فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت

Alpha Protocol مطلب متفرقه

صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
تصویر نویسنده
سلاح شما انتخاب شماست
به گفته منتقدان سینمای هالیوود: "صنعت سینما هیچ گاه خالی از ماموران مخفی نخواهد بود". می توان این جمله را در موازات صنعت بازی هم به كار برد، در واقع شخصیت های زیادی همانند، سم فیشر و اسنیك توانسته اند قلب هزاران بازی دوست را به تسخیر در آورند. سال 2006 بود كه بازی Alpha Protocol توسط شركت Obsidian به نمایش در آمد و نوید ظهور قهرمانی جدید به نام مایکل تورتون (Michael Thorton) را داد. این عنوان توانست با تلفیق سبك RPG و اكشن مخفی كاری، پتانسیل بالای خود را به نمایش در بیاورد. در نمایشگاه E3 2009 این بازی حضور خوبی داشت و سازندگان آن قول یك عنوان بسیار خوب را به هواداران داده اند. داستان Alpha Protocol مربوط به مامور مخفی جوانی به نام مایکل تورتون است. او ماموری غیر رسمی برای یك سازمان مخفی و جاسوسی در دولت آمریكا است كه برای انجام هر كاری توسط دولت به تمام نقاط جهان فرستاده می شود. مایكل همانند سم فیشر یك عامل نفوذی است كه همین قضیه "غیر رسمی" بودن باعث می شود كه او بدون هیچ تردیدی برای رسیدن به هدف خود، آدم بكشد و حتی قوانین را زیر پا بگذارد.
 
Alpha Protocol با توجه به سبك RPG خود، یك داستان غنی را شامل است كه البته سازندگان اطلاعات زیادی از آن فاش نكرده اند. سبك بازی همانند بازی Mass Effect، اکشن-نقش آفرینی است. از تریلرهای عرضه شده به وضوح می توان شباهت های این بازی را با Mass Effect مشاهده كرد. طبق گفته سازندگان مهمترین اصل و سلاح در این بازی "انتخاب" است. در واقع انتخاب های شما، داستان و گیم پلی بازی را تغییر می دهند. می توانید تمام مراحل را حتی بدون شلیك یك گلوله تمام كنید یا در مقابل كلا بازی را به یك Action صرف تبدیل كنید. در طول مراحل با انتخاب ها و پیشنهادهای زیادی رو به رو می شوید كه بعضی از آن ها به شدت در مراحل و داستان تاثیرگذار هستند و گاه شما را به مراحل فرعی می رسانند. در یكی از تریلرهای بازی، مایكل را مشاهده می كنیم كه یكی از سران مافیای روسیه را در حالی كه نارنجكی را به دهان آن چسبانده، از یك برج آویزان كرده است.
 
ما هر بار در سكانسی متفاوت نحوه برخورد مایكل را با این قضیه می بینیم كه در حقیقت در افكار او روایت می شوند. مایكل ابتدا قصد دارد شخص مورد نظر را از بالای برج به پایین پرت كند، ولی این كار مساوی است با كشته شدن تعداد زیادی از مردم توسط نارنجك وصل شده به فرد مافیایی. او فكرهای متفاوتی می كند كه همین تصمیمات متفاوت باعث می شود نوع گیم پلی بازی تغییر كند. در آخر مایكل با گروگان گرفتن شخص مافیایی و دزدیدن هلیكوپتر مردان او بدون شلیك یك گلوله از مهلكه می گریزد. مایكل همانند سم فیشر، وسایل جاوسوسی زیاد و پیشرفته ای دارد كه می توانید در طول بازی آن ها را ارتقاء دهید. یكی از سلاح های جالب بازی Sound Generation یا همان تولید كننده صدا نام دارد. می توانید با مخفی شدن در گوشه ای و استفاده از این اسلحه دشمنان را گمراه كرده و آن ها را به مكان مورد نظر خود بكشانید. مثلا دشمن خود را با ایجاد یك موج صدا، روی ریل قطار بیاورید و مشاهده له شدن او توسط قطار باشید!
 
مایكل توانایی غیب شدن برای چند ثانیه را دارد. در این حالت می توانید بدون دیده شدن به پشت سر دشمن رفته و با Comboهای متفاوتی همانند Metal Gear Solid آن ها را از پا در بیاورید. در كل گیم پلی مخفی كاری بازی بسیار شبیه به Metal Gear Solid است و اگر دوست داشته باشید می توانید كلا حالت مخفی كاری را كنار گذاشته و همانند Gears of War یك اكشن مطلق را تجربه كنید. می توانید در پایان هر مرحله تمام قابلیت های خود را مثل مخفی شدن، آهسته كردن زمان و مخفی كاری را افزایش دهید. همچنین 9 كلاس مختلف برای بخش RPG بازی در نظر گرفته شده كه هر كدام قابلیت ارتقاء دارند. سیستم كاور گیری در پشت اشیاء هم در بازی قرار دارد كه به قسمت تیراندازی بازی خیلی كمك كرده است. متاسفانه هوش مصنوعی بازی تا به حال زیاد جالب نبوده و ما گاه با رفتارهای احمقانه ای از طرف دشمنان مواجه هستیم، و گاه سیستم جهت یابی آنها بسیار ضعیف عمل می كند.
 
در كل به نظر می رسد که  گیم پلی بازی بسیار متنوع و خوب باشد، اما با توجه به آن چیزی که در دموها دیده شد، کمی مشکل در کنترل بازی وجود دارد که احتمال می رود این مشکلات هم تا زمان عرضه بازی برطرف شوند. موتور گرافیكی بازی Unreal Engine 3 است. نسبت به آن چیزی که در دموهای بازی دیده شده است، ضعیف ترین بخش بازی همین قسمت گرافیك است كه دارای باگ های فراوان است. طراحی چهره مایكل خوب كار شده، ولی بعضی شخصیت ها خیلی مصنوعی به نظر می رسند. شما می توانید چهره مایكل را همانطور كه دوست دارید بسازید و آیتم های زیادی برای این قسمت در نظر گرفته شده كه دست شما را برای خلق شخصیت مورد علاقه خود بسیار باز گذاشته است. متاسفانه انیمیشن های مایكل زیاد خوب نیست و جا به جایی های او هنگام حركت خیلی مصنوعی جلوه می كند و كلا باگ های زیادی در بالا و پایین رفتن از پله ها مشاهده می شود.
 
گاه شما مشاهده می كنید كه روی هوا شناور هستید و زیر پای شما هیچ چیز نیست. تنوع دشمنان بسیار خوب است و اصلا با آدم های تكراری مواجه نمی شوید. محیط های بازی در بعضی مكان ها بسیار شلوغ بوده و ما تنوع زیست محیطی را با توجه به اتفاق افتادن بازی در كشورهایی مانند روم، مسكو، تایوان و عربستان مشاهده می كنیم. متاسفانه انفجارها و آتش در بازی زیاد خوب كار نشده اند. نورپردازی هم به مدد استفاده از UE3 خوب طراحی شده و زیاد نقصی در آن مشاهده نمی شود. در كل گرافیك بازی خیلی متوسط است و با توجه به باگ های فراوان در آن هنوز هم جای كار دارد. در نهایت عنوان Alpha Protocol پتانسیل بالایی دارد و با توجه به سبك گیم پلی آن، می توان منتظر یك بازی موفق بود و امیدواریم باگ های زیاد بازی تا زمان عرضه برطرف بشوند.

نویسنده: مجید نور دوست
نوشته شده در: 14 آذر 1388
دسته: مطلب متفرقه، Alpha Protocol
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Alpha Protocol
  • Alpha Protocol
  • Alpha Protocol
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

not bad باحال تر از این زیاده
man kheyli tablighesho too mahvare shabakeye pmc too barnameh ye t3 didam vali gerafikesh mese dark sectore!!!!!!!
............best.........
in chie baba
shabihe bazi haye hand sal pishe
inam gerafike in dare!!!
bab man demosho ghablan dide boodam oftam chi bashe!
من ازبازي هاي با سبك مخفي كاري لذت مي برم! ممنون.
ممنونم.ولی خیلی جالب نیست.
بازی خوبی به نظر می رسه و اگه ازش استقبال بشه شاید نسخه بعدیش هم بیاد . اما تاریخ انتشارش خیلی باحاله فک کنم پدر بزرگم قبلا اینو بازی کرده باشه