جنگ خان‌ها
فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت بهترین سایت فروش گیفت کارت

Dead Rising 3 نقد و بررسی

صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
تصویر نویسنده
جنگ جهانی زامبی ها

در چند سال اخیر، تعداد فیلم های آخر الزمانی زامبی-محور بسیار افزایش پیدا کرده و این موضوع در دنیای بازی های کامپیوتری نیز دیده می شود. زامبی ها یکی از مناسب ترین سوژه ها برای نمایش چنین فضاهایی هستند و این موضوع باعث شده تا با استفاده از تغییرات در بعضی از ویژگی های این موجودات بتوان سناریوهای احساسی و اثرگذاری همچون The Last of Us را پدید آورد. اما سری بازی های Dead Rising از آن دسته عناوینی هستند که به ترسیم دنیایی شاد از زامبی ها پرداخته اند. ناشر پرآوازه ژاپنی یعنی Capcom، نسخه اول آن را در سال 2006 به صورت انحصاری برای Xbox 360 عرضه کرد و در پی موفقیت های نسبتاً خوب، قسمت های بعدی آن را به شکل مولتی پلتفرم منتشر کرد. چند ماه قبل از معرفی Xbox One، بار دیگر Capcom Vancouver اعلام کرد که سورپرایز بزرگی برای طرفداران دارد. در E3 2013 بود که مشخص شد DR3 در راه است. نسخه ای كه در ابتدا قرار بود برای  Xbox 360منتشر شود، ولی به عقیده سازندگان، پتانسیلی بیش از یک عنوان نسل هفتمی داشت و اینگونه شد که از كنسول جدید سر درآورد.

داستان

وقایع داستانی در DR3 بیش از 10 سال پس از نسخه دوم اتفاق می افتد و چالش های پیش روی شخصیت جدیدی به نام نیک راموس (Nick Ramos) را روایت می كند. در ابتدا، شرح مختصری از وقایع شهر Los Perdidos بازگو می شود و پس از آن، بازی به زمان شیوع اولیه برمی گردد. بر اثر وقوع حادثه ای ناگهانی، بیشتر مردم شهر به موجوداتی خونخوار یا به اصطلاح Walker تبدیل شده اند. دولت برای جلوگیری از گسترش این ویروس، کمک های زیادی را به نقاط مختلف شهر اعزام می کند، ولی پس از مدتی، کنترل کاملاً از دست آن ها خارج می شود. در اقدام بعدی، دولت از ساخت چیپ هایی برای درمان این بیماری خبر می دهد.

این چیپ ها که Zombrex نام دارند، درون بدن افراد آلوده قرار می گیرند و باعث می شوند تا بتوان کنترل نسبی روی آن ها داشت و مانع هر گونه اقدامات غیر منتظرانه از سوی آن ها شد. نیک از همان آغاز ماجرا به دنبال راهی برای خروج از شهر است و بسیاری از راه هایی كه می شناسد را آزمایش می کند، اما تمام خروجی ها بسته شده اند و به قولی نه راه پیش باقی می ماند و نه راه پس! از طرف دیگر، دولت تعداد زیادی از این موجودات را در محفظه های عظیمی نگهداری می کند و هر روز بر تعداد آن ها افزود می شود. این معضل تا جایی ادامه پیدا می کند که زامبی ها موفق به نابود کردن موانع می شوند و به درون شهر راه پیدا می کنند.

نیک با 3 شخصیت دیک (Dick)، روندا (Rhonda) و آنی (Annie) نیز آشنا است و آن ها در طول بازی به او کمک می کنند. این افراد، ناگهان متوجه می شوند که دولت پس از 6 روز، شهر را به وسیله بمب اتمی نابود خواهد کرد. در این هنگام است که اضطراب و وحشتشان چندین برابر می شود و این موضوع باعث می شود تا بسیاری از آن ها به سبب همین نگرانی خود را به كشتن دهند. در این وضعیت بحرانی، مردم سالم شهر، بی خبر از اتفاقات پیش رو، تصمیم به تشکیل حکومتی مستقل برای خود می گیرند. یکی از مهم ترین این افراد پرایمر جف (Primer Jefe) نام دارد که نیک مجبور به مبارزه با او می شود. كاملاً مشخص است كه سازندگان تمام سعی و تلاش خود را برای ترسیم دنیایی آشفته و رو به نابودی كرده اند و در کارشان نیز بسیار موفق بوده اند. شخصیت پردازی نیک، هر چند برای طرفداران قدیمی این سری چندان جالب به نظر نمی رسد، اما در کل، خوب صورت گرفته و این موضوع باعث می شود تا عموم بازیکنان ارتباط خوبی با او برقرار کنند.

گرافیک

DR3 با استفاده از نسخه ارتقاء یافته موتور پایه Forge Engine ساخته شده که قدرت زیادی برای انجام پردازش های گرافیکی از نوع پرجزئیات و شلوغ دارد. محیط ها از مجموع نقشه های دو قسمت قبلی نیز بزرگتر هستند. این گستردگی تنها به این موضوع ختم نمی شود. به طوری که می توان وارد بسیاری از خانه ها و ساختمان های موجود در شهر شد. سطح ریزه كاری ها در چهره های شخصیت های اصلی بسیار طبیعی و زیبا کار شده و این موضوع تا حدودی درباره زامبی ها نیز صدق می کند. تنوع دشمنان بسیار زیاد است و در نقاط مختلف شاهد حضور انواع مختلفی از این موجودات هستیم.

تخریب پذیری محیط و فیزیك اجزا بهتر از گذشته كار شده و این موضوع به هنگام استفاده از سلاح های سرد تجلی پیدا می كند. از سوی دیگر، سلاح ها و اتومبیل ها از تنوع بالایی برخوردار هستند و هر کدام دارای نوار سلامتی هستند. سازندگان در این قسمت بسیاری از ویژگی های سری Grand Theft Auto را مد نظر داشته اند و تعداد زیادی از آن ها را وارد بازی کرده اند. نکته مهمی که در بسیاری از صحنه های شلوغ بازی به چشم می خورد، افت فریم اجتناب ناپذیری است كه به دلیل محیط بزرگ و پرجزئیات بازی گاه احساس می شود، البته این مشكل در همه جا اتفاق نمی افتد و تنها در برخی از بخش های شلوغ به چشم می خورد. هوش مصنوعی NPCها نیز در سطح قابل قبولی قرار دارد و بسته به نوع زامبی ها و درجه سختی بازی متفاوت است.

موسیقی/صداگذاری

صداگذاری های انجام شده روی شخصیت ها بسیار خوب صورت گرفته و حس تعلیق را به شکل معقولی منتقل می کند. همچنین صداگذاری زامبی ها و اتومبیل ها بسیار جالب بوده و در اکثر مواقع بی نقص هستند. اسکات آلبرت (Scott Albert)، موسیقی های بسیار مهیج و جالبی را برای DR3 خلق کرده كه كمك شایانی به بالا بردن هیجان بازیكنان و القای حس تعلیق و اضطراب در میان آن ها كرده است.

گیم پلی

بسیاری از علاقه مندان و صاحب نظران، سری DR را با گیم پلی جذاب و مفرح آن می شناسند. به گونه ای كه می توان ساعت ها در دنیای بزرگ آن و میان سیل عظیمی از زامبی ها تفریح كرد! این مشخصه در DR3‌ به اوج خود رسیده و تمام مكانیك های مشكل ساز نسخه های قبلی حذف شده اند. محیط گسترده بازی، سرشار از آیتم های قابل استفاده است كه هر كدام به طریقی به كار بازیكنان می آیند. مكانیزم ارتقاء ویژگی های نیک از مهم ترین بخش های گیم پلی است که در طول بازی نقش بسزایی را ایفا می كند. كشتار زامبی ها به واقع جالب ترین مكانیزم موجود در این بازی است كه به خوبی و به بهترین شكل ممكن با هسته گیم پلی در هم آمیخته شده است. یکی دیگر از بخش های کلیدی، ترکیب سلاح ها با یکدیگر است كه علاقه مندان بسیاری هم دارد.

برای این كار، باید نقشه های خاصی را که در مکان های گوناگون شهر قرار دارند، جمع آوری و انواع مختلفی از سلاح های گرم و سرد را بسازید. البته از آنجایی كه نیك یك مكانیك است، این قابلیت در خصوص وسائل نقلیه هم صدق می كند. به طوری كه به عنوان مثال، با تركیب یك موتور سیكلت با یك قلتک، یك سلاح كشتار جمعی و فوق العاده كاربردی برای نابود كردن زامبی ها می سازد. با نابود کردن هر زامبی بسته به نحوه آن، به شما مقدار مشخصی PP تعلق می گیرد که برای ارتقا بسیار کارآمد هستند. برای رسیدن به مقاصد دور، باید از وسیله های نقلیه استفاده کرد که تنوع آن ها بسیار خوب است و در عین حال بسیار خطرناک! زیرا با عبور از میان زامبی ها، تعداد زیادی روی ماشین پریده و باعث واژگون شدن اتوموبیل می شوند. در دنیای DR3، هیچ كجا در امان نیستید و هر لحظه امکان هجوم زامبی ها وجود دارد. در خلال مراحل اصلی، Boss Fight و Mini Gameهای زیادی وجود دارند که با نابود کردن هر یک از آن ها امکانات و PPهای زیادی نصیب بازیكنان می شود.

نتیجه گیری

DR3 یکی از بهترین و مفرح ترین تجربه ها در بین عناوین این ژانر و بطور كلی نسل جدید است كه در عین سادگی با استقبال خوب بازیكنان و منتقدین مواجه شده است. اگر برای اولین بار قصد تجربه یكی از نسخه های این سری را در سر دارید، بدون شك DR3 مناسب ترین گزینه ممكن است كه رنگ و بوی نسل جدید هم دارد.

نویسنده: محمدرضا رهبر

 

نوشته شده در: 28 دي 1392
دسته: نقد و بررسی، Dead Rising 3
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Dead Rising 3
  • Dead Rising 3
  • Dead Rising 3
 
گیم آموز
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

baba in maskhare bazia chie?taraf bazi misaze vase xbox on bande khodai k mikhad ps3 bekhare mimone chikar kone
nemikonan tamame baziaro vase kole consola besazan k oni k mikhad bazi kone namone k chi bkhare
بافتها وجزییات گرافیک در این بازی بیداد می کنه....ترکیب سلاح های بازی عالی کار شده..
کاش برای pcهم می اومد
نمره 1 دادم چون انحساری
عالی بود
نویسنده خیلی خوبی هم داره
خیلی قشنگه ولی حیف که من xbox one ندارم
ما که بازبش نکردیم اما دیگه یکنواخت نمیشه بیش از حد این همه زامبی رو کشتن
حیف ایکس باکس وان ندارم خیلی دوست داشتم اینو بازی کنم
کلا فقط بی فکر باید اره کنی زامبی ها رو
باش زیاد حال نمیکنم کلا