فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
در حسرت سحرگاه آرامش
نویسنده:
صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
User_image

اینجا زمین است. سیاره ای که در طول حیاتش، صلح و آرامش را هرگز به خود ندیده و در هر زمان در یک گوشه از آن جنگ و خون ریزی برقرار بوده است. اینجا زمین است. جایی که انسان های آن دم از آزادی و صلح می زنند، اما به شکلی دیگر رفتار می کنند. اینجا محلی است برای کسانی که با ایده های مرگبارشان، در یک شب آینده میلیاردها انسان را نابود می کنند و نسل بشر را به سمت نابودی پیش می برند. به وجود آوردن انسان هایی با قابلیت های برتر برای داشتن قدرت نظامی اول دنیا و انجام آزمایش های بیولوژیکی تهدیدی برای آینده زمین و ساکنان آن به حساب می آید. شاید انجام چنین آزمایشاتی به طور اشکارا اعلام نشدند، اما همیشه شایعاتی وجود داشته اند که قدرت های برتر دنیا مانند آلمان در زمان هیتلر، سران اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا و... همیشه مشغول چنین فعالیت هایی بوده و هستند و خطر ناشی از این آزمایشات به قیمت جان میلیون ها انسان بی گناه تمام می شود.

به این موضوع در بازی های کامپیوتری مختلفی مانند سری Resident Evil ،Wolfenstein ،Killzone ،Resistance و... پرداخته شده و در تمام آن ها به این اقدام به شکل مصیبت باری نگاه شده است. استودیوی Insomniac با عرضه سری بازی های Resistance با دید تازه ای به این موضوع پرداخت و بازیکنان را با فضایی جالب روبرو کرد. همان طور که از نام این بازی پیداست، انسان ها به دفاع در برابر موجوداتی به پا خواسته اند که خودشان دلیل اصلی به وجود آمدن آن ها بوده اند. Insomniac با روندی جالب این سری از بازی ها را راهی بازار کرد و بازیکنان قرار است در نسخه سوم، سرانجام این مبارزه طاقت فرسا را مشاهده کنند.

داستان

سری بازی های Resistance با قهرمان معروفش نیتن هیل (Nathan Hale) نزد هواداران، شناخته شده بودند. شخصی که قهرمان جنگ انسان ها و Chimeraها بود و در نسخه های قبلی خطرات زیادی را به جان پذیرفت تا مأموریت هایش را برای نجات انسان ها با موفقیت به پایان برساند. همین امر باعث شده تا هیل بر اثر اتفاقاتی که در نسخه های قبلی رخ داد، به یک Chimera تبدیل شود. پایان نسخه دوم این سری از بازی ها صحنه تأثیرگذاری را به همراه داشت که با مرگ هیل همراه بود. او به دست یکی از همرزمانش جوزف کاپلی (Joseph Capelli) کشته شد و ما در نسخه سوم با او ادامه مبارزه هایی که هیل آغاز کرده بود را دنبال می کنیم و به پایان می رسانیم.

کاپلی از ارتش اخراج شده و پس از آن ازداوج می کند و صاحب فرزند می شود. زمان دیگر روزهای خوشش را به انسان ها نشان نمی دهد و اوضاع بسیار وخیم است. Chimeraها قدرتشان را به انسان ها ثابت کرده اند و انسان ها نیز با امکاناتی کم و با امید روزی که شاید بتوانند این ارتش شیطانی را شکست دهند، به شکل های مختلف مبارزه می کنند و برای اینکه جان سالم به در ببرند، در تونل های زیر زمینی و مکان های مخفی تاریک و نمور زندگی می کنند. جوزف به همراه خانواده اش در شهر کوچکی به نام Haven در ایالت  Oklahoma مانند سایر ساکنین آن، در تونل های زیر زمینی زندگی می کنند. همان طور که از نام این شهر مشخص است (Haven به معنای پناهگاه) این مکان کوچک به جایی تبدیل شده که انسان ها می توانند در آن روزگار خود را هر چند با مشکلات زیاد، اما با خیالی آسوده تر سپری کنند.

هر چند که حمله Chimeraها همیشه جان تعدادی را می گیرد. همان طور که گفته شد، جوزف دیگر یک سرباز جنگ نیست و تنها به محافظت از خانواده اش فکر می کند، اما تقدیر برای او ماجراهای دیگری را رقم زده است. حمله بزرگ Chimeraها به شهر Haven همه چیز را به یکباره تغییر می دهد. Chimeraها برای پیدا کردن دکتر فیودور مالیکو (Fyodor Malikov) که عامل اصلی بدبختی انسان ها و کشته شدن هیل به حساب می آید، به این شهر کوچک حمله ور می شوند. دکتر مالیکو شخصیت مرموز این سری از بازی هاست که در این نسخه نقش مهمتری را ایفا می کند. او اگر چه دلیل شروع اتفاقات رخ داده در این سری از بازی ها است، اما از طرف دیگر می تواند نقش مهمی برای پایان بخشیدن به این کابوس ناتمام ایفا کند.

در اوایل بازی اتفاقات زیادی رخ می دهند که باعث می شوند جوزف کاپلی به میدان نبرد بازگردد و نقش رهبر و امیدی تازه را برای نیروهای مقاومت ایفا کند. روند داستانی که در نسخه های قبلی به وجود آمده، باعث شده که این عنوان در این بخش بسیار خوب به نظر برسد و هیجان زیادی را به بازیکنان منتقل کند. فضای Post-Apocalyptic بازی نقش مهمی در انتقال احساس و روند داستانی به بازیکنان دارد و Insomniac نیز با به وجود آوردن یک داستان خوب و فضایی هماهنگ با جریان بازی، باعث شده بازی برای علاقه مندان به این بازی بسیار هیجان انگیز باشد. همچنین این نسخه در مقایسه با عنوان های قبلی، دیگر یک بازی نظامی صرف نیست و روابط شخصیت اصلی بازی در جریان مأموریت ها، نقش مهمی را ایفا می کند. بازی در این نسخه بیشتر به شخصیت اصلی می پردازد و سعی می کند که بازیکنان با شخصیت جدید بازی ارتباط بیشتری برقرار کنند. روابط خانوادگی و احساسی او یکی از بخش هایی است که می توان به آن اشاره کرد.

گرافیک

Resistance 3 از جمله عنوان هایی است که می توان به خوبی فضای آخرالزمانی را در آن دید. سرزمین هایی که به کلی نابود شده اند، شهرهایی که روزگاری به اوج تمدن بشری شهرت داشتند، در این سری از بازی ها به دنیای مردگان و سرزمین وحشت تبدیل شدند. چه در نسخه های گذشته که بازی در لندن و سن فرانسیسکو در جریان بود و چه در این بازی که در شهر های دیگر آمریکا رخ می دهد. به دلیل اینکه مقطع زمانی این سری از بازی ها در دهه 50 میلادی است، فضای های بازی شباهت زیادی به دوره جنگ جهانی دوم دارند. امکانات انسان ها و تکنولوژی های آن ها نیز یادآور این موضوع هستند.

برقراری ارتباط با فضای اینگونه بازی ها چندان آسان نیست و با توجه به کارهای جالبی که استودیوی Insomniac برای بهبود این روند انجام داده، باز هم بسیاری از بازیکنان نمی توانند با چنین فضای هایی ارتباط برقرار کنند. به طور کلی طراحی محیط بازی به خوبی بیانگر حس موجود در بازی و اتفاقاتی که در آن رخ داده، است. تنوع محیط های بازی بسیار جالب توجه است و بازیکنان در مناطق مختلف با شرایط آب و هوایی مختلفی نیز روبرو می شوند. از سرزمین های آفتابی و بی آب و علف گرفته تا شهرهای بزرگ و خرابه ای که در برف قرار دارند و می توان سرما را در آن ها حس کرد، بخش های مختلف این عنوان را به وجود آورده اند. در کنار این موضوع طراحی شخصیت های بازی قرار گرفته است.

شخصیت های بازی آن طور که باید و شاید خوب طراحی نشده اند. انیمیشن های قوی ای برای آن ها ساخته نشده و برخی از حرکات آن ها کمی خشک به نظر می رسد. واقعاً انتظار بیشتری در این قسمت از تیم Insomniac می رفت. البته باید به این موضوع اشاره کرد که در حالت کلی می توان انیمیشن های شخصیت ها را در سطح خوبی دانست، اما در برخی موارد واقعاً خوب طراحی نشده اند و مشکلاتی در آن دیده می شود. طراحی دشمنان بازی نیز واقعاً خوب است و تنوع و طراحی جالب آن ها از قسمت های مثبت بازی به شمار می رود. از طرف دیگر برخی از بافت هایی که برای طراحی محیط بازی به کار رفته، کیفیت لازم را ندارند و زمانی که با سایر قسمت هایی که بسیار خوب طراحی شده اند مقایسه می شوند، در بازی ایجاد دو دستگی به وجود می آورند.

جلوه های ویژه و افکت های به کار رفته در این نسخه در سطح خوبی قرار دارند، اما واقعاً باید بهتر از این طراحی می شدند. افکت هایی مانند آتش در بازی خوب از کار درنیامده اند و تقریباً مانند همان چیزی هستند که در نسخه دوم مشاهده کردیم. از طرف دیگر بعضی از افکت های بازی مانند الکتریسیته که در برخی از صحنه های بازی مشاهده می شوند، بسیار خوب از کار درآمده اند. همان طور که گفته شد، محیط های بازی تنوع بسیار خوبی دارند و شرایط آب و هوایی مختلفی هم در طول بازی به چشم می خورد. در برخی از مراحل، بازی را در زمستان سپری خواهید کرد. بارش برف در محیط و وزش باد به آن، فضای خوبی را به وجود آورده است. همچنین مراحل مه گرفته، یا مراحلی که در طوفان های سهمگین در جریان هستند را هم شاهد خواهید بود. یکی دیگر از مشکلات بازی، دیر پردازش شدن برخی از سایه ها است که این موضوع در سایه برخی از دشمنان بیشتر به چشم می خورد. همچنین بازی از فیزیک چندان فوق العاده ای هم برخوردار نیست. تخریب پذیری چندانی در بازی صورت نمی گیرد و این موضوع باعث شده که Resistance 3 بعد از عنوان هایی مانند Killzone 3 و Bad Company 2 قرار بگیرد. به طور کلی بازی Resistance 3 از آن بازی هایست که در قسمت گرافیک نمایش قابل قبولی داشته، اما ضعف های آن باعث شده که این عنوان از دیگر رقیبش، Killzone 3 عقب تر باشد.

موسیقی/صداگذاری

موسیقی بسیار خوبی را در Resistance 3 می شنوید. ساخته های آقای بوریس سالچو (Boris Salchow) فضای بسیار خوبی را در بازی به وجود آورده اند. همکاری طولانی سالچو در ساخته های مختلف Insomniac باعث شده که او به روند کاری این استودیو و با سبک کاری آن ها آشنا شود. نتیجه این همکاری، موسیقی های بسیار خوبی می شوند که در این عنوان آن ها را می شنویم. موسیقی در قسمت های مختلف بازی بجا و درست پخش می شود. به طور کلی، بازیکنان در جریان بازی، موسیقی خاصی نمی شنوند. صدای محیط تنها چیزی است که در اکثر قسمت های بازی آن را می شنوید. صدای وزش باد، بوران برف و صدای حرکت سفینه های مختلف در محیط بازی، این حس را به وجود می آورد که شخصیت اصلی در محیط بازی تنها است و بازیکنان را به خوبی در فضای بازی قرار می دهند.

فضای بازی زمانی که وارد مبارزه می شوید، به خوبی تغییر می کند. موسیقی در این صحنه ها نبض بازی را بدست می گیرند و هیجان بسیار خوبی را در فضای بازی ایجاد می کنند. موسیقی یکی از المان هایی است که به خوبی می تواند حس سرد و بی روح محیط بازی را بشکند و روند بازی را تغییر دهد. در کنار این موضوع صداگذاری روی شخصیت های بازی نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد و صداگذاران مختلفی روی شخصیت هایی که در این عنوان حضور دارند، صحبت کرده اند. صداگذاری شخصیت اصلی بازی را آقای رابین آتکین دانز (Robin Atkin Downes) که در زمینه صداگذاری و بازیگری تجربه زیادی دارد، انجام داده است.

از کارهای جدیدی که او در زمینه صداگذاری نجام داده، می توان به Gears of War 3 ،Uncharted 3 ،F.E.A.R 3 ،Dragon Age II و... اشاره کرد. البته مشکل بازی در این قسمت، هماهنگ نبودن برخی از دیالوگ های بازی با حرکت لب ها است که آن هم ریشه در مشکل انیمیشنی دارد که برای شخصیت های بازی طراحی شده است. البته این موضوع بسیار زیاد در طول بازی دیده نمی شود و در اکثر مواقع صحبت ها با حرکت لب ها بسیار هماهنگ هستند. افکت های صوتی مانند صدای انفجارها، شلیک گلوله و... نیز هیجان بازی را چندین برابر کرده اند. افکت های صوتی بازی بسیار عالی از کار درآمده اند و به یکی از قسمت های خوب بازی تبدیل شده اند.

گیم پلی

R3 یک عنوان اکشن بسیار زیبا است. در حالت کلی، ساختار گیم پلی بازی تغییر نکرده و بازیکنان با همان روند نسخه های قبلی مواجه هستند. تنوع محیط های بازی از قسمت هایی است که باعث شده روند بازی جذاب به نظر برسد. مراحل بازی در شهرها و سرزمین های مختلف اتفاق می افتند و از همین رو بازیکنان به قسمت های مختلف سفر می کنند. اگر سری بازی های Ratchet and Clank را بازی کرده باشید، حتماً با تعداد سلاح های بی شمار سلاح های این عنوان هم آشنایی دارید. حال تیم بازیسازی Insomniac برای Resistance 3 هم دست به همین کار زده و سلاح های بسیار زیادی را در بازی طراحی کرده اند.

انوع و اقسام سلاح ها که هم ظاهری بسیار پیشرفته دارند و هم قدرت های خاص آن ها باعث می شود که مبارزه ها در بازی شکل دیگری به خود بگیرند. به طور مثال می توان به سلاح هایی برای منجمد کردن دشمنان، سلاحی که الکتریسیته شکلیک می کند و سلاحی که با ایجاد جاذبه، همه Chimeraها را به طرف خودش جذب می کند و به یکباره همه آن ها را نابود می کند، اشاره کرد. اما جالب ترین سلاحی که در بازی طراحی شده، سلاحی است که به وسیله آن می توان از پشت دیوار و از فاصله دور دشمنان را شناسایی و به سمت آن ها تیراندازی کرد. تیرهای این سلاح از تمام موانع موجود سر راه عبور می کنند و دشمن را از بین می برند.

این سلاح برای قسمت هایی پیشنهاد می شود که دوست ندارید با انبوهی از Chimeraها در یک لحظه مبارزه کنید. همچنین تنوع دشمنان بازی نیز یکی از چالش های موجود در این عنوان به حساب می آید. شکل مبارزه با دشمنان در این عنوان یک حالت به خصوص دارد و زمانی که با تعدادی از آن ها مبارزه می کنید، باید در انتخاب سلاح و نحوه بازی دقت کنید. البته با هر سلاحی که در اختیار دارید، می توانید بازی را دنبال کنید، اما برخی از سلاح ها روند بازی را بسیار راحت تر و سریع تر می کنند. به طور مثال در برخی از مراحل بازی دشمنانی به صورت نامرئی با سلاح Sniper حضور دارند. بهتر است برای از بین بردن این دشمنان، رد هدف سلاح آن ها را دنبال کنید و آن ها را بسیار سریع از بین ببرید.

در کل Sniperهای این بازی با کسی شوخی ندارند و حتی در برخی مراحل با تعداد زیادی از آن ها مواجه خواهید شد. تنوع سلاح های بازی تنها شامل سلاح های عجیب و غریب که مختص به این بازی است، نمی شود. بازیکنان می توانند از پتک نیز به عنوان سلاح در بازی استفاده کنند. پتک در زمانی که قصد تیراندازی ندارید و یا می خواهید چیزهایی را نابود کنید، بسیار کارآمد خواهد بود. علاوه بر مبارزه با سلاح، در برخی از قسمت های بازی پیش می آید که Chimeraها به سمت شما حمله ور می شوند و در این زمان باید یک مبارزه تن به تن انجام دهید. مبارزه های این قسمت به صورت QTE طراحی شده اند و اگر بتوانید در زمان درست، دکمه صحیح را بزنید، می توانید دشمن را از بین ببرید.

زمان این مبارزه ها بسیار کم است و خیلی سریع اتفاق می افتند، پس بهتر است در این قسمت تمرکز زیادی داشته باشید. این بازی بر خلاف Resistance 2 که مبارزه با Bossهای بسیار جالبی را به نمایش می گذاشت، نتوانسته چنین کاری را انجام دهد. Bossهای طراحی شده در این بازی بسیار زیاد هستند و از تنوع خوبی برخوردار هستند، اما مبارزه با آن ها مانند مبارزه با Bossهای Resistance 2 چندان چالش برانگیز نیست و آن هیجان را ندارند، اما هر چه باشد، مبارزه با Bossها همیشه بخش مهمی از سری Resistance را تشکیل داده اند و R3 نیز در این قسمت بد عمل نکرده است. در برخی از مأموریت ها، زمانی که کارهای خواسته شده را به پایان می رسانید، شاهد اتفاقات مختلفی خواهید بود که حتی روی خود شخصیت اصلی بازی نیز تأثیرگذار است و خطراتی را برای او ایجاد می کنند.

در طول بازی آیتم های زیادی وجود دارند که برخی از آن ها شامل نوشته ها و پیام های صوتی می شوند که خواندن و شنیدن آن ها به درک بهتر داستان کمک می کند. یکی از معدود مشکلاتی که در گیم پلی بازی دیده می شود، افت فریم در بازی است. در قسمت های مختلف بازی، به ویژه لحظاتی که بازی صحنه های شلوغ و پر افکتی را به نمایش درمی آورد، شاهد افت فریم در بازی هستیم. اما این موضوع در برخی از بخش های بازی که اتفاق زیادی هم رخ نداده، دیده می شود. یکی از قسمت های جالب بازی قدرت سلاح هایی است که در اختیار دارید. هر چقدر از سلاح هایی که در اختیار دارید، بیشتر استفاده کنید، قدرت آن ها بیشتر می شوند و به Levelهای بالاتر ارتقاء پیدا می کنند.

به طور مثال یک شاتگان Level 3 در طول بازی به بلای جان Chimeraها تبدیل می شود. لازم به ذکر است که در این عنوان قسمتی به عنوان Cheat طراحی شده که در آن می توانید کارهای جالبی انجام دهید. کارهایی مانند تعویض سلاح دشمنان برای انجام مبارزه هایی هیجان انگیزتر، تجربه بازی در حالت Mirror، افزایش سلامتی و... را می توانید در این قسمت انجام دهید. در این نسخه از سری بازی های Resistance می توانید بازی را به صورت Split-Screen به صورت آفلاین و آنلاین بازی کنید. این قابلیت در قسمت داستانی نیز امکان پذیر خواهد بود. همه چیز در این قسمت بسیار خوب است، اما مشکلات اجرای بازی بیشتر می شوند. امکان بازی به وسیله کنترلر Move هم در بازی قرار دارد، اما بازی با کنترلر Move چندان راحت نیست و مشکلات زیادی برای بازیکنان به وجود می آورد که باعث می شوند، بازیکنان بی خیال بازی کردن با Move بشوند.

نتیجه گیری

Resistance 3 یکی از عنوان های بسیار خوب کنسول PS3 به حساب می آید. هر چند اگر بخواهیم آن را با عنوان هایی مانند Killzone 3 و چند عنوان اول-شخص بازار مقایسه کنیم، ضعف های متعددی در آن دیده می شوند. اما همچنان می توان این عنوان را یک دنباله بسیار عالی برای نسخه های قبلی و یک بازی بسیار خوب در سبک اکشن اول-شخص نام برد. این بازی شما را وارد مبارزه و دنیایی می کند که در کمتر عنوانی مانند آن را مشاهده کرده اید. Resistance 3 با 8 تا 10 ساعت گیم پلی هیجان انگیز می تواند جزو بازی های خوبی قرار بگیرد که امسال راهی بازار شده است. البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که جنگ و جدال میان MW3 و BF3 باعث شده که R3 کمی بی سر و صداتر راهی بازار شود.

نویسنده: مجید نوردوست

نوشته شده در: 3 مهر 1390
دسته: مطلب متفرقه
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Resistance 3
  • Resistance 3
  • Resistance 3
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

تمومش کردم.بازی قشنگی بود.اما نه در حد کیلزون ٣.
بازی عالیی هستش معلوم نیست کی کرک بشه
واقعا نسبت به سری قبلیش پیشرفت فوق العاده ای کرده
نکته جالب اینه که گرافیکش تو مراحل پایانی بهتر از مراحل ابتدایی شده بود و از اون دسته از بازیهایی بود که مراحل سخترش خیلی نسبت به مراحل سادهتر بیشتر به دل میشست
 
ba in ke in bazy copy mishe valy alaghei be kharidesh nadaram
بحث اصلی در رابطه با این بازی گرافیکشه که خارق العادست ... من چند تا مرحله ی دیگه برم تمومش کردم ...
هر کی این بازیو نگرفته باشه تا الان ضرر کرده من ١ شبه تمومش کردم مهشر بود
واقعا بازی های ps3 یه سرو گردن از بقیه بالاترن
بازیش خیلی خوبه. اگه با 3D بری چی می شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟