فروشگاه گیفت کارت
 
خرید گیفت کارت
حماسه دو برادر

عرضه Brothers: A Tale of Two Sons بر روی کنسول های نسل هشتم بهانه خوبی بود تا نگاهی را به این اثر زیبا داشته باشیم . در ادامه از شما دعوت می کنیم تحلیل بازی را مطالعه کنید :

Brothers: A Tale of Two Sons اثر زیبایی است که بیانگر داستان دو برادر جوان می باشد که یکی در بلوغ کامل قرار دارد و دیگری از برادر دیگرش بسیار کوچکتر بوده و هنوز به سن نوجوانی نرسیده است .این دو برادر برای نجات پدر خود باید به یک سفره خطرناک و پر حادثه بروند برادر کوچکتر که از نزدیک غرق شدن مادر خود را در دریا دیده دوست ندارد پدر خود را نیز از دست بدهد . غرق شدن مادرش به اندازه کافی تاثیر منفی بر او گذاشته به طوری که حتی نمی تواند به آب نزدیک شود . کل داستان بازی به صورت احساسی به اضافه بعضی از میان پرده ها بیان می شود هیچ دیالوگ و زبان خاصی در بازی وجود ندارد و تعامل کاراکتر ها با یک زبان ناشناخته صورت می گیرد و هرکس می تواند برداشت متفاوتی از حرکات کراکتر ها داشته باشد بیشتر آنها در بین صحبت کردن از حرکات دست ها و بدن خود استفاده می کنند برای همین شما به طور تقریبی می توانید مفهوم صحبت های آنها را دریابید و داستان را به جلو ببرید .

داستان بازی از دهکده خود برادر ها شروع می شود شما برای رد شدن از مراحل بازی باید بواسطه آنالوگ ها و کنترل های سمت چپ و راست دو برادر را به صورت جدا از هم کنترل کنید نمی توانید آنها را بیش از اندازه از یکدیگر دور کنید چون در یک محدوده و فاصله خاصی از برادر خود حرکت می کنند و در انتهای آن محدوده دیگر دور تر نمی شوند و تنها برادر خود را صدا می زنند به نوعی گیم پلی و چالش بازی بر این است که هر دو برادر را در یک زمان کنترل کنید که این کار در بعضی موارد سخت می شود و مغز شما گاها به صورت ناخودآگاه کار های اشتباهی را انجام می دهد و باعث مرگ یکی از دوبرادر و افتادنشان از موانع می شود . بسیاری از موانع و معما های بازی نیز نیاز به تعامل هر دو برادر دارند مثلا بعضی از وسایل بازی به قدری سنگین هستند که باید هر دو برادر به کمک یکدیگر آنها را بلند کنند . در بعضی نقاط نیز برادر بزگتر باید برادر کوچکتر را گرفته و در آب شنا کند چون برادر کوچکتر به شدت از آب می ترسد برادران در مسیر خود با چالش ها متنوعی روبه رو می شوند و در هر زمان بازی چیزی برای نشان دادن به شما دارد .

دنیای بازی بسیار زیبا طراحی شده و دارای یک گرافیک ساده و تقریبا کارتونی است و محیط بازی از تنوع بالایی برخوردار است در بعضی مواقع تم بازی در غار های تنگ و تاریک قرار دارد و در موارد دیگر در دشت ها سرسبز و کوهستان های برفی دنبال می شود . از این لحاظ دنیای بازی شما را در خود غرق می کند اما متاسفانه کنترل بازی در بعضی موارد بسیار آزار دهنده می شود و از آنجایی که یک دید ایزومتریک در بازی بهینه شده تا دو برادر را در همزمان در یک صفحه ببینید شاید نتوانید دید خوبی از محیط اطرافتان داشته باشید و منظره زیبای بازی را ببینید برای همین در بازی نیمکت هایی وجود دارد که اگر یکی از برادر ها بر روی آن بنشیند یک دید کامل از محیط بازی را در جلو دیدگان شما قرار می دهد آنجاست که شما با محیط  زیبای بازی و دورنمایی پرجزئیاتش آشنا می شوید اما این نیمکت ها قطعا نمی تواند مشکل شما را حل کند .

داستان بازی یک سیر مشخصی را دنبال می کند با این حال در بعضی از موارد شما با موجوداتی یا انساk هایی رو به رو می شوید که با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می کنند . مانند لاک پشت مادری که بچه هایش را گم کرده و آنها را صدا می زند و یا پیرمردی که در تنهایی در حال مرگ است شما می توانید به آنها کمک کنید و یا اینکه بدون هیچ توجهی به آنها از کنارشان بگذرید این تصمیم کاملا به عهده ی شماست و بازی هیچگونه پاداشی زمانیکه به آنها کمک کردید به شما نمی دهد و یا اگر به سادگی از کنارشان رد شدید هیچ چیزی را از دست نمی دهید و هیچ مجازاتی روبه رو شما قرار نمی گیرد. این تنها یک تصمیم اخلاقیست که به عهده شماست این داستانک هایی که در طول مسافرت برادران قرار دارند کاری می کنند تا شما از درون به چالش کشیده شوید . آیا بدون در نظر گرفتن آنها از کنارشان رد می شوید تا مرحله بعدی گیم پلی را ببینید یا به آنها کمک کرده بدون آنکه پاداشی دریافت کنید .

در نیمه دوم و انتهایی بازی داستان بازی به درونیات دو برادر مربوط می شود و رابطه بین آنها را عمیق تر و پرجزئیات تر به تصویر می کشد و نگاهی از تفاوت های یک کودک و نوجوان را به نمایش می گذارد.

نکات مثبت

لوکیشن های زیبا

داستان دلنشین بازی

طراحی گرافیکی زیبا

هسته ی کلی گیم پلی چالش برانگیز است

نکات منفی

کنترل سخت و غیر متعارف دوربین

کوتاه بودن گیم پلی

کلام آخر :

در نهایت هنر داستان Tale of Two Son در این است که به زیبایی کودک قصه را با بی آلایشی و باثباتی نشان می دهد و روح او را سرشار از احساسات لطیف و زیبا نشان می دهد اما نوجوانی را مرحله ای از سقوط می داند که هر آن ممکن است از هدف اصلی خود دور شود و در دام هوس بیافتد اینجاست که داستان Tale of Two Son با اینکه بسیار کوتاه و ساده است دلنشین و زیبا جلوه می کند و اشک شما را در خواهد آورد . در پایان بازی می بینید که چگونه کودک داستان ما برای تبدیل شدن به یک انسان بالغ مجبور می شود احساسات و ترس های خود را کنار بزند تا به یک مرحله جدید در نزدگی خود برسد و این هدف با رویدادهایی بسیار جذاب دنبال می شود که حتما باید آنرا تجربه کنید .

اطلاعات منتقد :

"محمد ژاله" این اثر را حدود 4 ساعت تجربه کرده است و نقد بازی براساس نسخه PC انجام شده است .

نوشته شده در: 30 مرداد 1394
دسته: نقد و بررسی، Brothers: A Tale of Two Sons
این ویدئوها رو دیده‌اید؟
  • Brothers: A Tale of Two Sons
  • Brothers: A Tale of Two Sons
 
 
 
ثبت دیدگاه
 
جهت ثبت دیدگاه باید سه روز از ثبت نام شما گذشته باشد.
 

خدایش اشکم در امد وقتی بازی رو تموم کردم
هسته پسته مسته خسته شصته پسته پیسته جوووووووون
هنرمندانه ترین بازی ای که من تجربه کردم همین بازیه!‍

s1107 بلاگ‌‌ نویس برتر 14 امتیاز 30 مرداد 94، 16:05

"کنترل سخت و غیر متعارف دوربین"
توی این بازی اصلا روی دوربین کنترلی نیست که بخواد سخت باشه
وقعا بابت نقد ممنون