فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت

I Am Alive مطلب متفرقه

صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
تصویر نویسنده
در آرزوی زنده بودن

استنیسلاس مترا (Stanislas Mettra) كارگردان بازی I Am Alive می گوید: "این یك بازی Survival Horror است كه در آن زامبی وجود ندارد." این بازی بارها كنسل شد و فراز و نشیب های زیادی داشت و حتی در یك مقطع به نظر می رسید که جید ریموند (Jade Raymond) تهیه كننده Assassin's Creed هم روی آن كار كرده است. بازی در شهر Haventown یك شهر خیالی در شیكاگو اتفاق می افتد. نمایش هایی كه از بازی پخش شده، بیش از اینكه سبك Survival Horror بدون زامبی را نشان دهد، اسم بازی را تلقین می كند. شخصیت اول بازی، اسمی ندارد و به نظر همانند الطیر (Altair) و یا اتزیو (Ezio) از ساختمان ها می پرد.

از لبه ساختمان ها می گذرد، از روی پل های باریك عبور می كند و پرش هایی با دور خیز انجام می دهد. تفاوتی كه به نظر می رسد، نوار استقامت (Stamina) بازی است. شخصیت اصلی همانند شخصیت های Assassin's Creed فرد تمرین دیده ای نیست و یك انسان معمولی است و حركاتش خیلی آرام است، پس نوار استقامت اینجا اهمیت پیدا می كند. او زیاد نمی تواند چنین كارهایی را انجام دهد وگر نه، نوار استقامت او به پایان می رسد و به قولی خسته می شود. مثلاً اگر شما در حین حركت، از لبه یك ساختان بپرید، نوار استقامت به پایان می رسد و شخصیت اصلی از خستگی لبه ساختمان را رها می كند و سقوط خواهد كرد. این بخش خیلی شبیه به بازی Dark Souls كار شده است.

بازگشت نوار استقامت به این سادگی ها هم نیست و اگر می خواهید آن را كامل پر كنید، باید مثلاً از بسته كمك های اولیه استفاده كنید. استراحت و تنفس هوای تازه هم باعث پر شدن این نوار می شود. وقتی مترا در بازی از یك پل بالا می رفت، نفس شخصیت اول گرفت و اینجا بود كه متوجه شدیم تنفس هوای تازه، خود یك موضوع بزرگ در بازی است. بخش بزرگی از شهر Haventown را خاكستر فرا گرفته و حركت كردن در چنین مكان هایی، هم نوار سلامتی و هم نوار استقامت را كاهش می دهد. در چنین صحنه هایی، واقعاً نفس شما هم بند می آید و بین خاكستر و مه، شما دیوانه وار دنبال پیدا كردن یك مسیر به بالا هستید تا به هوا برسید.

بعضی از حوادث بازی، شبیه به رمان The Road از کورمک مک کارتی (Cormac McCarthy) است. مثلاً در یكی از صحنه ها، زنی در مه دستانش با یک دستبند به یك نیمكت در خیابان بسته شده و حالا شما باید تصمیم بگیرید تا تنها گلوله ای را كه در اختیار دارید، صرف شلیك به دستبند و آزاد كردن او كنید یا نه و اگر این كار را انجام دهید، می توجه می شوید كه كل این ماجرا یك تله بوده و چند نفر سر شما می ریزند تا اموالتان را بدزدند. شهر به خاطر حادثه ای به نام "The Event" نابود شده و دلیل آن مشخص نیست. مه شدید، كمبود مهمات و تجهیزات باعث می شود كه در هر لحظه از بازی، وقتی شخصی را می بینید، از خود بپرسید كه آیا می توان به این آدم اعتماد كرد؟

این مسائل هم خیلی شبیه به رمان The Road هستند كه شما از ریشه حادثه ای كه در شهر افتاده، بی خبر هستید. برای اینكه كمی اكشن بازی را مشاهده كنیم، جلوتر می رویم. در این مرحله شخصیت اول را می بینیم كه دختری به نام می (Mei) دارد. او دختر خود را با طناب به پشت خود پیچیده و در یک متروی نابود شده در حال حركت است. او به سمت یك سری آدم ژولیده كه كنار آتش نشسته اند، می رود كه ناگهان چند نفر به ما حمله می كنند تا تجهیزاتمان را بدزدند. یكی از آن ها، چاقویی را به سمت ما تكان می دهد و حالا وقت دفاع از خود است. شخصیت اول اسلحه خود را از جیبش درمی آورد. یادتان هست كه گفتیم تنها یك تیر در این اسلحه وجود دارد؟ افرادی كه به ما حمله كرده اند، می ترسند و به عقب می روند، اما یكی از آن ها سعی می كند تا طی یك حركت سریع به شما حمله كند. با زدن یك دكمه كه Struggling Kill نام دارد، ترتیب او را می دهید!

2 روش برای مبارزات وجود دارند، Melee Combat و Struggling Kill كه مترا هر 2 روش را نشان می دهد و حتی یك بار از تنها گلوله خود هم استفاده می كند. در هر 3 حالت، بعد از درگیری آن ها به شما اجازه می دهند كه كمی گوشت و غذا برای خود و دختران بردارید. فضای گرفته و احساس خطر در تك تك صحنه های بازی حس می شود و ترس های ذاتی شما هم شروع به فوران می كنند. سوال اینجاست كه به غیر از سعی در نجات خود، آیا می توانید جان دیگران را هم نجات دهید؟ آیا می توانید به آن ها اعتماد كنید؟ همین مسائل به خودی خود، حس تنش را در ما ایجاد می كند و ترك آن ها هم ممكن است باعث عذاب وجدان شود. صحنه های QTE هم در بازی وجود دارند كه جالب كار شده اند. حال ما نمی دانیم که آیا وقتی ساخت بازی به عهده Darkworks بود هم به این شكل بوده و یا وقتی Ubisoft Shanghai آن را در دستان خود گرفت، این تغییرات را ایجاد كرده است. I Am Alive در اوایل سال 2012 برای XBLA و PSN عرضه خواهد شد.

نویسنده: حمیدرضا نیکوفر

نوشته شده در: 8 آبان 1390
دسته: مطلب متفرقه، I Am Alive
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • I Am Alive
  • موسیقی بازی‌ها: I Am Alive
  • I Am Alive
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه، باید وارد شوید!
 

خوبه کاش pc اونم میبود
به نظر میاد بازی خوبی باشه
 
این ubisoft کلا زده به سرش چه کارایی میکنه برای این که بازیش کپی نشه تازه با pc ام قهر کرده حقش جای خودشو در رتبه دوم بزگ ترین ناشر های بزرگ 3d پارتی به activition bilizardو square enix داده
ma ke mitonim bedanloadim
me30 az maghale
zende bad XBOX LIVE
بازیه خیلی قشنگیه اما چه فایده که PC نداره .
بازیش حرف نداره...
واسه pc نمیاد؟ گریه می کنما!!
نمیدونم چرا همه شرکتا با PC لج کردن
چرا مگه نمیاد بازیش