فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
نقد و بررسی بازی Blair Witch

نقد و بررسی بازی Blair Witch

نقد و بررسی بازی Blair Witch

"به قلم عرفان حایری"

"پروژه جادوگر بلر" یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های ترسناک کلاسیک است که توانسته نام خود را تا امروز زنده نگه دارد و پس از بازسازی شدن فیلم در سال 2016 این‌بار به دنیای بازی راه پیدا کرده‌ است. این عنوان که در E3 2019 در کنفرانس مایکروسافت رونمایی شد؛ توانست توجهات زیادی را به خود جلب کند و یادآور عناوین برتر در این ژانر باشد. بازی توسط استودیو Bloober Team ساخته شده است که پیش از این سابقه کار بر روی عناوینی چون Layers of Fear و Observer را داشته اند؛ اکنون با حمایت‌های مایکروسافت با فاصله کمتر از یک سال از بازی پیشین خود، عنوان جدیدی را عرضه می‌کنند که پتانسیل تبدیل شدن به یکی از برترین‌ها را دارد.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

داستان بعد از ماجرای فیلم اول آغاز می‌شود و در واقع ارتباط مستقیمی با نسخه سینمایی ندارد. یک افسر پلیس بازنشته‌ به نام Ellis به تنهایی برای پیدا کردن پسر بچه‌ای وارد جنگل می‌شود. برخلاف نظر همسر سابقش، او به این ماجراجویی ادامه می‌دهد تا به خود و دیگران ثابت کند که قرار نیست اشتباهات گذشته را تکرار کند و از پس این کار برمی‌آید. در این بازی شما می‌توانید از تلفن همراه خود برای خواندن پیامک‌ها و همچنین برقراری تماس استفاده کنید. برخی از مکالمات تلفنی به شناخت شخصیت اصلی بازی کمک بسیاری می‌کنند و می‌توان گفت بخش قابل توجهی از شخصیت پردازی بازی از طریق همین مکالمات تلفنی و یا مکالمات با بی‌سیم پلیس انجام می‌شود.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

فضای رئال بازی از دقایق ابتدایی قابل احساس است. لحظاتی که باید همراه با سگ وفادار خود، Bullet، به دنبال سرنخ‌هایی در این جنگل بگردید تا بتوانید پسربچه گشمده را پیدا کنید. اما طولی نمی‌کشد که شرایط از حالت عادی خارج می‌شود. در نقطه‌ای از بازی Ellis دوربینی را پیدا می‌کند که کارکرد آن به هیچ عنوان با منطق جور در نمی‌آید و می‌توان گفت جذابیت بازی از این نقطه آغاز می‌شود. در این دوربین اگر فیلمی را مشاهده کنید و در همان محل فیلمبرداری حضور داشته باشید؛ تغییرات داخل فیلم را در دنیای واقعی نیز مشاهده کنید. در طول بازی باید از این قابلیت برای حل تعدادی از معماها استفاده کنید که البته هرکدام از آن‌ها به شکلی متفاوت هستند و مدتی طول می‌کشد تا کشف کنید با هر ویدیو باید دقیقا چه بخشی را تغییر دهید تا بتوانید بازی را جلو ببرید.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

برخی از مراحل بازی در طول روشنایی روز روایت می‌شوند که در این حالت معمولا خطری شما را تهدید نمی‌کند. اما در مواقع تاریکی ممکن است موجوداتی به شما حمله کنند که بسیار سریع هستند و به سادگی نمی‌توانید حضور آن را احساس کنید. در این سگ وفادارتان به کمک شما می‌آید و به زبان خودش بهتان اطلاع می‌دهد که این موجودات از کدام سمت در حال نزدیک شدن هستند. مبارزات بازی البته بسیار ساده است و با گرفتن چراغ قوه بر روی دشمن‌ها می‌توانید آن‌ها را از سر راه بردارید. اما این مساله به تجربه کلی بازی لطمه‌ای نمی‌زند. چرا که هر کدام از مبارزات در نقطه‌ای مناسب آغاز می‌شوند و بازی توانسته تناسب درستی را بین گشت و گذار، جستجو برای سرنخ‌ها و مبارزات پیاده کند.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

برخلاف سری Layers of Fear که داستان بیش از حد مرموز است و نمی‌توان به سادگی متوجه آن شد. در این بازی داستان به زیبایی روایت می‌شود و در مواقعی درست حس یک فیلم سینمایی را القا می‌کند. شخصیت‌ پردازی بازی حتی برای شخصیت‌های فرعی نیز به خوبی کار شده است و مهم‌تر از همه توانسته یک آنتاگونیست جذاب خلق کند که هیجان داستان بازی را بیشتر می‌کند. در مراحل نهایی نقش این آنتاگونیست بسیار پر رنگ می‌شود و رنگ و بوی تازه‌ای به بازی می‌دهد که مانع از تکراری شدن روند بازی می‌شود.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازی، لحظاتی است که Ellis از گذشته خود به یاد می‌آورد و این لحظات به خوبی با اتفاقات داخل جنگل همخوانی پیدا کرده است. در نتیجه بازی توانسته فضاسازی بسیار جذابی داشته باشد و به این طریق کمبودهای خود را جبران کند. گاهی این فضاسازی‌ها به گونه‌ای است که ممکن است احساس دیوانگی به شما دست دهد و بخواهید زودتر به پایان برسنند. در واقع سازندگان توانستند طوری مراحل را طراحی کنند که به هنگام بازی، دردهای Ellis را دردهای خودتان بدانید و یادآوری خاطرات بد برایتان عذاب آور باشد. خصوصا اگر بتوانید بازی را با هدفون تجربه کنید؛ کاملا در دنیای آن غرق می‌شوید.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

شاید بازی در ظاهر چندان ترسناک نباشد اما اگر با حوصله و با دقت پای آن بنشینید احتمالا به یکی از ترسناک‌ترین تجربه‌های‌تان تبدیل خواهد شد. به خصوص در مراحل شب که به سختی می‌توانید مسیر خود را پیدا کنید و باید صداهای ترسناکی که از جنگل به گوش می‌رسد را تحمل کنید. یکی از مواردی که واقعا ممکن است شما را دیوانه کند این است که اگر نتوانید معما منطقه‌ای که در آن هستید را حل کنید؛ هرچقدر که جلو بروید باز هم به همان محیط قبلی بازخواهید گشت تا زمانی که بالاخره بتوانید معما را حل کنید. این موضوع در بخش‌هایی که معمای پیش رو ساده نیست می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد که گمان میکنم کاملا عمدی طراحی شده است تا بازی به این شکل شما را تنبیه کند.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

از دیگر موارد جذاب بازی تغییرات زیاد آن در بخش‌های نهایی می‌باشد. در بخش‌های نهایی شاید به آن صورت خبری از حل معما نباشد اما دشمن‌هایی جدیدی معرفی می‌کند که نحوه مقابله با هرکدام از آن‌ها بسیار متفاوت است. به طور مثال بخشی وجود دارد که صرفا باید با نگاه کردن به سقف و کمک گرفتن از چراغ قوه خود برای از بین بردن شاخه‌های درختی که زنده هستند مسیر خود را پیش ببرید و همچنین بخشی وجود دارد که باید مدام نگاه‌تان به پایین باشد و با موجودات اطراف‌تان رو در رو نشوید تا بتوانید در امان بمانید. این بخش‌ها شاید بسیار کوتاه باشند اما تجربه کلی گیمپلی بازی را جذاب‌تر می‌کنند.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

با وجود اینکه در نیمه دوم بازی بخش‌هایی وجود دارد که خبری از مبارزات و هیچ گونه معمایی نیست و صرفا باید با راه رفتن بازی را پیش برد. اما آخرین مرحله از بازی با اضافه کردن دشمن‌های جدید و ویژگی‌های جدید در گیمپلی، تا حدودی ضعف آن بخش‌های حوصله سر بر را جبران می‌کند. در مرحله نهایی شما وارد کلبه‌ای می‌شوید که از همان لحظات ابتدایی همه چیز شروع به عجیب و غریب شدن می‌کند و گویا سازندگان توانستد از همان سبک توهم‌های سری Layers of Fear به خوبی در این بازی استفاده کنند. حتی می‌توان گفت این‌گونه توهم‌ها و تغییرات در محیط با این بازی همخوانی بیشتری دارد و نه تنها حس تکرار مراحل Layers of Fear را ایجاد نمی‌کند؛ بلکه هیجان بازی را برای داشتن یک پایان نفس گیر بیشتر می‌کنند. 

بازبینی تصویری:

نقد و بررسی بازی Blair Witch

محیط‌های جنگلی بازی در طول روز بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

Bullet سگ وفادارتان که در بسیاری از موارد به کمک شما می‌آید

نقد و بررسی بازی Blair Witch

اگر تاریکی جنگل شما را می‌ترساند برای چند لحظه همه چیز را کنار بگذارید و به انجام مینی‌گیم‌های داخل تلفن همراه Ellis بپردازید!

نقد و بررسی بازی Blair Witch

برخی از معماهای بازی صرفا با تماشای فیلم حل نمی‌شوند و فقط شما را راهنمایی می‌کنند.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

جنگل در شب به حدی تاریک می‌شود که حتی چراغ قوه هم نمی‌تواند به خوبی مسیر را روشن کند.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

بازی رفرنس‌های بسیاری به فیلم سینمایی خود دارد که می‌تواند برای هواداران جذاب باشد.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

برخی از تصاویر افرادی را نشان می‌دهد که لباسی با لوگو Bloober Team بر تن دارند.

نقد و بررسی بازی Blair Witch

فضاسازی‌های جذاب بازی 

نکات مثبت:

طراحی زیبا محیط‌های جنگلی

داستان قوی و جذاب

شخصیت‌های پردازی جذاب

صداگذاری‌های بی نقص که در القای حس ترس کمک فراوانی کرده است

گیمپلی جذاب و متنوع

فضاسازی‌هایی که حس شخصیت اصلی بازی را به خوبی به بازیباز انتقال می‌دهد

نکات منفی:

روند یکنواخت برخی مراحل در نیمه دوم بازی

معماهای بازی میتوانست چالش برانگیزتر باشد

باگ‌های عجیب و غریب در شرایط مه آلود

سخن آخر: بلر ویچ شاید به جذابیت عناوینی چون رزیدنت ایول 2 نباشد و ضعف‌هایی در طراحی مراحل خود داشته باشد. اما در اکثر موارد بسیار فکر شده عمل کرده است و به جزئیات زیادی توجه کرده است تا عنوانی با داستان جذاب و شخصیت‌های باورپذیر ایجاد کند. همچنین به واسطه فضاسازی‌های جذابی که طراحی کرده است می‌تواند جایگاهی در کنار دیگر عناوین ترسناک برای خود باز کند و تبدیل به یکی از برترین‌ها در این ژانر شود.

Verdict

Blair Witch may not be as enjoyable as games like Resident Evil 2 and have some flaws in its level design, but in most cases it has been very thoughtful and focused on details to create a title with appealing story and believable characters. Also, thanks to its fascinating enviroment design, it can take its place alongside other horror titles and become one of the best games in this genre

Final Score: 8 out of 10

نوشته شده در: 6 مهر 1398
دسته: نقد و بررسی
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • دانلود تریلر Blair Witch
  • دانلود گیم پلی بازی Blair Witch
  • دانلود تریلر بازی Blair Witch
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

برای من تا اینجا بهترین بازی 2019 بود برام کنار گیرز5...و جز بهترین انحصاری ایکس باکس که بازی کردم...و بستگی به اون شخص داره چجور بلزی کنه بازی خطی نیس نیمه خطیه میشه جنگل ها گشت مدرک پیدا کرد و رمز رلز هایی هم داره زیاد چالشی نیست ولی باید هوشت استفاده کنی که به بعضی ها بیشتر از 8 ساعت هم گیم پلی میده...مثال ign بود فک کنم درست یادم نیس کدوم سایت بود خوندم برسیش 12 ساعت گفته بود...و اینکه بازی کردنش از واجبات ایکس باکسه مخصوصا اون سگ بولت دوس داشتنی...بازم مبارک خودم و طرفدارا ایکس باکس
اسلحه تو بازی هست ولی استفاده نمیکنه چون نیاز نیست اصلا...این از فیلماش الهام گرفته اگر بخواد اسلحه باشه استفاده کنه اسمش بلیر ویچ نیست...اصل بازی دوربین و چراغ قوه خیلی مهمه بی سیم و تلفنم جذابیتض خیلی بالاهه....و اینکه چراغ قوه مثل تفنگه فقط نوره به جای شلیک باید فرز باشی هر ور سگت چرخید سریع بچرخی به راحتی هم غیب نمیشن..جلوتر هم دوتا سه تا میان نه یکی این موجودات که خیلی سخت میشه....و کلا اینکه بازی 6 تا 8 ساعت گیم پلی جذاب هیجانی عالی داره واقعا با 4 تا پایان...یه تشکر هم از باربارا نویسنده بازیه داستان پردازی عالی کرده...و اینکه خیلی ها ایکس باکسی ها بازی کردن و تمومش کردن...و عشق این انحصاری...blair witch
دوستان ،
این بازی ایا گان پلی هم داره؟ اسلحه گرم یا درگیری و مبارره هم در بازی وجود داره؟
اگر بازی رو تا آخر برید متوجه میشید که اصلا نیاز به گان پلی نداره .بازی حرف دیگه ای جدا از دیگر بازیها داره
اسلحه تو بازی هست ولی ازش استفاده نمیکنی :دی نیازی هم نیست واقعا. و خب مبارزه با چراغ قوه داره همونجوری که گفتم. درسته شلیک نمیکنی ولی همونم یه جور مبارزه ست که نیاز به دقت و سرعت داره
مشاهده 1 پاسخ دیگر
بازم تشکر از پردیس گیم بخاطر نقد و عالی بود منصفانه بودن نقد...میخواستم بگم برسی ویدیویی بلیر ویچ هم بزارید انجام بدید ممنون میشم منتظرش میمونم
برسی ویدیویی دیگه عالی میشه مرسی از پردیس گیم
مرسی از شما... متاسفانه تا جایی که میدونم فعلا برنامه‌ای برای بررسی ویدیویی نداره پردیس
ولی خب من خودمم دوس دارم زودتر این اتفاق بیفته و بتونیم بررسی ویدیویی هم داشته باشیم. احتمالا به زودی شروع بشه دوباره
بازیش واقعا فوق العاده بود.فقط مشکل فریم ریت داره تو بعضی جاها .هر چقدرم تنظیماتو دست کاری کردم فایده نداشت.ممنون از نقد منصفانتون
بله عرفان جان من بودم خیلی منتظر نقد بودم.البته فیلمشو خیلی وقت پیش دیده بودم وقتی دیدم تو کنفرانس ماکروسافت معرفی شد و انحصاری هم هست بدحور منتظر بازی بودم..و یقینن بهترین بازی که 2019 پلی کردم همین بلیر ویچ بود که کل نقدا هم خوندم نقدتون واقعا منصفانه بود.برای بار بعدی دارم میرمش یکی از انحصاری های عالی ایکس باکسه..دشمنتون شرمنده سر وقت ولی نقد عالی بازم مرسی از نقدتون...بلوبرتیم واقعا استودیو لهستانی عالی و کار بلدیه..و لذت ببرن طرفدارا ایکس باکس...و مرسی واقعا از ماکرو بخاطر حمایت و همکاری از این استودیو...

Blair witch exclusive xbox

Blair witch exclusive and xbox
مرسی از بلوبر تیم بابت ساخت این انحصاری و بازی خوش ساخت و مرسی از ماکرو بابت همکاری با بلوبر تیم...
مرسی از پردیس گیم نقد بسیار عالی منصفانه بود...یکی از انحصاری های معرکه ایکس باکسه حتما تحربش کنید 4 تا پایان داره و بیشتز نقدا نمره بالایی گرفته..مخصوصا ای جی ان که 8.8 داده خیلی منتظر نقدش بودم مرسی..یکی بهترین انحصاری ها بود تموم کردم
ممنون که مطالعه کردی. و خب شما بودی منتظر بودی از چند وقت پیش؟ شرمنده دیر شد دیگه. قرار بود زودتر آماده بشه ولی به یه سری مشکلات برخوردم...
بازی چند تا پایان داره؟
Good/Bad/True/Dog
که میشه چهارتا
ممنون ولی اینا به چه اساسی با عوض می شن؟
نقد بسیار خوب و منصفانه ای بود ممنون اگه وقت و پول باشه حتما تجربش میکنم
ممنون. روی اکس باکس که میدونم با گیم پس میشه تجربه‌ش کرد. روی پی سی هم کرک شده. البته من خودم وقتی از یه بازی خیلی خوشم بیاد ترجیح میدم حتما اورجینال تهیه کنم بازیو. ولی خب با این قیمت‌ها گاهی اوقات آدم مجبور میشه...
اومدم پاسخ بزنم دستم خورد مثبت دادم دوستان به بزرگی خودتون ببخشید

متاسفانه پول که ندارم فعلا همین دیروز کالافو پیشخرید کردم که سره همونم اعصابم خورده چون مجبور شدم اکانت با رجین روس بسازم و جایزه بتا رو که رو اکانت اصلی رفته بودم نمیگیرم واسه همین پول که نیست باید کرکی بزنم که اونم فعلا شدیدا سرم شلوغه شرمنده اینجور میگم اما الان خیلی وقته منتظر نقد بازی بودم چون وقتم خالی بود و شپش میپروندم و شما خیلی دیر منتشرش مردین ولی الان این ترم دانشگاه خیلی دهنم سرویسه و وقت ندارم خیلی بازی کنم ترمای پیش واحد کم میگرفتم سره کار میرفتم این سری مجبور شدم زیاد ور دارم که بتونم تموم کنم واسه همین وقتم خیلی پره