فروش انواع گیفت کارت،وبمانی،پرفکت مانی،آیتونز،گوگل پلی،پلی استیشن
 
 
 
موضوع: تاریخچه هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری
 
 
کانال اینستاگرام پردیس گیم
کانال تلگرام پردیس گیم
#1
6 بهمن 1398 ساعت 12:54:45 (249 روز پيش)
niloofarmajdii
تاریخ عضویت:1398/10/07
تشکر کرده: 1
تشکر شده: 3 بار
 تاریخچه هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری

می‌توان گفت هوش مصنوعی در بازی از ابتدا یک مقوله تحقیقاتی محسوب می‌شد. یکی از نخستین مثال‌های عملی هوش مصنوعی در گیمینگ، بازی نیم (Nim) است که در سال 1951 ساخته و در 1952 منتشر شد. با وجود تکنولوژی پیشرفته‌ای که در سال ساخت این بازی وجود داشت، همچنین جا دارد اشاره کنیم که حدود 20 سال پیش از آن در بازی پونگ (Poing) نیز از طریق یک جعبه هوش مصنوعی کوچک، بسیاری از بازیکنان ماهر پونگ توسط آن شکست داده می‌شدند. دو مثالی که برایتان زدیم جزو اولین برنامه‌های کامپیوتری محسوب می‌شوند که تا به حال نوشته شده‌اند.


الگوریتم های هوش مصنوعی در بازی


به غیر از موارد گفته شده می‌توان به برنامه نوشته شده توسط آرتور ساموئل (Arthur Samuel) اشاره کرد که برای بازی چکرز (Checkers) تدارک دیده شد و در دهه‌های 50 و 60 توسعه یافت. این برنامه پس از توسعه یافتن قادر بود توانایی‌های یک فرد آماتور را در بازی چکرز به چالش بکشد. پس از آن تلاش‌ برای برنامه‌نویسی، مخصوصا در بازی‌های چکرز و شطرنج (Chess) ادامه یافت که نهایتا در سال 1997 منجر به شکست افراد ماهری همچون گری کاسپاروو (Garry Kasparov) توسط کامپیوتری از شرکت آی بی ام (IBM) شد. پس از آن بود که به مرور در عناوین مختلف شاهد حضور بیشتر مقوله هوش مصنوعی به اشکال گوناگون بوده‌ایم.


کاربرد هوش مصنوعی در صنعت بازی سازی


هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی کاربردهای مختلفی داشته و گستره استفاده‌های آن بسیار وسیع است. شاید بتوان گفت آشکارترین این کاربرد‌ها، کنترل کردن شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPCها) باشد؛ اگرچه این‌ روزها جهت این امر از الگوریتم‌های دیگر همانند درخت تصمیم (Decision Tree) بیشتر استفاده می‌شود. از استفاده‌های دیگر هوش مصنوعی در گیمینگ می‌توان به مقوله راه‌ یابی (Pathfinding) اشاره کرد که نمونه‌های آن را به شکلی آشکارتر به ویژه در بازی‌های استراتژیک همزمان (Real-time strategy) می‌توان دید. در تعریف راه‌ یابی می‌توان گفت این امر متدی محسوب می‌شود که براساس آن تصمیم گرفته می‌شود که یک کاراکتر غیرقابل بازی به چه شکلی از یک نقطه به نقطه دیگر در نقشه بازی نقل مکان کند.


منبع: پلازامگ

niloofarmajdii آفلاین
 نقل قول 
3 کاربر از niloofarmajdii بابت این پست تشکر کرده اند.
Survivour , ammiin , Dante61Respawned