فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت خرید گیفت کارت

Death Stranding مقاله

صفحه شخصی من وبلاگ من - به نام خدا. با افتخار از سال 89 در سایت ...
تصویر نویسنده
چرا تجربه‌ی Death Stranding برای همه لازم است!

death stranding

در حال حمل مقدار زیادی نمونه‌های گیاهی بودم که آن‌ها را به گیلرمو دل تورو برسانم و چند لایک دیجیتالی دريافت کنم، در مسیر یک رودخانه وجود داشت و من بی‌پروا به داخل آب رفتم اما جریان آب به قدری زیاد بود که به درون رودخانه افتادم و تمام بسته‌ها نقش بر آب شد. دقیقاً اینجا بود که آتش خشم بغل دستی‌ام شعله‌ور شد: "تو فقط یک باربر بی‌عرضه‌ای" این را با فریاد خطاب به بازی و تلویزیون گفت. "همون اول کاری کُلی آت و آشغال بارت می‌کنند و بهت هم نمی‌گن که چطوری از شر اینا خلاص بشی! از طرفی چکمه‌هات هم فرسوده شدن و بچه هم گریه می‌کنه! من نمی‌خوام با خستگی از سر کار برگردم و این رو تماشا کنم!"

death stranding

ناله و غُرغُر های اینچنینی، از زمانی که جدیدترین اثر استاد کوجیما روانه‌ی بازار شده و حتی قبل از آن، در فضای اینترنت در حال پخش شدن است. Death Stranding معجونی از آثار علمی‌تخیلی و البته شبیه‌ساز باربری. بر روی کاغذ این نقدها معتبر و قابل قبول به نظر می‌رسند، بله شما در این بازی نقش پَت پُستچی در آینده را بازی خواهید کرد و در این بین باید بچه‌داری را نیز تجربه کنید و گریه‌های یک نوزاد را تحمل کنید. این برای یک بازی AAA غیرمعمول است، انتظار یک Call of Duty را داشتید!؟ شرمنده، این آن نیست.

death stranding

با شنیدن این‌ها احتمالاً به تیتر مقاله شک می‌کنید و از بازی نکردن این اثر خشنود می‌شوید و اگر هم دو دل بودید احتمالاً تصميم به تجربه نکردن بازی می‌گیرید. شاید شما ترجیح می‌دهید پول و وقت‌تان را صرف چیزهای خوشایندتری کنید مانند تجربه‌ی یک بازی همه‌پسندتر یا خرید و خواندن یک کتاب که مدت‌ها پیش تصمیم به تهیه‌ی آن گرفته بودید. اما بایستی بگویم که اهمیتی به نقدها ندهید، شاهکار هیدئو کوجیما شاید شروع کُند و گیج‌کننده‌ای داشته باشد اما در عین حال، غیرقابل چشم پوشی است و نباید از دستش داد.

hideo kojima

هیدئو کوجیما، برای کارگردانی و خلق مجموعه‌ی متال‌گیر سالید شناخته شده است و یکی از معدود بازی‌سازان بسیار بزرگ و صاحب سبک به شمار می‌رود که نه تنها در بین جامعه‌ی هنر-صنعت بازی‌های ویدئویی مورد احترام است، بلکه در دیگر حوزه‌ها نیز از جمله سینما و موسیقی بین بزرگان شناخته شده و خوشنام است. ساخت عناوین بسیار بزرگ با مقیاس جهانی آن هم با محوریت یک هنرمند اصلاً کار راحتی نیست. همه‌ی این‌ها را اضافه کنید به این حقیقت که این روزها استودیوهای ژاپنی بیشتر به سمت ساخت بازی‌های در مقیاس کوچک‌تر و سودآوری بیشتر تمرکز کرده‌اند، از این رو اینچنین عنوان بزرگی یک جواهر ناب به شمار می‌رود. همچنين این که Death Stranding یک دنباله نیست، آن هم در حوزه‌ای که به ندرت عناوین تازه و بکر در مقیاس بزرگ در آن می‌بینید. بازی‌های بزرگ انگشت شماری این جرأت را می‌کنند که به این اندازه متفاوت و منحصر به فرد باشند.

death stranding

نگاهی به شمای کُلی داستان و فضای Death Stranding: در آینده‌ای به غایت نا امید کننده و نابود، شما نقش Sam Porter Bridges را بازی خواهید کرد، یک مأمور باربری که برای یک شرکت عظیم به نام Bridges کار می‌کند. گفته می‌شود که این آینده‌ی تباه شده، ماحصل یک اتفاق ماورائی بوده است، اتفاقی که جهان را مملو از موجودات سایه مانند و عجیب به نام BT کرده است. و همچنین باعث به وجود آمدن بارانی شده که هر چیزی را در سر راهش دگرگون می‌کند و باعث فرسوده شدن سریع هر چیزی که با آن برخورد کند می‌شود. در اصل گذر زمان در آن‌ها را سرعت می‌بخشد.

death stranding

وقتی شخصی در این جهان بمیرد، جنازه‌ی آن فرد پتانسیل منفجر شدن و پدیدآوردن یک حفره‌ی بسیار بزرگ را دارد، انفجاری بسیار شدید که توانایی نابود کردن یک شهر را به طور کامل خواهد داشت. در این بین sam که یک نوزاد درون محفظه به نام BB که مخفف Bridge Baby می‌باشد را با خود این‌ور و آن‌ور می‌کشاند، باید با کمک BB که توانایی تشخیص BTها را دارد در بین مخروبه‌های آمریکا جابه‌جا شود و محموله‌هایی را برساند تا به نوعی دوباره این کشور را یکپارچه کند.

death stranding

یک صحنه‌ی معمولی در Death Stranding که به همان اندازه عجیب است: در همان اوایل بازی sam مأموریتی از جانب گیلرمو دل تورو دريافت می‌کند که برای رئیس‌جمهور در حال مرگ ایالات متحده یک بسته آرام‌بخش ببرد. رئیس جمهوری که در بستر مرگ است و در یک اتاق هولوگرافیک قرار دارد، از قضا این رئیس‌جمهور مادر sam نیز هست و او را تشويق می‌کند که به بازسازی آمریکا کمک کند. "تو رئیس جمهور یک خراب شده‌ای، Bridget" سَم بر سر مادر در حال مرگش فریاد می‌کشد، البته با چاشنی دیالوگ‌های مضحک و دراماتیک که بازی از آن‌ها پُر است، سپس یک اتفاق مضحک و در عین حال دراماتیک دیگر نیز می‌افتد که غیر منصفانه است آن را برایتان افشا کنیم.

death stranding

چیزی که Death Stranding را یک اثر انقلابی می‌کند این است که در رسانه‌ای قرار دارد که از خطر کردن و نوآوری شدید بیزار است. این بازی جرأت خطر کردن و عجیب بودن را به جان خریده است. چه شما کوجیما را یک قصه‌گوی عالی رتبه و بازی‌ساز نابغه بدانید و چه او را یک شخص حامی ملودرام که زیادی بزرگش کرده‌اند قلمداد کنید، یک چیز غیر قابل کتمان است و آن نیز این نکته است که او یک هجو نویس با استعداد می‌باشد. این بازی پُر شده از اشاراتی به شبکه‌های اجتماعی، ستاره‌شناسی و حتی چیزهای دم دستی و روزمره مانند نوشابه‌های انرژی‌زا که معرف و محبوب اکثر گیمرهای به اصطلاح حرفه‌ای و نوب‌ستیز می‌باشند. دستگاه رهگیری و ارزیابی که همه‌ی کارکنان Bridges باید به دست داشته باشند نیز جالب است، دقیقاً به شکل دستبند طراحی شده است و استعاره‌ی دیگری است به زندگی دیجیتالی امروزه.

death stranding

گیم‌پلی بازی که معرکه است. Sam که هم به نوعی نامیرا است و هم فری‌لنسر (یعنی رسماً یک ترکیب جالب و خطرناک)، باید کیف‌های بزرگی را بر پُشت، بازوها و پاهای خود وصل کند و با مشقت فراوان آن‌ها را در آمریکای مخروبه و برهوت جابه‌جا کند. در عین حال باید همیشه این شعار را سر لوحه‌ی کار خود قرار دهد که:"هر بسته یک قولی است که به یک شخص درمانده داده شده است، و آن‌ها چشم امیدشان به توست که بسته را برسانی." بازیکنان باید ماشه‌های چپ و راست کنترلر را نگه دارند تا تعادل sam حفظ شود و همچنين دیگر اشخاص را که می‌خواهند بسته‌ها را از او بربایند را دور کنند.

death stranding

توسعه‌دهندگان اندکی این شجاعت را دارند که یک بازی چند ده میلیون دلاری را بر مبنای یک مکانیک مسخره و طرد شده در کل گیمینگ یعنی "fetch quest" بنا کنند و با این کار هم هجوی بر زندگی مدرن فری‌لنسری کرده باشند و هم این نکته را خاطرنشان کنند که بازی‌ها چقدر به ساختارهای کسالت‌بار کارهای روزانه نزدیک شده‌اند و از اصل بازی و سرگرمی که هدف اصلی آن‌ها می‌باشد، فاصله گرفته‌اند.

death stranding

دلیل آخر برای این‌که متوجه شوید Death Stranding ارزش وقت گذاشتن را دارد، کیفیت سینمایی و نمایشی بازی است. کوجیما که در حساب شخصی خودش در توئیتر نوشته: "70% از بدنم از فیلم‌ها تشکیل شده است." یک دوست‌دار سینما و خوره‌ی واقعی فیلم است. از دیدگاه زیبایی شناختی این بازی یک حماسه‌ی شگرف می‌باشد، یک شاهکار تکامل یافته، نمرات بالایی که بازی بعضاً گرفته نمایان‌گر این است که این اثر می‌تواند به زیبائی و عظمت آثار شاخص علمی‌تخیلی در سینما باشد(در حقیقت بازی شباهت‌هایی به فیلم‌های Prometheus و Arrival دارد). اگر شما یک خوره‌ی فیلم و سینما شناس قهار ولی یک گیمر نوب و تازه‌کار باشید، کوجیما حتی یک درجه‌ی سختی "خیلی خیلی آسان" نیز در بازی قرار داده است که بدین ترتیب تقریباً هر کسی می‌تواند بازی را به سرانجام برساند. حتی مادربزرگ بنده!

death stranding

یک ضرب‌المثل معروف داریم که می‌گوید: "گر صبر کنی ز غوره حلوا سازم." این بازی مصداق بارز این ضرب‌المثل است که اگر شما اندکی صبر کنید و بازی را به پیش ببرید در ادامه متوجه ارزش‌های آن خواهید شد و از آن لذت خواهید برد. با توجه به این‌که این بازی هم‌اکنون علاوه بر PS4 بر روی PC نیز در دسترس قرار گرفته است، به نظر می‌رسد که بهترین وقت برای تجربه‌ی این اثر بکر و ارزشمند می‌باشد.

 

خب دوستان نظرتان چيست؟ این بازی را تجربه کرده‌اید؟ نظرتان درباره‌ی بازی Death Stranding چیست؟ لطفاً با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

نوشته شده در: 5 مهر 1399
دسته: مقاله، Death Stranding
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • دانلود تریلر بازی Death Stranding
  • دانلود تریلر بازی Death Stranding
  • Deadly Stranding
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

@Pedram Zarei
اونایی که واقعا بازی رو تجربه کردن میگن خوبه.
https://uupload.ir/files/kmgq_ds.png
من که فقط عاشق داستان اون شدم ساخت همچین داستانی فقط از کوجیما بر می اومد. بچه داری از کارهای خنده داری بود که تا حالا تو بازی ها انجام دادم و این بازی واقعا برای BB خودم ناراحت می شدم وقتی صدای گریه اونو می شنیدم. نورمن ریدوس واقعا بازیگر تواناییه و من عاشق کارهاشم
(در جواب پدرام)
!
پایین بودن سطح مقاله از «استاد» خطاب کردن کوجیما پیداست، انگار ملت به زور باید قبول کنن این بازی خوبه
به نظر خیلی باحال میرسه
من میخوام حتما بازیش کنم اما متاسفانه پیدا نکردم. دوستان اگر کسی بازی کرده ، نظرش رو بگه و هم اینکه راهنمایی کنه از کجا پیداش کنم
http://www.irpolymer.com/fa/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/35/composite-modular-tanks
*** هشدار!!!

آقا این مقاله داشت ساکت و آرامش هر کسی کامنت خودش رو مینوشت که این Sanavaps
بحث رو به بیراهه کشید !! اخه چرا هیلو چه ربطی به این مطلب داره و کلی تمسخر هیلو کرده این کاربری!!!
مدیران که الکی ماکرو فنها رو مجازات میکنید بیاد این کاربری رو مجارات کنید که این مطلب رو الکی به بیراهه کشید!! این یکی الی -- باور 2 هست!! از هفته قبل که ماکرو بتزدا و زنیمکس رو خریده فن بوی های سونی اینجا نابود شدن و به هیلو میگن باگ!! آخه حسود پنکه سونی بوی باگ درایو کلاب سونی هست که تا ۲ سال براش پچ و آپدیت منتشذر میکردن که گرافیک و اشکالات بازی رو رفع کنن که بعد ۲ سال رفع باگ سازنده درایو کلاب فورزا کیلر!!! منحل و تعطیل شده ازشاهکارهای سونی . بسته هست همین قدر سطح اطلاعات؟!! برو دایز گان بازی کند.
((برو دایز گان بازی کند،،بسته هست همین قدر سطح اطلاعات:))))))
دستات چرا داره میلرزه این چه وضعه نوشتنه
کسی که Stranding ترول کنه جواب میگیره
درایو کلاب دوست داری ،بازی دارید اندازه دی ال سی لست ۱باشه،متا ۹۴ تا حالا دیدی ارههههه دیدی کرک داون،رایز ،دزدان دریائی،
برو این حرفا رو به یکی بزن که نمیدونه تو چی هستی
اگه امثال تو نبودن خیلی چیزای قشنگی میشد درباره بازی گفت اما با وجود شما هیترا جواب فقط هیته
مشاهده 2 پاسخ دیگر
این بازی نمرات pc. و کنسولش از عجایب هفتگانه هست برعکس نظر دوستان حمایت سونی باعث هیت گرفتن طبق معمول شده
.
من خودم عاشق کوجیما واثارش هستم
آثار کوجیما برسه پایه استوار هست
1_ داستان غیرقابل پیش‌بینی و بسیار احساسی
2_ کارگردانی سینمایی و گاهی عجیب با چاشنی طنز
3_ توجه وسواس گونه به جزييات
4_ نو آوری در مکانیزمها چه گیمپلی و چه فیزیک
5_ روند لول دیزاین منفی به مثبت (یا آسان به سخت) با پیشرفت در بازی
6- مدل سازی مفهومی شینکاوا برای کارکرترها
.....
بازی همه المانها را دارد ولی در دوز هشتاد درصد
یعنی یه بازی کوجیمایی با صرف وقت کم نسبت به آثار قبلی کوجیما
بازی یه اثر نوین و انجامش برای دغدغه ها و خلاقیت واجب هست
اما یه اثر کامل نیست
.....
رضا به درستی اشاره کرده که شاید کانسپت داستان باعث چنین روندی به صورتی عامدانه شده است
از توضیحات کاملت ممنونم بهنام جان❤️
کرک بشه ....حتما
مبارزات خیلی سطحی بود این نظر من، بعد از تجربه pt توقعم خیلی بالا رفته بود...البته فقط نکته منفی رو گفتم ..
چرا تجربه‌ی Death Stranding برای همه لازم است!
چون کوله باری از تجربه ست
با تشکر از دانته سان
مخلصيم رفیق
یک لحظه "کوله" و "بار" رو دیدم تو نظرت( ذهنم رفت سمت...) گفتم اومدی که بازی رو مورد نوازش قرار بدیدمت گرم.