فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت

Final Fantasy XIII مطلب متفرقه

صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
تصویر نویسنده
نهایت زیبایی، نهایت حماسه، نهایت فانتزی
نهایت زیبایی، نهایت حماسه، نهایت فانتزی

سری بازی های FF همیشه جزو بزرگترین عناوین RPG بوده اند. عنوانی كه هم در كشورهای شرقی و هم در غرب طرفداران زیادی دارد. سری های FF همیشه متكی بر داستان و شخصیت پردازی قوی بوده اند كه با مخلوط شدن سبك RPG یك سرگرمی ناب را خلق می كردند. در آخرین FF عرضه شده كه نسخه سیزدهم این افسانه است، ما سفری دوباره به دنیای خیالی FF داریم كه این بار به لطف كنسول های نسل جدید با جلوه ای متفاوت ساخته شده است. حال باید دید آیا Square Enix این بار هم توانسته ادامه ای مناسب بر بزرگترین JRPG تاریخ عرضه كند یا خیر.

داستان

قهرمان این شماره Lightning است. این بار او به دنبال خواهر گمشده خود می گردد و ماجرا از این جا شروع می شود. در اوایل داستان ما با Lightning و همراهش Sazh آشنا می شویم. در ادامه این دو نفر به چهار شخصیت دیگر می پیوندند و گروهی قدرتمند تشكیل می دهند. شخصیت پردازی این قسمت فوق العاده كامل و عمیق كار شده، طوری كه واقعا با تمام شخصیت ها احساس همذات پنداری می كنید. بحث و كشمكش های بین Lightning و Snow كله شق بسیار جالب شده است. متاسفانه شخصیت Vanille اصلا خوب كار نشده و واقعا در بعضی مواقع اعصاب خرد كن است. داستان در نیمه اول بسیار جذاب و با ثبات است، ولی متاسفانه در نیمه دوم كمی رنگ می بازد و از جذابیت آن كاسته می شود. شخصیت ها در نیمه دوم كمتر پرداخته شده اند و اینجاست كه دوست دارید به روال اول داستان بازگردید. در ادامه در قسمت های پایانی داستان، دوباره به جذابیت قسمت اول و حتی بیشتر از آن می رسیم و از این جا تا پایان بازی داستان بسیار گیرا باقی خواهد ماند. حفره میانی در قسمت دوم، یكی از ضعف های داستان این شماره به حساب می آید. در كل داستان FFXIII بسیار عالی نوشته شده كه باید آن را تجربه كنید تا به عمق ماجرا پی ببرید.

گرافیك

گرافیك سری بازی های FF همیشه جزو بهترین ها بوده و SE این بار بسیار سعی كرده در این قسمت قوی تر از گذشته عمل كند. دنیای Cocoon بسیار پر جزئیات و دقیق طراحی شده است. همه جا خیلی درخشان و كریستالی است. ساختمان ها و قلعه های بزرگ، بسیار پر جزئیات، منطقی و پیچیده طراحی شده اند. گرافیك هنری هم خیلی عالی طراحی شده و رنگ آمیزی جذاب و متنوع، همراه با خلق یك دنیای زیبا، چشم ها را نوازش می كنند. البته مشكلاتی در زمینه بعضی بافت ها و یا مات بودن بعضی تصاویر در Cutsceneها به چشم می خورند كه البته در نسخه PS3، به دلیل رزولوشن بالاتر این مشكلات وجود ندارند. فریم ریت بازی معمولا ثابت است، ولی در بعضی نبردها وقتی نفرات زیاد هستند كمی مشكلات فریم ریت به چشم می خورند. جزئیات كار شده در شخصیت ها فوق العاده بالا هستند، مخصوصا شخصیت های اصلی که همگی اثر مرد افسانه ای SE یعنی آقای تتسویا نومورا (Tetsuya Nomura) هستند. سطح گرافیكی بازی در Cutsceneها با این كه Real-Time هستند، بالاتر از گیم پلی هستند. در كل FFXIII در بخش گرافیك مشكلات ریز و درشتی دارد، ولی به طور كلی گرافیك خوب و جذابی را مشاهده می كنیم كه طراحی هنری آن بیش از هر چیزی به چشم می آید.

موسیقی/صداگذاری

موسیقی های حماسی و زیبای FF همیشه جزو بهترین ها بوده و هست. ولی افسوس و صد افسوس که FFXIII از حضور استاد جاودان نوبو اوئماتسو (Nobu Uematsu) محروم است. در این شماره آقای ماساشی هامائوزو (Masashi Hamauzu) و دیگر اعضای گروه موسیقی سری بازی های قبل این وظیفه را بر عهده گرفته اند و این بار حماسی تر از گذشته آهنگ های زیبایی FFXIII را ساخته اند. در لحظه های نبرد، با موسیقی جنگی و حماسی رو به رو هستیم كه عمق مبارزه را نشان می دهد و در صحنه های خارج از مبارزه مثل دیالوگ ها و گشت زدن در بازی موسیقی آرام و زیبای FF نهایت احساسات و فانتزی بودن دنیای Cocoon را نشان می دهد. در قسمت صداگذاری شخصیت ها، همان صداگذارهای قبلی همراه با یك تیم جدید كار كرده اند كه همانند گذشته بسیار جذاب شده است. صداها نه تنها شدیدا به ظاهر شخصیت ها می خورند، بلكه خیلی با احساس و حرفه ای كار شده اند. صداگذاری محیط و مبارزات هم خیلی زیبا شده و دقیقا حس حضور در یك میدان جنگ فانتزی را القا می كند. صدای موجودات عجیب و غریب هم خیلی جالب و ریز بینانه ضبط شده است. در كل در بخش موسیقی و صداگذاری همانند قبل با یك عنوان بسیار خوب رو به رو هستیم.

گیم پلی

گیم پلی سری بازی های Final Fantasy و به خصوص قسمت 13 بر پایه سیستم مبارزات و انتخاب استراتژیک مناسب برای گیم پلی Command-Base بازی است. سیستم مبارزه بازی بیشتر شبیه چیزی است که در بازی Final Fantasy X-2 دیده شده بود. دشمن هایی که در Final Fantasy XIII دیده می شوند با محیط بازی کاملا یکسان هستند. سیستم Active Time Battle دوباره در این شماره حضور دارد، اما کارایی آن کمی متفاوت است. بازیکن قادر است که تعداد زیادی دستور را با هم اجرا کند. به این صورت می تواند ضربه های قوی تری به دشمنان وارد کند. سیستم مبارزه ای بازی به گونه ای است که بازیکن در یک لحظه فقط کنترل یکی از شخصیت های گروه چهار نفره اش را برعهده دارد. دستورات چندگانه را می توانید قبل از اینکه نوبت شما فرا برسد، اجرا کنید و زمانی که نوبت شما شد آن ها را اجرا کنید. برخی از دستورها موجب قوی تر شدن شخصیت شما می شوند. این دستورات شامل حمله، آتش، کولاک و یا شفا دادن هستند. همچنین دستورهایی مانند Ruin ،Ruinaga و Radial Strike هم وجود دارند که برای اولین بار در این سری بازی ها دیده می شوند. تفاوت های زیادی میان سیستم دستورها در نسخه 13 با سایر نسخه ها وجود دارند که باعث شده کمی گیم پلی بازی برای بازیکنان قدیمی تازه شود. اما گیم پلی این بازی به قدری کامل یا شاید پیچیده است که حتما باید بازی های این سبکی را قبلا بازی کرده باشید تا کمی با گیم پلی این بازی بیشتر آشنا شوید. اما همان طور که گفته شد طرفداران بازی Final Fantasy قطعا با کنترل آن و نحوه گیم پلی بازی آشنایی کامل دارند و با مشکلات جدی رو به رو نخواهند بود.

نتیجه گیری

نسخه سیزدهمین از سری بازی های Final Fantasy به تهیه کنندگی آقای یوشینوری کیتاسه (Yoshinori Kitase) کارگردان شاهکارهای FFVIII و FFX و کارگردانی آقای موتومو توریاما (Motomu Toriyama) یک تجربه بسیار عالی خواهد بود. داستان بسیار زیبا، گرافیک بسیار جذاب و هنری در کنار موسیقی فوق العاده قطعا FF را در صدر بازی های RPG قرار می دهد و در خاطرات طرفدارانش ثبت می شود.

نویسنده: حمیدرضا نیکوفر
نوشته شده در: 19 اسفند 1388
دسته: مطلب متفرقه، Final Fantasy XIII
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Final Fantasy XIII
  • Final Fantasy XIII
  • Final Fantasy XIII
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

عالی بود.ممنون بابت نقد.اما میدونم یک کوچولو دیر نظر دادم
بازیه خیلی قشنگیه اما فقط همین شماره!
ffx2 واقعا مسخره بود با پایان بی معنیش!!!!!!!
شاهکارشاهکارشاهکارشاهکار
بهترین بازیه تاریخه
من بازی ش کردم از هر نظر عالیه فقط کاش سبک مبارزش کمی فرق میداشت ان وقت دیگه حرف نداشت
چرت وپرت بازی نقش آفرینی فقط عصرپهلوانان.
ولی من از این خانومه تو بازی خیلی خوشم  اومد!!!!!!!!!  تو این بازی فقط باید تست بزنی هیچ هیجانی نداره!!!!!!
فقط باید گزینه انتخاب کن!!!!!
اه اه اه اه!!!!!
من خریدمش ، گرافیکش عالیه - از سبکش هم خوشم میاد ...
با تشکر از نظرات دوستان
اگر به بازی نقش آفرینی ژاپنی علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم این بازی زیبا را از دست ندید چون همه چی درباره اون عالیه و تنها فقدانی که در آن احساس می شه جای خالی آقای نوبواوماتسو و ساکاگوچی هستش که system battle و Music این بازی را به کمال برسانند.
اصلا از بازی های نقش آفرینی خوشم نمیاددددددددد به نظر من بازیش آشغاله