام یک بازی کامپیوتری هست و یا به دیدن فیلمی دعوت شده‌ که گاها اجازه برخی تصمیم گیری‌ها و انجام چند حرکت ساده را به تماشاگر خود سپرده است؟ چنین عملکردی در بازی‌های دیگر "تل تیل گیم" نیز وجود دارد و منحصر به "مردگان متحرک" نیست. جدای از این که اثر قابل تأویل به گیم است یا نه باید پذیرفت که با یک محصول کاملا سرگرم کننده طرف هستیم که البته اکنون در انتهای راه داستانی خود قرار دارد و استودیوی "تل تیل" قرار است فصل آخر آن را تا چند روز آینده روانه بازار کند.

پیش نمایشی بر بازی The walking dead - Final season

داستان سری مردگان متحرک روایت‌گر قصه شخصیت‌های ریز و درشتی است که در مسیر آن قرار می‌گیرند و یکی پس از دیگری محو می‌شوند. پس‌زمینه آخرالزمانی با چاشنی زامبی‌ها نیز همواره همراه این افراد است که گویا هیچگاه نویسندگان بنای این را ندارند که به مساله چگونگی پیدا کردن راه حلی برای این مفلوکان آخرالزمانی بپردازند. در عوض اصل کلیدی در روایت مردگان متحرک این است که چطور در فضای پر هرج و مرج اینچنینی بزرگترین بحران دنیا خود "انسان" می‌شود. چه در حین انجام بازی تل تیل و چه دیدن سریال شبکه amc مخاطب به تدریج زامبی‌ها را فراموش می‌کند و به این درک می‌رسد که چه بر سر انسان می‌آید اگر رفاه و آسودگی خاطر حاصل از زندگی مدرن را از او بگیرند و در عوض در دنیایی تاریک و آشفته رهایش کنند.

از این منظر مردگان متحرک روایتگر غصه تخیلی مقابله با زامبی‌ها نیست بلکه گویای داستانی حقیقی از قرارگیری انسان در موقعیتی است که در آن قوانین و محدودیت‌های شناخته شده جامعه برقرار نیست و شرایطی جدید حکم‌فرماست و زامبی‌ها فقط بهانه و وسیله روایت چنین دنیایی هستند. البته مشکل چنین دنیا سازی این است که پایان مشخصی برای آن نمی‌توان تصور نمود و داستان مدام در حال کش آمدن است. صحنه‌ها مدام تکرار می‌شوند، یک شخصیت‌ منفی جای خود را به شخصیت منفی دیگری که فقط قوی‌تر و خشن‌تر است می‌دهد، یارانتان کشته می‌شوند و یاران تازه سر برمی‌آورند و به همین ترتیب همه چیز در چرخه تکرار می‌افتد.

پیش نمایشی بر بازی The walking dead - Final season

اما اکنون در روایت تل تیلی از دنیای مردگان متحرک برای اولین بار قرار است شاهد فصلی آخر از داستان‌های این دنیا باشیم. از این جهت سری آخر این بازی بسیار دارای اهمیت می‌شود. البته به شخصه انتظار یک پایان‌بندی جامع و کامل مثل "جنگ جهانی زد" را ندارم و اصلا فکر نمی‌کنم قرار باشد یک اتفاق خیلی عجیب غریب را شاهد باشیم که طی آن بساط زامبی‌ها برچیده شود. اما انتظار دارم داستان شخصیت کلمنتاین با تمام پستی‌ها و بلندی‌هایش به نحوی احسنت خاتمه یابد که در این صورت یکی از طولانی‌ترین و مفصل‌ترین خطوط داستانی به نتیجه خواهد رسید. کلمنتاین شخصیتی بود که پیدایش و تکامل آن را به همراه بازی شاهد بودیم و لحظات احساسی زیادی را از چارچوب دید او تجربه کردیم.

همانطور که می‌دانیم روند داستانی بازی به فصل‌های قبل وابستگی تنگاتنگی دارد و تصمیمات و انتخاب‌های گیمر نه تنها در طول یک فصل که در فصول بعدی بازی هم اثرگذار هستند. اینکه تا چه حد این تاثیرات عمیق هستند البته خود جای بحث دارد. به طور مثال در بسیاری از لحظات بین نجات جان دو شخصیت در بازی انتخاب به گیمر واگذار می‌شود در حالی که بعد از گذشت مدتی از بازی شخصیت نجات پیدا کرده نیز به طرق دیگر خواهد مرد. بنابراین فقط شما توانسته‌اید تصمیم بگیرید کدام فرد زودتر بمیرد. به هرحال چنین تصمیماتی در بازی به وفور وجود دارد و یکی از نکات مثبت بازی جای‌دهی این انتخاب‌ها در موقعیت‌های هیجان‌انگیز است که باعث می‌شود لحظاتی پر از التهاب و استرس برای گیمر ایجاد شود.

پیش نمایشی بر بازی The walking dead - Final season

از دیگر نکات مثبت بازی پرداخت پر جزئیات به شخصیت اصلی خود یعنی کلمنتاین است. کلمنتاینی که قسمت به قسمت و فصل به فصل رشد کرد. در فصل ابتدایی بازی کلمنتاین یک کودک ضعیف بود که بدون حضور "لی" قطعا نمی‌توانست زنده بماند اما در سکانس‌های پایانی فصل اول رشد شخصیتی او در صحنه‌ای بینهایت تاثیرگذار و به یاد ماندنی شروع شد تا جایی که آنچه از او در فصل آخر دیدیم دیگر شباهتی به کلمنتاین نحیف و کوچک فصل اول نداشت. در فصل نهایی اما قرار است فراتر از این نیز برود و یکی از ساخته و پرداخته شده ترین شخصیت‌های دنیای مردگان متحرک را به نمایش بگذارد. این‌بار خود او جای لی را در قسمت اول خواهد گرفت و شخصیت "ای جی" که در فصل دوم وارد بازی شد و کلمنتاین قسم خورد از او محافظت کند شخصیتی شبیه خود کلمنتاین در فصل اول خواهد داشت. گویا زوج کلمنتاین و لی با چرخشی 180 درجه در کلمنتاین و ای جی تناسخ پیدا کرده‌اند. بنابراین می‌توان امیدوار بود لحظات دراماتیک زیادی در این فصل به وقوع خواهد پیوست که امکان یک پایان تراژیک و به یادماندنی شبیه انتهای فصل اول را به شدت بالا می‌برد. اگر تل تیل موفق باشد و بتواند چنین کاری را به نحو احسنت انجام دهد، بازی به بهترین شکل ممکن پایان خواهد یافت و خاطره اتمام آن همیشه در ذهن‌ها باقی می‌ماند.

گیم‌پلی بازی همانند قسمت‌های قبل متکی به انتخاب‌های سریع و کلیدزنی‌های پشت سرهم است. مورد نقدترین عنصر مردگان متحرک نیز دقیقا همین بخش از بازی یعنی گیم‌پلی آن است. از یک سو کلید زنی‌ها را داریم که هر چه قدر هم حساس، سریع و تاثیرگذار باشند باز هم همانند یک بازی واقعی که گیمر خود رخدادها را کنترل می‌کند به دل مخاطب نخواهد چسبید. چنین چیزی بیشتر شبیه تلفیق میان پرده‌های سینمایی با کدهای "اند" و "اور" برنامه نویسی است که فقط مخاطب را مجبور می‌کند شاسی‌های گیم‌پد خود را در جایی مناسب فشار دهد.

پیش نمایشی بر بازی The walking dead - Final season

 از طرف دیگر انتخاب‌های موجود در بازی که همانطور که گفته شد هیچگاه اثری بنیادین در روند بازی نخواهد نداشت و مثلا باعث نخواهد شد پایان بازی به دست گیمر رقم بخورد. متاسفانه به نظر نمی‌رسد که این روند گیم‌پلی در فصل نهایی مردگان متحرک دچار تغییر شود چرا که این ژانری است که بازی در بستر آن تعریف و عرضه شده است. البته می توان امیدوار بود حدقل تاثیر گذاری انتخاب‌های گیمر خیلی بیشتر از پیش در روند داستان بازی خود را نشان دهد.

به لطف استفاده از موتور گرافیکی بهینه شده یونیتی، گرافیک به نمایش درآمده از بازی نسبت به قبل بهبود یافته و حال و هوای تازه‌ای را در بخش بصری شاهد هستیم. به طور کلی گرافیک در سری مردگان متحرک هیچگاه حرف اول را نزده است و همیشه از سبک و سیاق هنری خاص خود پیروی می‌کند. سبک و سیاقی که بیشتر شبیه کمیک بوک‌های مصور است تا یک شبیه‌سازی از واقعیت. به شخصه این اتمسفر جاری در گرافیکی سری را بسیار دوست دارم و این حس که مخاطب در حال ورق زدن یک کتاب مصور است همواره همراه مخاطب است. البته باگ‌های کوچک و فریز شدن گاه و بیگاه تصویر از جمله مواردی است که امیدواریم در فصل جدید شاهد آن‌ها نباشیم تا تجربه به مراتب بهتری در بخش جلوه‌های بصری اتفاق بیافتد. 

فارغ از تمام نکات مثبت و منفی، مردگان متحرک همراه با کلمنتاین در آخرین ایستگاه از روایت داستانی خود به سر می‌برند. البته هنوز این احتمال وجود دارد که سازندگان نسخه‌هایی دیگر از دنیای مردگان متحرک را با خطوط دستانی‌ متفاوت پی‌بگیرند اما در حال حاضر به پایان رسیدن داستان کلمنتاین قطعی است. باید چند روزی دیگر منتظر ماند و دید چگونه پایان‌بندی در انتظار او است. "مردگان متحرک: فصل نهایی" در تاریخ 23 مرداد 97 عرضه خواهد شد. تا آن لحظه با اخبار بازی از پردیس گیم همراه ما باشید.  

نوشته شده در: 16 مرداد 1397
دسته: پیش‌نمایش
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • The walking dead - Final season
  • تیزر جدید فصل آخر بازی The Walking Dead
  • دانلود تریلر قسمت سوم بازی The Walking Dead: The Final Season
 
گیم آموز
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.