شاتل‌لند - گیم‌سنتر

فروش محصولات MSI

آموزش آنریل انجین 4آموزش آنریل انجین 4 UE4

آموزش بازی سازی اندرویدآموزش بازی سازی اندروید

آموزش گیم میکر استودیوآموزش گیم میکر استودیو

آموزش سی شارپ یونیتیآموزش سی شارپ یونیتی

آموزش یونیتی سه بعدیآموزش یونیتی سه بعدی

آموزش یونیتی دو بعدی Unity2Dآموزش یونیتی دو بعدی Unity2D

آموزش واقعیت مجازی یونیتیآموزش واقعیت مجازی یونیتی

موضوع: نقد و تحلیل سینمایی death note 2017

کمک 24
فروش گیفت کارت
اجاره‌ی آنلاین
5 شهريور 1396 ساعت 15:05:14 (85 روز پيش)
GOD OF JUMP
Darkness

تشکر کرده: 591
احساس امروزم:
خجالتی

نقد و تحلیل سینمایی death note 2017

نقد و تحلیل عنوان death note 2017 

قبل از شروع بزارید حرف اخرم رو اول بزنم شما خوانندگان عزیز در کل به سه دسته زیر تقسیم می شید:

۱_ افرادی هستید که تا به حال انیمه دفترچه مرگ رو ندید و هیچ نظر قبلی ای راجب این انیمه/فیلم سینمایی ندارید خب من به شما شدیدا پیشنهاد میکنم ادامه نقد من رو نخونید و به تماشای این فیلم بپردازید چون شما بیشترین لذت رو احتمالا از این فیلم ببرید هرچند نقد من فقط به نکات کلی اشاره میکنه و از جزییات چیزی رو اسپویل نمیکنم.

۲_شما جزو کسانی هستید که انیمه رو تماشا کردید و از اون لذت بردید حالا دنبال این هستید که از این سینمایی جدید هم لذت ببرید. خوب توصیه من به شما اینه که نقد من رو بخونید و بعد خودتون تصمیم بگیرید که این فیلم رو ببینید یا نه . من خودم جزو این دسته هستم و از تماشای فیلم هم لذت بردم و هم کمی ناراحت شدم.

۳_شما جزو کسانی هستید که روی انیمه این عنوان تعصب دارید و پیش از هر گونه داوری ای معتقد هستید که این فیلم آشغالی بیش نیست. خب خوندن مقاله من و نظر دادن برای شما آزاده ولی مسلما شما از دیدن این فیلم زجر خواهید کشید پس پیشنهاد من اینه که برای ازبین نرفتن تجربه عالی تون با انیمه دفترچه مرگ بهتره سمت فیلمش نرید.

این فیلم نسبت به ریشه خودش(منظور انیمه هست) تغییرات خیلی زیادی داشته. اما همه میدونند که تغییرات همیشه بد نیستند من برای اینکه این نقد جهت گیری خاصی نداشته تغیرات خوب و بد رو یکی در میون پشت سر هم اوردم تا ذهن شما خواننده عزیز کمترین جهت گیری ممکن رو داشته باشه.تغییرات خوب با + و تغییرات بد با - نمایش داده شده است

+)استفاده از عوامل خبره و بازیگران مناسب

از همون لحظه اول که تیتراژ اولیه فیلم شروع میشه تا آخر فیلم اولین چیزی که به ذهن تماشاگر میاد تحسین تیم فنی و جلوه های ویژه مناسب و همچنین کنترل عالی تیم فیلمبرداری بر روی دوربین و کات زنی های بی نقص این عنوان هست.

بازیگران انتخاب شده در نوع خودشون (توجه کنید بازیگر نه شخصیت مورد بازی!) بی نظیر اند و همچنین طراحی های نوع  مرگ ها بی نظیر هستند و با توجه به اینکه نت فیلیکس عهده دار ساخت این عنوان بود چنین ترکیب خوبی در انتخاب بازیگران دور از ذهن ها نبوده و نیست.

-)عدم معرفی درست شخصیت ها و همچنین تناقض های ۱۸۰ درجه ای نسبت به ریشه خودشون

با توجه به اینکه داریم راجب یک فیلم سینمایی حرف میزنیم و فیلم کلا چیزی در حدود صد دقیقه برای پیشبرد کل داستانش در اختیار داره نمیتونیم توقع شخصیت پردازی عمیقی رو از این عنوان داشته باشیم ولی متاسفانه فیلم حتی در شخصیت پردازی های سطحی هم بسیار ضعیف عمل کرده و گاها شخصیت ها با اونچه که باید باشند کاملا تضاد دارند بیشترین تضاد رو هم به ترتیب میتونید توی شخصیت میا ٬ ال ٬ و شخصیت اصلی لایت مشاهده کنید که اگر منصفانه نگاه کنیم این شخصیت ها برای کسانی که انیمه را قبلا دیدند کاملا متضاد با آن چیزی هست که در ذهنشان دارند.من نمیدونم که این تضاد ها رو عمدی نت فیلیکس بوجود آورده یا اینکه چون بررسی درستی روی این عنوان نداشتند نتونستن شخصیت ها رو درست در بیارن .... هر چی که هست مسلما این تغییر به مزاق کمتر کسی خوش میاد.

+) تبدیل فرهنگ بی نقص

با توجه به اینکه اصل این عنوان ژاپنی هستش و نت فیلیکس سعی در اون داشته که این عنوان رو از فرهنگ شرقی بیشتر به سمت فرهنگ غربی سوق بده بی انصافی هست که بگیم ناموفق بوده.

مثال بارز این مسله از همون دقایق اولیه فیلم کاملا آشکار هست. دبیرستان شخصیت اصلی به بهترین نحو ممکن به یک دبیرستان اصیل آمریکایی تبدیل شده و همه چیز هایی که باید وجود داشته باشند در جای خودشون هستند از اعضای تیم فوتبال آمریکایی گرفته تا رقصنده های تیم فوتبال ... از راهرو های شلوغ مدرسه گرفته تا دختر و پسر هایی که به سمت کلاس ها بایکدیگر در کش مکش اند از نوع حرف زدن شخصیت اصلی با معلم و مدیر دبیرستان و حتی پدرش گرفته تا wtf گفتن های وی   کمتر فکر کردن شخصیت های اصلی نیز از این قاعده مستثنی نیست همه و همه به بهترین نوع ممکن تبدیل فرهنگ شدن.

حتی در بعضی از سکانس ها این عنوان هیجان انگیز به یک عنوان کمدی تبدیل میشه

شاید بعضی ها بگن أین خودش یک نکته منفی هستش!

راستش من خودمم اول همین فکر رو می کردم ولی بعد از مشاهده فیلم به این نتیجه رسیدم هر چقدر هم بخوام ناعادلانه به این موضوع نگاه کنم این تبدیل فرهنگ بی نقص یک نکته مثبت ه چون هر چی هم که نباشه ما ایرانی ها بیشتر با فرهنگ غربی خو گرفتیم و تمام موارد بالا برامون آشنا تر هستند.

-)حذف شدن بی دلیل بعضی از شخصیت ها

توی فیلم خانواده شخصیت اصلی به کلی سانسور شدند  درسته طبق یک حادثه ای مادر شخصیت اصلی کشته شده و مثل اینکه لایت اصلا خواهری نداره(بر خلاف انیمه) که خود این اتفاقا دلیلی هست که باعث میشه لایت بسیار دم دمی مزاج تر و گاها احمقانه تر از شخصیت اصلی خودش عمل کنه  همچنان من در اطلاع نیستم که نت فیلیکس باز هم از عمد این تغییر رو ایجاد کرده یا اینکه به علت کم بود بودجه تصمیم گرفته بازیگر کمتری رو استخدام کنه برای این فیلم

هر کدوم از این دو مورد که بوده صد در صد ضربه سنگینی به داستان این عنوان زده و باعث گمراه شدن داستان شده

+) موسیقی و صداگذاری مناسب

مگه میشه نت فیلیکس اقدام به ساخت یک سریال(فیلم) کنه و این سریال(فیلم) از لحاظ صداگذاری چیزی کم داشته باشه؟

تمامی موسیقی های این عنوان در بهترین لحظه ممکن پخش می شوند(البته جز یک استثنا که خودتون می فهمید) و به بهترین شکل احساسات محیطی رو به شما القا می کنند و کاملا از لحاظ محتویات صوتی این فیلم بی نقص هستش و به شخصه پس از پایان فیلم به دنبال ساندترکش رفتم.

-)عدم نتیجه گیری درست و پایان مبهم

هنگامی که داستان با تمامی فراز و نشیب هایی که طی میکنه به آخر خودش میرسه و به اصطلاح شما میمونید و تیتراژ پایانی (که همون طور که اشاره شد موسیقی فوق العاده‌ای داره) شما هنوز جواب خیلی از سوالات اصلی خودتون از این پایان بندی نگرفتید و فقط باعث میشه که خودتون رو نکوهش کنید که چرا این عنوان رو دیدید که به هیچ نتیجه درست و حسابی ای نرسیدید و پایان این عنوان چرا عمق لازم رو نداشت؟؟؟

نتیجه گیری آخر

من مهمترین موارد مثبت و منفی رو گفتم (البته همشون رو نه و بعضی از موارد رو تو همین مورد ها سعی کردم خلاصه کنم) 

توی موارد مثبت از نظر من عوامل حرفه ای و تبدیل فرهنگ عالی برجسته تر هستند و توی موارد منفی تناقض شخصیت ها با ریششون و همچنین سوتی های خنده دار شخصیت های به اصطلاح زرنگ این شخصیت ها برجسته ترین هستش که همین یک مورد شاید خیلی ها رو از دیدن این فیلم پشیمون کنه.

من با در نظر گرفتن تمامی موارد مثبت و منفی (که یک صفحه چرک نویس رو باهاشون پر کردم) و انجام محاسبات مهندسی  به این عنوان نمره 6.75 از ده رو میدم و از نظر من این عوان ارزش حداقل یکبار تماشا رو داره.

امیدوارم که اگر برای تماشا این فیلم مونده بودید کمکتون کرده باشم و اگر هم اول فیلم رو دیدید بعد دارید این مطلب رو می خونید نقدم رو پسندیده باشید ممکن هست که شما با بعضی از مواردی که نام برده باشم مخالف بوده باشید خوش حال میشم نظر شما رو در این باره بدونم.

ممنون بابت مطالعه نظر فراموش نشه

GOD OF JUMP آفلاین
 نقل قول  وبلاگ 
1 کاربر از GOD OF JUMP بابت این پست تشکر کرده است.
Only Football Games