فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت اگزو گیم؛ عرضه کننده رسمی تجهیزات گیمینگ
هیولا پلتفرم آنلاین عرضه بازی خرید گیفت کارت
نقد و بررسی بازی 20XX
نویسنده:
صفحه شخصی من وبلاگ من - \"نظرات این کاربر تنها گویای عقاید خود ا...
User_image

نقد و بررسی بازی 20XX

نقد و بررسی بازی 20XX

"به قلم پرهام آقاخانی"

همان طور که قبلا هم اشاره کرده بودیم، قبل از این که کپکام تکانی به خودش بدهد و بالاخره بعد از ده سال، سری مگامن را از زیر خروارها خاک بیرون بیاورد، این طرفداران این بازی‌ها بودند که همچنان در حال زنده نگه داشتن نام مگامن با بازی‌های خودشان بودند. یکی از این بازی‌ها، عنوان Mega Man Unlimited بود که عنوانی ارزشمند به سبک عناوین کلاسیک سری بود. یک بازی دیگر هم عنوان مورد انتظار کیجی اینافونه بود که به خاطر اشتباهات متعدد در طراحی و بازاریابی‌اش، با سر به زمین خورد. ولی عنوانی که می‌خواهیم در موردش صحبت کرده و آن را بررسی کنیم، 20XX نام دارد؛ عنوانی که با الگوبرداری از سری Mega Man X ساخته شده و بعد از مدت‌ها، اکنون بر روی کنسول دستی نینتندو سوییچ نیز قابل دسترسی شده است.

با این که در مقدمه‌ی مطلب به این موضوع اشاره کردیم که بازی با الگوبرداری از سری مگامن اکس طراحی شده است، اما اجازه ندهید که با همین یک جمله در مورد محتوای آن به نتیجه برسید؛ چون تشابهات این عنوان با سری فوق، تنها به عملکرد برخی کارکترها و همچنین مکانیک‌های اصلی آن خلاصه می‌شود. 20XX در واقع ترکیبی از گیم پلی متداول سری مگامن اکس با ژانر Rogue-Like است. یعنی نه تنها با مرگ کارکترتان، خبری از ادامه دادن نخواهد بود، بلکه تابع تصادفی و RNG نیز نقش بزرگی را در گیم پلی ایفا می‌کند و در هر بار انجام بازی می‌توانید شاهد جای‌گیری متفاوت اجزای مراحل، دشمنان متفاوت و آیتم‌های متفاوت باشید. در طول بازی، در نقش یکی از 4 کارکتر قابل بازی (دو کارکتر اصلی و دو کارکتر DLC) قرار می‌گیرید و به نبرد با باس‌های مختلف بازی می‌پردازید. دو کارکتر اصلی که با خرید بازی در دسترس شما قرار می‌گیرند، Nina و Ace هستند که به ترتیب، جایگزینی برای X و Zero در این بازی به شمار می‌روند. البته با این تفاوت که Ace بر خلاف زیرو، حتی در حین دویدن هم می‌تواند حمله کند. دو کارکتر دیگر نیز که با خرید DLC در اختیارتان قرار می‌گیرند، Hawk و Draco هستند که با توجه به توانایی‌هایشان، نوآوری جالبی در این سبک محسوب می‌شوند؛ چون Hawk درست همانند اعضای خاندان بلمانت در سری کسلوانیا، از یک شلاق بهره می‌برد و Draco نیز عملا یک تانک است که علیرغم سرعت پایینش، به یک سری سلاح‌ها و تجهیزات کارآمد دسترسی دارد.

در کل حدود 10 مرحله در بازی وجود دارد که همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، با هر بار شروع مجدد به صورت تصادفی و بر اساس یک سری قالب از پیش تعیین شده ساخته می‌شوند و بازیکن نیز مجبور است تا با عبور از موانع آن‌ها و مبارزه با دشمنان، به باس آن مرحله رسیده و او را شکست دهد. ولی نکته‌ی جالبی که در این میان به چشم می‌خورد، افزایش درجه سختی مراحل به صورت داینامیک است؛ یعنی هر چقدر انجام دادن یک مرحله را به تاخیر بیاندازید و دیرتر به سراغ آن بروید، درجه سختی آن بیشتر می‌شود و نه تنها با حجم بیشتری از دشمنان و تله‌ها (مخصوصا در اتاقک‌های مبارزه با باس) روبرو خواهید شد، بلکه حتی باس‌ها نیز از تکنیک‌های جدیدتری علیه شما استفاده می‌کنند. ولی در این میان، مرحله‌ی نهم یک استثنای بزرگ است. دلیل این موضوع هم این است که میزان درجه سختی بازی در این مرحله به طرز وحشتناکی بالا می‌رود و به خاطر این که تقریبا تمام آن بر روی یک پرتگاه بزرگ بنا شده است، برخلاف هر مرحله‌ی دیگری و حتی مرحله‌ی دهم که آخرین مرحله‌ی بازی محسوب می‌شود، به عکس العمل‌هایی فوق العاده سریع و دقت بسیار بالا نیاز دارد. این مسئله حتی ممکن است بعضی اوقات در طول مراحل اصلی هم رخ دهد که خوشبختانه تعدادشان اندک است.
با وجود چنین شرایطی، کاملا مشخص است که ممکن است بازی برای عده‌ای و با توجه به میزان حرفه‌ای بودنشان، بسیار سخت یا بسیار آسان باشد. برای همین، سه درجه سختی مختلف برای بازی در نظر گرفته شده است. درجه سختی Easy درست به مانند سری مگامن اکس، سه جان برای تکمیل مراحل به بازیکنان می‌دهد و تجربه‌ی بازی را کمی آسان‌تر می‌کند، درجه سختی Normal برای کسانی است که تجربه‌ی اصیل 20XX را می‌خواهند و درجه سختی Hard هم برای آن دسته از کسانی طراحی شده که یا خیلی حرفه‌ای هستند و یا علاقه‌ی زیادی به آزار دادن خودشان دارند. حتی می‌توان در درجه سختی Hard و برای سخت‌تر کردن بازی، به فعال سازی یک سری چالش‌های ویژه (مثل اتمام بازی فقط با استفاده از سلاح اصلی) پرداخت.

تنوع اسلحه‌ها و تجهیزات قابل استفاده در بازی، بسیار بالاست. نه تنها می‌توان با نابودی باس‌ها (همانند سری مگامن) به یک سری اسلحه‌ی خاص دسترسی پیدا کرد، بلکه هر کدام از کارکترهای بازی نیز از اسلحه‌های منحصر به فردی بهره می‌برند و حتی می‌توان تا انواع مختلفی از آن‌ها را در طول بازی پیدا و استفاده کرد. مثلا هنگام استفاده از Nina می‌توانید علاوه بر نوع شلیک معمولی، از نوع شلیک Spread Shot که محدوده‌ی بیشتری را پوشش می‌دهد، استفاده کنید یا این که از نوع شلیک چهار جهته برای مورد هدف قرار دادن دشمنانی که بالا یا پشت سر کارکتر هستند، بهره ببرید. همچنین با استفاده از فروشگاه‌ها، باز کردن برخی صندوق‌ها و نابودی باس‌ها نیز می‌توان قطعات مختلفی از زره‌ها و یا آپگریدها را جمع آوری کرد که هرکدامشان، توانایی‌های مختلفی مثل Double Jump یا افزایش قدرت حملات را به بازیکن اعطا می‌کنند. حتی می‌توان با پیدا کردن یک سری اتاق مخفی، به توانایی‌هایی فوق العاده پر ریسک و دائمی که توانایی‌های بسیار قدرتمندی را در ازای یک سری ویژگی‌های به شدت منفی در اختیارتان می‌گذارند، دسترسی پیدا کنید.

اما درست برخلاف عناوین مشابه، اسلحه‌های دریافتی صرفا جهت حمله به دشمنان به کار نمی‌روند و می‌توان از آن‌ها برای از کار انداختن تله‌های محیطی و دور زدن یک سری از موانع استفاده کرد. به همین خاطر، یک سیستم بسیار جالب برای ذخیره کردن اسلحه‌ها در بازی طراحی شده است که در عمل، به نحوه‌ی استفاده از نیروها در مگامن 8 شباهت دارد و بسیار بهتر از سری MMX و یا حتی عنوان Mighty No.9 است. بازی سه دکمه‌ی مختلف را برای استفاده‌ی آنی از سه نیروی مختلف، در اختیار بازیکن می‌گذارد تا بتوان در کنار شلیک‌های معمولی، از آن‌ها بهره برد. ولی نکته‌ی جالب اینجاست که هر وقت که بخواهید، می‌توانید با توقف بازی، نیروهایی که در اختیار دارید را در یک سری جایگاه ذخیره کنید تا مجبور به دور انداختن آن‌ها نباشید و بتوانید بسته به شرایط، آن‌ها را با هم جابجا کنید. به خاطر تمام این ویژگی‌ها، تقریبا هیچ کدام از تلاش‌هایتان برای اتمام بازی، شبیه به هم نیستند و بسته به RNG و انتخاب‌هایتان، شرایط مختلفی را تجربه خواهید کرد.

سازندگان بازی همچنین توانسته‌اند تا محتویات مناسبی را داخل بازی قرار دهند و فقط به یک بخش کمپین معمولی اکتفا نکرده‌اند. در کنار این بخش، همچنین می‌توانید تا به انجام ماموریت‌های روزانه و هفتگی بپردازید یا با استفاده از Seedها (یک سری عبارات کوتاه حاوی عدد و حروف که با استفاده از آن‌ها، بازی مرحله‌ی خاص آن عبارت را ایجاد می‌کند) به انجام بازی‌هایی که دیگران و یا دوستانتان انجام داده بودند، بپردازید و یا توانایی‌هایتان را محک بزنید یا این که برایشان قدرت نمایی کنید! حتی می‌توانید بازی را به صورت دونفره‌ی Co-Op و در دو حالت آفلاین و یا آنلاین انجام دهید و با کمک دیگران به اتمام مراحل بپردازید.

خوشبختانه بخش صوتی و بصری بازی نیز درست همانند بخش گیم پلی، کیفیتی مثال زدنی دارد. گرافیک دوبعدی بازی به شدت زیبا، رنگارنگ و زنده است و به خاطر سبک بودنش و همچنین وجود تنظیمات گرافیکی مختلف، مشکل چندانی از لحاظ اجرای بازی حتی روی سیستم‌های نسبتا ضعیف هم به وجود نمی‌آورد. از طرفی دیگر نیز این انیمیشن‌های بازی هستند که خودنمایی می‌کنند. تمامی کارکترهای بازی، چه قابل بازی و چه دشمنان، از انیمیشن‌هایی فوق العاده روان و پرجزئیات بهره می‌برند. به عنوان مثال، فقط کافیست اسلحه‌ی کارکترها را شارژ کنید یا این که فقط شروع به دویدن کنید تا بتوانید نظاره‌گر جزئیات بالای انیمیشن‌های آن‌ها باشید. بخش صوتی بازی نیز وضعیت مشابهی دارد و نه تنها از افکت‌های صوتی مناسبی استفاده شده است، بلکه موسیقی‌های بازی نیز با وجود تعداد اندک و احتمال تکراری شدنشان، بسیار خوب تنظیم شده‌اند و واقعا گوش نواز هستند.

بازبینی تصویری:

Relatable…

این بازی حتی از مکان‌های مخفی کلاسیک هم بی بهره نیست

هر زمان که بخواهید، می‌توانید با توقف بازی اطلاعات مربوط به تجهیزاتتان را چک کنید

ظاهر باس‌ها گولتان نزند! ممکن است آن‌ها برای برخی، کمی کارتونی به نظر برسند، ولی اگر مواظب نباشید در کسری از ثانیه نابودتان می‌کنند

نکات مثبت:

گیم پلی به شدت روان و سرگرم کننده

وجود چند درجه سختی مختلف

حالت چندنفره‌ی آنلاین و آفلاین

وجود ماموریت‌های روزانه، هفتگی و مبتنی بر Seed

موسیقی‌های مناسب

گرافیک و انیمیشن‌های فوق العاده

نکات منفی:

نامتعادل بودن درجه سختی به خاطر RNG

درجه سختی دیوانه وار مرحله‌ی نهم

سخن آخر: استودیوی Batterystaple Games توانسته است که با 20XX، فرمول موفق سری مگامن را با یک سری ارتقاهای لازم و همچنین استفاده از ویژگی‌های عناوین Rogue-Like، چند قدم به جلو ببرد. بازی بسیار زیبا به نظر می‌رسد، گیم پلی آن سریع و روان است و با این که درجه‌ی سختی آن در بعضی مواقع، واقعا دیوانه وار و در شرایطی حتی ناجوانمردانه به نظر می‌رسد، ولی همچنان یک عنوان سرگرم کننده، جذاب و رضایت بخش محسوب می‌شود.

Verdict

With 20XX, Batterystaple Games has successfully taken the Mega Man series' formula multiple steps further by adding a series of upgrades and Rogue-Like mechanics. The game looks great, the gameplay is fast and fluid, and although its difficulty sometimes seems insane and, in some cases, even unfair, it's still a fun, exciting, and satisfying title

Score: 9

خرید کنسول، بازی و لوازم جانبی در بخش فروشگاه سایت

نوشته شده در: 18 مرداد 1397
دسته: نقد و بررسی
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

عالی بود نقد. پرهام جان منتظر نقد Dead Cells از شما هستم.
آره واقعا. Dead Cells رو نقد کن که ظاهراً بازی فوق العاده ایه.
متاسفانه وظیفه نقد این بازی به عهده من نیست.