فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت

Fable III مطلب متفرقه

صفحه شخصی من - بنده سردبیر سایت پردیس هستم، قریب 29 سال...
تصویر نویسنده
اندیشه بزرگان: پیتر مولینیو

پیتر مولینیو (Peter Molyneux) سال های زیادی است كه در صنعت بازیسازی فعالیت می كند و همیشه با ایده هایی نو عناوین بسیار جالبی را خلق كرده است. مولینیو همیشه به فكر نوآوری و چگونگی هر چه بیشتر درگیر كردن مخاطب با بازی خود است و در این كار هم موفق بوده است. به طور مثال، او سبك عناوین God Games را معرفی می كند كه شما بیشتر نقش خدای وقایع آن بازی را دارید و سرنوشت و پیشروی آن بر عهده شما است. اوج این موضوع در سری بازی های Black & White به چشم می خورد كه شما كنترل كامل در دنیای بازی را دارید. موضوعی كه از بازی های مولینیو می توان فهمید، این است كه این شخص علاقه زیادی به این ایده دارد كه كاری كند تا بازیكن همیشه نقش علت دنیای آن بازی باشد و خود بازی نقش معلول را ایفا كند.

مولینیو می خواهد شما همیشه بر وقایع بازی اثر بگذارید و وقتی بازتاب اثر شما نمایش داده می شود، بر مبنای آن دوباره یك اثر و یا تصمیم دیگر را انجام دهید. نوعی تقابل بین مخاطب و خود بازی را می توان در این سیستم مشاهده كرد. این موضوع در سری بازی های Fable هم مشاهده می شود كه هر اتفاقی كه در هر جا می افتد، در حقیقت نتیجه عملی است كه از شما سر زده و این عمل لازم هم نیست كه صرفاً فقط یك حالت باشد كه بازیساز آن را طراحی كرده است. در حقیقت مولینیو دست شما را برای تغییر دنیای بنیادی خود، باز می گذارد.

مولینیو ایده های بسیار زیادی در این رابطه دارد كه واقعاً تأمل برانگیز است، ولی متأسفانه گاهی این ایده ها در قالب یك حرف باقی می مانند و به مرحله اجرا نمی رسند. چنین موضوعی را ما قبل از عرضه Fable مشاهده كردیم كه بسیاری از ایده هایی كه مولینیو در مورد آن ها قبل از عرضه بازی حرف زده بود، در نسخه نهایی نبودند كه بعداً در Fable II و نسخه سوم آن دیده شدند و حتی خود مولینیو هم به خاطر زیاد بزرگ كردن بازی خود، معذرت خواهی كرد. همین شخصیت ساده مولینیو است كه طرفداران زیادی برای خود بدست آورده است.

مردی كه جوایز بسیار زیادی به خاطر بازیسازی برده و همین امسال جایزه یك عمر فعالیت را دریافت کرده و از دانشگاه های مختلف جایزه گرفته به راحتی بعد از عرضه بازی خود از مشكلات آن می گوید و از طرفداران به خاطر این مشكلات عذرخواهی می كند. مولینیو یك انگلیسی اصیل است و انگلیسی ها همیشه به داستان گویی و افسانه سرایی معروف بوده اند. او هم مانند اجداد خود افسانه هایی را روایت می كند كه واقعاً مخاطب را به دنیایی دیگر می برند. با سری Fable او بازی ای ساخت كه هر شخصی را در هر سنی به خود جذب می كند و فروش خیره كننده ای هم می كند. او بازی ای می سازد كه از نظر فانتزی و زیبایی هر فرد كم سنی را به خود جذب می كند و از نظر ساختار و مفهوم آنقدر عمیق و ژرف اندیش است كه بزرگترها را غرق در فلسفه خود می كند.

زیبایی ظاهری و عمق باطنی از بزرگترین دستاوردهای او با سری Fable است. مولینیو همانند یك قصه گویی است كه شب هنگام با كتاب خود بالای تخت ما نشسته و به آرامی یك افسانه زیبا را روایت می كند و ما خودمان را بجای شخصیت اول آن می گذاریم و در ذهن خود آن را پیش می بریم. شما به این قصه جزئیات می دهید، سرنوشت آن را انتخاب می كنید و سرانجام افسانه را می سازید. مولینیو از هر موضوع كوچكی یك افسانه زیبا می سازد. مثلاً در Fable II یك مرحله از بازی كه خیلی ساده بود، راجع به نامه ای بود كه یك زن به شوهر مرده خود می نویسد و شما می توانید تصمیم بگیرید این نامه را به روح شوهر آن زن بدهید.

این مرحله فرعی در عین سادگی آنقدر زیبا، پر احساس و پر از وقایع جالب بود كه هیچ وقت آن را فراموش نمی كنم. بازی های مولینیو چون در ذهن ما پیگیری می شوند، همیشه هم در آنجا می مانند و فراموش نمی شوند. در باب تأثیرگذاری، عمل و عكس العمل یكی از مراحل خیره كننده Fable II این طور بود كه شما مسئول نگهبانی یك زندان می شوید، زندانی های بی گناهی در حبس هستند و دل شما واقعاً به حال آن ها می سوزد و تصمیم می گیرد كه به آن ها غذا بدهید، ولی با هر غذایی كه به یك زندانی بدهید، مقدار زیادی از XP شما كم می شود. اینجاست كه مولینیو در یك بازی ساده از شما می پرسد كه چقدر از خود گذشتگی خواهید كرد؟ چون مسلماً داشتن XP یا همان تجربه در یك بازی RPG مهمترین موضوع است.

از دیگر نكات جالب بازی های مولینیو، خصوصاً در سری بازی های Fable می توان به همین قرار دادن مخاطب در موقعیت های سخت اشاره كرد. تصمیم هایی كه شما در سری Fable می گیرید، واقعاً سخت است. مثلاً در Fable III هر چه كه بیشتر در بازی پیش می روید، تصمیمات سخت تر می شوند و تا جایی می رسد كه گرفتن یك تصمیم به بزرگترین دغدغه شما تبدیل می شود. به شخصه سر بعضی از این تصمیمات در Fable III دقایق زیادی در ذهن خود موقعیت را بررسی می كردم و در مورد آن فكر می كردم. در كمتر بازی ای پیش می آید كه مخاطب اینقدر با تصمیمات در یك بازی جدی برخورد كند، ولی مولینیو اساس بازی خود را طوری طراحی می كند كه این تصمیمات بسیار مهم می شوند.

مثلاً شما در Fable III تصمیم می گیرید كه پادشاه شوید. برای این كار باید حمایت مردم را داشته باشید. در كل بازی، هدف شما جلب رضایت مردم است و با كارهایی كه برای آن ها انجام می دهید، آن ها به شما وفادار می شوند و برای هر گروهی شما یك قول نامه می نویسید كه مثلاً اگر من پادشاه شوم، در شهر شما مدرسه خواهم ساخت. مولینیو حتی بجای اسم در قول نامه اسم واقعی شما را با توجه به پروفایلتان می نویسد تا شما را واقعاً به این قول متعهد كند. وقتی كه پادشاه می شوید، تصمیم می گیرید كه به قول هایتان عمل كنید.

تصور كنید به عنوان پادشاه روی صندلی سلطنت نشسته اید و تمام افرادی كه در بازی تا به حال ملاقات كرده اید هم جلوی شما هستند. آن ها یكی یكی قول هایی كه شما به آن ها دادید را می خوانند و از شما می خواهند كه به آن ها عمل كنید، اما یك مشكلی وجود دارد. خزانه به قدر كافی پول ندارد و مشكل بدتر این است كه قرار است یك حمله بزرگ طبق اطلاعات بدست آمده در سال دیگر به شهر انجام شود. حال باید بین اجرا كردن قول های ضروری و غیر ضروری انتخاب كنید و این موضوع را هم انتخاب كنید كه آیا می خواهید یك پادشاه محبوب نزد مردم بشوید، ولی در عین حال آینده آن ها را، بدون آنكه بدانند، خراب كنید؟ راه دیگر، این است كه به هیچ یك از قول هایتان عمل نكنید و در چشم تمام مردم به یك پادشاه بی لیاقت و بی كفایت جلوه كنید، ولی در حقیقت خودتان را فدای آن ها كرده و آینده آن ها را از خطر بزرگی كه در انتظارشان است، ایمن كنید.

مولینیو چنان ماهرانه شما را لای منگنه قرار می دهد كه واقعاً شوكه می شوید. او نشان می دهد كه قول دادن، آن هم قول های سیاسی دولتمردان، آنقدرها هم آسان نیست و اینكه وفاداری و محبوبیت در سیاست سخت می توانند در یك مقطع قرار بگیرند و گاهی فداكاری برای یك دولت لازم است. تصور كنید در قالب یك بازی فانتزی كه در ظاهر بچه ها خیلی از آن ها خوششان می آید، چنین مسائل بزرگسالانه و تأمل برانگیزی را قرار دهید. این موضوعات هستند كه به بازی های Fable هویت می دهند و باعث جذاب شدن آن ها می شوند. قبول كردن مسئولیت مثل ازدواج، خرجی دان و در كنار خانواده بودن مسائلی هستند كه یك فرد بالغ می تواند آن را درك كند و مولینیو خیلی ساده به حرفه ترین شكل این مسائل را در بازی خود گنجانده كه هر چند در Fable III كمی كم رنگ تر شد. پیتر مولینیو بدون شك یكی از خلاق ترین و باهوش ترین بازیسازان چندین نسل است كه به راحتی هر قشری را به سمت بازی های خود می كشد.

نویسنده: حمیدرضا نیکوفر

نوشته شده در: 15 آبان 1390
دسته: مطلب متفرقه، Fable III
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Fable III
  • Fable III
  • Fable III
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

من عاشق Fable هستم کلا خیلی بازی باحالیه و خیلی آزادی و تصمیم گیری هاش واقعا قشنگ به کار رفتن
اگه کسی تا حالا تجربه نکردش حتما بخره این بازی رو این هم یکی از انحصاری های عالیه 360
یکی از بهترین بازیای عمرمو درست کرد
دستشون درد نکنه که بازیfable را  زد
یکی از بازیسازان بزرگ که متاسفانه اخرین اثرش درگیر مسائلی همچون فشار ناشر برای عرضه زودتر و ... شد و همین باعث شد که فیبل 3 نتونه اون طور که باید،موفق باشه
با تشکر از اقای نیکوفر
حالم از این بازی به هم میخوره
مردی پر از ایده های زیبا ! اما کاش همه ی ایده ها شو عملی می کرد ... امیدوارم
Fable III بازی جالبی باشه تا بعد از The Witcher 2 من و همه ی RPG بازها یه حال دیگه ای
بکنن . (البته نمی تونم بگم چقدر منتظر Diablo 3 هستم !)
man ke fable bazi nakardam
ama bazisaz jamat honarmande
ba tashakor az aghaye nikofar
تاحالا بازیش نکردم برای یه بارهم شد این بازی رو تجربه میکنم